BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italit, volume 1 Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2015 Four Days of Dunkirk -
4 Jours de Dunkerque
(HC), France

Stage 1 Results

61st edition: May 6 - May 10, 2015

Back to 2015 Four Days of Dunkirk |


Wednesday, May 6: Stage 1, Dunkerque - Orchies, 178.7 km

Stage 1 map and profile|

Bryan Coquard wins stage 1

Bryan Coquard wins Dunkerque stage 1. Image © Francois Lo Presti - Belgaimage

The Race: Bryan Coquard has started this season well. The young rider (he turned pro in 2013) has already won the third stage of the Etoile de Besseges earlier this year.

Today he was part of a three-man break with Edward Theuns and Ignatas Konovalovas. For the sprint he tucked in behind Theuns to come around and win the stage and become the overall leader as well.

In a post-race interview Coquard said he believes he can hold the leader's jersey until the finish Sunday in Dunkerque.

Tomorrow's stage will be 178.7 kilometers going from Fontaine au Pire to Maubeuge.

Complete Results:

1 COQUARD Bryan Europcar 4hr 16min 34sec
2 THEUNS Edward Topsport Vlaanderen s.t.
3 KONOVALOVAS Ignatas Marseille 13 KTM @ 4sec
4 GAUDIN Damien Ag2r 0:00:13
5 THURAU Bjorn Bora-Argon 18 s.t.
6 VANSPEYBROUCK Pieter Topsport Vlaanderen 0:00:26
7 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen s.t.
8 JAKIN Alo Auber 93 s.t.
9 CHAINEL Steve Cofidis s.t.
10 PEDERSEN Mads Cult Energy s.t.
11 BLAIN Alexandre Marseille 13 KTM s.t.
12 BACKAERT Frederik Wanty-Groupe Gobert s.t.
13 PICHON Laurent FDJ s.t.
14 FEDRIGO Pierrick Bretagne-Seche Environnement s.t.
15 DUCHESNE Antoine Europcar s.t.
16 MATZKA Ralf Bora-Argon 18 0:00:37
17 HUTAROVICH Yauheni Bretagne-Seche Environnement s.t.
18 GERARD Arnaud Bretagne-Seche Environnement 0:00:46
19 VACHON Florian Bretagne-Seche Environnement s.t.
20 FEILLU Brice Bretagne-Seche Environnement @ 1min 0sec
21 STEELS Stijn Topsport Vlaanderen 0:01:04
22 KREDER Wesley Roompot s.t.
23 VAN STAEYEN Michael Cofidis s.t.
24 ENGOULVENT Jimmy Europcar s.t.
25 GONCALVES Jose Caja Rural 0:01:13
26 MINARD Sébastien Ag2r s.t.
27 PLANCKAERT Baptiste Roubaix Lille Metropole s.t.
28 PFINGSTEN Christoph Bora-Argon 18 0:02:01
29 GIRAUD Benjamin Marseille 13 KTM 0:02:07
30 EL FARES Julien Marseille 13 KTM s.t.
31 TURGIS Jimmy Roubaix Lille Metropole s.t.
32 VENTURINI Clément Cofidis s.t.
33 MADRAZO Ángel Caja Rural 0:02:19
34 RUBIANO Miguel Angel Colombia 0:02:20
35 MOLARD Rudy Cofidis s.t.
36 JANS Roy Wanty-Groupe Gobert s.t.
37 CANAL Fabien ADT s.t.
38 KERKHOF Tim Roompot s.t.
39 FRAILE Omar Caja Rural s.t.
40 SISKEVICIUS Evaldas Marseille 13 KTM s.t.
41 VOECKLER Thomas Europcar s.t.
42 JOEAAR Gert Cofidis s.t.
43 KREDER Michel Roompot s.t.
44 VAN BILSEN Kenneth Cofidis s.t.
45 TRONET Steven Auber 93 s.t.
46 CAPIOT Amaury Topsport Vlaanderen s.t.
47 JARRIER Benoit Bretagne-Seche Environnement s.t.
48 KREDER Raymond Roompot s.t.
49 DUVAL Julien l'Armee de Terre s.t.
50 LAMMERTINK Maurits Roompot s.t.
51 BOULO Matthieu Bretagne-Seche Environnement s.t.
52 PETIT Adrien Cofidis 0:02:26
53 VAN HECKE Preben Topsport Vlaanderen 0:02:30
54 VERGAERDE Otto Topsport Vlaanderen s.t.
55 BENEDETTI Cesare Bora-Argon 18 s.t.
56 LE GAC Olivier FDJ 0:02:55
57 BAGDONAS Gediminas Ag2r 0:02:56
58 BAUHAUS Phil Bora-Argon 18 s.t.
59 MENUT David Auber 93 0:02:20
60 BOUCHER David FDJ s.t.
61 BONNET William FDJ 0:03:17
62 TURGOT Sébastien Ag2r 0:04:05
63 NAESEN Oliver Topsport Vlaanderen 0:08:36
64 GESLIN Anthony FDJ 0:08:47
65 REIHS Michael Cult Energy s.t.
66 MORICE Julien Europcar s.t.
67 FERRARI Fabricio Caja Rural s.t.
68 PAILLOT Yoann Marseille 13 KTM s.t.
69 GENE Yohann Europcar 0:09:31
70 MORTENSEN Martin Cult Energy 0:10:22
71 VAN SUMMEREN Johan Ag2r s.t.
72 MAS BONET Luis Caja Rural s.t.
73 GOUGEARD Alexis Ag2r s.t.
74 SARREAU Marc FDJ s.t.
75 DUQUE Leonardo Colombia s.t.
76 PACHER Quentin l'Armee de Terre s.t.
77 CASTIBLANCO Jorge Camilo Colombia s.t.
78 TORRES Rodolfo Andres Colombia s.t.
79 NAPOLITANO Danilo Wanty-Groupe Gobert s.t.
80 SLIK Ivar Roompot s.t.
81 BOUVRY Dieter Roubaix Lille Metropole 0:11:00
82 DUPONT Timothy Roubaix Lille Metropole s.t.
83 SCHORN Daniel Bora-Argon 18 s.t.
84 SCHWARZMANN Michael Bora-Argon 18 s.t.
85 LEVEAU Jérémy Roubaix Lille Metropole s.t.
86 AHLSTRAND Jonas Cofidis s.t.
87 PICHOT Alexandre Europcar 0:11:15
88 LEBRETON Kevin l'Armee de Terre s.t.
89 BODIOT Alexis l'Armee de Terre s.t.
90 DE TROYER Tim Wanty-Groupe Gobert s.t.
91 VIMPERE Théo Auber 93 s.t.
92 HONIG Reinier Roompot s.t.
93 CHAVANEL Sébastien FDJ s.t.
94 RAMIREZ Brayan Stiven Colombia s.t.
95 RENAULT Maxime Auber 93 s.t.
96 SAINT MARTIN Clément Marseille 13 KTM s.t.
97 JAUREGUI Quentin Ag2r s.t.
98 ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Metropole 0:12:05
99 LOUBET Julien Marseille 13 KTM 0:12:07
100 LOOIJ André Roompot 0:12:23
101 BAUGNIES Jérôme Wanty-Groupe Gobert 0:17:06
102 LE ROUX Romain l'Armee de Terre 0:17:19
103 DAMUSEAU Thomas Roubaix Lille Metropole 0:18:35
104 BIHEL César Auber 93 0:18:42
105 PEDRAZA Walter Fernando Colombia s.t.
106 SARMIENTO Cayetano José Colombia s.t.
107 KOWALSKI Rudy Roubaix Lille Metropole s.t.
108 CAM Maxime Bretagne-Seche Environnement s.t.
109 PARRA Heiner Rodrigo Caja Rural s.t.
110 MALDONADO Anthony Auber 93 s.t.
111 VINTHER Troels Ronning Cult Energy s.t.
112 LEVARLET Guillaume Auber 93 s.t.
113 BARTA Jan Bora-Argon 18 s.t.
114 KADRI Blel Ag2r s.t.
115 DUARTE Fabio Andres Colombia s.t.
116 DRON Boris Wanty-Groupe Gobert s.t.
117 GHYSELINCK Jan Wanty-Groupe Gobert s.t.
118 DOWNING Russel Cult Energy s.t.
119 MAGER Christian Cult Energy s.t.
120 THOMAS Benjamin l'Armee de Terre 0:19:20

GC after Stage 1:

1 COQUARD Bryan Europcar 4hr 16min 24sec
2 THEUNS Edward Topsport Vlaanderen @ 4sec
3 KONOVALOVAS Ignatas Marseille 13 KTM 0:00:10
4 HUTAROVICH Yauheni Bretagne-Seche Environnement s.t.
5 GAUDIN Damien Ag2r 0:00:23
6 THURAU Bjorn Bora-Argon 18 s.t.
7 VANSPEYBROUCK Pieter Topsport Vlaanderen 0:00:36
8 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen s.t.
9 JAKIN Alo Auber 93 s.t.
10 CHAINEL Steve Cofidis s.t.
11 PEDERSEN Mads Cult Energy s.t.
12 BLAIN Alexandre Marseille 13 KTM s.t.
13 BACKAERT Frederik Wanty-Groupe Gobert s.t.
14 PICHON Laurent FDJ s.t.
15 FEDRIGO Pierrick Bretagne-Seche Environnement s.t.
16 DUCHESNE Antoine Europcar s.t.
17 MATZKA Ralf Bora-Argon 18 0:00:47
18 GERARD Arnaud Bretagne-Seche Environnement 0:00:50
19 VACHON Florian Bretagne-Seche Environnement 0:00:56
20 FEILLU Brice Bretagne-Seche Environnement @ 1min 10sec
21 STEELS Stijn Topsport Vlaanderen 0:01:14
22 KREDER Wesley Roompot s.t.
23 VAN STAEYEN Michael Cofidis s.t.
24 ENGOULVENT Jimmy Europcar s.t.
25 GONCALVES Jose Caja Rural 0:01:23
26 MINARD Sébastien Ag2r s.t.
27 PLANCKAERT Baptiste Roubaix Lille Metropole s.t.
28 PFINGSTEN Christoph Bora-Argon 18 0:02:11
29 GIRAUD Benjamin Marseille 13 KTM 0:02:17
30 EL FARES Julien Marseille 13 KTM s.t.
31 TURGIS Jimmy Roubaix Lille Metropole s.t.
32 VENTURINI Clément Cofidis s.t.
33 MADRAZO Ángel Caja Rural 0:02:29
34 RUBIANO Miguel Angel Colombia 0:02:30
35 MOLARD Rudy Cofidis s.t.
36 JANS Roy Wanty-Groupe Gobert s.t.
37 CANAL Fabien l'Armee de Terre s.t.
38 KERKHOF Tim Roompot s.t.
39 FRAILE Omar Caja Rural s.t.
40 SISKEVICIUS Evaldas Marseille 13 KTM s.t.
41 VOECKLER Thomas Europcar s.t.
42 JOEAAR Gert Cofidis s.t.
43 KREDER Michel Roompot s.t.
44 VAN BILSEN Kenneth Cofidis s.t.
45 TRONET Steven Auber 93 s.t.
46 CAPIOT Amaury Topsport Vlaanderen s.t.
47 JARRIER Benoit Bretagne-Seche Environnement s.t.
48 KREDER Raymond Roompot s.t.
49 DUVAL Julien l'Armee de Terre s.t.
50 LAMMERTINK Maurits Roompot s.t.
51 BOULO Matthieu Bretagne-Seche Environnement s.t.
52 MENUT David Auber 93 s.t.
53 BOUCHER David FDJ s.t.
54 PETIT Adrien Cofidis 0:02:34
55 VAN HECKE Preben Topsport Vlaanderen 0:02:38
56 BENEDETTI Cesare Bora-Argon 18 0:02:39
57 VERGAERDE Otto Topsport Vlaanderen 0:02:40
58 LE GAC Olivier FDJ 0:03:05
59 BAGDONAS Gediminas Ag2r 0:03:06
60 BAUHAUS Phil Bora-Argon 18 s.t.
61 BONNET William FDJ 0:03:27
62 TURGOT Sébastien Ag2r 0:04:15
63 NAESEN Oliver Topsport Vlaanderen 0:08:46
64 GESLIN Anthony FDJ 0:08:57
65 REIHS Michael Cult Energy s.t.
66 MORICE Julien Europcar s.t.
67 FERRARI Fabricio Caja Rural s.t.
68 PAILLOT Yoann Marseille 13 KTM s.t.
69 GENE Yohann Europcar 0:09:41
70 SLIK Ivar Roompot 0:10:28
71 MORTENSEN Martin Cult Energy 0:10:32
72 VAN SUMMEREN Johan Ag2r 0:10:32
73 MAS BONET Luis Caja Rural s.t.
74 GOUGEARD Alexis Ag2r s.t.
75 SARREAU Marc FDJ s.t.
76 DUQUE Leonardo Colombia s.t.
77 PACHER Quentin l'Armee de Terre s.t.
78 CASTIBLANCO Jorge Camilo Colombia s.t.
79 TORRES Rodolfo Andres Colombia s.t.
80 NAPOLITANO Danilo Wanty-Groupe Gobert s.t.
81 BOUVRY Dieter Roubaix Lille Metropole 0:11:10
82 DUPONT Timothy Roubaix Lille Metropole s.t.
83 SCHORN Daniel Bora-Argon 18 s.t.
84 SCHWARZMANN Michael Bora-Argon 18 s.t.
85 LEVEAU Jérémy Roubaix Lille Metropole s.t.
86 AHLSTRAND Jonas Cofidis s.t.
87 JAUREGUI Quentin Ag2r 0:11:22
88 PICHOT Alexandre Europcar 0:11:25
89 LEBRETON Kevin l'Armee de Terre s.t.
90 BODIOT Alexis l'Armee de Terre s.t.
91 DE TROYER Tim Wanty-Groupe Gobert s.t.
92 VIMPERE Théo Auber 93 s.t.
93 HONIG Reinier Roompot s.t.
94 CHAVANEL Sébastien FDJ s.t.
95 RAMIREZ Brayan Stiven Colombia s.t.
96 RENAULT Maxime Auber 93 s.t.
97 SAINT MARTIN Clément Marseille 13 KTM s.t.
98 ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Metropole 0:12:15
99 LOUBET Julien Marseille 13 KTM 0:12:17
100 LOOIJ André Roompot 0:12:33
101 BAUGNIES Jérôme Wanty-Groupe Gobert 0:17:16
102 LE ROUX Romain l'Armee de Terre 0:17:29
103 DAMUSEAU Thomas Roubaix Lille Metropole 0:18:45
104 BIHEL César Auber 93 0:18:52
105 PEDRAZA Walter Fernando Colombia s.t.
106 SARMIENTO Cayetano Colombia s.t.
107 KOWALSKI Rudy Roubaix Lille Metropole s.t.
108 CAM Maxime Bretagne-Seche Environnement s.t.
109 PARRA Heiner Rodrigo Caja Rural s.t.
110 MALDONADO Anthony Auber 93 s.t.
111 VINTHER Troels Ronning Cult Energy s.t.
112 LEVARLET Guillaume Auber 93 s.t.
113 BARTA Jan Bora-Argon 18 s.t.
114 KADRI Blel Ag2r s.t.
115 DUARTE Fabio Andres Colombia s.t.
116 DRON Boris Wanty-Groupe Gobert s.t.
117 GHYSELINCK Jan Wanty-Groupe Gobert s.t.
118 DOWNING Russel Cult Energy s.t.
119 MAGER Christian Cult Energy s.t.
120 THOMAS Benjamin l'Armee de Terre 0:19:30

Dunkerque stage 1 map and profile:

Stage 1 map and profile

Stage 1 map and profile

Back to 2015 Four Days of Dunkirk |