BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Advertise with us! Cycle Italia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2011 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia (2.1), Spain

Results: March 4 - March 6

Vuelta a Murcia podium history | 2010 Edition

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 |


Sunday, March 6: 3rd and Final Stage, Murcia 12.4 km Individual Time Trial

  1. Alberto Contador (Saxo) 14min 10sec
  2. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) @ 8sec
  3. Denis Menchov (Geox) @ 12sec
  4. Alex Dowsett (Sky) @ 19sec
  5. Vasili Kiryienka (Movistar) @ 26sec
  6. Manuele Boaro (Saxo) s.t.
  7. Alexander Wetterhall (Endura) @ 28sec
  8. Eloy Teruel (Spain) @ 30sec
  9. Christian Vande Velde (Garmin-Cervelo) @ 31sec
  10. David Zabriskie (Garmin-Cervelo) @ 33sec
  11. Carlos Barredo (Rabobank) @ 38sec
  12. Iker Camano (Endura) s.t.
  13. Michael Matthews (Rabobank) @ 40sec
  14. Paul Poux (Saur-Sojasun) s.t.
  15. Jaroslaw Marycz (Saxo) s.t.
  16. Javier Moreno (Caja Rural) @ 41sec
  17. Daniel Navarro (Saxo) @ 46sec
  18. Daniel Martin (Garmin-Cervelo) s.t.
  19. Christopher Froome (Sky) s.t.
  20. Carlos Oyarzun (Movistar) @ 48sec
  21. José Harrada (Caja Rural) s.t.
  22. Thomas Danielson (Garmin-Cervelo) @ 49sec
  23. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) s.t.
  24. Jonas Jorgensen (Saxo) s.t.
  25. Albert Timmer (Skil-Shimano) s.t.

Fianl GC after stage 3:

  1. Alberto Contador (Saxo) 9hr 27min 18sec. 374.3 km raced at an average speed of 39.588 km/hr
  2. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) @ 11sec
  3. Denis Menchov (Geox) @ 17sec
  4. Wout Poels (Vacansoleil) @ 1min 46sec
  5. Fabio Andres Duarte (Geox) @ 1min 47sec
  6. Alexandre Geniez (Skil-Shimano) @ 2min 4sec
  7. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 2min 6sec
  8. Francisco Perez (Movistar) @ 2min 12sec
  9. David Blanco (Geox) @ 2min 21sec
  10. Vasili Kiryienka (Movistar) @ 2min 22sec
  11. José Harrada (Caja Rural) @ 2min 28sec
  12. Rafael Valls (Geox) @ 2min 41sec
  13. Daniel Navarro (Saxo) @ 2min 51sec
  14. Guillaume Lavarlet (Saur-Sojasun) @ 2min 53sec
  15. Lars Petter Nordhaug (Sky) @ 2min 59sec
  16. Javier moreno (Caja Rural) @ 3min 11sec
  17. Iker Camano (Endura) @ 3min 20sec
  18. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) @ 3min 36sec
  19. Michal Golas (Vacansoleil) @ 3min 37sec
  20. Jordi Simon (Spain) @ 3min 38sec
  21. Thomas Danielson (Garmin-Cervelo) @ 3min 41sec
  22. Dario David Cioni (Sky) @ 3min 44sec
  23. Miguel Minguez (Euskaltel) @ 3min 56sec
  24. Rene Mandri (Endura) @ 4min 6sec
  25. Vicente David Bernabeu (Andalucia) @ 4min 14sec

Saturday, March 5: Stage 2, Estrella de Levante (Murcia) - Centro de Interpretación de Sierra Espuña, 183.2 km

  1. Alberto Contador (Saxo) 4hr 46min 57sec
  2. Denis Menchov (Geox) @ 5sec
  3. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  4. Fabio Andres Duarte (Geox) @ 25sec
  5. Wouter Poels (Vacansoleil) @ 27sec
  6. Alexandre Geniez (Skil-Shimano) @ 57sec
  7. Lars Petter Norhaug (Sky) @ 1min 17sec
  8. Guillaume Lavarlet (Saur-Sojasun) s.t.
  9. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) s.t.
  10. David Blanco (Geox) s.t.
  11. Francisco Perez (Movistar) @ 1min 22sec
  12. Rafael Valls (Geox) @ 1min 34sec
  13. Vasili Kirienka (Movistar) @ 1min 38sec
  14. José Herrada (Caja Rural) @ 1min 40sec
  15. Javier Moreno (Caja Rural) @ 1min 55sec
  16. Daniel Navarro (Saxo) s.t.
  17. Santo Anza (Vacansoleil) @ 2min
  18. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) @ 2min 24sec
  19. Jordi Simon (Spain) s.t.
  20. Maarten De Jonge (Endura) s.t.
  21. Iker Camano (Endura) s.t.
  22. Miguel Minguez (Euskaltel) s.t.
  23. Michal Golas (Vacansoleil) s.t.
  24. Marcos Garcia (KTM) @ 2min 32sec
  25. Thomas Danielson (Garmin-Cervelo) @ 2min 34sec

GC after Stage 2:

  1. Alberto Contador (Saxo) 9hr 13min 8sec
  2. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) @ 3sec
  3. Denis Menchov (Geox) @ 5sec
  4. Fabio Andres Duarte (Geox) @ 54sec
  5. Wouter Poels (Vacansoleil) @ 56sec
  6. Alexandre Geniez (Skil-Shimano) @ 57sec
  7. Fabrice Jeandesboz (Saur-Sojasun) @ 1min 17sec
  8. Guillaum Levarlet (Saur-Sojasun) s.t.
  9. David Blanco (Geox) s.t.
  10. Francisco Perez (Movistar) @ 1min 22sec
  11. Rafael Valls (Geox) @ 1min 34sec
  12. José Herrada (Caja Rural) @ 1min 40sec
  13. Lars Petter Nordhaug (Sky) @ 1min 52sec
  14. Vasili Kiryienka (Movistar) @ 1min 56sec
  15. Daniel Navarro (Saxo) @ 2min 5sec
  16. Santo Anza (Vacansoleil) @ 2min 18sec
  17. Michal Golas (Vacansoleil) @ 2min 24sec
  18. Jordi Simon (Spain) s.t.
  19. Yannick Talabardon (Saur-Sojasun) s.t.
  20. Javier Moreno (Caja Rural) @ 2min 30sec
  21. Marcos Garcia (KTM) @ 2min 32sec
  22. Maarten De Jonge (Endura) @ 2min 42sec
  23. Iker Camano (Endura) s.t.
  24. Miguel Minguez (Euskaltel) s.t.
  25. Rene Mandri (Endura) @ 2mn 44sec

Friday, March 4: Stage 1, San Pedro del Pinatar - Alhama de Murcia. 178.7 km.

  1. Michael Matthews (Rabobank) 4hr 26min 9sec. 40.286 km/hr
  2. Russell Downing (Sky) s.t.
  3. Davide Appollonio (Sky) sky) s.t.
  4. Aitor Galdos (Caja Rural) s.t.
  5. Martin Reimer (Skil-Shimano) s.t.
  6. Jonas Jörgensen (Saxo) s.t.
  7. Robert Forster (United Healthcare) s.t.
  8. Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
  9. Juan José Cobo (Geox) s.t.
  10. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  11. Johannes Fröhlinger (Skil Shimano) s.t.
  12. Ruben Plaza (Movistar)@ 2sec
  13. Michal Golas (Vacansoleil) s.t.
  14. Alberto Contador (Saxo) s.t.
  15. Rene Mandri (Endura) s.t.
  16. Salvador Guardiola (KTM) s.t.
  17. Rafael Valls (Geox) s.t.
  18. Ludovic Turpin (Saur-Sojasun) s.t.
  19. Carlos Oyarzun (Movistar) s.t.
  20. Alex Dowsett (Sky) s.t.
  21. Denis Menchov (Geox) s.t.
  22. Marcos Garcia (KTM) s.t.
  23. Jordi Simon (Spain) s.t.
  24. Morris Possoni (Sky) s.t.
  25. Alexandre Geniez (Skil-Shimano) s.t.

GC after Stage 1: Same as stage placings and times

  1. Michael Matthews (Rabobank) 4hr 26min 9sec
  2. Russell Downing (Sky) s.t.
  3. Davide Appollonio (Sky) s.t.
  4. Aitor Galdos (Caja Rural) s.t.
  5. Martin Reimer (Skil-Shimano) s.t.
  6. Jonas Jörgensen (Saxo) s.t.
  7. Robert Förster (United Healthcare) s.t.
  8. Roy Curvers (Skil-Shimano) s.t.
  9. Joan José Cobo (Geox) s.t.
  10. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  11. Johannes Fröhlinger (Skil-Shimano) s.t.
  12. Ruben Paza (Movistar) @ 2sec
  13. Michal Golas (Vacansoleil) s.t.
  14. Alberto Contador (Saxo) s.t.
  15. Rene Mandri (Endura) s.t.