BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italit, volume 1 Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2015 Four Days of Dunkirk -
4 Jours de Dunkerque
(HC), France

Stage 2 Results

61st edition: May 6 - May 10, 2015

Back to 2015 Four Days of Dunkirk |

Thursday, May 7: Stage 2, Fontaine au Pire - Maubeuge, 178.7 km

Stage 2 map |

Jonas Ahlstrand wins a close one

Jonas Ahlstrand wins a close one. Photo by Francois Lo Presiti/AFP

The Race: Before the stage start, 48 riders were tested for corticosteroids. All were negative. The Movement for Credible Cycling (MPCC) has already conducted tests at Paris-Nice, Circuit de la Sarthe and Pays de Loire.

Winner of the first stage, Bryan Coquard could not come around Jonas Ahlstrand, who went first in the sprint. But Coquard's second place gave him another eight seconds of bonus time, allowing him to solidify his overall lead.

After the race Coquard complained about Ahstrand's sprinting tactics, saying the Cofidis rider did not hold his line, ..."but hey, that's cycling. The team did a good job and we keep the jersey."

Complete Results:

1 Jonas AHLSTRAND COFIDIS 4hr 13min 50sec
2 Bryan COQUARD TEAM EUROPCAR s.t.
3 Benjamin GIRAUD TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
4 Phil BAUHAUS BORA-ARGON 18 s.t.
5 Edward THEUNS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
6 Yauheni HUTAROVICH BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
7 Baptiste PLANCKAERT ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
8 Raymond KREDER ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
9 Clément VENTURINI COFIDIS s.t.
10 Roy JANS WANTY - GROUPE GOBERT s.t.
11 Timothy DUPONT ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
12 Mads PEDERSEN CULT ENERGY PRO CYCLING s.t.
13 Michael VAN STAEYEN COFIDIS s.t.
14 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE s.t.
15 Leonardo Fabio DUQUE COLOMBIA s.t.
16 André LOOIJ ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
17 Alexis BODIOT L'ARMEE DE TERRE s.t.
18 Olivier LE GAC FDJ s.t.
19 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE s.t.
20 Anthony MALDONADO AUBER 93 s.t.
21 Ignatas KONOVALOVAS TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
22 Ralf MATZKA BORA-ARGON 18 s.t.
23 Steve CHAINEL COFIDIS s.t.
24 Alexandre BLAIN TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
25 Julien EL FARES TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
26 David MENUT AUBER 93 s.t.
27 Tim KERKHOF ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
28 Wesley KREDER ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
29 José GONÇALVES CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
30 Florian VACHON BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
31 Miguel Angel RUBIANO COLOMBIA s.t.
32 Amaury CAPIOT TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
33 Jimmy ENGOULVENT TEAM EUROPCAR s.t.
34 David BOUCHER FDJ s.t.
35 Steven TRONET AUBER 93 s.t.
36 Laurent PICHON FDJ @ 9sec
37 Bjorn THURAU BORA-ARGON 18 s.t.
38 Angel MADRAZO RUIZ CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
39 Frederik BACKAERT WANTY - GROUPE GOBERT s.t.
40 Guillaume LEVARLET AUBER 93 s.t.
41 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
42 Evaldas SISKEVICIUS TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
43 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE s.t.
44 Stijn STEELS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
45 Rudy MOLARD COFIDIS s.t.
46 Pieter VANSPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
47 Julien DUVAL L'ARMEE DE TERRE s.t.
48 Antoine DUCHESNE TEAM EUROPCAR s.t.
49 Quentin JAUREGUI AG2R LA MONDIALE s.t.
50 Jimmy TURGIS ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
51 Brice FEILLU BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
52 Dieter BOUVRY ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
53 Arnaud GERARD BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
54 Maurits LAMMERTINK ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
55 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 s.t.
56 Oliver NAESEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
57 Anthony GESLIN FDJ s.t.
58 Michel KREDER ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
59 Quentin PACHER L'ARMEE DE TERRE s.t.
60 Michael REIHS CULT ENERGY PRO CYCLING s.t.
61 Michael SCHWARZMANN BORA-ARGON 18 s.t.
62 Omar FRAILE CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
63 Christian MAGER CULT ENERGY PRO CYCLING s.t.
64 Sébastien CHAVANEL FDJ s.t.
65 Matthieu BOULO BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
66 Pierrick FEDRIGO BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
67 Marc SARREAU FDJ s.t.
68 Troels Ronning VINTHER CULT ENERGY PRO CYCLING s.t.
69 Alo JAKIN AUBER 93 s.t.
70 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE s.t.
71 César BIHEL AUBER 93 s.t.
72 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
73 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN- BALOISE s.t.
74 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 s.t.
75 Kenneth VAN BILSEN COFIDIS s.t.
76 Yoann PAILLOT TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
77 Jeremy LEVEAU ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
78 Rodolfo Andres TORRES COLOMBIA s.t.
79 Rudy KOWALSKI ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
80 Fabien CANAL L'ARMEE DE TERRE s.t.
81 Romain LE ROUX L'ARMEE DE TERRE s.t.
82 Gert JOEAAR COFIDIS s.t.
83 William BONNET FDJ s.t.
84 Thomas DAMUSEAU ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:00:20
85 Jan GHYSELINCK WANTY - GROUPE GOBERT 0:00:21
86 Danilo NAPOLITANO WANTY - GROUPE GOBERT 0:00:33
87 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 0:00:39
88 Julien LOUBET TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
89 Adrien PETIT COFIDIS @ 1min 13sec
90 Otto VERGAERDE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:39
91 Yohann GENE TEAM EUROPCAR s.t.
92 Martin MORTENSEN CULT ENERGY PRO CYCLING 0:01:51
93 Reinier HONIG ROOMPOT ORANJE PELOTON 0:02:23
94 Ivar SLIK ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
95 Julien ANTOMARCHI ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
96 Clement SAINT MARTIN TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
97 Walter Fernando PEDRAZA COLOMBIA s.t.
98 Fabio Andres DUARTE COLOMBIA s.t.
99 Benoit JARRIER BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
100 Heiner Rodrigo PARRA CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
101 Cayetano José SARMIENTO COLOMBIA s.t.
102 Daniel SCHORN BORA-ARGON 18 s.t.
103 Fabricio FERRARI CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
104 Jorge Camilo CASTIBLANCO COLOMBIA s.t.
105 Brayan Stiven RAMIREZ COLOMBIA s.t.
106 Théo VIMPERE AUBER 93 s.t.
107 Maxime RENAULT AUBER 93 s.t.
108 Johan VAN SUMMEREN AG2R LA MONDIALE s.t.
109 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE s.t.
110 Russell DOWNING CULT ENERGY PRO CYCLING s.t.
111 Tim DE TROYER WANTY - GROUPE GOBERT s.t.
112 Kevin LEBRETON L'ARMEE DE TERRE s.t.
113 Jérôme BAUGNIES WANTY - GROUPE GOBERT s.t.
114 Boris DRON WANTY - GROUPE GOBERT s.t.
115 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR s.t.
116 Alexandre PICHOT TEAM EUROPCAR 0:04:58
117 Julien MORICE TEAM EUROPCAR s.t.
118 Maxime CAM BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
119 Benjamin THOMAS L'ARMEE DE TERRE s.t.

GC after Stage 2:

1 Bryan COQUARD TEAM EUROPCAR 8hr 3min 6sec
2 Edward THEUNS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE @ 12sec
3 Yauheni HUTAROVICH BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:18
4 Ignatas KONOVALOVAS TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
5 Bjorn THURAU BORA-ARGON 18 0:00:40
6 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE s.t.
7 Mads PEDERSEN CULT ENERGY PRO CYCLING 0:00:44
8 Steve CHAINEL COFIDIS s.t.
9 Alexandre BLAIN TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
10 Laurent PICHON FDJ 0:00:50
11 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:52
12 Frederik BACKAERT WANTY - GROUPE GOBERT 0:00:53
13 Pieter VANSPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
14 Antoine DUCHESNE TEAM EUROPCAR s.t.
15 Alo JAKIN AUBER 93 s.t.
16 Pierrick FEDRIGO BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
17 Ralf MATZKA BORA-ARGON 18 0:00:55
18 Florian VACHON BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT @ 1min 4sec
19 Arnaud GERARD BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 0:01:07
20 Michael VAN STAEYEN COFIDIS 0:01:22
21 Wesley KREDER ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
22 Jimmy ENGOULVENT TEAM EUROPCAR s.t.
23 Brice FEILLU BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 0:01:27
24 Baptiste PLANCKAERT ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:01:31
25 José GONÇALVES CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
26 Stijn STEELS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
27 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:01:40
28 Benjamin GIRAUD TEAM MARSEILLE 13 KTM 0:02:21
29 Clément VENTURINI COFIDIS 0:02:25
30 Julien EL FARES TEAM MARSEILLE 13 KTM 0:02:25
31 Christoph PFINGSTEN BORA-ARGON 18 0:02:28
32 Jimmy TURGIS ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:02:34
33 Roy JANS WANTY - GROUPE GOBERT 0:02:38
34 Raymond KREDER ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
35 Tim KERKHOF ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
36 Miguel Angel RUBIANO COLOMBIA s.t.
37 Amaury CAPIOT TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE s.t.
38 Steven TRONET AUBER 93 s.t.
39 David MENUT AUBER 93 s.t.
40 David BOUCHER FDJ s.t.
41 Angel MADRAZO CAJA RURAL-SEGUROS RGA 0:02:46
42 Rudy MOLARD COFIDIS 0:02:47
43 Evaldas SISKEVICIUS TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
44 Julien DUVAL L'ARMEE DE TERRE s.t.
45 Michel KREDER ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
46 Omar FRAILE CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
47 Maurits LAMMERTINK ROOMPOT ORANJE PELOTON s.t.
48 Matthieu BOULO BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT s.t.
49 Fabien CANAL L'ARMEE DE TERRE s.t.
50 Kenneth VAN BILSEN COFIDIS s.t.
51 Gert JOEAAR COFIDIS s.t.
52 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:55
53 Cesare BENEDETTI BORA-ARGON 18 0:02:56
54 Olivier LE GAC FDJ 0:03:13
55 Phil BAUHAUS BORA-ARGON 18 s.t.
56 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE s.t.
57 William BONNET FDJ 0:03:44
58 Adrien PETIT COFIDIS 0:03:55
59 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 0:04:23
60 Otto VERGAERDE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:04:27
61 Benoit JARRIER BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 0:05:01
62 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR s.t.
63 Oliver NAESEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:09:03
64 Anthony GESLIN FDJ 0:09:14
65 Michael REIHS CULT ENERGY PRO CYCLING s.t.
66 Yoann PAILLOT TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
67 Leonardo Fabio DUQUE COLOMBIA 0:10:40
68 Quentin PACHER L'ARMEE DE TERRE 0:10:49
69 Marc SARREAU FDJ s.t.
70 Rodolfo Andres TORRES COLOMBIA 0:10:49
71 Jonas AHLSTRAND COFIDIS 0:11:08
72 Danilo NAPOLITANO WANTY - GROUPE GOBERT 0:11:13
73 Timothy DUPONT ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:11:18
74 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 0:11:19
75 Fabricio FERRARI CAJA RURAL-SEGUROS RGA 0:11:25
76 Dieter BOUVRY ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:11:27
77 Michael SCHWARZMANN BORA-ARGON 18 s.t.
78 Jeremy LEVEAU ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
79 Yohann GENE TEAM EUROPCAR 0:11:28
80 Alexis BODIOT L'ARMEE DE TERRE 0:11:33
81 Quentin JAUREGUI AG2R LA MONDIALE 0:11:39
82 Sébastien CHAVANEL FDJ 0:11:42
83 Martin MORTENSEN CULT ENERGY PRO CYCLING 0:12:31
84 André LOOIJ ROOMPOT ORANJE PELOTON 0:12:41
85 Ivar SLIK ROOMPOT ORANJE PELOTON 0:12:59
86 Johan VAN SUMMEREN AG2R LA MONDIALE 0:13:03
87 Jorge Camilo CASTIBLANCO COLOMBIA s.t.
88 Julien LOUBET TEAM MARSEILLE 13 KTM 0:13:04
89 Daniel SCHORN BORA-ARGON 18 0:13:41
90 Maxime RENAULT AUBER 93 0:13:53
91 Reinier HONIG ROOMPOT ORANJE PELOTON 0:13:56
92 Clement SAINT MARTIN TEAM MARSEILLE 13 KTM s.t.
93 Théo VIMPERE AUBER 93 s.t.
94 Brayan Stiven RAMIREZ COLOMBIA s.t.
95 Kevin LEBRETON L'ARMEE DE TERRE s.t.
96 Tim DE TROYER WANTY - GROUPE GOBERT s.t.
97 Julien MORICE TEAM EUROPCAR 0:14:03
98 Julien ANTOMARCHI ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:14:44
99 Alexandre PICHOT TEAM EUROPCAR 0:16:31
100 Romain LE ROUX L'ARMEE DE TERRE 0:17:46
101 Anthony MALDONADO AUBER 93 0:19:00
102 Guillaume LEVARLET AUBER 93 0:19:09
103 César BIHEL AUBER 93 s.t.
104 Troels Ronning VINTHER CULT ENERGY PRO CYCLING s.t.
105 Christian MAGER CULT ENERGY PRO CYCLING s.t.
106 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
107 Rudy KOWALSKI ROUBAIX LILLE METROPOLE s.t.
108 Thomas DAMUSEAU ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:19:13
109 Jan GHYSELINCK WANTY - GROUPE GOBERT 0:19:21
110 Jérôme BAUGNIES WANTY - GROUPE GOBERT 0:19:47
111 Boris DRON WANTY - GROUPE GOBERT 0:21:19
112 Walter Fernando PEDRAZA COLOMBIA 0:21:23
113 Cayetano José SARMIENTO COLOMBIA s.t.
114 Heiner Rodrigo PARRA CAJA RURAL-SEGUROS RGA s.t.
115 Fabio Andres DUARTE COLOMBIA s.t.
116 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE s.t.
117 Russell DOWNING CULT ENERGY PRO CYCLING s.t.
118 Maxime CAM BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 0:23:58
119 Benjamin THOMAS L'ARMEE DE TERRE 0:24:36

Stage 2 map:

Stage 2 map and profile

Stage 2 map

Back to 2015 Four Days of Dunkirk |