BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Giro del Trentino (2.1), Italy

Results: April 17 - April 20

Giro del Trentino podium history | 2011 edition | 2013 edition |

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 |


Friday, April 20: 4th and Final Stage, Castelletto di Brenzone - Passo Pordoi Val di Fassa, 177.0 km

Stage 4 finish

  1. Darwin Atapuma (Colombia-Coldeportes) 4hr 37min 3sec. 38.332 km/hr
  2. Carlos Albert Betancur (Acqua & Sapone) @ 3sec
  3. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 6sec
  4. Sylvester Szmyd (Liquigas) @ 17sec
  5. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  6. José Rujano (Andorni Giocattoli) @ 21sec
  7. Hubert Dupont (Ag2r) @ 30sec
  8. Kevin Seeldraeyers (Astana) @ 1min 6sec
  9. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) @ 1min 20sec
  10. Pierre Rolland (Euorpcar) @ 1min 27sec
  11. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) @ 1min 37sec
  12. Eros Capecchi (Liquigas) @ 1min 40sec
  13. Roman Kreuziger (Astana) @ 1min 45sec
  14. Ivan Basso (Liquigas) @ 1min 54sec
  15. John Gadret (Ag2r) @ 2min 3sec
  16. Emanuele Sella (Androni Giocattoli) @ 2min 4sec
  17. Marco Pinotti (BMC) @ 2min 12sec
  18. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 2min 17sec
  19. Marc De Maar (United Healthcare) @ 2min 21sec
  20. Mathias Frank (BMC) @ 2min 25sec
  21. Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) @ 2min 27sec
  22. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  23. Cayetano Sarmiento (Liquigas) s.t.
  24. Cyril Gautier (Europcar) @ 2min 35sec
  25. Nicholas Roche (Ag2r) @ 2min 44sec
  26. Michael Rodriguez (Colombia-Coldeportes) @ 2min 50sec
  27. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 3min 24sec
  28. Przemslaw Niemiec (Lampre) @ 3min 56sec
  29. Janez Brajkovic (Astana) @ 4min 2sec
  30. Alessandro Bisolti (Idea) @ 4min 12sec

Final GC after Stage 4: 506.6 km raced at an average speed of 39.069 km/hr

  1. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) 12hr 57min 47sec
  2. Damiano Cunego (Lampre) @ 40sec
  3. Sylvester Szmyd (Liquigas) @ 1min 4sec
  4. Carlos Albert Betancur (Acqua & Sapone) @ 1min 42sec
  5. José Rujano (Androni Giocattoli) @ 2min 7sec
  6. Roman Kreuziger (Astana) @ 2min33sec
  7. Hubert Dupont (Ag2r) @ 2min 34sec
  8. Darwin Atapuma (Colombia-Coldeportes) @ 3min 55sec
  9. Marco Pinotti (BMC) @ 4min 1sec
  10. Mathias Frank (BMC) @ 4min 5sec
  11. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattli) @ 4min 27sec
  12. Emanuele Sella (Androni Giocattoli) @ 5min 3sec
  13. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) @ 5min 5sec
  14. Eros Capecchi (Liquigas) @ 5min 58sec
  15. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 6min 20sec
  16. Pierre Rolland (Europcar) @ 6min 47sec
  17. Marc De Maar (United Healthcare) @ 7min 8sec
  18. Alessandro Bisolti (Idea) @ 7min 27sec
  19. John Gadret (Ag2r) @ 7min 27sec
  20. Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) @ 7min 49sec
  21. Cyril Guatier (Europcar) @ 7min 55sec
  22. Ivan Basso (Liquigas) @ 7min 59sec
  23. Batrosz Huzarski (NetApp) @ 8min 39sec
  24. Kevin Seeldraeyers (Astana) @ 8min 47sec
  25. Janez Brajkovic (Astana) @ 9min 9sec
  26. Nicolas Roche (Ag2r) @ 9min 27sec
  27. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 10min 40sec
  28. Cayetano Sarmiento (Liquigas) @ 11min 0sec
  29. Marco Marzano (Lampre) s.t.
  30. Paolo Tiralongo (Astana) @ 11min 6sec
  31. Tanel Kangert (Astana) @ 13min 41sec
  32. Cristiano Salerno (Liquigas) @ 14min 1sec
  33. Valerio Agnoli (Liquigas) @ 15min 55sec
  34. Chris Butler (Champion System) @ 16min 19sec
  35. Matteo Rabottini (Farnese Vini) @ 16min 20sec
  36. Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone) @ 16min 39sec
  37. Przemslaw Niemiec (Lampre) @ 17min 17sec
  38. Michael Rodriguez (Colombia-Coldeportes) @ 17min 22sec
  39. Brian Vandborg (Spidertech) @ 17min 54sec
  40. Reto Hollenstein (NetApp) @ 19min 15sec
  41. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) @ 20min 13sec
  42. Danilo Di Luca (Acqua & Sapone) @ 20min 33sec
  43. Ivan Santaromita (BMC) @ 22min 5sec
  44. Michele Scarponi (Lampre) @ 24min 33sec
  45. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 24min 40sec
  46. Cristian Cominelli (Idea) @ 25min 2sec
  47. Paolo Bailetti (Utensilnord Named) @ 26min 10sec
  48. Dalivier Ospina (Colombia-Coldeportes) @ 27min 11sec
  49. Andrey Kashechkin (Astana) @ 27min 44sec
  50. Anthony Charteau (Europcar) @ 29min 21sec

2012-4-podium

The 2012 final podium: Damiano Cunego, Domenico Pozzovivo and Sylvester Szmyd

Domenico Pozzovivo

Domenico Pozzovivo prepares to celebrates his GC victory.


Thursday, April 19: Stage 3, Pergine Coop. Piccoli Frutti - Brenzone Punta Veleno, 165.50 km

Stage 3 finish

  1. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) 4hr 4min 26sec. 40.625 km/hr
  2. Sylvester Szmyd (Liquigas) @ 23sec
  3. Damiano Cunego (Lampre) @ 1min 12sec
  4. José Rujano (Androni Giocattoli) @ 1min 20sec
  5. Roman Kreuziger (Astana) @ 1min 40sec
  6. Hubert Dupont (Ag2r) @ 2min 7sec
  7. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 2min 12sec
  8. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  9. Janez Brajkovic (Astana) s.t.
  10. Carlos Albert Betancur (Acqua & Sapone) @ 2min 33sec
  11. Emanuele Sella (Androni Giocattoli) s.t.
  12. Marco Pinotti (BMC) @ 2min 35sec
  13. Mathias Frank (BMC) s.t.
  14. Darwin Atapuma (Colombia-Coldeportes) @ 2min 52sec
  15. Alessandro Bisolti (Idea) @ 3min 10sec
  16. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 3min 35sec
  17. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  18. Cyril Gautier (Europcar) @ 3min 41sec
  19. Tanel Kangert (Astana) s.t.
  20. Pierre Rolland (Europcar) s.t.
  21. Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) @ 3min 45sec
  22. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 4min 19sec
  23. Stefano Locatelli (Colnago-CSF) @ 4min 26sec
  24. John Gadret (Ag2r) s.t.
  25. Marco Marzano (Lampre) s.t.
  26. Mar De Maar (United Healthcare) @ 4min 47sec
  27. Eros Capecchi (Liquigas) @ 4min 54sec
  28. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  29. Kevin Seeldraeyers (Astana) s.t.
  30. Paolo Tiralongo (Astana) @ 5min 26sec

GC after Stage 3: 329.60 km raced so far at an average speed of 39.484 km/hr

  1. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) 8hr 20min 42sec
  2. Damiano Cunego (Lampre) @ 25sec
  3. Sylvester Szmyd (Liquigas) @ 49sec
  4. Roman Kreuziger (Astana) @ 50sec
  5. Mathias Frank (BMC) @ 1min 42sec
  6. Carlos Albert Betancur (Acqua & Sapone) @ 1min 47sec
  7. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 1min 48sec
  8. José Rujano (Androni Giocattoli) s.t.
  9. Marco Pinotti (BMC) @ 1min 51sec
  10. Hubert Dupont (Ag2r) @ 2min 6sec
  11. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) @ 2min 40sec
  12. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 2min 58sec
  13. Emanuele Sella (Androni Giocattoli) @ 3min 1sec
  14. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) @ 3min 9sec
  15. Alessandro Bisolti (Idea) @ 3min 17sec
  16. Darwin Atapuma (Colombia-Coldeportes) @ 4min 7sec
  17. Eros Capecchi (Liquigas) @ 4min 20sec
  18. Marc De Maar (United Healthcare) @ 4min 49sec
  19. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 5min 9sec
  20. Janez Brajkovic (Astana) s.t.
  21. Cyril Gautier (Europcar) @ 5min 22sec
  22. Pierre Rolland (Europcar) s.t.
  23. Carlos José Ochoa (Androni Giocattoli) @ 5min 24sec
  24. Marco Marzano (Lampre) @ 5min 34sec
  25. John Gadret (Ag2r) @ 5min 45sec
  26. Ivan Basso (Liquigas) @ 6min 7sec
  27. Paolo Tiralongo (Astana) @ 6min 30sec
  28. Tanel Kangert (Astana) @ 6min 38sec
  29. Nicolas Roche (Ag2r) @ 6min 45sec
  30. Kevin Seeldraeyers (Astana) @ 7min 43sec

Classification leaders

Classification leaders: Domenico Pozzovivo, Carlos Betancur and Marco Frapporti

Domenico Pozzovivo

Domenico Pozzovivo celebrates taking over the lead.


Wednesday, April 18: Stage 2, Mori - Sant'Orsola Terme Val dei Mocheni, 149.80 km

Stage 2 finish

  1. Damiano Cunego (Lampre) 3hr 49min 30sec. 37.538 km/hr
  2. Carlos Albert Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  3. Roman Kreuziger (Astana) s.t.
  4. Eros Capecchi (Liquigas) @ 3sec
  5. Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
  6. Hubert Dupont (Ag2r) s.t.
  7. Mathias Frank (BMC) s.t.
  8. Marc De Maar (United Healthcare) @ 9sec
  9. Alessandro Bisolti (Idea) s.t.
  10. Bartosz Huzarski (NetApp) s.t.
  11. Nicholas Roche (Ag2r) @ 12sec
  12. Marco Pinotti (BMC) s.t.
  13. Michele Scarponi (Lampre) @ 14sec
  14. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  15. John Gadret (Ag2r) @ 21sec
  16. Cayetano Sarmiento (Liquigas) s.t.
  17. Valerio Agnoli (Liquigas) @ 48sec
  18. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 53sec
  19. José Rujano (Androni Giocattoli) @ 1min 9sec
  20. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  21. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  22. Eamnuele Sella (Androni Giocattoli) s.t.
  23. Darwin Atapuma (Colombia-Coldeportes) s.t.
  24. Patxi Javier Vila (Utensilnord Named) @ 1min 22sec
  25. Cristiano Salerno (Liquigas) @ 1min 29sec
  26. Matteo Montaguti (Ag2r) s.t.
  27. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 1min 33sec
  28. Przemyslaw Niemiec (Lampre) @ 1min 41sec
  29. Marco Marzano (Lampre) s.t.
  30. Ivan Basso (Liquigas) @ 1min 50sec

GC after Stage 2: 164.10 km raced at an average speed of 38.554 km/hr

  1. Mathias Frank (BMC) 4hr 15min 23sec
  2. Roman Kreuziger (Astana) @ 3sec
  3. Carlos Albert Betancur (Acqua & Sapone) @ 7sec
  4. Marco Pinotti (BMC) @ 9sec
  5. Damiano Cunego (Lampre) @ 10sec
  6. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 16sec
  7. Eros Capecchi (Liquigas) @ 19sec
  8. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) @ 27sec
  9. Bartosz Huzarski (NetApp) @ 29sec
  10. Michele Scarponi (Lampre) @ 34sec
  11. Hubert Dupont (Ag2r) @ 52sec
  12. Marc De Maar (United Healthcare) @ 55sec
  13. Alessandro Bisolti (Idea) @ 1min 0sec
  14. Nicolas Roche (Ag2r) @ 1min 1sec
  15. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 1min 3sec
  16. Valerio Agnoli (Liquigas) @ 1min 4sec
  17. José Rujano (Androni Giocattoli) @ 1min 21sec
  18. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  19. Emanuele Sella (Androni Giocattoli) s.t.
  20. Sylvester Szmyd (Liquigas) @ 1min 25sec
  21. Cayetano Sarmiento (Liquigas) @ 1min 27sec
  22. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 1min 43sec
  23. Patxi Javier Vila (Utensilnord Named) @ 1min 56sec
  24. Paolo Tiralongo (Astana) @ 1min 57sec
  25. Przemyslaw Niemiec (Lampre) @ 2min 1sec
  26. Marco Marzano (Lampre) s.t.
  27. Ivan Basso (Liquigas) @ 2min 6sec
  28. Darwin Atapuma (Colombia-Coldeportes) @ 2min 8sec
  29. John Gadret (Ag2r) @ 2min 12sec
  30. Matteo Montaguti (Ag2r) @ 2min 18sec

Damiano Cunego

Damiano Cunego looks back after winning the stage

Mathias Frank

Mathias Frank is the new GC leader

Jersey wearers

The classification leaders. Carlos Betancur, Michael Friedman, Mathias Frank and Marco Frapporti (hope I got that right)


Tuesday, April 17: Stage 1, Riva del Garda - Arco 14.3 km team time trial

BMC

  1. BMC: 15min 50sec. 54.144 km/hr
  2. Astana @ 10sec
  3. Colnago-CSF @ 13sec
  4. Androni Giocattoli @ 15sec
  5. Acqua & Sapone @ 16sec
  6. Liquigas @ 19sec
  7. NetApp @ 20sec
  8. Lampre @ 23sec
  9. Utensilnord Named @ 37sec
  10. Europcar @ 47sec
  11. United Healthcare @ 48sec
  12. Farnese Vini @ 49sec
  13. Champion System @ 52sec
  14. Ag2r @ 53sec
  15. Idea @ 54sec
  16. Colombia Coldeportes @ 1min 2sec

GC after Stage 1:

  1. Taylor Phinney (BMC) 15min 50sec
  2. Alessandro Ballan (BMC) s.t.
  3. Marco Pinotti (BMC) s.t.
  4. Yannick Eijessen (BMC) s.t.
  5. Frank Mathias (BMC) s.t.
  6. Ivan Santaromita (BMC) @ 6sec
  7. Roman Kreuziger (Astana) @ 10sec
  8. Janez Brajkovic (Astana) s.t.
  9. Kevin Seeldraeyers (Astana) s.t.
  10. Paolo Tiralongo (Astana) s.t.
  11. Tanel Kangert (Astana) s.t.
  12. Andrey Kashechkin (Astana) @ 11sec
  13. Borut Bozic (Astana) s.t.
  14. Angelo Pagani (Colnago-CSF) @ 13sec
  15. Gianluca Brambilla (Colnago-CSF) s.t.
  16. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) s.t.
  17. Stefano Locatelli (Colnago-CSF) s.t.
  18. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) s.t.
  19. Omar Lombardi (Colnago-CSF) s.t.
  20. Fabio Felline (Androni Giocattoli) @ 15sec
  21. Emanuele Sella (Androni Giocattoli) s.t.
  22. José Rujano (Androni Giocattoli) s.t.
  23. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  24. Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) s.t.
  25. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli ) @ 16sec
  26. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.
  27. Carlos Alberto Betancur (Acqua & Sapone) s.t.
  28. Massimo Codol (Acqua & Sapone) s.t.
  29. Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone) s.t.
  30. Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.

Astana

Astana

Colnago-CSF

Colnago-CSF

BMC on podium

BMC enjoys its win

Taylor Phinney

Taylor Phinney is the race's first leader