BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour of Flanders: The Inside Story South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1990 Gent - Wevelgem,
Belgium

Ghent - Wevelgem (English), Gand - Wevelgem (French)

52nd edition, April 4, 1990

Gent - Wevelgem podium history | 1989 edition | 1991 edition

204 km / 40.94 km/hr
195 starters, 143 classified finishers

Herman Frison

Herman Frison wins 1990 Gent-Wevelgem

Complete Results

1 Herman Frison (Histor-Sigma) 4hr 59min
2 Johan Museeuw (Lotto-Super Club) s.t.
3 Franco Ballerini (Del Tongo) s.t.
4 Frans Maassen (Buckler) s.t.
5 Jean-Marie Wampers (Panasonic-Sportlife) @ 2sec
6 Brian Holm Sørensen (Histor-Sigma) @ 4sec
7 Olaf Ludwig (Panasonic-Sportlife) s.t.
8 Dmitri Konyshev (Alfa Lum) s.t.
9 Steve Bauer (7 Eleven-Hoonved) s.t.
10 Rudy Dhaenens (PDM-Ultima-Concorde) s.t.
11 Urs Freuler (Panasonic-Sportlife) s.t.
12 Ronny Van Holen (IOC-Tulip Computers) s.t.
13 Etienne De Wilde (Histor-Sigma) s.t.
14 Marek Kulas (Diana-Colnago-Animex) s.t.
15 Marc Sergeant (Panasonic-Sportlife) s.t.
16 Nico Verhoeven (PDM-Ultima-Concorde) @ 13sec
17 Adriano Baffi (Ariostea) @ 1min 1sec
18 John Van Den Akker (PDM-Ultima-Concorde) s.t.
19 Mario Scirea (Château d'Ax) s.t.
20 John Tomac (7 Eleven-Hoonved) s.t.
21 Wilfried Peeters (Histor-Sigma) s.t.
22 Henri Dorgelo (IOC-Tulip Computers) s.t.
23 Massimo Ghirotto (Carrera Jeans) s.t.
24 Uwe Raab (PDM-Ultima-Concorde) s.t.
25 Giancarlo Perini (Carrera Jeans) s.t.
26 Martial Gayant (Toshiba) s.t.
27 Marcel Wüst (R.M.O.) @ 1min 10sec
28 Jan Bogaert (La William-Saltos) s.t.
29 Hendrik Redant (Lotto-Super Club) s.t.
30 Frank Pirard (SEFB-Saxon-Gan) s.t.
31 Francois Lemarchand (Z) s.t.
32 Luc Colyn (Clas - Cajastur) s.t.
33 Mario Cipollini (Del Tongo) s.t.
34 Peter Huyghe (IOC-Tulip Computers) s.t.
35 Chris Scharmin (La William-Saltos) s.t.
36 Henri Toon Manders (Helvetia-La Suisse) s.t.
37 Carlo Bomans (Weinmann-SMM Uster) s.t.
38 Joey McLoughlin (Ever Ready-Halfords) s.t.
39 Fabio Roscioli (Del Tongo) s.t.
40 Ad Wijnands (Stuttgart) s.t.
41 Kurt Van Keirsbulck (Isoglass-Garden Wood) s.t.
42 Rik Van Slycke (Histor-Sigma) s.t.
43 Patrick Deneut (Lotto-Super Club) s.t.
44 Frank Hoste (La William-Saltos) s.t.
45 Phil Anderson (TVM-Yoko) s.t.
46 Jan Van Camp (SEFB-Saxon-Gan) s.t.
47 Stefano Zanatta (Château d'Ax) s.t.
48 Jörg Müller (TVM-Yoko) s.t.
49 Christian Chaubet (Toshiba) s.t.
50 Rudy Rogiers (Isoglass-Garden Wood) s.t.
51 Marco Saligari (Ariostea) s.t.
52 Stefan Rakers (Isoglass-Garden Wood) s.t.
53 Joseph Parkin (IOC-Tulip Computers) s.t.
54 Eddy Planckaert (Panasonic-Sportlife) s.t.
55 Guy Nulens (Panasonic-Sportlife) s.t.
56 Serge Demierre (Helvetia-La Suisse) s.t.
57 Guido Bontempi (Carrera Jeans) s.t.
58 Eric Vanderaerden (Buckler) s.t.
59 Jan Goessens (Weinmann-SMM Uster) s.t.
60 Christophe Lavainne (Castorama) s.t.
61 Ludo De Keulenaer (Buckler) s.t.
62 Michel Vermote (R.M.O.) s.t.
63 Dario Mariuzzo (Ariostea) s.t.
64 Moreno Argentin (Ariostea) s.t.
65 Thierry Laurent (R.M.O.) s.t.
66 Luca Gelfi (Del Tongo) s.t.
67 Andrei Tchmil (Alfa Lum) s.t.
68 Noël Segers (Buckler) s.t.
69 Francis Moreau (Histor-Sigma) s.t.
70 Rolf Sørensen (Ariostea) s.t.
71 Jesper Skibby (TVM-Yoko) s.t.
72 Edwig Van Hooydonck (Buckler) s.t.
73 Gianluca Bortolami (Diana-Colnago-Animex) @ 4min 25sec
74 Viktor Klimov (Alfa Lum) s.t.
75 Joachim Halupczok (Diana-Colnago-Animex) s.t.
76 Zenon Jaskula (Diana-Colnago-Animex) s.t.
77 Fons De Wolf (IOC-Tulip Computers) s.t.
78 Vassili Jdanov (Alfa Lum) s.t.
79 Laurent Fignon (Castorama) s.t.
80 Wayne Bennington (Z) s.t.
81 Claudio Chiappucci (Carrera Jeans) s.t.
82 Jacques Hanegraaf (TVM-Yoko) s.t.
83 Maurizio Fondriest (Del Tongo) s.t.
84 Dirk Demol (Lotto-Super Club) @ 6min 50sec
85 Christian Henn (Carrera Jeans) s.t.
86 Marco Lietti (Ariostea) s.t.
87 Peter Stevenhaagen (Helvetia-La Suisse) s.t.
88 Gilles Sanders (R.M.O.) s.t.
89 Danny Neskens (La William-Saltos) s.t.
90 Rudy Patry (Histor-Sigma) s.t.
91 Gerrit Solleveld (Buckler) s.t.
92 Ludo Peeters (Stuttgart) s.t.
93 Frankie Andreu (7 Eleven-Hoonved) s.t.
94 Djamolidine Abdoujaparov (Alfa Lum) s.t.
95 Danny Lippens (Isoglass-Garden Wood) s.t.
96 Adrie Kools (IOC-Tulip Computers) s.t.
97 Peter Spaenhoven (SEFB-Saxon-Gan) s.t.
98 Johan Devos (SEFB-Saxon-Gan) s.t.
99 Bruno Bonnet (Carrera Jeans) s.t.
100 Roger Nathan Dahlberg (7 Eleven-Hoonved) s.t.
101 Philippe Casado (Z) s.t.
102 Patrick Bol (TVM-Yoko) s.t.
103 Benjamin Van Itterbeeck (Lotto-Super Club) s.t.
104 Giovanni Fidanza (Château d'Ax) s.t.
105 Giuseppe Calcaterra (Château d'Ax) s.t.
106 Edwin Bafcop (Isoglass-Garden Wood) s.t.
107 Valerio Tebaldi (Château d'Ax) s.t.
108 Werner Wüller (Stuttgart) s.t.
109 Patrick Verplancke (La William-Saltos) @ 7min 52sec
110 Alexandre Troubine (Alfa Lum) s.t.
111 Pascal Elaut (La William-Saltos) s.t.
112 Luigi Bielli (Del Tongo) s.t.
113 Dirk Heirweg (SEFB-Saxon-Gan) s.t.
114 Ferdi Dierickx (La William-Saltos) s.t.
115 Kurt Onclin (IOC-Tulip Computers) s.t.
116 Stefan Joho (Ariostea) s.t.
117 Gerrit De Vries (Buckler) s.t.
118 Remig Stumpf (Toshiba) s.t.
119 Johnny Dauwe (Weinmann-SMM Uster) s.t.
120 Marek Szerszynski (Diana-Colnago-Animex) s.t.
121 John Vos (PDM-Ultima-Concorde) s.t.
122 Marc Van Orsouw (PDM-Ultima-Concorde) s.t.
123 Andreas Kappes (Toshiba) s.t.
124 Antonio Zanini (Del Tongo) s.t.
125 John Talen (Panasonic-Sportlife) s.t.
126 Valerio Piva (Ariostea) s.t.
127 Jean-claude Colotti (R.M.O.) s.t.
128 Philippe Louviot (Toshiba) s.t.
129 Ralph Moorman (Stuttgart) s.t.
130 Gianni Bugno (Château d'Ax) s.t.
131 Pascal Dubois (Castorama) s.t.
132 Davide Bramati (Diana-Colnago-Animex) s.t.
133 Johan Lammerts (Z) s.t.
134 Sean Yates (7 Eleven-Hoonved) s.t.
135 Marc Madiot (Toshiba) s.t.
136 Corneille Daems (La William-Saltos) s.t.
137 Peter Hoondert (PDM-Ultima-Concorde) s.t.
138 Gilbert Duclos-Lassalle (Z) s.t.
139 Johan Capiot (TVM-Yoko) s.t.
140 Patrick Verschueren (Lotto-Super Club) s.t.
141 Frédéric Moncassin (Castorama) s.t.
142 Pascal Poisson (Z) s.t.
143 Oleg Iarochenko (Alfa Lum) s.t.