BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Vuelta al País Vasco (World Tour)

Tour of the Basque Country
Euskal Herriko txirrindulari itzulia

April 2 - April 7

Back to Vuelta al País Vasco podium history page | 2011 edition | 2013 edition |

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6 |


Saturday, April 7: 6th and Final Stage, Oñati 18.9 km Individual Time Trial

  1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 28min 49sec
  2. Bauke Mollema (Rabobank) @ 6sec
  3. Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) @ 7sec
  4. Marco Pinotti (BMC) @ 15sec
  5. Damiano Cunego (Lampre) @ 16sec
  6. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 21sec
  7. Stef Clement (Rabobank) @ 22sec
  8. Travis Meyer (GreenEdge) @ 24sec
  9. Moreno Moser (Liquigas) @ 28sec
  10. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) @ 31sec
  11. Maxime Monfort (Radio Shack-Nissan) @ 32sec
  12. Maxime Bouet (Ag2r) @ 35sec
  13. Daniel Navarro (Saxo) @ 37sec
  14. Daryl Impey (GreenEdge) s.t.
  15. Lars Petter Nordhaug (Sky) @ 39sec
  16. Simon Spilak (Katusha) @ 47sec
  17. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step) @ 48sec
  18. Bart De Clercq (Lotto-Belisol) s.t.
  19. Jens Voigt (Radio Shack-Nissan) @ 49sec
  20. Alexsandr Dyachenko (Astana) @ 52sec
  21. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  22. Michele Scarponi (Lampre) @ 55sec
  23. Christophe Riblon (Ag2r) @ 56sec
  24. Diego Ulissi (Lampre) @ 57sec
  25. Xavier Zandio (Sky) @ 1min 1sec
  26. Vasili Kiryienka (Movistar) @ 1min 4sec
  27. Rui Alberto Faria (Movistar) s.t.
  28. Oliver Zaugg (Radio Shack-Nissan) @ 1min 5sec
  29. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) @ 1min 10sec
  30. Christian Meier (GreenEdge) @ 1min 11sec
  31. Frank Schleck (Radio Shack-Nissan) @ 2min 27sec

Final GC after Stage 6: 835.6 km raced at an average speed of 39.846 km/hr

  1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 20hr 58min 15sec
  2. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 12sec
  3. Bauke Mollema (Rabobank) @ 42sec
  4. Damiano Cunego (Lampre) @ 47sec
  5. Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) @ 54sec
  6. Lars Petter Nordhaug (Sky) @ 1mn 3sec
  7. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) @ 1min 7sec
  8. Michele Scarponi (Lampre) @ 1min 19sec
  9. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) @ 1min 27sec
  10. Simon Spilak (Katusha) @ 1min 29sec
  11. Robert Kiserlovski (Astana) @ 1min 31sec
  12. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) @ 1min 36sec
  13. Sergio Luis Henao (Sky) @ 1min 39sec
  14. Vasili Kiryienka (Movistar) @ 1min 45sec
  15. Rui Alberto Faria (Movistar) @ 1min 47sec
  16. Daniel Navarro (Saxo) @ 1min 57sec
  17. Wouter Poels (Vacansoleil) @ 2min 1sec
  18. Christophe Riblon (Ag2r) @ 2min 10sec
  19. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 2min 26sec
  20. Thomas Danielson (Garmin-Barracuda) @ 2min 29sec
  21. Michael Rogers (Sky) @ 3min 12sec
  22. Marco Pinotti (BMC) @ 3min 18sec
  23. Daniel Moreno (Katusha) @ 3min 59sec
  24. Fran Schleck (Radio Shack-Nissan) @ 4min 34sec
  25. Arthur Vichot (FDJ-Big Mat) @ 4min 56sec
  26. Hubert Dupont (Ag2r) @ 6min 17sec
  27. Jesús Hernández (Saxo) @ 6min 44sec
  28. Maxime Monfort (Radio Shack-Nissan) @ 7min 38sec
  29. David Arroyo (Movistar) @ 7min 56sec
  30. Nicki Sörensen (Saxo) @ 8min 43sec

Friday, April 6: Stage 5, Bera - Oñati, 183 km

  1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 4hr 27min 16sec
  2. Samuel Sanchyez (Euskaltel) s.t.
  3. Robert Kiserlovski (Astana) @ 2sec
  4. Vasili Kiryienka (Movistar) @ 5sec
  5. Lars Petter Nordhaug (Sky) s.t.
  6. Daniele Ratto (Liquigas) s.t.
  7. Michele Scarponi (Lampre) s.t.
  8. Damiano Cunego (Lampre) @ 7sec
  9. Rui Alberto Fria (Movistar) s.t.
  10. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) s.t.
  11. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  12. Christophe Riblon (Ag2r) s.t.
  13. Sergio Luis Henao (Sky) @ 10sec
  14. Thomas Danielson (Garmin-Barrcuda) s.t.
  15. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 12sec
  16. Bauke Mollema (Rabobank) s.t.
  17. Oliver Zaug (Radio Shack-Nissan) @ 23sec
  18. Wout Poels (Vacansoleil) s.t.
  19. Marco Pinotti (BMC) s.t.
  20. Arthur Vichot (FDJ-Big Mat) s.t.
  21. Arnold Jeannesson (FDJ-Big Mat) s.t.
  22. Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  23. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  24. Simon Spilak (Katusha) s.t.
  25. Daniel Navarro (Saxo) s.t.
  26. Nicki Sorensen (Saxo) s.t.
  27. Michael Rogers (Sky) @ 36sec
  28. Daryl Impey (GreenEdge) s.t.
  29. Davide Appollonio (Sky) @ 39sec
  30. Frank Schleck (Radio Shack-Nissan) s.t.

GC after Stage 5:

  1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 20hr 29min 18sec
  2. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 9sec
  3. Robert Kiserlovski (Astana) @ 26sec
  4. Lars Petter Nordhaug (Sky) @ 33sec
  5. Michele Scarponi (Lampre) s.t.
  6. Sergio Luis Henao (Sky) @ 34sec
  7. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) @ 35sec
  8. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 40sec
  9. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  10. Christopher Horner (Radio Shack) @ 44sec
  11. Bauke Mollema (Radio Shack) @ 45sec
  12. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) s.t.
  13. Vasili Kiyrienka (Movistar) @ 50sec
  14. Wout Poels (Vacansoleil) @ 51sec
  15. Simon Spilak (Katusha) s.t.
  16. Rui Alberto Faria (Movistar) @ 52sec
  17. Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) @ 56sec
  18. Thomas Danielson (Garmin-Barracuda) @ 1min 11sec
  19. Christophe Riblon (Ag2r) @ 1min 23sec
  20. Daniel Navarro (Saxo) @ 1min 29sec
  21. Michael Rogers (Sky) @ 2min 1sec
  22. Frank Schleck (Radio Shack-Nissan) @ 2min 16sec
  23. Daniel Moreno (Katusha) @ 2min 21sec
  24. Arnold Jeannesson (FDJ- Big Mat) @ 2min 47sec
  25. Arthur Vichot (FDJ-Big Mat) @ 3min 2sec
  26. Marco Pinotti (BMC) @ 3min 12sec
  27. David Arroyo (Movistar) @ 3min 30sec
  28. Jesus Hernandez (Saxo) @ 3min 36sec
  29. Hubert Dupont (Ag2r) @ 5min 1sec
  30. Nicki Sorensen (Saxo) @ 6min 24sec

Thursday, April 5: Stage 4, Eibar - Bera (Ibardin), 151 km

  1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 3hr 55min 56sec
  2. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 9sec
  3. Sergio Luis Henao (Sky) @ 12sec
  4. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  5. Lars Petter Nordhaug (Sky) @ 16sec
  6. Michele Scarponi (Lampre) s.t.
  7. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  8. Wout Poels (Vacansoleil) s.t.
  9. Simon Spilak (Katusha) s.t.
  10. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) s.t.
  11. Daniel Navarro (Saxo) s.t.
  12. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  13. Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  14. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  15. Bauke Mollema (Rabobank) s.t.
  16. Daniel Moreno (Katusha) @ 26sec
  17. Christophe Riblon (Ag2r) s.t.
  18. Thomas Danielson (Garmin-Barracuda) s.t.
  19. Hubert Dupont (Ag2r) s.t.
  20. Jean-Christophe-Peraud (Ag2r) s.t.
  21. Michael Rogers (Sky) s.t.
  22. Simon Gerrans (GreenEdge) @ 33sec
  23. Rui Alberto Faria (Movistar) s.t.
  24. Vasili Kiryienka (Movistar) s.t.
  25. Alberto Losada (Katusha) @ 44sec
  26. Frank Schleck (Radio Shack-Nissan) @ 47sec
  27. David Lopez (Movistar) @ 55sec
  28. Cayetano Sarmiento (Liquigas) @ 56sec
  29. Dominik Nerz (Liquigas) @ 57sec
  30. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.

GC after Stage 4:

  1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 16hr 2min 2sec
  2. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 9sec
  3. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) @ 21sec
  4. Robert Kiserlovski (Astana) @ 24sec
  5. Sergio Luis Henao (Sky) s.t.
  6. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 28sec
  7. Wout Poels (Vacansoleil) s.t.
  8. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  9. Lars Petter Nordhaug (Sky) s.t.
  10. Michele Scarponi (Lampre) s.t.
  11. Simon Spilak (Katusha) s.t.
  12. Damiano Cunego (Lampre) @ 33sec
  13. Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  14. Bauke Mollema (Rabobank) s.t.
  15. Daniel Moreno (Katusha) @ 38sec
  16. Hubert Dupont (Ag2r) s.t.
  17. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) s.t.
  18. Vasili Kiryienka (Movistar) @ 45sec
  19. Rui Alberto Faria (Movistar) s.t.
  20. Thomas Danielson (Garmin-Barracuda) @ 1min 1sec
  21. Daniel Navarro (Saxo) @ 1min 6sec
  22. Christophe Riblon (Ag2r) @1min 16sec
  23. Michael Rogers (Sky) @min 25sec
  24. Frank Schleck (Radio Shack-Nissan) @ 1min 37sec
  25. David Lopez @ 1min 39sec
  26. Alberto Losada (Katusha) @ 1min 43sec
  27. Matteo Carrara (Vacansoleil) @ 1mn 56sec
  28. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.
  29. Maxime Monfort (Radio Shack-Nissan) s.t.
  30. David Arroyo (Movistar) @min 19sec


Wednesday, April 4: Stage 3, Vitoria Gasteiz - Eibar (Arrate), 164 km

  1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 3hr 58min 15sec 
  2. Joaquin Rodriguez (Katusha) s.t.
  3. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  4. Bauke Mollema (Rabobank) @ 12sec
  5. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  6. Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  7. Michele Scarponi (Lampre) s.t.
  8. Sergio Luis Henao (Sky) s.t.
  9. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  10. Lars Petter Norhaug (Sky) s.t.
  11. Daniel Moreno (Katusha) s.t.
  12. Simon Spilak (Katusha) s.t.
  13. Rui Alberto Faria (Movistar) s.t.
  14. Hubert Dupont (Ag2r) s.t.
  15. Wout Poels (Vacansoleil) s.t.
  16. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) s.t.
  17. Vasili Kiryienka (Movistar) s.t.
  18. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) s.t.
  19. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  20. David Lopez (Movistar) s.t.
  21. Thomas Danielson (Garmin-Barracuda) @ 35sec
  22. Marco Pinotti (BMC) @ 50sec
  23. Christophe Riblon (Ag2r) s.t.
  24. Daniel Navarro (Saxo) s.t.
  25. Frank Schleck (Radio Shack-Nissan) s.t.
  26. Igor Anton (euskaltel) s.t.
  27. David Arroyo (Movistar) s.t.
  28. Angel Madrazo (Movistar) @ 59sec
  29. Hernani Broco (Caja Rural) s.t.
  30. Maxime Monfort (Radio Shack) s.t.

GC after Stage 3

  1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 12hr 6min 6sec
  2. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  3. Joaquin Rodriguez (Katusha) s.t.
  4. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) @ 12sec
  5. Wout Poels (Vacansoleil) s.t.
  6. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  7. Vasili Kiryienka (Movistar) s.t.
  8. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  9. Robert Kiserlovski (Astana) s.t.
  10. Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  11. Lars Petter Nordhaug (Sky) s.t.
  12. Rui Alberto Faria (Movistar) s.t.
  13. Michele Scarponi (Lampre) s.t.
  14. Daniel Moreno (Katusha) s.t.
  15. Bauke Mollema (Rabobank) s.t.
  16. Hubert Dupont (Ag2r) s.t.
  17. Sergio Luis Henao (Sky) s.t.
  18. Simon Spilak (Katusha) s.t.
  19. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) s.t.
  20. Thomas Danielson (Garmin-Barracuda) @ 35sec
  21. David Lopez (Movistar) @ 44sec
  22. Christophe Riblon (Ag2r) @ 50sec
  23. Marco Pinotti (BMC) s.t.
  24. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
  25. David Arroyo (Movistar) s.t.
  26. Frank Schleck (Radio Shack-Nissan) s.t.
  27. Daniel Navarro (Saxo) s.t.
  28. Matteo Carrara (Vacansoleil) @ 59sec
  29. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.
  30. Michael Rogers (Sky) s.t.

Tuesday, April 3: Stage 2, Güeñes - Vittoria Gasteiz, 165.7 km

  1. Daryl Impey (GreenEdge) 4hr 10min 7sec
  2. Allan Davis (GreenEdge) s.t.
  3. Davide Appollonio (GreenEdge) s.t.
  4. José Joaquin Rodriguez (Movistar) s.t.
  5. Michael Matthews (Rabobank) s.t.
  6. Daniele Ratto (Liquigas) s.t.
  7. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  8. Fabian Wegmann (Garmin-Barracuda) s.t.
  9. Gianni Meersman (Lotto-Belisol) s.t.
  10. Daniele Pietropolli (Lampre) s.t.
  11. Filippo Baggio (Utensilnord Named) s.t.
  12. Mauro Santambrogio (BMC) s.t.
  13. Peter Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  14. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) s.t.
  15. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  16. Paul Martens (Rabobank) s.t. 
  17. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  18. Martin Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  19. Gorka Izagirre (Euskaltel) s.t.
  20. Arnold Jeannesson (FDJ-Big Mat) s.t.
  21. Oliver Zaugg (Radio Shack-nissan) s.t.
  22. Dominik Nerz (Liquigas) s.t.
  23. Mikel Astarloza (Euskaltel) s.t.
  24. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan) s.t.
  25. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.
  26. Angel Vicioso (Katusha) s.t.
  27. Stefano Agostini (Liquigas) s.t.
  28. Janez Brajkovic (Astana) s.t.
  29. Christophe Riblon (Ag2r) s.t.
  30. Maxime Monfort (Radio Shack-Nissan) s.t.

GC after Stage 2:

  1. José Joaquin Rodriguez (Movistar) 8hr 7min 51sec
  2. Daniele Ratto (Liquigas) s.t.
  3. Fabian Wegmann (Garmin-Barracuda) s.t.
  4. Daryl Impey (GreenEdge) s.t.
  5. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  6. Gianni Meersman (Lotto-Belisol) s.t.
  7. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) s.t.
  8. Michael Matthews (Rabobank) s.t.
  9. Davide Appollonio (Sky) s.t.
  10. Mauro Santambrogio (BMC) s.t.
  11. Gorka Izagirre (Euskaltel) s.t.
  12. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  13. Martin Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  14. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  15. Arthur Vichot (FDJ-Big Mat) s.t.
  16. Angel Vicioso (Katusha) s.t.
  17. Daniele Pietropoli (Lampre) s.t.
  18. Peter Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  19. Stefano Agostini (Liquigas) s.t.
  20. Eduard Vorganov (Katusha) s.t.
  21. Arnold Jeannesson (FDJ-Big Mat) s.t.
  22. Dominic Nerz (Liquigas) s.t.
  23. Mikel Astarloza (Euskaltel) s.t.
  24. Wout Poels (Vacansoleil) s.t.
  25. Maciej Paterski (Liquigas) s.t.
  26. Aitor Galdos (Caja Rural) s.t.
  27. Christopher Horner (Radio Shack-Nissan)
  28. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  29. Michael Rogers (Sky) s.t.
  30. Vasili Kiryienka (Movistar) s.t.

Monday, April 2: Stage 1, Güeñes - Güeñes, 153 km

  1. José Joaquin Rojas (Movistar) 3hr 57min 44sec
  2. Wouter Poels (Vacansoleil) s.t.
  3. Fabian Wegmann (Garmin-Barracuda) s.t.
  4. Arthur Vichot (FDJ-Big Mat) s.t.
  5. Daniele Ratto (Liquigas) s.t.
  6. Ryder Hesjedal (Garmin-Barracuda) s.t.
  7. Gianni Meersman (Lotto-Belisol) s.t.
  8. Gorka Izaguirre (Euskaltel) s.t.
  9. Francesco Gavazzi (Astana) s.t.
  10. Paolo Bailetti (Utensilnord Named) s.t.
  11. Daryl Impey (GreenEdge) s.t.
  12. Luke Rowe (Sky) s.t.
  13. Angel Vicioso (Katusha) s.t.
  14. Martin Velits (Omega pharma-Quick Step) s.t.
  15. Mauro Santambrogio (BMC) s.t.
  16. Jurgen Van Den Broeck (Lotto-Belisol) s.t.
  17. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
  18. Michael Matthews (Rabobank) s.t.
  19. Aitor Galdos (Caja Rural) s.t.
  20. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  21. Davide Appollonio (Sky) s.t.
  22. Christian Meier (GreenEdge) s.t.
  23. Timothy Duggan (Liquigas) s.t.
  24. Pim Ligthart (Vacansoleil) s.t.
  25. Stefano Agostini (Liquigas) s.t.
  26. Jérôme Pineau (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  27. Peter Velits (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  28. Maciej Paterski (Liquigas) s.t.
  29. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  30. Daniele Pietropolli (Lampre) s.t.

GC after Stage 1: Same as stage results

  1. José Joaquin Rojas (Movistar)