BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Advertise with us! Cycle Italia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1999 HEW Cyclassics (World Cup)

4th edition: August 15, 1999

Vatenfall (formerly HEW) Cyclassics podium history | 1998 edition | 2000 edition

253 km / 39.564 km/hr
189 Starters / 131 classified finishers

Hamburg - Hamburg, Germany

Mirko Celestino

Mirko Celestino wins 1999 HEW Cyclasssics

Complete Results:

1 Mirko Celestino (Polti) 6hr 20min 39sec
2 Raphael Schweda (Nürnberger) @ 3sec
3 Romans Vainsteins (Vini Caldirola) s.t.
4 Johan Museeuw (Mapei-Quick Step) s.t.
5 George Hincapie (US Postal Service) s.t.
6 Ivan Basso (Riso Scotti) s.t.
7 Erik Dekker (Rabobank) s.t.
8 Franco Ballerini (Lampre-Daikin) s.t.
9 Erik Zabel (Telekom) @ 12sec
10 Jürgen Werner (Nürnberger) s.t.
11 Jan Koerts (Cologne) s.t.
12 Paolo Bettini (Mapei-Quick Step) s.t.
13 Gianpaolo Mondini (Cantina Tollo) s.t.
14 Fabrizio Guidi (Polti) s.t.
15 Sven Teutenberg (Gerolsteiner) s.t.
16 Peter Van Petegem (TVM-Farm Frites) s.t.
17 Andrei Tchmil (Lotto) s.t.
18 Peter Wrolich (Gerolsteiner) s.t.
19 Wilfried Peeters (Mapei-Quick Step) s.t.
20 Flavio Zandarin (Riso Scotti) s.t.
21 Peter Farazijn (Cofidis) s.t.
22 Oscar Pozzi (Riso Scotti) s.t.
23 Olivier Perraudeau (Crédit Agricole) s.t.
24 Lars Michaelsen (La Française des Jeux) s.t.
25 Jeroen Blijlevens (TVM-Farm Frites) s.t.
26 Lauri Aus (Casino) s.t.
27 Robbie McEwen (Rabobank) s.t.
28 Fabio Malberti (Riso Scotti) s.t.
29 Mauro Zinetti (Polti) s.t.
30 Martin Müller (Agro-Adler) s.t.
31 Jo Planckaert (Lotto) s.t.
32 Luca Mazzanti (Cantina Tollo) s.t.
33 Harald Morscher (Team Saeco) s.t.
34 Massimiliano Mori (Team Saeco) s.t.
35 Allan Johansen (Chicky World) s.t.
36 Svein-Gaute Hølestøl (Chicky World) s.t.
37 Michael Boogerd (Rabobank) s.t.
38 Ralf Grabsch (Cologne) s.t.
39 Rolf Huser (Festina-Lotus) s.t.
40 Nicolas Jalabert (Cofidis) s.t.
41 Jens Zemke (Nürnberger) s.t.
42 Fabian De Waele (Lotto) s.t.
43 Chris Peers (Lotto) s.t.
44 Nicki Sørensen (Chicky World) s.t.
45 Artour Babaitsev (Die Continentale) s.t.
46 Guido Trentin (Vini Caldirola) s.t.
47 Ole Sigurd Simensen (Agro-Adler) s.t.
48 Gabriele Missaglia (Lampre-Daikin) s.t.
49 Bert Dietz (Nürnberger) s.t.
50 Carlo Marino Bianchi (Riso Scotti) s.t.
51 Geert Verheyen (Lotto) s.t.
52 Dirk Müller (Mapei-Quick Step) s.t.
53 Frédéric Bessy (Casino) s.t.
54 Diego Ferrari (Riso Scotti) s.t.
55 Andrea Tafi (Mapei-Quick Step) s.t.
56 Christophe Bassons (La Française des Jeux) s.t.
57 Germano Pierdomenico (Cantina Tollo) s.t.
58 Danilo Hondo (Telekom) s.t.
59 Massimiliano Lelli (Cofidis) s.t.
60 Dario Andriotto (Team Saeco) s.t.
61 Servais Knaven (TVM-Farm Frites) s.t.
62 Michael Rich (Gerolsteiner) s.t.
63 Davide Rebellin (Polti) s.t.
64 Tristan Hoffman (TVM-Farm Frites) s.t.
65 Rolf Sørensen (Rabobank) s.t.
66 Maarten Den Bakker (Rabobank) s.t.
67 Denis Lunghi (Polti) s.t.
68 Andreas Klier (TVM-Farm Frites) @ 19sec
69 Mikael-Holst Kyneb (Team Home-Jack & Jones) @ 21sec
70 Steven De Jongh (TVM-Farm Frites) s.t.
71 Jörn Reuss (Nürnberger) @ 45sec
72 René Haselbacher (Gerolsteiner) @ 2min 45sec
73 Michael Van Der Wolf (Cologne) s.t.
74 Stephan Gottschling (Agro-Adler) s.t.
75 Marco Serpellini (Lampre-Daikin) @ 2min 50sec
76 Olaf Pollack (Agro-Adler) @ 3min 5sec
77 Álvaro González de Galdeano (Vitalicio Seguros) s.t.
78 Koen Beeckman (Lotto) s.t.
79 Raymond Meijs (Cologne) s.t.
80 Dennis Rasmussen (Chicky World) s.t.
81 Christophe Agnolutto (Casino) s.t.
82 Martin Rittsel (Chicky World) s.t.
83 Mauro Radaelli (Vini Caldirola) s.t.
84 Matthias Jandt (Agro-Adler) s.t.
85 Gianluca Sironi (Vini Caldirola) s.t.
86 Francisque Teyssier (Festina-Lotus) s.t.
87 Rossano Brasi (Polti) s.t.
88 Stefano Cattai (Polti) s.t.
89 Thomas Liese (Nürnberger) s.t.
90 Laurent Madouas (Festina-Lotus) s.t.
91 Ruggero Marzoli (Cantina Tollo) s.t.
92 Alexander Vinokourov (Casino) s.t.
93 Aart Vierhouten (Rabobank) s.t.
94 Max Van Heeswijk (Mapei-Quick Step) s.t.
95 Anthony Morin (La Française des Jeux) s.t.
96 Klaus Diewald (Nürnberger) s.t.
97 Stéphane Barthe (Casino) s.t.
98 Sascha Henrix (Gerolsteiner) s.t.
99 Jan Ullrich (Telekom) s.t.
100 Juri Silovs (Team Home-Jack & Jones) s.t.
101 Jens Voigt (Crédit Agricole) s.t.
102 Stuart O'Grady (Crédit Agricole) s.t.
103 Christophe Detilloux (Lotto) s.t.
104 Marco Antonio Di Renzo (Cantina Tollo) s.t.
105 Bert Grabsch (Cologne) s.t.
106 Paolo Savoldelli (Team Saeco) s.t.
107 Ludo Dierckxsens (Lampre-Daikin) s.t.
108 Alessandro Guerra (Team Saeco) s.t.
109 Nico Mattan (Cofidis) s.t.
110 Marco Pinotti (Lampre-Daikin) s.t.
111 Michael Schlickau (Cologne) s.t.
112 Frank Vandenbroucke (Cofidis) s.t.
113 Nicola Minali (Cantina Tollo) s.t.
114 Claude Lamour (Cofidis) s.t.
115 Torsten Schmidt (Chicky World) s.t.
116 Rolf Aldag (Telekom) s.t.
117 Emanuele Lupi (Vini Caldirola) s.t.
118 Robert Hunter (Lampre-Daikin) s.t.
119 Maximilian Sciandri (La Française des Jeux) s.t.
120 Massimo Apollonio (Vini Caldirola) s.t.
121 Stefano Zanini (Mapei-Quick Step) @ 5min 12sec
122 Salvatore Commesso (Team Saeco) s.t.
123 Giuliano Figueras (Mapei-Quick Step) s.t.
124 Geert Van Bondt (TVM-Farm Frites) @ 6min 34sec
125 Leon Van Bon (Rabobank) s.t.
126 Kai Hundertmarck (Telekom) s.t.
127 Matthew White (Vini Caldirola) s.t.
128 Marc Wauters (Rabobank) s.t.
129 Ronny Lauke (Die Continentale) s.t.
130 Arvis Piziks (Team Home-Jack & Jones) @ 10min 57sec
131 Jörg Ludewig (Gerolsteiner) @ 14min 9sec