BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling historyBikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history
Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2023 Vuelta a España

78th edition: Aug 26 - Sep 17, 2023

Vuelta Podium History | A Vuelta history | 2022 Vuelta | 2024 Vuelta | List of stages & start list | Teams presentation photos
Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6 | Stage 7 | Stage 8 | Stage 9 | Rest Day 1 | Stage 10 | Stage 11 | Stage 12 | Stage 13 | Stage 14 | Stage 15 | Rest Day 2 | Stage 16 | Stage 17 | Stage 18 | Stage 19 | Stage 20 | Stage 21


2023 Vuelta a España map: 21 stages covering a total of 3,133.2 kilometers


Sunday, September 17: 21st & Final Stage, Hipódromo de la Zarzuela - Madrid/ Paisaje de la Luz (Landscape of light), 100.3 km

Stage 21 map & profile | Stage 21 photos

Kaden Groves handily wins the final stage of the 2023 Vuelta a España. Photo: cxcling

Bicycle History

James Witherell's book Bicycle History: A Chronological History of People, Races and Technology is available in both print and Kindle eBook formats. To get your copy just click on the Amazon link on the right.

Ascents: Stage 21 has no rated ascents.

Weather at the finish city of Madrid at 2:00 PM local time (I'll update this later today): 17C (63F), showers in the area, with the wind from the southwest at 18 km/hr (11 mph). The chance of rain after 5:00 is forecast to be just 1%.

The race: The Paisaje de la Luz (Landscape of light) is an area in Madrid that includes the Paseo del Prado, the Retiro Park and the Los Jeronimos neighborhood.

The stage was scheduled to start at 5:19 PM, local time.

Here's the race organizer's stage 21 report:

Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck) claimed his third stage win of La Vuelta 23 in Madrid, but with a very different scenario! The Australian sprinter followed Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) and Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) as they put the hammer down on the closing circuit, leading to a thrilling finale of the Spanish Grand Tour. The peloton came back inside the last kilometre but Groves still managed to sprint to victory.

He is also the first Australian winner of the points standings of La Vuelta. As he crossed the line alongside his Jumbo-Visma teammates, Sepp Kuss took his first Grand Tour victory after he helped his companions Jonas Vingegaard (2nd in the overall standings) and Primoz Roglic (3rd) conquer six three-week events in recent years.

The race:
The start from the La Zarzuela Hippodrome is the opportunity for riders to celebrate their accomplishments over the last three weeks and the fact that they’ve made it over the demands of the last Grand Tour of the year. Jumbo-Visma wear a special jersey with Rosa, Jaune and Roja bands to highlight their successes in the Giro d’Italia, the Tour de France and La Vuelta.

Evenepoel and Ganna put the hammer down
The intensity picks up as the riders enter the final circuit, to be covered nine times. Alpecin-Deceuninck control the first two laps and Kaden Groves dominates the intermediate sprint to all but seal victory in the points standings.

Nico Denz, Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe) and Rui Costa (Intermarché-Circus-Wanty) are the first attackers to open a gap with 44km to go. And then Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) sets off to bridge the gap with Filippo Ganna (Ineos Grenadiers). Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck) follows their move.

Groves amazes
Into the last 30km, the peloton trail by 20 seconds. The gap is still up to 15 seconds with 15km to go. And it’s the same gap into the last lap (5.8km).

The peloton get back with 500 metres to go… But Groves still manages to sprint to victory ahead of Ganna!

Sepp Kuss crosses the line with his teammates and celebrates his first Grand Tour victory after being a key domestique in Jumbo-Visma’s previous successes.

Complete results:

Photos

100.3 kilometers raced at an average speed of 41.729 km/hr

1 KADEN GROVES ALPECIN-DECEUNINCK 2hr 24min 13sec
2 FILIPPO GANNA INEOS GRENADIERS s.t.
3 NICO DENZ BORA-HANSGROHE s.t.
4 HUGO PAGE INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY s.t.
5 IVAN GARCIA MOVISTAR TEAM s.t.
6 RUI COSTA INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY s.t.
7 MARIJN VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
8 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP s.t.
9 DRIES VAN GESTEL TOTALENERGIES s.t.
10 LENNARD KÄMNA BORA-HANSGROHE s.t.
11 HUGO HOFSTETTER TEAM ARKEA-SAMSIC s.t.
12 DAVIDE CIMOLAI COFIDIS s.t.
13 MILAN MENTEN LOTTO DSTNY s.t.
14 LEWIS ASKEY GROUPAMA-FDJ s.t.
15 MATEVŽ GOVEKAR BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
16 DAVID GONZALEZ CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
17 EDWARD THEUNS LIDL-TREK s.t.
18 MATTEO SOBRERO TEAM JAYCO ALULA s.t.
19 DORIAN GODON AG2R CITROEN TEAM s.t.
20 CYRIL BARTHE BURGOS-BH s.t.
21 RUI OLIVEIRA UAE TEAM EMIRATES s.t.
22 PHILLIP CASPER PEDERSEN SOUDAL QUICK-STEP s.t.
23 ANDRÉ CARVALHO COFIDIS s.t.
24 JON BARRENETXEA CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
25 ALBERTO DAINESE TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
26 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES s.t.
27 GEOFFREY SOUPE TOTALENERGIES s.t.
28 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
29 EINER AUGUSTO RUBIO MOVISTAR TEAM s.t.
30 JASHA SÜTTERLIN BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
31 SERGIO ANDRES HIGUITA BORA-HANSGROHE s.t.
32 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE s.t.
33 CRISTIAN RODRIGUEZ TEAM ARKEA-SAMSIC s.t.
34 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE s.t.
35 DAMIANO CARUSO BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
36 FERNANDO BARCELO CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
37 MATHIS LE BERRE TEAM ARKEA-SAMSIC s.t.
38 MATTIA CATTANEO SOUDAL QUICK-STEP s.t.
39 STEFF CRAS TOTALENERGIES s.t.
40 PAUL LAPEIRA AG2R CITROEN TEAM s.t.
41 SANTIAGO BUITRAGO BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
42 BAUKE MOLLEMA LIDL-TREK s.t.
43 FABIO FELLINE ASTANA QAZAQSTAN TEAM s.t.
44 FABIEN DOUBEY TOTALENERGIES s.t.
45 JACOPO MOSCA LIDL-TREK s.t.
46 STEFAN BISSEGGER EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
47 BOY VAN POPPEL INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY s.t.
48 JULIUS JOHANSEN INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY @ 23sec
49 DYLAN VAN BAARLE JUMBO-VISMA 0' 26''
50 ATTILA VALTER JUMBO-VISMA s.t.
51 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA s.t.
52 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.
53 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA s.t.
54 WILCO KELDERMAN JUMBO-VISMA s.t.
55 JAN TRATNIK JUMBO-VISMA s.t.
56 SEPP KUSS JUMBO-VISMA s.t.
57 JESUS EZQUERRA BURGOS-BH s.t.
58 PELAYO SANCHEZ BURGOS-BH s.t.
59 ANDER OKAMIKA BURGOS-BH s.t.
60 LUKASZ OWSIAN TEAM ARKEA-SAMSIC s.t.
61 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM s.t.
62 ANTONIO TIBERI BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
63 ANDREA VENDRAME AG2R CITROEN TEAM s.t.
64 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES s.t.
65 SIMONE PETILLI INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY s.t.
66 RUDY MOLARD GROUPAMA-FDJ s.t.
67 JOSE MANUEL DIAZ BURGOS-BH s.t.
68 NICOLAS PRODHOMME AG2R CITROEN TEAM s.t.
69 LAWRENCE WARBASSE AG2R CITROEN TEAM s.t.
70 BEN ZWIEHOFF BORA-HANSGROHE s.t.
71 LENNERT VAN EETVELT LOTTO DSTNY s.t.
72 ANDREY ZEITS ASTANA QAZAQSTAN TEAM s.t.
73 VADIM PRONSKIY ASTANA QAZAQSTAN TEAM s.t.
74 JUAN SEBASTIAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES s.t.
75 ROMAIN GREGOIRE GROUPAMA-FDJ s.t.
76 KAMIL GRADEK BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
77 PAUL OURSELIN TOTALENERGIES s.t.
78 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
79 EMANUEL BUCHMANN BORA-HANSGROHE s.t.
80 IMANOL ERVITI MOVISTAR TEAM s.t.
81 PIETER SERRY SOUDAL QUICK-STEP s.t.
82 MAURICE BALLERSTEDT ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
83 LORENZO GERMANI GROUPAMA-FDJ s.t.
84 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR TEAM s.t.
85 RUBEN FERNANDEZ COFIDIS 0' 36''
86 DANIEL NAVARRO BURGOS-BH 0' 38''
87 JETSE BOL BURGOS-BH s.t.
88 KENNY ELISSONDE LIDL-TREK s.t.
89 OIER LAZKANO MOVISTAR TEAM s.t.
90 LOUIS VERVAEKE SOUDAL QUICK-STEP 0' 41''
91 FELIX ENGELHARDT TEAM JAYCO ALULA s.t.
92 ABEL BALDERSTONE ROUMENS CAJA RURAL-SEGUROS RGA 0' 43''
93 ANTONIO ERIC FAGUNDEZ BURGOS-BH s.t.
94 JASON OSBORNE ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
95 EDUARDO SEPULVEDA LOTTO DSTNY 0' 46''
96 OMAR FRAILE INEOS GRENADIERS s.t.
97 KIM ALEXANDER HEIDUK INEOS GRENADIERS s.t.
98 JAN HIRT SOUDAL QUICK-STEP s.t.
99 DIEGO ANDRES CAMARGO EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
100 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 0' 49''
101 SAMUELE BATTISTELLA ASTANA QAZAQSTAN TEAM 0' 51''
102 JUAN PEDRO LOPEZ LIDL-TREK s.t.
103 MIKAEL CHEREL AG2R CITROEN TEAM s.t.
104 MICHAEL STORER GROUPAMA-FDJ 0' 59''
105 OTTO VERGAERDE LIDL-TREK 1' 06''
106 CHRISTOPHER HAMILTON TEAM DSM-FIRMENICH 1' 10''
107 GERAINT THOMAS INEOS GRENADIERS s.t.
108 AMANUEL GEHBREIGZABHIER LIDL-TREK s.t.
109 MICHAL SCHLEGEL CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
110 LUIS LEON SANCHEZ ASTANA QAZAQSTAN TEAM 1' 23''
111 ELIE GESBERT TEAM ARKEA-SAMSIC 1' 36''
112 KEVIN LEDANOIS TEAM ARKEA-SAMSIC s.t.
113 EDWARD PLANCKAERT ALPECIN-DECEUNINCK 1' 38''
114 JAMES KNOX SOUDAL QUICK-STEP 1' 47''
115 SAMUEL WATSON GROUPAMA-FDJ 2' 06''
116 CLÉMENT DAVY GROUPAMA-FDJ 2' 11''
117 JIMMY JANSSENS ALPECIN-DECEUNINCK 2' 13''
118 JONATHAN CASTROVIEJO INEOS GRENADIERS 2' 19''
119 JULIEN BERNARD LIDL-TREK 2' 32''
120 JONATHAN CAICEDO EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
121 SEAN QUINN EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
122 JOSEPH LLOYD DOMBROWSKI ASTANA QAZAQSTAN TEAM s.t.
123 SYLVAIN MONIQUET LOTTO DSTNY 2' 32''
124 DAVID MAX POOLE TEAM DSM-FIRMENICH 2' 53''
125 JORGE ARCAS MOVISTAR TEAM 3' 01''
126 JONAS KOCH BORA-HANSGROHE @ 0sec
127 THOMAS DE GENDT LOTTO DSTNY 3' 20''
128 MICHEL RIES TEAM ARKEA-SAMSIC s.t.
129 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 3' 21''
130 FINN FISHER-BLACK UAE TEAM EMIRATES 3' 23''
131 ANDREA PICCOLO EF EDUCATION-EASYPOST 3' 26''
132 HUGH JOHN CARTHY EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
133 EGAN BERNAL INEOS GRENADIERS 3' 29''
134 ROMAIN COMBAUD TEAM DSM-FIRMENICH 3' 36''
135 SEAN FLYNN TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
136 ROMAIN BARDET TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
137 JESUS HERRADA COFIDIS s.t.
138 JOSE HERRADA COFIDIS s.t.
139 RÉMY ROCHAS COFIDIS 3' 38''
140 FRANÇOIS BIDARD COFIDIS s.t.
141 SÉBASTIEN GRIGNARD LOTTO DSTNY 3' 43''
142 JULIUS VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST 3' 51''
143 JARRAD DRIZNERS LOTTO DSTNY 4' 43''
144 ANDREAS LORENTZ KRON LOTTO DSTNY s.t.
145 TOBIAS BAYER ALPECIN-DECEUNINCK 5' 33''
146 DOMEN NOVAK UAE TEAM EMIRATES 6' 09''
147 JOEL NICOLAU BELTRAN CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
148 JAN MAAS TEAM JAYCO ALULA 13' 30''

 

Final GC after stage 21

  • GC winner: Sepp Kuss (Jumbo-Visma)
  • Mountains classification winner: Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step)
  • Points classification winner: Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck)
  • Best young rider: Juan Ayuso (UAE Team Emirates)
  • Team classification winner: Jumbo-Visma

3,133.2 kilometers raced at an average speed of 40.794 km/hr

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 76hr 48min 21sec
2 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA @ 17sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 08''
4 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 3' 18''
5 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 3' 37''
6 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 4' 14''
7 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 7' 53''
8 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE 8' 00''
9 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 10' 08''
10 SANTIAGO BUITRAGO BAHRAIN VICTORIOUS 11' 38''
11 STEFF CRAS TOTALENERGIES 14' 04''
12 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 16' 44''
13 CRISTIAN RODRIGUEZ TEAM ARKEA-SAMSIC 22' 13''
14 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 25' 21''
15 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS 31' 00''
16 EINER AUGUSTO RUBIO MOVISTAR TEAM 34' 49''
17 JUAN PEDRO LOPEZ LIDL-TREK 35' 47''
18 ANTONIO TIBERI BAHRAIN VICTORIOUS 50' 13''
19 DAMIANO CARUSO BAHRAIN VICTORIOUS 53' 47''
20 EMANUEL BUCHMANN BORA-HANSGROHE 59' 02''
21 ROMAIN BARDET TEAM DSM-FIRMENICH 1H 02' 10''
22 ATTILA VALTER JUMBO-VISMA 1H 05' 42''
23 HUGH JOHN CARTHY EF EDUCATION-EASYPOST 1H 19' 25''
24 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 1H 21' 41''
25 WILCO KELDERMAN JUMBO-VISMA 1H 24' 38''
26 PAUL OURSELIN TOTALENERGIES 1H 28' 13''
27 NICOLAS PRODHOMME AG2R CITROEN TEAM 1H 29' 05''
28 RÉMY ROCHAS COFIDIS 1H 29' 27''
29 RUDY MOLARD GROUPAMA-FDJ 1H 33' 14''
30 LENNARD KÄMNA BORA-HANSGROHE 1H 38' 06''
31 GERAINT THOMAS INEOS GRENADIERS 1H 47' 59''
32 LENNERT VAN EETVELT LOTTO DSTNY 1H 48' 52''
33 LOUIS VERVAEKE SOUDAL QUICK-STEP 1H 49' 44''
34 MATTIA CATTANEO SOUDAL QUICK-STEP 1H 51' 42''
35 BEN ZWIEHOFF BORA-HANSGROHE 1H 52' 28''
36 FABIEN DOUBEY TOTALENERGIES 1H 56' 08''
37 PELAYO SANCHEZ BURGOS-BH 1H 56' 27''
38 JAN TRATNIK JUMBO-VISMA 1H 57' 16''
39 DANIEL NAVARRO BURGOS-BH 1H 57' 40''
40 FINN FISHER-BLACK UAE TEAM EMIRATES 1H 58' 23''
41 RUI COSTA INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY 1H 59' 20''
42 ROMAIN GREGOIRE GROUPAMA-FDJ 2H 01' 38''
43 SERGIO ANDRES HIGUITA BORA-HANSGROHE 2H 08' 05''
44 LAWRENCE WARBASSE AG2R CITROEN TEAM 2H 09' 29''
45 MICHAEL STORER GROUPAMA-FDJ 2H 13' 42''
46 ANDREY ZEITS ASTANA QAZAQSTAN TEAM 2H 14' 13''
47 JONATHAN CAICEDO EF EDUCATION-EASYPOST 2H 15' 49''
48 FERNANDO BARCELO CAJA RURAL-SEGUROS RGA 2H 17' 00''
49 DAVID MAX POOLE TEAM DSM-FIRMENICH 2H 17' 18''
50 KENNY ELISSONDE LIDL-TREK 2H 18' 25''
51 DORIAN GODON AG2R CITROEN TEAM 2H 19' 07''
52 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA 2H 19' 43''
53 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR TEAM 2H 20' 10''
54 RUBEN FERNANDEZ COFIDIS 2H 21' 26''
55 EGAN BERNAL INEOS GRENADIERS 2H 22' 50''
56 MIKAEL CHEREL AG2R CITROEN TEAM 2H 24' 19''
57 JOSEPH LLOYD DOMBROWSKI ASTANA QAZAQSTAN TEAM 2H 26' 13''
58 SIMONE PETILLI INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY 2H 27' 46''
59 JAN HIRT SOUDAL QUICK-STEP 2H 29' 04''
60 JONATHAN CASTROVIEJO INEOS GRENADIERS 2H 29' 11''
61 LUIS LEON SANCHEZ ASTANA QAZAQSTAN TEAM 2H 36' 29''
62 ANDER OKAMIKA BURGOS-BH 2H 36' 34''
63 CHRISTOPHER HAMILTON TEAM DSM-FIRMENICH 2H 36' 47''
64 JOSE MANUEL DIAZ BURGOS-BH 2H 37' 04''
65 JAMES KNOX SOUDAL QUICK-STEP 2H 38' 31''
66 MICHEL RIES TEAM ARKEA-SAMSIC 2H 38' 52''
67 ANDREAS LORENTZ KRON LOTTO DSTNY 2H 41' 49''
68 JULIEN BERNARD LIDL-TREK 2H 43' 57''
69 ANDREA PICCOLO EF EDUCATION-EASYPOST 2H 44' 14''
70 FELIX ENGELHARDT TEAM JAYCO ALULA 2H 44' 35''
71 JASHA SÜTTERLIN BAHRAIN VICTORIOUS 2H 46' 56''
72 IVAN GARCIA MOVISTAR TEAM 2H 47' 04''
73 ELIE GESBERT TEAM ARKEA-SAMSIC 2H 48' 24''
74 JON BARRENETXEA CAJA RURAL-SEGUROS RGA 2H 48' 51''
75 LUKASZ OWSIAN TEAM ARKEA-SAMSIC 2H 49' 48''
76 FABIO FELLINE ASTANA QAZAQSTAN TEAM 2H 50' 18''
77 ABEL BALDERSTONE ROUMENS CAJA RURAL-SEGUROS RGA 2H 50' 22''
78 IMANOL ERVITI MOVISTAR TEAM 2H 51' 33''
79 BAUKE MOLLEMA LIDL-TREK 2H 51' 48''
80 SEAN QUINN EF EDUCATION-EASYPOST 2H 52' 02''
81 OIER LAZKANO LOPEZ MOVISTAR TEAM 2H 56' 45''
82 AMANUEL GEHBREIGZABHIER LIDL-TREK 2H 57' 43''
83 JESUS HERRADA COFIDIS 2H 59' 47''
84 DIEGO ANDRES CAMARGO EF EDUCATION-EASYPOST 3H 00' 24''
85 LORENZO GERMANI GROUPAMA-FDJ 3H 01' 05''
86 MATTEO SOBRERO TEAM JAYCO ALULA 3H 01' 23''
87 JORGE ARCAS MOVISTAR TEAM 3H 01' 28''
88 DYLAN VAN BAARLE JUMBO-VISMA 3H 02' 37''
89 JESUS EZQUERRA BURGOS-BH 3H 05' 57''
90 MATHIS LE BERRE TEAM ARKEA-SAMSIC 3H 11' 23''
91 VADIM PRONSKIY ASTANA QAZAQSTAN TEAM 3H 12' 40''
92 JACOPO MOSCA LIDL-TREK 3H 13' 12''
93 JONAS KOCH BORA-HANSGROHE 3H 16' 08''
94 SYLVAIN MONIQUET LOTTO DSTNY 3H 16' 23''
95 ANDREA VENDRAME AG2R CITROEN TEAM 3H 17' 26''
96 PIETER SERRY SOUDAL QUICK-STEP 3H 18' 17''
97 NICO DENZ BORA-HANSGROHE 3H 20' 12''
98 JULIUS JOHANSEN INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY 3H 20' 38''
99 THOMAS DE GENDT LOTTO DSTNY 3H 22' 23''
100 JOEL NICOLAU BELTRAN CAJA RURAL-SEGUROS RGA 3H 25' 22''
101 GEOFFREY SOUPE TOTALENERGIES 3H 25' 38''
102 EDUARDO SEPULVEDA LOTTO DSTNY 3H 26' 22''
103 KEVIN LEDANOIS TEAM ARKEA-SAMSIC 3H 29' 13''
104 FILIPPO GANNA INEOS GRENADIERS 3H 29' 23''
105 LEWIS ASKEY GROUPAMA-FDJ 3H 34' 07''
106 DAVID GONZALEZ CAJA RURAL-SEGUROS RGA 3H 35' 12''
107 DRIES VAN GESTEL TOTALENERGIES 3H 35' 34''
108 CYRIL BARTHE BURGOS-BH 3H 37' 20''
109 PAUL LAPEIRA AG2R CITROEN TEAM 3H 37' 49''
110 JETSE BOL BURGOS-BH 3H 38' 49''
111 HUGO HOFSTETTER TEAM ARKEA-SAMSIC 3H 41' 43''
112 JIMMY JANSSENS ALPECIN-DECEUNINCK 3H 42' 07''
113 OTTO VERGAERDE LIDL-TREK 3H 42' 47''
114 MICHAL SCHLEGEL CAJA RURAL-SEGUROS RGA 3H 43' 03''
115 OMAR FRAILE INEOS GRENADIERS 3H 43' 40''
116 SEAN FLYNN TEAM DSM-FIRMENICH 3H 46' 39''
117 STEFAN BISSEGGER EF EDUCATION-EASYPOST 3H 49' 54''
118 SÉBASTIEN GRIGNARD LOTTO DSTNY 3H 52' 09''
119 ROMAIN COMBAUD TEAM DSM-FIRMENICH 3H 52' 10''
120 JULIUS VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST 3H 55' 05''
121 SAMUELE BATTISTELLA ASTANA QAZAQSTAN TEAM 3H 55' 44''
122 KADEN GROVES ALPECIN-DECEUNINCK 3H 55' 48''
123 SAMUEL WATSON GROUPAMA-FDJ 3H 56' 03''
124 BOY VAN POPPEL INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY 3H 56' 20''
125 FRANÇOIS BIDARD COFIDIS 3H 57' 47''
126 MARIJN VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST 3H 57' 58''
127 HUGO PAGE INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY 3H 58' 16''
128 EDWARD THEUNS LIDL-TREK 3H 58' 20''
129 ANTONIO ERIC FAGUNDEZ BURGOS-BH 4H 00' 37''
130 KAMIL GRADEK BAHRAIN VICTORIOUS 4H 00' 43''
131 JASON OSBORNE ALPECIN-DECEUNINCK 4H 01' 48''
132 JOSE HERRADA COFIDIS 4H 04' 20''
133 MATEVŽ GOVEKAR BAHRAIN VICTORIOUS 4H 04' 42''
134 ANDRÉ CARVALHO COFIDIS 4H 05' 13''
135 CLÉMENT DAVY GROUPAMA-FDJ 4H 07' 49''
136 EDWARD PLANCKAERT ALPECIN-DECEUNINCK 4H 07' 53''
137 JAN MAAS TEAM JAYCO ALULA 4H 08' 47''
138 DOMEN NOVAK UAE TEAM EMIRATES 4H 08' 58''
139 KIM ALEXANDER HEIDUK INEOS GRENADIERS 4H 10' 09''
140 PHILLIP CASPER PEDERSEN SOUDAL QUICK-STEP 4H 13' 57''
141 TOBIAS BAYER ALPECIN-DECEUNINCK 4H 15' 43''
142 MILAN MENTEN LOTTO DSTNY 4H 16' 43''
143 MAURICE BALLERSTEDT ALPECIN-DECEUNINCK 4H 22' 11''
144 ALBERTO DAINESE TEAM DSM-FIRMENICH 4H 25' 39''
145 JARRAD DRIZNERS LOTTO DSTNY 4H 25' 50''
146 DAVIDE CIMOLAI COFIDIS 4H 26' 25''
147 JUAN SEBASTIAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES 4H 27' 41''
148 RUI OLIVEIRA UAE TEAM EMIRATES 4H 32' 55''

 

Stage 21 map & profile:

Stage 21 map

Stage 21 profile

Stage 21 photos by Fotoreporter Sirotti:

Jumbo-Visma has won its third Grand Tour this year.

The peloton races through Madrid.

Sepp Kuss being guarded by teammates.

Kaden Groves and Remco Evenepoel

Filippo Ganna, who finished second in today's stage.

Kaden Groves wins stage 21.

Team Jumbo-Visma celebrates winning all three 2023 Grand Tours. Note the pink, yellow & red stripes on their jerseys.

Stage winner Kaden Groves

The GC podium, from left: Jonas Vingegaard (2nd), Sepp kuss (1st) & Primoz Roglic (3rd).

2023 Vuelta a España winner Sepp Kuss

Another shot of Kuss celebrating his win.


Saturday, September 16: Stage 20, Manzanares El Real - Guadarrama, 207.8 km

Complete stage 20 results, stage story, photos, map & profile

Wout Poels just beats Remco Evenepoel for the stage win. Photo: Sprint Cycling

Results:

1 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS 4hr 59min 29sec
2 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP s.t.
3 PELAYO SANCHEZ BURGOS-BH s.t.
4 LENNERT VAN EETVELT LOTTO DSTNY s.t.
5 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES @ 4sec
6 RUI COSTA INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY 0' 26''
7 ANTONIO TIBERI BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
8 LENNARD KÄMNA BORA-HANSGROHE s.t.
9 ROMAIN BARDET TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
10 EINER AUGUSTO RUBIO MOVISTAR TEAM s.t.

 

GC after stage 20:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 74hr 23min 42sec
2 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA @ 17sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 08''
4 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 3' 44''
5 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 4' 03''
6 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 4' 14''
7 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 8' 19''
8 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE 8' 26''
9 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 10' 08''
10 SANTIAGO BUITRAGO BAHRAIN VICTORIOUS 12' 04''

Friday, September 15: Stage 19, La Bañeza - Iscar, 177.1 km

Complete stage 19 results, stage story, photos, map & profile

Alberto Dainese is the day's fastest man.

Results:

1 ALBERTO DAINESE TEAM DSM-FIRMENICH 3hr 42min 9sec
2 FILIPPO GANNA INEOS GRENADIERS s.t.
3 MARIJN VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
4 DAVIDE CIMOLAI COFIDIS s.t.
5 IVAN GARCIA CORTINA MOVISTAR TEAM s.t.
6 MAURICE BALLERSTEDT ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
7 LEWIS ASKEY GROUPAMA-FDJ s.t.
8 HUGO HOFSTETTER TEAM ARKEA-SAMSIC s.t.
9 FERNANDO BARCELO CAJA RURAL-SEGUROSRGA s.t.
10 JONAS KOCH BORA-HANSGROHE s.t.

 

GC after stage 19:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 69hr 13min 36sec
2 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA @ 17sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 08''
4 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 4' 00''
5 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 4' 19''
6 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 4' 30''
7 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE 7' 37''
8 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 8' 35''
9 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 0' 20''
10 SANTIAGO BUITRAGO BAHRAIN VICTORIOUS 2' 20''

 


Thursday, September 14: Stage 18, Pola de Allande - La Cruz de Linares, 176.5 km

Complete stage 18 results, stage story, photos, map & profile

Remco Evenepoel has left everyone almost five minutes behind.

Results:

1 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 4hr 47min 37sec
2 DAMIANO CARUSO BAHRAIN VICTORIOUS @ 4min 44sec
3 ANDREAS LORENTZ KRON LOTTO DSTNY 5' 10''
4 DAVID MAX POOLE TEAM DSM-FIRMENICH 5' 12''
5 PAUL OURSELIN TOTALENERGIES 5' 17''
6 JULIEN BERNARD LIDL-TREK 6' 11''
7 EGAN BERNAL INEOS GRENADIERS 7' 01''
8 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 9' 29''
9 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM s.t.
10 SEPP KUSS JUMBO-VISMA s.t.

 

GC after stage 18:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 65hr 31min 27sec
2 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA @ 17sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 08''
4 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 4' 00''
5 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 4' 19''
6 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 4' 30''
7 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE 7' 37''
8 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 8' 35''
9 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 10' 20''
10 SANTIAGO BUITRAGO BAHRAIN VICTORIOUS 12' 20''

Wednesday, September 13: Stage 17, Ribadesella (Ribeseya in Asturian) - Altu de l'Angliru, 124.4 km

Complete stage 17 results, stage story, photos, map & profile

Primoz Roglic wins stage 17. Photo: Sprint Cycling

Results:

1 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 3hr 15min 56sec
2 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA s.t.
3 SEPP KUSS JUMBO-VISMA @ 19sec
4 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
5 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS 0' 44''
6 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 0' 58''
7 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE 1' 20''
8 SANTIAGO BUITRAGO BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
9 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 1' 42''
10 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 1' 43''

 

GC after stage 17:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 60hr 34min 21sec
2 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA @ 8sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 08''
4 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 4' 00''
5 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 4' 16''
6 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 4' 30''
7 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE 6' 43''
8 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 7' 38''
9 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 9' 26''
10 SANTIAGO BUITRAGO BAHRAIN VICTORIOUS 11' 26''

Tuesday, September 12: Stage 16, Liencres Playa - Bejes, 119 km

Complete stage 16 results, stage story, photos, map & profile

Jonas Vingegaard has left everyone behind. Finish photo: Sprint Cycling

Results:

1 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 2hr 38min 23sec
2 FINN FISHER-BLACK UAE TEAM EMIRATES @ 43sec
3 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS 0' 49''
4 MICHAEL STORER GROUPAMA-FDJ 0' 55''
5 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 1' 01''
6 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM s.t.
7 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE s.t.
8 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.
9 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 1' 05''
10 SEPP KUSS JUMBO-VISMA s.t.

 

GC after stage 16:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 57hr 18min 10sec
2 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA @ 29sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 33''
4 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 2' 33''
5 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 3' 02''
6 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 3' 28''
7 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 4' 12''
8 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 4' 58''
9 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE 5' 38''
10 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 8' 43''

 


Monday, September 11: Rest Day Two, Santander


Sunday, September 10: Stage 15, Pamplona - Lekunberri, 158.3 km

Complete stage 15 results, stage story, photos, map & profile

Rui Costa takes stage 15. Sirotti photo

Results:

1 RUI COSTA INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY 3hr 30min 56sec
2 LENNARD KÄMNA BORA-HANSGROHE s.t.
3 SANTIAGO BUITRAGO BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
4 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP @ 2sec
5 ANDREAS LORENTZ KRON LOTTO DSTNY s.t.
6 EINER AUGUSTO RUBIO MOVISTAR TEAM s.t.
7 CRISTIAN RODRIGUEZ TEAM ARKEA-SAMSIC s.t.
8 CHRISTOPHER HAMILTON TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
9 NICO DENZ BORA-HANSGROHE 0' 36''
10 JIMMY JANSSENS ALPECIN-DECEUNINCK 1' 07''

 

GC after stage 15:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 54hr 38min 42sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 1min 37sec
3 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 1' 44''
4 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 2' 37''
5 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 3' 06''
6 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 3' 10''
7 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 4' 12''
8 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 5' 02''
9 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE 5' 30''
10 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 8' 39''

 


Saturday, September 9: Stage 14, Sauveterre de Béarn - Larra Belagua, 156.2 km

Complete stage 14 results, stage story, photos, map & profile

Remco Evenepoel takes a brilliant solo win.

Results:

1 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 4hr 13min 38sec
2 ROMAIN BARDET TEAM DSM-FIRMENICH @ 1min 12sec
3 LENNERT VAN EETVELT LOTTO DSTNY 6' 33''
4 JONATHAN CASTROVIEJO INEOS GRENADIERS 6' 35''
5 MICHAEL STORER GROUPAMA-FDJ 7' 24''
6 DAVID DE LA CRUZ ASTANA QAZAQSTAN TEAM 8' 21''
7 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 8' 22''
8 SEPP KUSS JUMBO-VISMA s.t.
9 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
10 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES s.t.

 

GC after stage 14:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 51hr 4min 54sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 1min 37'sec
3 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 1' 44''
4 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 2' 37''
5 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 3' 06''
6 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 3' 10''
7 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 4' 12''
8 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 5' 02''
9 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE 5' 30''
10 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 8' 39''

 


Friday, September 8: Stage 13: Formigal/Huesca la Magia - Col du Tourmalet, 134.7 km

Complete stage 13 results, stage story, photos, map & profile

Jonas Vingegaard takes a solo win atop the Tourmalet. Photo: Sprint Cycling

Results:

1 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 3hr 51min 10sec
2 SEPP KUSS JUMBO-VISMA @ 30sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 0' 33''
4 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 0' 38''
5 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE s.t.
6 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 0' 40''
7 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 1' 15''
8 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 2' 12''
9 STEFF CRAS TOTALENERGIES 2' 32''
10 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 3' 08''

 

GC after stage 13:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 46hr 42min 54sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 1min 37sec
3 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 1' 44''
4 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 2' 37''
5 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 3' 06''
6 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 3' 10''
7 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 4' 12''
8 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 5' 02''
9 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE 5' 30''
10 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 8' 39''

Thursday, September 7: Stage 12, Olvega - Zaragoza, 149.1 km

Complete stage 12 results, stage story, photos, map & profile

Juan Sebastian Molano wins stage twelve.

Stage 12 results:

1 JUAN SEBASTIAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES 3hr 23min 35sec
2 KADEN GROVES ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
3 BOY VAN POPPEL INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY s.t.
4 RUI OLIVEIRA UAE TEAM EMIRATES s.t.
5 EDWARD THEUNS LIDL-TREK s.t.
6 MARIJN VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
7 ALBERTO DAINESE TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
8 ORLUIS ALBERTO AULAR CAJA RURAL-SEGUROSRGA s.t.
9 HUGO PAGE INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY s.t.
10 MILAN MENTEN LOTTO DSTNY s.t.

 

GC after Stage 12:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 42hr 51min 20sec
2 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES @ 26sec
3 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 1' 09''
4 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 32''
5 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 2' 02''
6 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 2' 16''
7 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 2' 22''
8 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 2' 25''
9 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 2' 50''
10 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 3' 14''

Wednesday, September 6: Stage 11, Lerma - La Laguna Negra. Vinuesa, 158.2 km

Complete stage 11 results, stage story, photos, map & profile

Jesus Herrada wins stage 11. Photo: Getty Images

1 JESUS HERRADA COFIDIS 3hr 29min 17sec
2 ROMAIN GREGOIRE GROUPAMA-FDJ @ 3sec
3 ANDREAS LORENTZ KRON LOTTO DSTNY 0' 08''
4 JONATHAN CAICEDO EF EDUCATION-EASYPOST 0' 12''
5 GERAINT THOMAS INEOS GRENADIERS 0' 19''
6 PELAYO SANCHEZ BURGOS-BH 0' 24''
7 RUDY MOLARD GROUPAMA-FDJ s.t.
8 NICOLAS PRODHOMME AG2R CITROEN TEAM 0' 27''
9 DORIAN GODON AG2R CITROEN TEAM 0' 58''
10 FILIPPO GANNA INEOS GRENADIERS 1' 16''

 

GC after stage 11:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 39hr 27min 45sec
2 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES @ 26sec
3 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 1' 09''
4 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 36''
5 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 2' 02''
6 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 2' 16''
7 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 2' 22''
8 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 2' 25''
9 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 2' 50''
10 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 3' 14''

Tuesday, Sept 5: Stage 10, Valladolid 25.8 km individual time trial

Complete stage 10 results, stage story, photos, map & profile

Filippo Ganna was the day's fastest rider. Photo: Sprint Cycling

Results:

1 FILIPPO GANNA INEOS GRENADIERS 27min 39sec
2 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP @ 16sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 0' 36''
4 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 0' 50''
5 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 0' 52''
6 MATTIA CATTANEO SOUDAL QUICK-STEP 1' 09''
7 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 1' 11''
8 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 1' 12''
9 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR TEAM s.t.
10 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 1' 18''

 

GC after stage 10:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 35hr 52min 38sec
2 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES @ 26sec
3 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 1' 09''
4 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 36''
5 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 2' 02''
6 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 2' 16''
7 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 2' 22''
8 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 2' 25''
9 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 2' 50''
10 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 3' 14''

 


find us on Facebook Find us on Twitter See our youtube channel

Melanoma: It started with a freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Peaks Coaching: work with a coach! Shade Vise sunglass holder Advertise with us!


Content continues below the ads

Melanoma: It started with a freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames

Monday, September 4: Rest Day 1, Valladolid


Content continues below the ads

Neugent Cycling Wheels Peaks Coaching: work with a coach!

Sunday, September 3: Stage 9, Cartagena - Collado de la Cruz de Caravaca, 184.5 km

Complete stage 9 results, stage story, map & profile

Lennard Kamna wins stage nine

Results:

1 LENNARD KÄMNA BORA-HANSGROHE 4hr 28min 59sec
2 MATTEO SOBRERO TEAM JAYCO ALULA @ 13sec
3 CHRISTOPHER HAMILTON TEAM DSM-FIRMENICH 1' 12''
4 AMANUEL GEHBREIGZABHIER LIDL-TREK 1' 00''
5 JON BARRENETXEA GOLZARRI CAJA RURAL-SEGUROS RGA 1' 37''
6 RUBEN FERNANDEZ COFIDIS s.t.
7 JONATHAN CAICEDO EF EDUCATION-EASYPOST 2' 11''
8 DANIEL NAVARRO GARCIA BURGOS-BH 2' 41''
9 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 3' 18''
10 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 3' 11''

 

GC after stage 9:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 35hr 23min 30sec
2 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES @ 43sec
3 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 1' 02''
4 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 2' 24''
5 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 2' 29''
6 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.
7 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 2' 35''
8 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM s.t.
9 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 2' 45''
10 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 2' 55''


Saturday, September 2: Stage 8, Dénia - Xorret de Catí. Costa Blanca Interior, 165 km

Complete stage 8 results, stage story, photos, course map & profile

Primoz Roglic wins stage 8.

Results:

1 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 4hr 13min 52sec
2 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP s.t.
3 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES s.t.
4 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM @ 2sec
5 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA s.t.
6 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES s.t.
7 SEPP KUSS JUMBO-VISMA s.t.
8 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES s.t.
9 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS 0' 34''
10 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 0' 39''

 

GC after stage 8:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 30hr 51min 6sec
2 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES @ 43sec
3 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 1' 00''
4 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS 2' 05''
5 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 2' 29''
6 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 2' 31''
7 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 2' 38''
8 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 2' 42''
9 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM s.t.
10 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 2' 52''


Friday, September 1: Stage 7, Utiel - Oliva, 200.8 km

Stage 7 complete results, stage story, photos, course map & profile

As the race organizer noted, the man with the beard wins it by a whisker. Geoffrey Soupe (far right) wins stage 7. Photo: SprintCycling

Results:

1 GEOFFREY SOUPE TOTALENERGIES 4hr 56min 29sec
2 ORLUIS AULAR CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
3 EDWARD THEUNS LIDL-TREK s.t.
4 JUAN SEBASTIAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES s.t.
5 KADEN GROVES ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
6 MARIJN VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
7 DAVID GONZALEZ CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
8 HUGO PAGE INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY s.t.
9 FILIPPO GANNA INEOS GRENADIERS s.t.
10 MATEVŽ GOVEKAR BAHRAIN VICTORIOUS s.t.

 

GC after stage 7:

1 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 26hr 37min 4sec
2 SEPP KUSS JUMBO-VISMA @ 8sec
3 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 0' 51''
4 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS 1' 41''
5 STEFF CRAS TOTALENERGIES 1' 48''
6 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 1' 58''
7 DAVID DE LA CRUZ ASTANA QAZAQSTAN TEAM 2' 23''
8 JEFFERSON CEPEDA CAJA RURAL-SEGUROS RGA 2' 30''
9 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 2' 47''
10 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 2' 50''


Content continues below the ads

Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Thursday, August 31: Stage 6, La Vall d'Uixo - Pico del Buitre. Observatorio Astrofísico de Javalambre, 179.4 km

Stage 6 complete results, stage story, photos, course map & profile

Sepp Kuss takes the stage.

Results:

1 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 4hr 27min 29sec
2 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ @ 26sec
3 ROMAIN BARDET TEAM DSM-FIRMENICH 0' 31''
4 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 0' 46''
5 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES s.t.
6 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS 1' 03''
7 EINER AUGUSTO RUBIO MOVISTAR TEAM 1' 05''
8 CRISTIAN RODRIGUEZ TEAM ARKEA-SAMSIC 1' 12''
9 STEFF CRAS TOTALENERGIES s.t.
10 JEFFERSON CEPEDA CAJA RURAL-SEGUROSRGA 1' 26''

 

GC after stage 6:

1 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 21hr 40min 35sec
2 SEPP KUSS JUMBO-VISMA @ 8sec
3 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 0' 51''
4 WOUT POELS BAHRAIN VICTORIOUS 1' 41''
5 STEFF CRAS TOTALENERGIES 1' 48''
6 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 1' 58''
7 JEFFERSON CEPEDA CAJA RURAL-SEGUROSRGA 2' 06''
8 DAVID DE LA CRUZ ASTANA QAZAQSTAN TEAM 2' 23''
9 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 2' 47''
10 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 2' 50''


Wednesday, August 30: Stage 5, Morella - Burriana, 186.2 km

Stage 5 complete results, stage story, photos, course map & profile

Kaden Groves wins stage five.

Results:

1 KADEN GROVES ALPECIN-DECEUNINCK 4hr 23min 43sec
2 FILIPPO GANNA INEOS GRENADIERS s.t.
3 DRIES VAN GESTEL TOTALENERGIES s.t.
4 ALBERTO DAINESE TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
5 LEWIS ASKEY GROUPAMA-FDJ s.t.
6 EDWARD THEUNS LIDL-TREK s.t.
7 DAVID GONZALEZ CAJA RURAL-SEGUROSRGA s.t.
8 GEOFFREY SOUPE TOTALENERGIES s.t.
9 JESUS EZQUERRA BURGOS-BH s.t.
10 JARRAD DRIZNERS LOTTO DSTNY s.t.

 

GC after stage 5:

1 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 17hr 12min 29sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM @ 11sec
3 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 0' 17''
4 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 0' 37''
5 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 0' 39''
6 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE s.t.
7 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 0' 43''
8 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 0' 44''
9 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 0' 48''
10 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES s.t.


Tuesday, August 29: Stage 4. Andorra la Vella - Tarragona, 184.6 km

Stage 4 complete results, stage story, photos, course map & profile

Kaden Groves wins stage four. Photo: CX Cycling

Results:

1 KADEN GROVES ALPECIN-DECEUNINCK 4hr 5min 41sec
2 JUAN SEBASTIAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES s.t.
3 EDWARD THEUNS LIDL-TREK s.t.
4 MILAN MENTEN LOTTO DSTNY s.t.
5 DRIES VAN GESTEL TOTALENERGIES s.t.
6 ORLUIS ALBERTO AULAR CAJA RURAL-SEGUROSRGA s.t.
7 HUGO PAGE INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY s.t.
8 LEWIS ASKEY GROUPAMA-FDJ s.t.
9 SEAN FLYNN TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
10 ANDREA VENDRAME AG2R CITROEN TEAM s.t.

 

GC after stage 4:

1 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 12hr 48min 52sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM @ 5sec
3 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 0' 11''
4 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 0' 31''
5 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 0' 33''
6 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE s.t.
7 ROMAIN BARDET TEAM DSM-FIRMENICH 0' 35''
8 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 0' 37''
9 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES 0' 38''
10 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 0' 42''


Monday, August 28: Stage 3, Súria - Arinsal, Andorra, 158.5 km

Stage 3 complete results, stage story, photos, course map & profile

Remco Evenepoel wins the stage ahead of Jonas Vingegaard. Getty Sport photo

Results:

1 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 4hr 15min 39sec
2 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA @ 1sec
3 JUAN AYUSO UAE TEAM EMIRATES s.t.
4 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.
5 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES s.t.
6 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM s.t.
7 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ s.t.
8 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE s.t.
9 JOAO ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES s.t.
10 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE s.t.

 

GC after stage 3:

1 REMCO EVENEPOEL SOUDAL QUICK-STEP 8hr 43min 11sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM @ 5sec
3 LENNY MARTINEZ GROUPAMA-FDJ 0' 11''
4 JONAS VINGEGAARD JUMBO-VISMA 0' 31''
5 ALEKSANDR VLASOV BORA-HANSGROHE 0' 33''
6 CIAN UIJTDEBROEKS BORA-HANSGROHE s.t.
7 ROMAIN BARDET TEAM DSM-FIRMENICH 0' 35''
8 SANTIAGO BUITRAGO BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
9 WILCO KELDERMAN JUMBO-VISMA 0' 37''
10 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.


Sunday, August 27: Stage 2, Mataró - Barcelona, 172 km

Stage 2 complete results, stage story, course map & profile

Andreas Kron wins stage two. Photo: Sprint Cycling

Results:

Note: for safety reasons finish times were taken with 9 kilometers to go, but this is the finishing order. For that reason, the 39th rider across the line, Andrea Piccolo has the lowest time.

1 ANDREAS LORENTZ KRON LOTTO DSTNY @ 19sec
2 KADEN GROVES ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
3 ANDREA VENDRAME AG2R CITROEN TEAM s.t.
4 ANDREA BAGIOLI SOUDAL QUICK-STEP s.t.
5 FERNANDO BARCELO ARAGON CAJA RURAL-SEGUROSRGA s.t.
6 IVAN GARCIA CORTINA MOVISTAR TEAM s.t.
7 ROMAIN GREGOIRE GROUPAMA-FDJ s.t.
8 LENNERT VAN EETVELT LOTTO DSTNY s.t.
9 MARIJN VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
10 KOBE GOOSSENS INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY s.t.

 

GC after stage 2:

1 ANDREA PICCOLO EF EDUCATION-EASYPOST 4hr 27min 23sec
2 JAVIER ROMO OLIVER ASTANA QAZAQSTAN TEAM @ 11sec
3 IVAN GARCIA CORTINA MOVISTAR TEAM 0' 13''
4 ROMAIN BARDET TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
5 DAVID MAX POOLE TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
6 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR TEAM s.t.
7 IMANOL ERVITI MOVISTAR TEAM s.t.
8 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM s.t.
9 EINER AUGUSTO RUBIO MOVISTAR TEAM s.t.
10 SEAN FLYNN TEAM DSM-FIRMENICH s.t.


Saturday, August 26: Stage 1, Barcelona 14.8 km team time trial

Stage 1 complete results, stage story, photos, course map & profile

Team dsm-firmenich finishes its stage-winning ride.

Results:

1 TEAM DSM-FIRMENICH 17min 30sec
2 MOVISTAR TEAM s.t.
3 EF EDUCATION- EASYPOST @ 5sec
4 SOUDAL QUICK-STEP s.t. 
5 GROUPAMA- FDJ s.t. 
6 BAHRAIN VICTORIOUS 0' 10''
7 ASTANA QAZAQSTAN TEAM 0' 17''
8 INEOS GRENADIERS 0' 20''
9 COFIDIS 0' 22''
10 BORA- HANSGROHE 0' 28''

 

GC after stage 1:

1 LORENZO MILESI TEAM DSM-FIRMENICH 17min 30sec
2 DAVID MAX POOLE TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
3 ROMAIN BARDET TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
4 SEAN FLYNN TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
5 EDGAR OSCAR ONLEY TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
6 CHRISTOPHER HAMILTON TEAM DSM-FIRMENICH s.t.
7 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM s.t.
8 EINER AUGUSTO RUBIO MOVISTAR TEAM s.t.
9 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR TEAM s.t.
10 IVAN GARCIA CORTINA MOVISTAR TEAM s.t.