BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2019 Diegem Cyclocross (C-1),
Diegem (Flemish Brabant), Belgium

45th edition: Sunday, December 29, 2019

Diegem Cyclocross podium history | 2018 results

The Telenet Superprestige Diegem cyclocross race is run in the evening, under lights.

Complete results: Men | Women

Men:

Mathieu van der Poel

That makes six years in a row van der Poel has won the Diegem race. Photo: Photopress.be

1 VAN DER POEL Mathieu CORENDON-CIRCUS 59min 41sec
2 ISERBYT Eli PAUWELS SAUZEN-BINGOAL @ 9sec
3 VANTHOURENHOUT Michael PAUWELS SAUZEN-BINGOAL @ 28sec
4 MERLIER Tim CREAFIN-FRISTADS @ 36sec
5 VAN DER HAAR Lars TELENET BALOISE LIONS 1:00:22
6 SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:00:31
7 VAN KESSEL Corne TELENET BALOISE LIONS 1:00:50
8 HERMANS Quinten TELENET BALOISE LIONS 1:01:14
9 VAN DER POEL David CORENDON-CIRCUS 1:01:30
10 PIDCOCK Thomas TRINITY RACING 1:02:04
11 VERMEERSCH Gianni CREAFIN-FRISTADS 1:02:14
12 MEISEN Marcel CORENDON-CIRCUS 1:02:19
13 TURNER Ben CREAFIN-FRISTADS 1:02:24
14 NIEUWENHUIS Joris NED 1:02:28
15 DORIGONI Jakob SELLE ITALIA-GUERCIOTTI-ELITE 1:02:30
16 ŠTYBAR Zdeněk CZE 1:02:56
17 BAESTAENS Vincent GROUP HENS-MAES CONTAINERS 1:03:21
18 VANDEBOSCH Toon PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:03:27
19 MASON Cameron TRINITY RACING 1:03:34
20 WHITE Curtis CANNONDALE CYCLOCROSSWORLD 1:03:54
21 KOPECKÝ Tomas PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1:04:00
22 ROUILLER Loris CORENDON-CIRCUS 1:04:01
23 VAN DEN BROECK Arno BEL 1:04:08
24 VAN DEN HAM Michael EASTON-GIANT 1:04:14
25 TULETT Ben CORENDON-CIRCUS 1:04:21
26 ARTZ Bart NED 1:04:25
27 HECHT Gage USA 1:05:21
28 COMINELLI Cristian CYCLING CAFE' RACING TEAM 1:05:28
29 WEBER Sascha GER 1:05:52
30 BRUNNER Eric USA -1 LAP
31 MACLEOD Callum GBR -1 LAP
32 HYDE Stephen CANNONDALE CYCLOCROSSWORLD -1 LAP
33 MORTON Alex USA -1 LAP
34 JUNQUERA SAN MILLAN Mario ESP -2 LAPS
35 ROELANDT Kenny BEL -2 LAPS
36 AALRUST Henrik Lunder NOR -2 LAPS
37 GAGNAIRE Maxime FRA -2 LAPS
38 GILLES Cyprien FRA -2 LAPS
39 ASKEY Lewis GBR -2 LAPS
40 DE WIT Edwin BEL -2 LAPS
41 JUDELSON Max USA -2 LAPS
42 CONROY David IRL -3 LAPS
43 JAMES Steven GBR -3 LAPS
44 BARTON Malcolm CAN -3 LAPS
45 PEERS Nick BEL -3 LAPS
46 MAHER Lane USA -3 LAPS
47 COUZENS Tom GBR -3 LAPS
48 VAN CUTSEM Senna BEL -3 LAPS
49 KOCKELMANN Raphaël LUX -3 LAPS
50 SANDERSON Brody CAN -3 LAPS
51 POBLET DOT Albert ESP -3 LAPS
52 MOTTIEZ Gilles SUI -3 LAPS
53 LEAERTS Yelle BEL -3 LAPS
54 LAURANCE Axel FRA -3 LAPS
55 NOEL Sam USA -3 LAPS
56 WILLIAMS Joe GBR -3 LAPS
57 GINIAT Andrew USA -3 LAPS
58 LE BAIL Tony FRA -3 LAPS
59 BALDESTEIN Raul CYCLING CAFE' RACING TEAM -4 LAPS
60 GUILBERT Clément FRA -4 LAPS
61 MERSCH Patrick LUX -4 LAPS
62 JETTE Cameron CAN -4 LAPS
63 MADGWICK James GBR -4 LAPS
64 MANSFIELD Finn GBR -4 LAPS
65 TAYLOR Joseph GBR -4 LAPS
66 MÖRTSELL RÖRFORS Lukas SWE -4 LAPS
67 NILSSON Elias SWE -4 LAPS
68 MOREIRA CARDOSO Carlos LUX -4 LAPS
69 MCGARVIE Harry GBR -4 LAPS
70 OGER Vincent BEL -4 LAPS
71 JAMES Clarke GBR -4 LAPS
72 TURSI Loris ITA -5 LAPS
73 BROUWER Dennis NED -5 LAPS
74 VERDIJCK Lenn BEL -5 LAPS
75 MIDDLEMISS Ryan GBR -5 LAPS
76 DALLA PIETA' Kevin ITA -5 LAPS
PEETERS Yannick PAUWELS SAUZEN-BINGOAL DNF
CORTJENS Ryan CORENDON-CIRCUS DNF
HEYMES Gauthier FRA DNF
LLANEZA ARGUELLES Miguel ESP DNF
BARNES Toby GBR DNF
LOFTUS Tyla GBR DNF
ÖSTLUND Jonatan SWE DNS

Women:

Annemarie Worst

The podium, from left: Ceylin Alvarado (3rd), Annemarie Worst (1st) & Yara Kastelijn (3rd)

1 WORST Annemarie 777 43:18
2 ALVARADO Ceylin del Carmen CORENDON-CIRCUS s.t.
3 KASTELIJN Yara 777 @ 8sec
4 VAN DER HEIJDEN Inge CCC-LIV @ 39sec
5 PIETERSE Puck NED 44:23
6 ARZUFFI Alice Maria 777 44:25
7 VAS Kata Blanka HUN 44:30
8 CANT Sanne IKO-CRELAN 44:33
9 LECHNER Eva CREAFIN-FRISTADS 44:41
10 ROCHETTE Maghalie CAN 44:55
11 VAN LOY Ellen TELENET BALOISE LIONS 45:07
12 KAPTHEIJNS Maud PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 45:11
13 RICHARDS Evie TREK FACTORY RACING CX 45:14
14 COMPTON Katherine USA 45:20
15 VAN ALPHEN Aniek NED 45:32
16 VAN ANROOIJ Shirin NED 45:40
17 KAY Anna EXPERZA PRO CX 45:46
18 FERRAND PREVOT Pauline FRA 46:23
19 HONSINGER Clara USA 46:23
20 BAKKER Manon EXPERZA PRO CX 46:31
21 MUNRO Madigan USA 46:44
22 BARONI Francesca SELLE ITALIA-GUERCIOTTI-ELITE 46:58
23 JAMES Ffion GBR 46:59
24 HEIGL Nadja KTM ALCHEMIST RACING TEAM 47:04
25 BAJGEROVÁ Nikola CZE 47:10
26 VAN ANROOIJ Lindy NED 47:16
27 TRUYEN Marthe TELENET BALOISE LIONS 47:21
28 RUNNELS Samantha USA 47:22
29 NUSS Raylyn USA 47:31
30 RÜEGG Noemi SUI 47:33
31 BARHOUMI Zina SUI 47:34
32 GUNSALUS Lizzy USA 47:48
33 BORGHESI Letizia ITA 48:00
34 ARENSMAN Hannah USA 48:19
35 DEVI Camille FRA 48:33
36 MÕTTUS Mari-Liis EST 48:37
37 SCHREIBER Marie LUX 48:45
38 SCOTT Katie GBR 49:04
39 WEST Ruby CAN 49:13
40 STRATHDEE Ishbel GBR 49:24
41 DELHAYE Pauline FRA 49:25
42 THACKRAY Sophie GBR 49:26
43 PORHEL Laura FRA 49:31
44 VAN WUNSEL Lise BEL 49:31
45 CUETO VEGA Sara ESP 49:35
46 WADSWORTH Maddie GBR 49:38
47 MULLER Cyriane FRA 49:40
48 PERRYMAN Amy GBR 49:40
49 VAN WATERSCHOOT Famke NED 49:46
50 BENOIT GUYOD Camille FRA 49:51
51 ZWAENEPOEL Tessa BEL 50:00
52 SEIDEL Clea GER 50:07
53 THOMPSON Michaela USA 50:16
54 BORGHESI Giada ITA 50:21
55 COOGAN CISEK Corey USA 50:30
56 MOULLEC Louise FRA 50:42
57 DE VRIES Didi NED 50:42
58 ZOERNER Lauren USA 50:55
59 SCHNEIDER Janine GER 50:58
60 WERNER Emily USA -1 LAP
61 ROUILLER Mélissa SUI -1 LAP
62 PARKINSON Abby-Mae TRINITY RACING -1 LAP
63 BRAMATI Lucia ITA -1 LAP
64 ASHWOOD Emily GBR -1 LAP
65 LAWSON Kelly CAN -1 LAP
66 STECIUK Claire CAN -1 LAP
67 DYAS Eleanor USA -1 LAP
68 KELLY Siobhan CAN -1 LAP
69 VERMEIR Aurelie BEL -1 LAP
70 MILLER Ruby GBR -1 LAP
71 GREENHALGH Laura GBR -1 LAP
72 LYNN Marie GBR -1 LAP
73 MANSFIELD Lotta GBR -1 LAP
74 HINCHLIFFE Chloe GBR -1 LAP
75 BOVINE Skylar USA -1 LAP
76 LALLY Roisin IRL -1 LAP
77 BARTHELS Maïté LUX -1 LAP
78 GROSS Rebecca USA -2 LAPS
79 GEOGHEGAN Michelle IRL -2 LAPS
80 VERSCHELDEN Nathalie BEL -2 LAPS
81 PELL Harley GBR -2 LAPS
82 MOSHER Ryley USA -2 LAPS
83 YOUNG Lily GBR -2 LAPS
84 EPPERSON Cambrie USA -2 LAPS
85 BLANCHAERT Jo BEL -3 LAPS
VERDONSCHOT Laura PAUWELS SAUZEN-BINGOAL DNF
POULISSEN Laura BEL DNF
MOREAU Adeline BEL DNF
NORBERT RIBEROLLE Marion EXPERZA PRO CX DNF
MANLEY Abbie GBR DNF