BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2003 Settimana Ciclistica Internazionale di Coppi e Bartali (2.3)

March 26 - March 30
Winners, podium, distance, stages, average speed

Sunday, March 30: 5th and final stage, Castellerano - Sassuolo, 154 km.
1. Ruslan Ivanov (Alessio) 4hr 6min 7sec. 39.444 km/hr
2. Marco Pantani (Mercatone Uno) s.t.
3. Mirko Celstino (Saeco) s.t.

Fincal GC after Stage 5:

1. Mirko Celstino (Saeco) 20hr 59min 1sec. 842.7 km ridden at an average speed of 40.160 km/hr
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 5sec
3. Franco Pellizotti (Alessio) @ 13sec
4. Alexander Kolobnev (Domina Vacanze) @ 18sec
5. Yaroslav Popovych (Landbouwkrediet) @ 19sec
6. Michele Scarponi (Domina Vacanze) @ 23sec
7. Vladimir Miholjevic (Alessio) @ 29sec
8. Paolo Tiralongo (Panaria) @ 33sec
9. Angelo Lopoboselli (Cofidis) @ 47sec
10. Marco Pantani (Mercatone Uno) @ 1min 1sec

Saturday, March 29: Stage 4, Sassuolo - Prignano, 188 km.

1. Luca Mazzante (Panaria) 4hr 32min 15sec
2. Steve Zampieri (Sidermec) @ 4sec
3. Denis Lunghi (Alessio) @ 5sec

GC after Stage 4:

1. Mirko Celestino (Saeco) 16hr 52min 58sec
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 1sec
3. Franco Pellizotti (Alessio) @ 9sec

Friday, March 28: Stage 3, Nonantola - Nonantola, 154 km.

1. Ivan Quaranta (Saeco) 3hr 14min 17sec
2. Alberto Lodo (Lampre) s.t.
3. Uros Murn (Formaggi Pinzolo) s.t.

GC after Stage 3:

1. Mirko Celestino (Saeco) 11hr 53min 30sec
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 4sec
3. Alexander Kolobnev (Domina) @ 8sec

Thursday, March 27: Stage 2, Riccione - Faenza, 233 km.

1. Alexander Kolobnev (Domina Vacanze) 6hr 36min 30sec
2. Mirko Celstino (Saeco) s.t.
3. Franco Pellizotti (Alessio) s.t.

GC after Stage 2:

1. Mirko Celestino (Saeco) 8hr 39min 13sec
2. Francesco Casagrande (Lampre) @ 4sec
3. Yaroslav Popovych (Landbouwkrediet) @ 8sec

Wednesday, March 26, 2 stages:

GC after Stage 1b:

1. Jan Svorada (Lampre) 2hr 2min 41sec
2. Alberto Lodo (Lampre) @ 2sec
3. Ivan Quaranta (Saeco) @ 6sec

Stage 1b, Rimini 8.2 km Team Time Trial.

1. Lampre 8min 42sec
2. Saeco @ 2sec
3. Landbouwkrediet @ 4sec

Stage 1a, Riccione, 84 km.

1. Jan Svorada (Lampre) 1min 54sec
2. Nicola Loda s.t.
3. Ivan Quaranta s.t.