BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1997 Gent - Wevelgem,
Belgium

Ghent - Wevelgem (English), Gand - Wevelgem (French)

59th edition: Wednesday, April 9, 1997

Gent - Wevelgem podium history | 1996 edition | 1998 edition

208 km / 43.37 km/hr
206 starters, 146 classified finishers

Philippe Gaumont

Philippe Gaumont wins 1997 Gent-Wevelgem

Complete Results:

1 Philippe Gaumont (Cofidis) 4hr 45min
2 Andrei Tchmil (Lotto-Mobistar-Isoglass) s.t.
3 Johan Capiot (TVM-Farm Frites) s.t.
4 Serguei Outschakov (Polti) s.t.
5 Andrea Ferrigato (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
6 Henk Vogels (GAN) s.t.
7 Stuart O'Grady (GAN) s.t.
8 Fabrizio Guidi (Scrigno-Gaerne) s.t.
9 Johan Museeuw (Mapei-GB) s.t.
10 Giuseppe Calcaterra (Saeco) s.t.
11 Cyril Saugrain (Cofidis) s.t.
12 Felice Puttini (Refin-Mobilvetta) s.t.
13 Mario Scirea (Saeco) s.t.
14 Marc Wauters (Lotto-Mobistar-Isoglass) s.t.
15 Paolo Fornaciari (Saeco) s.t.
16 Peter Van Petegem (TVM-Farm Frites) s.t.
17 Davide Casarotto (Scrigno-Gaerne) s.t.
18 Dirk Baldinger (Polti) s.t.
19 Ludwig Willems (Lotto-Mobistar-Isoglass) s.t.
20 Dario Pieri (Scrigno-Gaerne) @ 2min 15sec
21 Jacky Durand (Casino) s.t.
22 Claudio Camin (Brescialat) s.t.
23 Robbie McEwen (Rabobank) s.t.
24 Danny Daelman (Palmans-Lystex) s.t.
25 Tom Desmet (Collstrop) s.t.
26 Giancarlo Raimondi (Brescialat) s.t.
27 Peter Spaenhoven (Palmans-Lystex) s.t.
28 Nicola Loda (MG Maglificio-Technogym) s.t.
29 Ludo Dierckxsens (Tonissteiner-Saxon-Colnago) s.t.
30 Enrico Cassani (Polti) s.t.
31 Rik Van Slycke (RDM-Asfra-Sitra) s.t.
32 Aart Vierhouten (Rabobank) s.t.
33 Massimo Apollonio (Scrigno-Gaerne) s.t.
34 Mauro Radaelli (AKI-Safi) s.t.
35 Bart Leysen (Mapei-GB) s.t.
36 Geert Van Bondt (Vlaanderen 2002) s.t.
37 Emmanuel Magnien (Festina-Lotus) s.t.
38 Chris Peers (Lotto-Mobistar-Isoglass) s.t.
39 Jo Planckaert (Lotto-Mobistar-Isoglass) s.t.
40 Wim Van Den Meulenhof (Foreldorado-Golff) s.t.
41 Christophe Capelle (Cofidis) s.t.
42 Rossano Brasi (Polti) s.t.
43 Peter Farazijn (Lotto-Mobistar-Isoglass) s.t.
44 François Simon (GAN) s.t.
45 Jan Koerts (Rabobank) s.t.
46 Andrea Tafi (Mapei-GB) s.t.
47 Gianluca Pianegonda (Mapei-GB) s.t.
48 Max Van Heeswijk (Rabobank) s.t.
49 Pavel Padrnos (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
50 Tom Steels (Mapei-GB) s.t.
51 Marco Zanotti (AKI-Safi) s.t.
52 Francois Lemarchand (GAN) s.t.
53 Servais Knaven (TVM-Farm Frites) s.t.
54 Gianluca Sironi (AKI-Safi) s.t.
55 Sergio Previtali (Scrigno-Gaerne) s.t.
56 Silvio Martinello (Saeco) s.t.
57 Eros Poli (GAN) s.t.
58 Biagio Conte (Scrigno-Gaerne) s.t.
59 Mario Cipollini (Saeco) s.t.
60 Axel Merckx (Polti) s.t.
61 Laurent Desbiens (Cofidis) s.t.
62 Tristan Hoffman (TVM-Farm Frites) s.t.
63 Zbigniew Spruch (Mapei-GB) s.t.
64 Marco Milesi (Brescialat) s.t.
65 Oscar Dalla Costa (AKI-Safi) s.t.
66 Gianluca Gorini (AKI-Safi) s.t.
67 Gabriele Colombo (Batik-Del Monte) s.t.
68 Erik Dekker (Rabobank) s.t.
69 Hans De Clercq (Palmans-Lystex) s.t.
70 Frank Corvers (Deutsche Telekom) s.t.
71 Stéphane Barthe (Casino) s.t.
72 Frédéric Moncassin (GAN) s.t.
73 Giovanni Lombardi (Deutsche Telekom) s.t.
74 Brian Holm Sørensen (Deutsche Telekom) s.t.
75 Fabiano Fontanelli (MG Maglificio-Technogym) s.t.
76 Ronny Assez (RDM-Asfra-Sitra) @ 3min 41sec
77 Franky De Buyst (Tonissteiner-Saxon-Colnago) s.t.
78 Christophe Bassons (Festina-Lotus) s.t.
79 Dimitri Neliubin (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
80 Hans De Meester (Palmans-Lystex) s.t.
81 Steven De Jongh (TVM-Farm Frites) s.t.
82 Louis De Koning (TVM-Farm Frites) s.t.
83 Andrea Brognara (Batik-Del Monte) s.t.
84 Frank Høj (Collstrop) s.t.
85 Denis Zanette (AKI-Safi) s.t.
86 Franco Ballerini (Mapei-GB) s.t.
87 Leonardo Guidi (Scrigno-Gaerne) s.t.
88 Nico Eeckhout (Lotto-Mobistar-Isoglass) s.t.
89 Giovanni Fidanza (Saeco) s.t.
90 Nicola Minali (Batik-Del Monte) s.t.
91 Wim Feys (Lotto-Mobistar-Isoglass) s.t.
92 Dario Nicoletti (MG Maglificio-Technogym) s.t.
93 Erik Zabel (Deutsche Telekom) s.t.
94 Carlo Bomans (Mapei-GB) s.t.
95 Arnaud Pretot (GAN) s.t.
96 Jaime Javier Hernandez Bertran (Festina-Lotus) s.t.
97 Paolo Savoldelli (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
98 Francis Moreau (Cofidis) s.t.
99 Pascal Chanteur (Casino) @ 10min 22sec
100 Bruno Boscardin (Festina-Lotus) s.t.
101 Marcel Wüst (Festina-Lotus) s.t.
102 Bruno Thibout (Cofidis) s.t.
103 Jaan Kirsipuu (Casino) s.t.
104 Bert Dietz (Deutsche Telekom) s.t.
105 Fabio Sacchi (Polti) s.t.
106 Mario Kummer (Deutsche Telekom) s.t.
107 Michael Rich (Saeco) s.t.
108 Karl Pauwels (Palmans-Lystex) s.t.
109 Jesper Skibby (TVM-Farm Frites) s.t.
110 Wim Omloop (Palmans-Lystex) s.t.
111 Hendrik Van Dyck (TVM-Farm Frites) s.t.
112 Michel Van Haecke (Ipso-Euroclean) s.t.
113 Michel Cerneus (Foreldorado-Golff) s.t.
114 Willy Willems (Tonissteiner-Saxon-Colnago) s.t.
115 Gian Matteo Fagnini (Saeco) s.t.
116 Dominique Bozzi (Casino) s.t.
117 Daniele Sgnaolin (Roslotto-ZG Mobili) s.t.
118 Koos Moerenhout (Rabobank) s.t.
119 Gino Verheyden (Palmans-Lystex) s.t.
120 Marnix Cappelle (Ipso-Euroclean) s.t.
121 Magnus Bäckstedt (Palmans-Lystex) s.t.
122 Michael Van Der Wolf (Foreldorado-Golff) s.t.
123 Francesco Arazzi (Brescialat) s.t.
124 Jan Poppe (Ipso-Euroclean) s.t.
125 Oleg Pankov (RDM-Asfra-Sitra) s.t.
126 David Lefevre (Casino) s.t.
127 Nico Renders (Vlaanderen 2002) s.t.
128 Thierry Laurent (Festina-Lotus) s.t.
129 Luca Pavanello (AKI-Safi) s.t.
130 Sebastien Medan (Festina-Lotus) s.t.
131 Koen Deschuytter (Collstrop) s.t.
132 Matthew Gilmore (RDM-Asfra-Sitra) s.t.
133 Daniele Contrini (Brescialat) s.t.
134 Michele Zamboni (Brescialat) s.t.
135 Tom Stremersch (Vlaanderen 2002) s.t.
136 Giuseppe Tartaggia (Batik-Del Monte) s.t.
137 Johan Verstrepen (Vlaanderen 2002) s.t.
138 John Van Den Akker (Foreldorado-Golff) s.t.
139 Marco Lietti (Refin-Mobilvetta) s.t.
140 Matteo Tosatto (MG Maglificio-Technogym) s.t.
141 Christian Charriere (MG Maglificio-Technogym) s.t.
142 Gabriele Balducci (Refin-Mobilvetta) s.t.
143 Mauro Antonio Santaromita (MG Maglificio-Technogym) s.t.
144 Frankie Andreu (Cofidis) s.t.
145 Kees Hopmans (Tonissteiner-Saxon-Colnago) s.t.
146 John Talen (Foreldorado-Golff) s.t.