BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Tirreno - Adriatico (Pro Tour)
March 14 - March 20, 2007

Tuesday, March 20: 7th and Final Stage, Civitella del Tronto - San Benedetto del Tronto, 177 km.

1. Koldo Fernandez (Euskaltel) 4hr 38min 43sec
2. Stuart O'Grady (CSC) s.t.
3. Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) s.t.
4. Maximilliano Richeze (Panaria) s.t.
5. Alan Davis (Discovery) s.t.

Final GC after Stage 7:

1. Andreas Kloden (Astana) 28hr 31min 26sec. 1,111.8 km ridden at an average speed of 38.975 km/hr
2. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 4sec
3. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 13sec
4. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 23sec
5. Janez Brajkovic (Discovery) @ 31sec
6. Jens Voigt (CSC) @ 34sec
7. Vasili Kiryienka (Tinkoff) @ 55sec
8. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 59sec
9. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 1min
10. Michael Boogerd (Rabobank) @ 1min 12sec
11. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) @ 1min 24sec
12. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 1min 31sec
13. Staf Scheirlinckx (Cofidis) @ 1min 50sec
14. Stuart O'Grady (CSC) @ 1min 56sec
15. Riccardo Serrano (Tinkoff) @ 2min 5sec
16. David Arroyo (Caisse d'Eoargne) @ 2min 14sec
17. Vincenzo Nibali (Liquigas) @ 2min 15sec
18. Linus Gerdemann (T-Mobile) @ 2min 22sec
19. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 2min 23sec
20. Enrico Gasparotto (Liquigas) @ 3min 14sec

Monday, March 19: Stage 6, San Benedetto del Tronto - San Giacomo Monti della Laga, 164 km.

Andreas Kloden in action. Sirotti photo.

1. Matteo Bono (Lampre) 4hr 25min 7sec. 36.663 km/hr
2. Enrico Gasparotto (Liquigas) @ 32sec
3. Giovanni Visconti (Quick Step) @ 41sec
4. Vasili Kiryienka (Tinkoff) @ 45sec
5. Stephane Goubert (Ag2R) @ 51sec

GC after Stage 6:

1. Andreas Kloden (Astana) 23hr 52min 44sec
2. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 3sec
3. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 12sec
4. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 22sec
5. Janez Brakovic (Discovery) @ 30sec

Sunday, March 18: Stage 5, Civitanova Marche 20.5 km Individual Time Trial.

1. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) 27min 8sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 1sec
3. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 6sec
4. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 13sec
5. Evgeni Petrov (Tinkoff) @ 21sec

GC after Stage 5:

1. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) 19hr 25min 51sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 3sec
3. Alexandre Vinkourov (Astana) @ 9sec
4. Kim Kirchen (T-Mobile) @ 12sec
5. Janez Brajkovic (Discovery) @ 27sec

Saturday, March 17: Stage 4, Pievebovigliana - Offagna, 161 km.

1. Riccardo Ricco (Saunier Duval) 3hr 50min 22sec. 41.229 km/hr
2. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 4sec
3. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
4. Janez Brajkovic (Discovery) s.t.
5. Thomas Dekker (Rabobank) s.t.

GC after Stage 4:

1. Riccardo Ricco (Saunier Duval) 18hr 58min 23sec
2. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 16sec
3. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 20sec
4. Andreas Kloden (Astana) @ 22sec
5. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 26sec

Friday, March 16: Stage 3, Marsciano - Macerata, 213 km.

1. Riccardo Ricco (Saunier Duval) 5hr 41min 51sec. 37.983 km/hr
2. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 2sec
3. Andreas Kloden (Astana) s.t.
4. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
5. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.

GC after Stage 3:

1. Alexandr Arekeev (Acqua & Sapone) 15hr 7min 50sec
2. Riccardo Ricco (Saunier Duval) @ 21sec
3. Oscar Freire (Rabobank) @ 27sec
4. Alexandre Vinkourov (Astana) s.t.
5. Andreas Kloden (Astana) @ 29sec

Thursday, March 15: Stage 2, Civitavecchia - Marsciano, 203 km.

Arekeev leaves his breakaway companions and holds his half-minute gap to the finish.

1. Alexandr Arekeev (Acqua & Sapone) 4hr 51min 41sec. 41.757 km/hr
2. Daniele Contrini (Tinkoff) @ 29sec
3. Sven Krauss (Gerolsteiner) s.t.
4. Fortunato Baliani (Panaria) @ 31sec
5. Bernhard Eisel (T-Mobile) @ 54sec

GC after Stage 2:

1. Alexandr Arekeev (Acqua & Sapone) 9hr 25min 52sec
2. Daniele Contrini (Tinkoff) @ 32sec
3. Sven Krauss (Gerolsteiner) @ 35sec
4. Fortunato Baliani (Panaria) @ 42sec
5. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) @ 57sec

Wednesday, March 14: Stage 1, Civitaveccchia - Civitavecchia, 160 km.

1. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 4hr 34min 24sec. 38.265 km/hr
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Thor Hushovd (Credit Agricole) s.t.
4. Stuart O'Grady (CSC) s.t.
5. Bernhard Eisel (T-Mobile) s.t.

GC after Stage 1:

1. Robbie McEwen (Predictor-Lotto) 4hr 34min 14sec
2. Oscar Freire (Rabobank) @ 4sec
3. Thor Hushovd (Credit Agricole) @ 6sec
5. Benat Albizuti (Euskaltel) @ 7sec
5. Matteo Priamo (Panaria) @ 8sec