BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Melanoma: It Started With a Freckle Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2019 Gavere Cyclocross (C1)

Sunday, October 27, 2019: Gavere, Belgium

Gavere Cyclocross podium history | 2018 edition

Complete Results: men | women

Men Elite:

Eli Iserbyt

The Pauwels Sauzen-Bingoal team had a good day at Gavere, getting 1st and 3rd places. Photo: Photopress

1 ISERBYT Eli PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1hr 0min 2sec
2 VAN DER HAAR Lars TELENET-BALOISE LIONS @ 43sec
3 SWEECK Laurens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 54"
4 PIDCOCK Thomas TP RACING 1´00"
5 VANTHOURENHOUT Michael PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1´03"
6 AERTS Toon TELENET-BALOISE LIONS 1´05"
7 VAN KESSEL Corne TELENET-BALOISE LIONS 1´24"
8 HERMANS Quinten TELENET-BALOISE LIONS 1´28"
9 ADAMS Jens PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 1´46"
10 MEISEN Marcel STEYLAERTS FIRSTBET 2´10"
11 NIEUWENHUIS Joris DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 2´21"
12 CLEPPE Nicolas TELENET-BALOISE LIONS 2´25"
13 SOETE Daan PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 2´42"
14 MERLIER Tim CREAFIN -FRISTADS 2´57"
15 MEEUSEN Tom CORENDON-CIRCUS 3´21"
16 KAMP Ryan PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 4´16"
17 MEIN Thomas TARTELETTO-ISOREX 4´37"
18 KIELICH Timo 777 4´53"
19 AGTERBERG Kyle G.W.C. DE ADELAAR 5´02"
20 RONHAAR Pim CALLANT-DOLTCINI CT 5´27"
21 VAN DER POEL David CORENDON-CIRCUS 6´00"
22 MASON Cameron TRINITY RACING 1 lap
23 HUBY Antoine VELO CLUB DU PAYS DE LOUDEAC 3 laps
24 LAURANCE Axel VELO CLUB DU PAYS DE LOUDEAC 3 laps
25 DEWULF Maxim PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 3 laps
26 WILLEMYNS Mathieu DL CHEMICALS-RUWOMAT-HIKOK 4 laps
27 ALLENO Clément VELO CLUB DU PAYS DE LOUDEAC 4 laps
28 TULETT Ben BEELINE BICYCLES RT 5 laps
29 DE WIT Edwin RENO SYSTEMS CYCLING TEAM 5 laps
30 MORTSELL RORFORS Lukas CYCLING RACING TEAM SWEDEN 5 laps
31 WILLIAMS Joe ASFRA 5 laps
32 BENOIT GUYOD Antoine TEAM XC VTT CONLIÈGE 5 laps
33 CLOUTIER Tyler TCCX 5 laps
34 NILSSON Elias CYCLING RACING TEAM 6 laps
35 BROUWER Dennis WSV EMMEN 7 laps
VERMEERSCH Gianni CREAFIN -FRISTADS DNF
ÖSTLUND Jonatan CRT CYKELKLUBB DNF
TURNER Ben CORENDON-CIRCUS DNF
DORIGONI Jakob SELLE ITALIA-GUERCIOTTI DNS

Women Elite:

Yara Kastelijn

The women's podium, from left: Alice Marzuffi (2nd), Yara Kastelijn (1st) & Ceylin Alvarado (3rd)

1 KASTELIJN Yara 777 43min 45sec
2 ARZUFFI Alice Maria 777 @ 19sec
3 ALVARADO Ceylin del Carmen CORENDON-CIRCUS 36"
4 WORST Annemarie 777 42"
5 VERDONSCHOT Laura PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 43"
6 KAY Anna EXPERZA-FOOTLOGIX 56"
7 LECHNER Eva CREAFIN-TUV SUD 1´05"
8 VAN DER HEIJDEN Inge WAOW DEALS PRO CYCLING TEAM 1´06"
9 HOEKE Geerte XALT CYCLING 1´16"
10 VAN LOY Ellen TELENET-BALOISE LIONS 1´37"
11 FRANCK Alicia EXPERZA 1´40"
12 KEOUGH Kaitlin CANNONDALE/CYCLOCROSSWORLD.COM 1´47"
13 VAN DE STEENE Kim TARTELETTO ISOREX-CX TEAM 2´27"
14 CANT Sanne IKO-CRELAN 3´34"
15 NORBERT RIBEROLLE Marion EXPERZA 4´00"
16 Grimault Anais VELO CLUB DU PAYS DE LOUDEAC 4´15"
17 DE WILDE Julie DOLTCINI-N-M TRANSPORT 4´18"
18 DELHAYE Pauline QUICK CYCLING TEAM 4´19"
19 TRUYEN Marthe TELENET-BALOISE LIONS 4´49"
20 CRUMPTON Bethany TARTELETTO-ISOREX 4´59"
21 MOULLEC Louise VCP LOUDEAC 5´32"
22 PARKINSON Abby-mae TRINITY 6´10"
23 MEISTROK Susanne MIJN BAD-LIV/GIANT 6´29"
24 COOGAN CISEK Corey AMY D. FOUNDATION 6´40"
25 BOROWIECKA Barbara CANNIBAL TEAM 7´21"
26 DEVIGNE Camille LA PÉDALE MADELEINOISE 7´53"
27 BENOIT GUYOD Camille TEAM XC VTT CONLIÈGE 7´57"
28 GERRITSEN Irene BIMICI-BORDBUSTERS 2 laps
29 DE VOS Nele INDIVIDUEEL 2 laps
30 VERSCHUEREN Jolien PAUWELS SAUZEN-BINGOAL 2 laps
31 BLANCHAERT Jo INDIVIDUEEL 4 laps
TURNBULL Fiona SLINGSHOT DNS