BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2013 Giro del Trentino (2.1), Italy

37th edition: April 16 - April 19, 2013

Giro del Trentino podium history | 2012 edition | 2014 edition |

Stage 1a | Stage 1b | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 |


Friday, April 19: 4th and Final Stage, Arco - Sega di Ala, 166.80 km

Vincenzo Nibali

Results: 108 classified finishers

  1. Vincenzo Nibali (Astana) 4hr 21min 48sec. 38.228 km/hr
  2. Mauro Santambrogio (Vini Fantini) @ 8sec
  3. Przemyslaw Niemiec (Lampre-Merida) @ 44sec
  4. Fabio Aru (Astana) s.t.
  5. Cadel Evans (BMC) @ 1min 2sec
  6. Stefano Locatelli (Bardiani-CSF) @ 1min 10sec
  7. Stefano Pirazzi (Bardiani-CSF) @ 1min 35sec
  8. Marcos Garcia (Caja Rural) @ 1min 37sec
  9. Bradley Wiggins (Sky) @ 1min 39sec
  10. Pierre Rolland (Europcar) @ 2min 20sec
  11. Franco Pellizotti (Androni Giocattoli) @ 2min 24sec
  12. Ivan Rovny (Flaminia) @ 2min 26sec
  13. Andre Cardoso (Caja Rural) @ 2min 31sec
  14. Diego Rosa (Androni Giocattoli) @ 2min 31sec
  15. Christopher Butler (Champion System) @ 2min 58sec
  16. Davide Rebellin (CCC Polsat) @ 3min 8sec
  17. Ivan Basso (Cannondale) @ 3min 44sec
  18. Alexsandr Dyachenko (Astana) @ 3min 49sec
  19. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 3min 50sec
  20. Leopold Konig (NetApp-Endura) @ 4min 16sec
  21. Paolo Tiralongo (Astana) @ 4min 27sec
  22. Maxime Bouet (Ag2r) @ 4min 42sec
  23. Kanstantin Siutsou (Sky) s.t.
  24. David De La Cruz (NetApp-Endura) @ 4min 58sec
  25. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) @ 5min 2sec
  26. Fredrik Kessiakoff (Astana) @ 5min 12sec
  27. Tanel Kangert (Astana) s.t.
  28. Alexander Rybakov (RusVelo) s.t.
  29. Joanthan Monsalve (Vini Fantini) s.t.
  30. Cameron Wurf (Cannondale) @ 5min 53sec

Complete Final GC after stage 4: 710.30 km raced at an average speed of 39.852 km/hr

  1. Vincenzo Nibali (Astana) 17hr 49min 11sec
  2. Mauro Santambrogio (Vini Fantini) @ 21sec
  3. Maxime Bouet (Ag2r) @ 55sec
  4. Fabio Aru (Astana) @ 1min 16sec
  5. Bradley Wiggins (Sky) @ 1min 40sec
  6. Przemyslaw Niemiec (Lampre-Merida) @ 1min 45sec
  7. Stefano Pirazzi (Bardiani-CSF) @ 2min 15sec
  8. Cadel Evans (BMC) @ 2min 18sec
  9. Stefano Locatelli (Bardiani-CSF) @ 3min 5sec
  10. Pierre Rolland (Europcar) @ 3min 22sec
  11. Marcos Garcia (Caja Rural) @ 3min 29sec
  12. Kanstantin Siutsou (Sky) @ 4min 14sec
  13. Andre Cardoso (Caja Rural) @ 4min 18sec
  14. Alexsandr Dyachenko (Astana) @ 4min 22sec
  15. Ivan Rovny (Flaminia) @ 4min 49sec
  16. Diego Rosa (Androni Giocattoli) @ 5min 0sec
  17. Davide Rebellin (CCC Polsat) @ 5min 15sec
  18. Christopher Butler (Champion System) @ 5min 28sec
  19. Ivan Basso (Cannondale) @ 5min 48sec
  20. Leopold Konig (NetApp-Endura) @ 6min 45sec
  21. Franco Pellizzotti (Androni Giocattoli) @ 7min 9sec
  22. Paolo Tiralongo (Astana) @ 7min 12sec
  23. Sergio Pardilla (MTN-Qhubeka) @ 7min 53sec
  24. Fredrik Kessiakoff (Astana) @ 7min 57sec
  25. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) @ 9min 47sec
  26. Jonathan Monsalve (Vini Fantini) @ 9min 52sec
  27. Cameron Wurf (Cannondale) @ 9min 54sec
  28. Amets Txurruka (Caja Rural) @ 11min 17sec
  29. Valerio Agnoli (Astana) @ 11min 36sec
  30. Ivan Santaromita (BMC) @ 11min 46sec
  31. Tanel Kangert (Astana) @ 11min 48sec
  32. Jarlinson Pantano (Colombia) @ 12min 8sec
  33. Matteo Rabotini (Vini Fantini) @ 13min 54sec
  34. José Sarmiento (Cannondale) @ 14min 35sec
  35. Michele Scarponi (Lampre-Merida) 2 16min 24sec
  36. Mattia Cattaneo (Lampre-Merida) @ 17min 51sec
  37. José Rodolfo Serpa (Lampre-Merida) @ 18min 10sec
  38. David De la Cruz (NetApp-Endura) @ 18min 40sec
  39. Hubert Dupont (Ag2r) @ 19min 7sec
  40. Louis Meintjes (MTN Qhubeka) @ 19min 30sec
  41. Michael Rodriguez Galindo (Colombia) @ 20min 27sec
  42. Antonio Piedra (Caja Rural) @ 21min 17sec
  43. Marco Corti (Colombia) @ 25min 22sec
  44. Francesco Manuel Bongiorno (Bardiani-CSF) @ 25min 31sec
  45. Kristijan Durasek (Lampre-Merida) @ 25min 58sec
  46. Joseph Dombrowski (Sky) @ 26min 18sec
  47. Carlos Julia Quintero (Colombia) @ 27min 24sec
  48. Dario Cataldo (Sky) @ 28min 26sec
  49. Antonio Santoro (Flaminia) @ 29min 0sec
  50. Leonardo Fabio Duque (Colombia) @ 30min 32sec
  51. Bartosz Huzarski (NetApp-Endura) @ 33min 9sec
  52. Ben Gastauer (Ag2r) @ 33min 47sec
  53. Alexander Rybakov (RusVelo) @ 33min 50sec
  54. Pavel Kochetkov (RusVelo) @ 33min 53sec
  55. Jan Barta (NetApp-Endura) @ 34min 6sec
  56. Christian Knees (Sky) @ 34min 15sec
  57. Ryota Nishizono (Champion System) @ 34min 39sec
  58. Enrico Battaglin (Bardiani-CSF) @ 35min 58sec
  59. Sergei Pomoshnikov (RusVelo) @ 37min 1sec
  60. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 37min 3sec
  61. Fabio Andres Duarte (Colombia) @ 39min 6sec
  62. Ruben Fernandez (Caja Rural) @ 39min 10sec
  63. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) 2 41min3sec
  64. Sylvain Georges (Ag2r) @ 42min 42sec
  65. Cristiano Salerno (Cannondale) @ 44min 41sec
  66. Yukiya Arashiro (Europcar) @ 45min 0sec
  67. Davide Malacarne (Europcar) @ 45min 1sec
  68. Nicola Dal Santo (Flaminia) @ 45min 4sec
  69. Edoardo Zardini (Bardiani-CSF) @ 45min 8sec
  70. Jacques Janse Van Resnbrug (MTN Qhubeka) @ 45min 37sec
  71. Peter Kennaugh (Sky) @ 46min 25sec
  72. Chad Beyer (Champion System) @ 46min 30sec
  73. Sergey Firsanov (RusVelo) @ 46min 51sec
  74. Sergey Klimov (RusVelo) @ 49min 2sec
  75. Alessandro Mauro Vanotti (Astana) @ 50min 21sec
  76. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat) @ 50min 50sec
  77. Mateusz Taciak (CCC Polsat) @ 51min 14sec
  78. Cristiano Manguzzi (Vini Fantini) @ 51min 35sec
  79. Adrian Honkisz (CCC Polsat) @ 51min 58sec
  80. Cesare Benedetti (NetApp-Endura) 2 52min 12sec
  81. Marco Canola (Bardiani-CSF) @ 52min 50sec
  82. Mantuel Antunes Amaro (Flaminia) @ 54min 6sec
  83. Josef Cerny (CCC Polsat) @ 54min 10sec
  84. Juan Pablo Suarez (Colombia) @ 54min 57sec
  85. Guillaume Bonnafond (Ag2r) @ 55min 55sec
  86. Marco Pinotti (BMC) @ 55min 56sec
  87. Stefano Garzelli (Vini Fantini) @ 56min 31sec
  88. Alessandro Proni (Vini Fantini) @ 56min 51sec
  89. Tomas Aurelio Gil Martinez (Androni Giocattoli) @ 58min 21sec
  90. Lukasz Owsian (CCC Polsat) @ 58min 22sec
  91. Meron Russom (MTN Qhubeka) @ 59min 14sec
  92. Ilya Gorodnichev (Flaminia) @ 59min 55sec
  93. Jacek Morajko (CCC Polsat) @ 1hr 0min 23sec
  94. Tsgabu Grmay (MTN Qhubeka) @ 1hr 1min 21sec
  95. Fabio Taborre (Vini Fantini) @ 1hr 1min 32sec
  96. Xabier Zandio (Sky) @ 1hr 2min 4sec
  97. Yelko Gomez (Caja Rural) @ 1hr 3min 30sec
  98. Nicola Boem (Bardiani-CSF) @ 1hr 4min 43sec
  99. Danny Pate (Sky) @ 1hr 4min 48sec
  100. Johann Van Zyl (MTN Qhubeka) @ 1hr 6min 2sec
  101. Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) @ 1hr 9min 2sec
  102. Andrea Fedi (Flaminia) @ 1hr 9min 5sec
  103. Tiziano Dall'Antonia (Cannondale) @ 1hr 9min 24sec
  104. Bartolomiej Matysiak (CCC Polsat) @ 1hr 10min 3sec
  105. Ralf Matzka (NetApp-Endura) @ 1hr 10min 29sec
  106. Roberto Ferrari (Lampre-Merida) @ 1hr 12min 22sec
  107. Songezo Jim (MTN Qhubeka) @ 1hr 12min 47sec
  108. Michael Schwarzmann (NetApp-Endura) @ 1hr 13min 46sec

Thursday, April 18: Stage 3, Pergine Valsugana - Condino Valle del Chiese, 176.1 km

Ivan Santaromita wins stage 3

Results:

  1. Ivan Santaromita (BMC) 4hr 26min 25sec. 39.660 km/hr
  2. Paolo Tiralongo (Astana) s.t.
  3. Michele Scarponi (Lampre-Merida) s.t.
  4. Stefano Locatelli (Bardiani-CSF) @ 34sec
  5. José Sarmiento (Cannondale) s.t.
  6. Antonio Piedra (Caja Rural) s.t.
  7. Stefano Pirazzi (Bardiani-CSF) @ 1min 12sec
  8. Enrico Battaglin (Bardiani-CSF) @ 1min 23sec
  9. Emaniele Sella (Androni Giocattoli) s.t.
  10. Miguel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  11. Mauro Santambrogio (Vini Fantini) s.t.
  12. Matteo Rabottini (Vini Fantini) s.t.
  13. Marcos Garcia (Caja Rural) s.t.
  14. Davide Malacarne (Europcar) s.t.
  15. Davide Rebellin (CCC Polsat) s.t.
  16. Andre Cardoso (Caja Rural) s.t.
  17. Amets Txurruka (Caja Rural) s.t.
  18. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  19. Pierre Rolland (Europcar) s.t.
  20. Alexsandr Dyachenko (Astana) s.t.
  21. Ivan Rovny (Flaminia) s.t.
  22. Kanstantin Siutsou (Sky) s.t.
  23. Jonathan Monsalve (Vini Fantini) s.t.
  24. Vincenzo Nibali (Astana) s.t.
  25. Franco Nibali (Astana) s.t.
  26. Franco Pellizotti (Androni Giocattoli) s.t.
  27. Przemyslaw Niemiec (Lampre-Merida) s.t.
  28. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) s.t.
  29. Maxime Bouet (Ag2r) s.t.
  30. Diego Rosa (Androni Giocattoli) s.t.

GC after Stage 3: 543.5 km raced so far at an average speed of 40.575 km/hr

  1. Maxime Bouet (Ag2r) 13hr 23min 36sec
  2. Kanstantin Siutsou (Sky) @ 3min 19sec
  3. Bradley Wiggins (Sky) @ 3min 48sec
  4. Vincenzo Nibali (Astana) @ 3min 57sec
  5. Mauro Samtambrogio (Vini Fantini) @ 4min 6sec
  6. Fabio Aru (Astana) @ 4min 19sec
  7. Alexsandr Dyachenko (Astana) @ 4min 20sec
  8. Stefano Pirazzi (Bardiani-CSF) @ 4min 27sec
  9. Pierre Rolland (Europcar) @ 4min 49sec
  10. Przemyslaw Niemiec (Lampre-Merida) @ 4min 52sec
  11. Cadel Evans (BMC) @ 5min 3sec
  12. Andre Cardoso (Caja Rural) @ 5min 34sec
  13. Marcos Garcia (Caja Rural) @ 5min 39sec
  14. Stefano Locatelli (Bardiani-CSF) @ 5min 42sec
  15. Ivan Basso (Cannondale) @ 5min 51sec
  16. Davide Rebellin (CCC Polsat) @ 5min 54sec
  17. Diego Rosa (Androni Giocattoli) @ 6min 7sec
  18. Ivan Rovny (FLaminia) @ 6min 10sec
  19. Leopold Konig (NetApp-Endura) @ 6min 16sec
  20. Christopher Butler (Champion System) @ 6min 17sec
  21. Paolo Tiralongo (Astana) @ 6min 32sec
  22. Fredrik Kessiakoff (Astana) s.t.
  23. Michele Scarponi (Lampre-Merida) @ 6min 37sec
  24. Valerio Agnoli (Astana) @ 6min 54sec
  25. Ivan Santaromita (BMC) @ 7min 4sec
  26. Cameron Wurf (Cannondale) @ 7min 48sec
  27. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 7min 50sec
  28. Mattia Cattaneo (Lampre-Merida) @ 8min 4sec
  29. Jonathan Monsalve (Vini Fantini) @ 8min 27sec
  30. Miguel Rubiano (Androni Giocattoli) @ 8min 32sec

Maxime Bouet

Maxime Bouet goes into the final stage with a 3min 19sec lead.


Wednesday, April 17: Stage 2, Sillian (Austria) - Vetriolo Terme, 224.8 km

Stage 2 finish

Results:

  1. Kanstantin Siutsou (Sky) 5hr 48min 7sec. 38.746 km/hr
  2. Mauro Santambrogio (Vini Fantini) @ 4sec
  3. Vincenzo Nibali (Astana) @ 19sec
  4. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  5. Domenico Pozzovivo (Ag2r) @ 28sec
  6. Stefano Pirazzi (Bardiani-CSF) @ 34sec
  7. Fabio Aru (Astana) @ 37sec
  8. Alexsandr Dyachenko (Astana) @ 38sec
  9. Pierre Rolland (Europcar) @ 45sec
  10. Cadel Evans (BMC) s.t.
  11. Stefano Locatelli (Bardiani-CSF) @ 1min 4sec
  12. Andre Cardoso (Caja Rural) @ 1min 6sec
  13. Christopher Butler (Champion System) s.t.
  14. Przemyslaw Niemiec (Lampre-Merida) @ 1min 7sec
  15. Marcos Garcia (Caja Rural) @ 1min 11sec
  16. Ivan Rovny (FLaminia) @ 1min 33sec
  17. Davide Rebellin (CCC Polsat) s.t.
  18. Ivan Basso (Cannondale) s.t.
  19. Diego Rosa (Androni Giocattoli) @ 1min 54sec
  20. Maxime Bouet (Ag2r) @ 2min 23sec
  21. Leopold Konig (NetApp-Endura) s.t.
  22. Fredrik Kessiakoff (Astana) @ 2min 50sec
  23. Valerio Agnoli (Astana) @ 3min 12sec
  24. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 3min 30sec
  25. Cameron Wurf (Cannondale) s.t.
  26. Ruben Fernandez (Caja Rural) @ 4min 19sec
  27. Amets Txurruka (Caja Rural) s.t.
  28. Jonathan Monsalve (Vini Fantini) s.t.
  29. Franco Pellizotti (Androni Giocattoli) s.t.
  30. Paolo Tiralongo (Astana) s.t.

GC after Stage 2: 367.40 km raced so far at an average speed or 41.135 km/hr

  1. Maxime Bouet (Ag2r) 8hr 55min 48sec
  2. Kanstantin Siutsou (Sky) @ 3mi 19sec
  3. Pavel Kochetkov (RusVelo) @ 3min 35sec
  4. Bradley Wiggins (Sky) @ 3min 48sec
  5. Vincenzo Nibali (Astana) @ 3min 57sec
  6. Michael Rodriguez (Colombia) @ 4min 2sec
  7. Mauro Santambrogio (Vini Fantini) @ 4min 6sec
  8. Fabio Aru (Astana) @ 4min 19sec
  9. Alexsandr Dyachenko (Astana) @ 4min 20sec
  10. Stefano Pirazzi (Bardiani-CSF) @ 4min 38sec
  11. Pierre Rolland (Europcar) @ 4min 49sec
  12. Przemyslaw Niemiec (Lapre-Merida) @ 4min 52sec
  13. Domenico Pozzovivo (Ag2r) @ 5min 2sec
  14. Cadel Evans (BMC) @ 5min 3sec
  15. Andre Cardoso (Caja Rural) @ 5min 34sec
  16. Marcos Gacia (Caja Rural) @ 5min39sec
  17. Ivan Basso (Cannondale) @ 5min 51sec
  18. Davide Rebellin (CCC Polsat) @ 5min 54sec
  19. Diego Rosa (Androni Giocattoli) @ 6min 7sec
  20. Ivan Rovny (Flaminia) @ 6min 10sec
  21. Nicola Dal Santo (Flaminia) @ 6min 13sec
  22. Leopold Konig (NetApp-Endura) @ 6min 16sec
  23. Christopher Butler (Champion System) @ 6min 17sec
  24. Stefano Locatelli (Bardiani-CSF) @ 6min 31sec
  25. Fredrik Kessiakoff (Astana) @ 6min 32sec
  26. Jacques Janse Van Rensburg (MTN Qhubeka) @ 6min 35sec
  27. Enzo Moyano (Caja Rural) @ 6min 48sec
  28. Valerio Agnoli (Astana) @ 6min 54sec
  29. Cameron Wurf (Cannondale) @ 7min 48sec
  30. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 7min 50sec

Bradley Wiggins and Vicenzo Nibali

Bradley Wiggins and Vincenzo Nibali finish the stage.

Maxime Bouet

Maxime Bouet resumes his leadership. The gent wearing sunglasses is the great Alfredo Martini.


Tuesday, April 16: Stage 1b, Lienz 14.1 km team time trial

Team Sky

Results:

  1. Sky 15min 20.64sec. 55.136 km/hr
  2. Astana @ 12.77sec
  3. Lampre-Merida @ 16.15sec
  4. NetApp-Endura @ 23.59sec
  5. Europcar @ 34.46sec
  6. Bardiani-CSF @ 35min 21sec
  7. Vini Fantini @ 39.18sec
  8. Andorni Giocattoli @ 44.11sec
  9. BMC @ 48.44sec
  10. Cannondale @ 48.83sec
  11. MTN Qhubeka @ 50.80sec
  12. CCC Polsat @ 52.11sec
  13. RusVelo @ 58.23sec
  14. Caja Rural @ 59.08sec
  15. Ag2r @ 1min 4.83sec
  16. Colombia @ 1min 5.56sec
  17. Flaminia @ 1min 8.06sec
  18. Champion System @ 1min 42.11sec

GC after Stage 1b: 142.60 raced so far at an average speed of 46.203 km/hr

  1. Josef Cerny (CCC Polsat) 3hr 5min 7sec
  2. Maximje Bouet (Ag2r) @ 11sec
  3. Michael Rodriguez Galindo (Colombia) @ 16sec
  4. Jacques Janse Van Rensburg (MTN Qhubeka) @ 44sec
  5. Pavel Pochetkov (RusVelo) @ 49sec
  6. Enzo Moyano (Caja Rural) @ 50sec
  7. Nicola Sal Santo (Flaminia) @ 59sec
  8. Gan Xu (Champion System) @ 2min 5sec
  9. Peter Kennaugh (Sky) @ 6min 3sec
  10. Christian Knees (Sky) s.t.
  11. Kanstantin Siutsou (Sky) s.t.
  12. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  13. Dario Cataldo (Sky) s.t.
  14. Xabier Zandio (Sky) s.t.
  15. Tanel Kangert (Astana) @ 6min 16sec
  16. Paolo Tiralongo (Astana) s.t.
  17. Vincenzo Nibali (Astana) s.t.
  18. Valerio Agnoli (Astana) s.t.
  19. Fredrik Kessiakoff (Astana) s.t.
  20. Alexsandr Dyachenko (Astana) s.t.
  21. Fabio Aru (Astana) s.t.
  22. José Rodolfo Serpa (Lampre-Merida) @ 6min 19sec
  23. Przemyslaw Niemiec (Lampre-Merida) s.t.
  24. Michele Scarponi (Lampre-Merida) s.t.
  25. Kirstijan Durasek (Lampre-Merida) s.t.
  26. Mattia Cattaneo (Lampre-Merida) s.t.
  27. Jan Barta (NetApp-Endura) @ 6min 27sec
  28. Bartosz Huzarski (NetApp-Endura) s.t.
  29. David De La Cruz (NetApp-Endura) s.t.
  30. Leopold Konig (NetApp-Endura) s.t.

Josef Cerny

Josef Cerny, the new GC leader


Tuesday, April 16: Stage 1a, Lienz - Lienz, 128.5 km

Stage 1a finish

Results:

  1. Maxime Bouet (Ag2r) 2hr 48min 59sec. 45.626 km/hr
  2. Josef Cerny (CCC Polsat) s.t.
  3. Michael Rodriguez Galindo (Colombia) s.t.
  4. Nicola Dal Santo (Flaminia) @ 39sec
  5. Enzo Moyano (Caja Rural) s.t.
  6. Pavel Kochetkov (RusVelo) s.t.
  7. Jacques Janse Van Rensburg (MTN Qhubeka) @ 41sec
  8. Gan Xu (Champion System) @ 1min 11sec
  9. Enrico Battaglin (Bardiani-CSF) @ 6min 51sec
  10. Leonado Fabio Duque (Colombia) s.t.
  11. Peter Kennaugh (Sky) s.t.
  12. Fabio Felline (Androni Giocattoli) s.t.
  13. Miguel Angel Rubiano Chavez (Androni Giocattoli) s.t.
  14. Marco Canola (Bardiani-CSF) s.t.
  15. Stefano Garzelli (Vini Fantini) s.t.
  16. Cyril Gautier (Sky) s.t.
  17. Christian Knees (Sky) s.t.
  18. Gregor Gazvoda (Champion System) s.t.
  19. Kanstantin Siutsou (Sky) s.t.
  20. Andre Fernando Cardoso (Caja Rural) s.t.
  21. Ivan Santaromita (BMC) s.t.
  22. Jonathan Monsalve (Vini Fantini)
  23. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.
  24. Fabio Taborre (Vini Fantini) s.t.
  25. Ivan Rovny (Flaminia) s.t.
  26. Cadel Evans (BMC) s.t.
  27. Martin Kohler (BMC) s.t.
  28. Jan Barta (NetApp-Endura) s.t.
  29. Mauro Santambrogio (Vini Fantini) s.t.
  30. Marcos Garcia (Caja Rural) s.t.

GC after Stage 1a:

  1. Maxime Bouet (Ag2r) 2hr 48min 53sec
  2. Josef Cerny (CCC Polsat) @ 2sec
  3. Michael Rodriguez Galindo (Colombia) @ 4sec
  4. Nicola Dal Santo (Flaminia) @ 45sec
  5. Enzo Moyano (Caja Rural) s.t.
  6. Pavel Kochetkov (RusVelo) s.t.
  7. Jacques Janse Van Rensburg (MTN Qhubeka) @ 47sec
  8. Gan Xu (Champion System) @ 1min 17sec
  9. Enrico Battaglin (Bardiani-CSF) @ 6min 57sec
  10. Leonardo Fabio Duque (Colombia) s.t.
  11. Peter Kennaugh (Sky) s.t.
  12. Fabio Felline (Androni Giocattoli) s.t.
  13. Miguel Angel Rubiano Chavez (Androni Giocattoli) s.t.
  14. Marco Canola (Bardiani-CSF) s.t.
  15. Stefano Garzelli (Vini Fantini) s.t.
  16. Cyril Gautier (Europcar) s.t.
  17. Christian Knees (Sky) s.t.
  18. Gregor Gazvoda (Champion System) s.t.
  19. Kanstantin Siutsou (Sky) s.t.
  20. Andre Fernando Cardoso (Caja Rural) s.t.
  21. Ivan Santaromita (BMC) s.t.
  22. Jonathan Monsalve (Vini Fantini) s.t.
  23. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.
  24. Fabio Taborre (Vini Fantini) s.t.
  25. Ivan Rovny (Flaminia) s.t.
  26. Cadel Evans (BMC) s.t.
  27. Martin Kohler (BMC) s.t.
  28. Jan Barta (NetApp-Endura) s.t.
  29. Mauro Santambrogio (Vini Fantini) s.t.
  30. Marcos Garcia (Caja Rural) s.t.

Maxime Bouet

Maxime Bouet enjoys his half-day in the lead.