BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2000 HEW Cyclassics (World Cup)

5th edition: August 6, 2000

Vatenfall (formerly HEW) Cyclassics podium history | 1999 edition | 2001 edition

250.8 km / 39.876 km/hr
177 Starters / 148 classified finishers

Hamburg - Hamburg, Germany

Complete Results:

1 Gabriele Missaglia (Lampre-Daikin) 6hr 17min 22sec
2 Francesco Casagrande (Vini Caldirola-Sidermec) s.t.
3 Fabio Baldato (Fassa Bortolo) @ 2sec
4 Erik Zabel (Telekom) s.t.
5 Thor Hushovd (Crédit Agricole) s.t.
6 Gabriele Balducci (Fassa Bortolo) s.t.
7 Marco Zanotti (Liquigas-Pata) s.t.
8 Massimiliano Mori (Saeco-Valli & Valli) s.t.
9 Magnus Bäckstedt (Crédit Agricole) s.t.
10 Romans Vainsteins (Vini Caldirola-Sidermec) s.t.
11 Geert Van Bondt (Farm Frites) s.t.
12 Andrea Ferrigato (Fassa Bortolo) s.t.
13 Oscar Freire (Mapei-Quick Step) s.t.
14 Arvis Piziks (Memorycard-Jack & Jones) s.t.
15 Andrei Tchmil (Lotto-Adecco) s.t.
16 Zbigniew Spruch (Lampre-Daikin) s.t.
17 Leon Van Bon (Rabobank) s.t.
18 Paolo Bettini (Mapei-Quick Step) s.t.
19 Rolf Sørensen (Rabobank) s.t.
20 Fabrizio Guidi (La Française des Jeux) s.t.
21 Denis Zanette (Liquigas-Pata) s.t.
22 Nico Mattan (Cofidis) s.t.
23 Aart Vierhouten (Rabobank) s.t.
24 Oscar Camenzind (Lampre-Daikin) s.t.
25 Tristan Hoffman (Memorycard-Jack & Jones) s.t.
26 Johan Museeuw (Mapei-Quick Step) s.t.
27 Peter Farazijn (Cofidis) s.t.
28 Andrei Kivilev (Ag2r Prévoyance-Décathlon) s.t.
29 Emmanuel Magnien (La Française des Jeux) s.t.
30 Harald Morscher (Nürnberger Versicherung) s.t.
31 Robbie McEwen (Farm Frites) s.t.
32 Luca Scinto (Mapei-Quick Step) s.t.
33 Mauro Gianetti (Vini Caldirola-Sidermec) s.t.
34 Raphael Schweda (Nürnberger Versicherung) s.t.
35 Stive Vermaut (US Postal Service) s.t.
36 Enrico Cassani (Polti) s.t.
37 Sven Teutenberg (Gerolsteiner) s.t.
38 Davide Rebellin (Liquigas-Pata) s.t.
39 Christophe Mengin (La Française des Jeux) s.t.
40 Erik Dekker (Rabobank) s.t.
41 Laurent Madouas (Festina) s.t.
42 Gian Matteo Fagnini (Telekom) s.t.
43 Jan Ullrich (Telekom) s.t.
44 Franco Ballerini (Lampre-Daikin) s.t.
45 Nicola Loda (Fassa Bortolo) s.t.
46 Luca Mazzanti (Fassa Bortolo) s.t.
47 Cristian Moreni (Liquigas-Pata) @ 21sec
48 Stéphane Barthe (Ag2r Prévoyance-Décathlon) @ 1min 37sec
49 Anton Chantyr (Coast) s.t.
50 Pascal Chanteur (Ag2r Prévoyance-Décathlon) s.t.
51 Artour Babaitsev (Nürnberger Versicherung) s.t.
52 Mikael-Holst Kyneb (Memorycard-Jack & Jones) @ 1min 39sec
53 Martin Müller (Cologne) s.t.
54 Christian Wegmann (Saeco-Valli & Valli) @ 1min 46sec
55 Thomas Liese (Nürnberger Versicherung) s.t.
56 Tayeb Braikia (Linda McCartney) @ 1min 49sec
57 Leonardo Giordani (Fassa Bortolo) @ 1min 57sec
58 Paul Van Hyfte (Lotto-Adecco) @ 2min 4sec
59 Marcel Wüst (Festina) @ 2min 11sec
60 Glenn Magnusson (Farm Frites) s.t.
61 Thorsten Wilhelms (Nürnberger Versicherung) s.t.
62 Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) s.t.
63 Robert Hunter (Lampre-Daikin) s.t.
64 Claude Lamour (Cofidis) s.t.
65 Bjarke Nielsen (Memorycard-Jack & Jones) s.t.
66 Jan Bratkowski (Coast) s.t.
67 Jörg Ludewig (Saeco-Valli & Valli) s.t.
68 Björn Glasner (Cologne) s.t.
69 Andy Flickinger (Festina) s.t.
70 René Haselbacher (Gerolsteiner) s.t.
71 Peter Wuyts (Lotto-Adecco) s.t.
72 Pascal Richard (Linda McCartney) s.t.
73 Kirk O'Bee (US Postal Service) s.t.
74 René Jørgensen (Memorycard-Jack & Jones) s.t.
75 Marco Milesi (Vini Caldirola-Sidermec) s.t.
76 Ciaran Power (Linda McCartney) s.t.
77 Levi Leipheimer (US Postal Service) s.t.
78 Jörn Reuss (Nürnberger Versicherung) s.t.
79 Jens Zemke (Nürnberger Versicherung) s.t.
80 Yvon Ledanois (La Française des Jeux) s.t.
81 Andrea Tafi (Mapei-Quick Step) s.t.
82 Florent Brard (Festina) s.t.
83 Fabian De Waele (Lotto-Adecco) s.t.
84 Frank Corvers (Memorycard-Jack & Jones) s.t.
85 Benjamin Brooks (Linda McCartney) s.t.
86 Gianluca Bortolami (Vini Caldirola-Sidermec) s.t.
87 Massimo Apollonio (Vini Caldirola-Sidermec) s.t.
88 Christopher Jenner (Crédit Agricole) s.t.
89 Michael Schlickau (Cologne) s.t.
90 Fabrice Gougot (Crédit Agricole) s.t.
91 Frédéric Guesdon (La Française des Jeux) s.t.
92 Bert Grabsch (Cologne) s.t.
93 Mauro Radaelli (Vini Caldirola-Sidermec) s.t.
94 Geert Verheyen (Lotto-Adecco) s.t.
95 Matteo Tosatto (Fassa Bortolo) s.t.
96 Sergio Barbero (Lampre-Daikin) s.t.
97 Jamie Burrow (US Postal Service) s.t.
98 Ludo Dierckxsens (Lampre-Daikin) s.t.
99 Markus Zberg (Rabobank) s.t.
100 Matthew Stephens (Linda McCartney) s.t.
101 Giancarlo Raimondi (Liquigas-Pata) s.t.
102 Chris Peers (Cofidis) s.t.
103 Jo Planckaert (Cofidis) s.t.
104 Jan Koerts (Farm Frites) s.t.
105 Bert Dietz (Nürnberger Versicherung) s.t.
106 Frank Høj (La Française des Jeux) s.t.
107 Torsten Nitsche (Saeco-Valli & Valli) s.t.
108 Anthony Morin (Crédit Agricole) s.t.
109 Marty Jemison (US Postal Service) s.t.
110 Laurent Desbiens (Cofidis) s.t.
111 Jan Boven (Rabobank) s.t.
112 Jens Heppner (Telekom) s.t.
113 Rolf Aldag (Telekom) s.t.
114 Alberto Elli (Telekom) s.t.
115 Eddy Mazzoleni (Polti) s.t.
116 Raymond Meijs (Cologne) s.t.
117 Marc Wauters (Rabobank) s.t.
118 Danilo Hondo (Telekom) s.t.
119 Torsten Schmidt (Gerolsteiner) s.t.
120 Steven De Jongh (Rabobank) s.t.
121 Michael Rich (Gerolsteiner) s.t.
122 Sascha Henrix (Festina) s.t.
123 Thierry Marichal (Lotto-Adecco) s.t.
124 Pavel Padrnos (Saeco-Valli & Valli) s.t.
125 Mirko Celestino (Polti) @ 2min 22sec
126 Biagio Conte (Saeco-Valli & Valli) s.t.
127 Servais Knaven (Farm Frites) s.t.
128 Mario Aerts (Lotto-Adecco) s.t.
129 Maximilian Sciandri (Linda McCartney) s.t.
130 Benoît Joachim (US Postal Service) s.t.
131 Bart Voskamp (Polti) s.t.
132 Peter van Petegem (Farm Frites) s.t.
133 Michele Bartoli (Mapei-Quick Step) @ 2min 26sec
134 Dario Pieri (Saeco-Valli & Valli) s.t.
135 Alessio Galletti (Saeco-Valli & Valli) s.t.
136 Matthew White (Vini Caldirola-Sidermec) s.t.
137 Peter Wrolich (Gerolsteiner) s.t.
138 Klaus Mitschler (Coast) @ 4min 57sec
139 Christophe Agnolutto (Ag2r Prévoyance-Décathlon) s.t.
140 Tiaan Kannemeyer (Cologne) s.t.
141 Stephane Auge (Festina) s.t.
142 Jaan Kirsipuu (Ag2r Prévoyance-Décathlon) s.t.
143 Wim Vansevenant (Farm Frites) @ 6min 29sec
144 Michael Geibelmann (Coast) s.t.
145 Jan Schaffrath (Telekom) s.t.
146 Malte Urban (Coast) s.t.
147 Michele Colleoni (Polti) s.t.
148 Jos Lucassen (Cologne) @ 7min 41sec