BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Cycling's World Championships: The Inside Story Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Circuit de la Sarthe (2.1) Results

April 3 - April 6, France

Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire (2.1), France

Circuit de la Sarthe podium history | 2011 edition | 2013 edition |

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 |

Friday, April 6: 5th and Final Stage,  Abbaye de l'Epau (Le Mans) - Sablé sur Sarthe, 166.6 km

  1. Thomas Dekker (Garmin-Barracuda) 3hr 41min 29sec
  2. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  3. Sacha Modolo (Colnago-CSF) s.t.
  4. Daniele Colli (Team Type 1) s.t.
  5. Justin Jules (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  6. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  7. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) s.t.
  8. Steven Caethoven (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  9. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  10. Julien El Fares (Team Type 1) s.t.
  11. Romain Matheou (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  12. Matteo Pelucchi (Europcar) s.t.
  13. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  14. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  15. Manuele Boaro (Saxo Bank) s.t.
  16. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
  17. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
  18. Raymond Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  19. Remi Cusin (Team Type 1) s.t.
  20. Luke Durbridge (GreenEdge) s.t.
  21. Julien Berard (Ag2r) s.t.
  22. Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) s.t.
  23. Juan José Haedo (Saxo) s.t.
  24. Jesus Herrada (Movistar) s.t.
  25. Andrew Talansky (Garmin-Barracuda) s.t.
  26. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  27. Gregory Habeaux (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  28. Jurgen Van Goolen (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  29. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  30. Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.

Final GC after Stage 5: 635.1 km raced at an average speed of 40.821 km/hr

  1. Luke Durbridge (GreenEdge) 15hr 33min 29sec
  2. Manuele Boaro (Saxo) @ 8sec
  3. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  4. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) @ 9sec
  5. Thomas Dekker (Garmin-Barracuda) @ 12sec
  6. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
  7. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  8. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) @ 14sec
  9. Pierrick Fedrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  10. Ruben Plaza (Movistar) @ 15sec
  11. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) @ 18sec
  12. Denis Menchov (Katusha) @ 19sec
  13. Vladimir Karpets (Movistar) @ 22sec
  14. Remi Cusin (Team Type 1) @ 23sec
  15. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) @ 24sec
  16. Jesus Herrada (Movistar) @ 25sec
  17. Romain Zingle (Cofidis) @ 27sec
  18. Julien El Fares (Team Type 1) @ 28sec
  19. Arnaud Gerard (FDJ-Big Mat) s.t.
  20. Samuel Dumoulin (Cofidis) @ 29sec
  21. Andrew Talansky (Garmin-Barracuda) s.t.
  22. Andy Schleck (Radio Shack-Nissan) @ 30sec
  23. Anthony Geslin (FDJ-Big Mat) @ 32sec
  24. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) @ 33sec
  25. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) @ 34sec
  26. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) @ 52sec
  27. Thierry Hupond (Argos-Shimano) @ 56sec
  28. Brice Feillu (Saur-Sojasun) @ 1min 8sec
  29. David Lelay (Saur-Sojasun) @ 1min 11sec
  30. Nicolas Edet (Cofidis) @ 1min 17sec

Thursday, April 5: Stage 4, Angers - Pré en Pail, 181 km

  1. Francisco Ventoso (Movistar) 4hr 50min 37sec
  2. Julien El Fares (Team Type 1) s.t.
  3. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  4. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) s.t.
  6. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
  7. Thomas Voeckler (Europcar) s.t.
  8. Anthony Geslin (FDJ-Big Mat) s.t.
  9. Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
  10. Remi Cusin (Team Type 1) s.t.
  11. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) s.t.
  12. Arnaud Gerard (FDJ-Big Mat) s.t.
  13. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  14. Luke Durbridge (GreenEdge) s.t.
  15. Manuele Boaro (Saxo) s.t.
  16. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t. 
  17. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  18. Jesus Herrada (Movistar) s.t.
  19. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  20. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  21. Sébastien Duret (Bretagne-Schuller) s.t.
  22. Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) s.t.
  23. Pavel Brutt (Katusha) s.t.
  24. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  25. Pierrick Fedrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  26. Andy Schleck (Radio Shack-Nissan) s.t.
  27. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  28. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  29. Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
  30. Vladimir Karpets (Movistar) s.t.

GC after Stage 4:

  1. Luke Durbridge (GreenEdge) 11hr 52min 0sec
  2. Manuele Boaro (Saxo) @ 8sec
  3. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  4. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) @ 13sec
  5. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) @ 14sec
  6. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  7. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  8. Pierrick Fedrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  9. Ruben Plaza (Movistar) @ 15sec
  10. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) @ 18sec
  11. Denis Menchov (Katusha) @ 19sec
  12. Thomas Dekker (Garmin-Barracuda) @ 22sec
  13. Vladimir Karpets (Movistar) @ 23sec
  14. Remi Cusin (Team Type 1) s.t.
  15. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) @ 24sec
  16. Jesus Herrada (Movistar) @ 25sec
  17. Romain Zingle (Cofidis) @ 27sec
  18. Julien El Fares (Team Type 1) @ 28sec
  19. Samuel Dumoulin (Cofidis) @ 29sec
  20. Andrew Talansky (Garmin-Barracuda) s.t.
  21. Arnaud Gerard (FDJ-Big Mat) @ 30sec
  22. Andy Schleck (Radio Shack-Nissan) s.t.
  23. Anthony Geslin (FDJ-Big Mat) @ 32sec
  24. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) @ 33sec
  25. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) @ 34sec
  26. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) @ 52sec
  27. Thierry Hupond (Argos-Shimano) @ 56sec
  28. Brice Feillu (Saur-Sojasun) @ 1min 8sec
  29. David Lelay (Saur-Sojasun) @ 1min 11sec
  30. Nicolas Edet (Cofidis) @ 1min 17sec


Wednesday, April 4: Stage 3, Angers 6.8 km individual Time Trial

  1. Luke Durbridge (GreenEdge) 8min 15sec
  2. Manuele Boaro (Saxo) @ 8sec
  3. Nelson Oliveira (Radio shack-Nissan) s.t.
  4. Jonathan Castroviejo (Movistar) s.t.
  5. Arnaud Gerard (FDJ-Big Mat) @ 10sec
  6. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) @ 13sec
  7. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) @ 14sec
  8. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  9. Pierrick Fedrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  10. Ruben Plaza (Movistar) @ 15 sec
  11. Ignatas Konovalovas (Movistar) @ 16sec
  12. Daniel Teklehaianot (GreenEdge) @ !8sec
  13. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  14. Sacha Modolo (Colnago-CSF) s.t.
  15. Sébastien Rossler (Garmin-Barracuda) s.t.
  16. Denis Menchov (Katusha) @ 19sec
  17. Mikhail Ignatyev (Katusha) @ 21sec
  18. Thomas Dekker (Garmin-Barracuda) @22sec
  19. Martin Elmiger (Ag2r) s.t.
  20. Marco Coledan (Colnago-CSF) s.t.
  21. Vladimir Karpets (Movistar) @ 23sec
  22. Remi Cusin (Team Type 1) s.t.
  23. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) @ 24sec
  24. Andrew Talansky (Garmin-Barracuda) s.t.
  25. Brice Feillu (Saur-Sojasun) @ 25sec
  26. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  27. Jesus Herrada (Movistar) s.t.
  28. Omar Lombardi (Colnago-CSF) @ 26sec
  29. Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
  30. Romain Zingle (Cofidis) @ 27sec

GC after Stage 3:

  1. Luke Durbridge (GreenEdge) 7hr 1min 23sec
  2. Manuele Boaro (Saxo) @ 8sec
  3. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  4. Sacha Modolo (Colnago-CSF) @ 12sec
  5. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) @ 13sec
  6. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) @ 14sec
  7. Alexandre Geniez (Argos-Shimano)
  8. Pierrick Fedrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  9. Ruben Plaza (Movistar) @ 15sec
  10. Mikhail Ignatyev (Katusha) s.t.
  11. Daniel Teklehaianot (GreenEdge) @ 18sec
  12. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  13. Sébastien Rossler (Garmin-Barracuda) s.t.
  14. Denis Menchov (Katusha) @ 19sec
  15. Thomas Dekker (Garmin-Barracuda) @ 22sec
  16. Martin Elmiger (Ag2r) s.t.
  17. Vladimir Karpets (Movistar) @ 23sec
  18. Remi Cusin (TeamType 1) s.t.
  19. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) @ 24sec
  20. Andrew Talansky (Garmin-Barracuda) s.t.
  21. Francisco Ventoso (Movistar) @ 25sec
  22. Jesus Herrada (Movistar) s.t.
  23. Romain Zingle (Cofidis) @ 27sec
  24. Patrick Gretsch (Argos-Shimano) @ 29sec
  25. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  26. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  27. Arnaud Gerard (FDJ-Big Mat) @30sec
  28. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  29. Andy Schleck (Radio Shack-Nissan) s.t.
  30. Geoffroy Lequatre (Bretagne-Schuller) @ 31sec


Wednesday, April 4: Stage 2, Riaillé - Angers, 87.8 km

  1. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) 2hr 3min 44sec
  2. Sacha Modolo (Colnago-CSF) s.t.
  3. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  4. Raymond Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  6. Daniele Colli (Team Type 1) s.t.
  7. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  8. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) s.t.
  9. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  10. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  11. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  12. Jimmy Casper (Ag2r) s.t.
  13. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  14. Mikhail Ignatyev (Katusha) s.t.
  15. Jan Bakelants (Radio Shack) s.t.
  16. Patrick Gretsch (Argos-Shimano) s.t.
  17. Romain Matheou (Vernada rideau-Super U) s.t.
  18. Maxim Belkov (Katusha) s.t.
  19. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  20. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  21. Laurent Didier (Radio Shack-Nissan) s.t.
  22. Julien Berard (Ag2r) s.t.
  23. Julien El Fares (Team Type 1) s.t.
  24. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
  25. Ronan Racault (Auber 93) s.t.
  26. Alexander Efimkin (Team Type 1) s.t.
  27. Manuele Boaro (Saxo) s.t.
  28. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) s.t.
  29. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  30. Anthony Geslin (FDJ-Big Mat) s.t. 

GC after Stage 2

  1. Sacha Modolo (Colnago-CSF) 6hr 53min 2sec
  2. Mikhail Ignatyev (Katusha) s.t.
  3. Reymond Kreder (Garmin-Barracuda) @ 6sec
  4. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Daniele Colli (Team Type 1) s.t.
  6. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  7. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  8. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  9. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  10. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  11. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  12. Romain Matheou (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  13. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  14. Jimmy Casper (Ag2r) s.t.
  15. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  16. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  17. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
  18. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  19. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
  20. Patrick Gretsch (Argos-Shimano) s.t.
  21. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  22. Julien Berard (Ag2r) s.t.
  23. Sébastien Rossler (Garmin-Barracuda) s.t.
  24. Daniel Teklehaianot (GreenEdge) s.t.
  25. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) s.t.
  26. Julien El Fares (Team Type 1) s.t.
  27. Jonathan Thire (Auber 93) s.t.
  28. Alexander Efimkin (Team Type 1) s.t.
  29. Geoffroy Lequatre (Bretagne-Schuller) s.t.
  30. Matthieu Sprick (Argos-Shimano) s.t.

Tuesday, April 3: Stage 1, St. Gilles Croix de Vie - Riaillé, 192.8 km
  1. Denis Galimzyanov (Katusha) 4hr 49min 24sec
  2. Sacha Modolo (Colnago-CSF) s.t.
  3. Juan José Haedo (Saxo) s.t.
  4. Matteo Pelucchi (Europcar) s.t.
  5. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  6. Raymond Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  7. Daniele Colli (Team Type 1) s.t.
  8. Justin Jules (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  9. Steven Caethoven (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  10. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  11. Romain Matheou (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  12. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  13. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  14. Daniel Teklehayanot (GreenEdge) s.t.
  15. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  16. Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
  17. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  18. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  19. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  20. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) s.t.
  21. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  22. Jimmy Casper (Ag2r) s.t.
  23. Kevin Denis (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  24. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  25. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  26. Matthieu Sprick (Argos-Shimano) s.t.
  27. Mathieu Halleguen (Bretagne-Schuller) s.t.
  28. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  29. Jonathan Thire (Auber 93( s.t.
  30. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
GC after Stage 1:
  1. Denis Galimzyanov (Katusha) 4hr 49min 14sec
  2. Benoit Jarrier (Veranda Rideau-Super U) @ 2sec
  3. Sacha Modolo (Colnago-CSF) @ 4sec
  4. Mikhail Ignatyev (Katusha) s.t.
  5. Juan José Haedo (Saxo) @ 6sec
  6. Arnaud Courteille (FDJ-Big Mat) s.t.
  7. Matteo Pelucchi (Europcar) @ 10sec
  8. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  9. Raymond Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  10. Daniel Colli (Team Type 1) s.t.
  11. Justin Jules (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  12. Steven Caethoven (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  13. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  14. Romain Matheou (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  15. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  16. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  17. Daniel Taklehayanot (GreenEdge) s.t.
  18. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  19. Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
  20. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  21. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  22. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  23. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) s.t.
  24. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  25. Jimmy Casper (Ag2r) s.t.
  26. Kevin Denis (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  27. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  28. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  29. Matthieu Sprick (Argos-Shimano) s.t.
  30. Mathieu Halleguen (Bretagne-Schuller) s.t.