BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2010 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia (2.1)

March 3 - March 7; results

Vuelta a Murcia podium history

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5

Sunday, March 7: 5th and Final Stage, Redyser (Murcia) - Murcia, 121.1 km

  1. Theo Bos (Cervelo) 2hr 43min 35sec
  2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
  3. Daniel Schorn (Netapp) s.t.
  4. Valentin Iglinskiy (Astana) s.t.
  5. Henning Bommel (Germany) s.t.
  6. Russell Downing (Sky) s.t.
  7. Roger Kluge (Milram) s.t.
  8. Andreas Schillinger (Netapp) s.t.
  9. Manuel Anton (Spain) s.t.
  10. Ian Wilkilson (Endura) s.t.
  11. Sergey Shilov (Russia) s.t.
  12. Michal Golas (Vacansoleil) s.t.
  13. Egor Korolev (Russia) s.t.
  14. Jack Bauer (Endura) s.t.
  15. Bolat Raimbekov (Astana) s.t.
  16. Vicente Reynes (HTC-Columbia) s.t.
  17. Artur Ershow (Russia) s.t.
  18. Sergey Lagutin (Vacansoleil) s.t.
  19. Julian Dean (Garmin-Transitions) s.t.
  20. Krzystof Jezowsky (CCC Polsat) s.t.

Final GC after Stage 5:

630.4 km, average speed: 39.343 km/hr

  1. Fantisek Rabon (HTC-Columbia) 16hr 1min 24sec
  2. Denis Menchov (Rabobank) @ 38sec
  3. Bradley Wiggins (Sky) @ 53sec
  4. Andreas Kloden (Radio Shack) @ 57sec
  5. Josep Jufre (Astana) @ 1min 21sec
  6. Stef Clement (Rabobank) @ 1min 23sec
  7. Lance Armstrong (Radio Shack) s.t.
  8. Pieter Weening (Rabobank) @ 1min 41sec
  9. Luke Roberts (Milram) s.t.
  10. Tomasz Marczynski (CCC Polsat) s.t.
  11. Martin Velits (HTC-Columbia) s.t.
  12. Jose Herrada (Caja Rural) @ 2min 15sec
  13. Steven Kruijswijk (Rabobank) @ 2min 21sec
  14. Paolo Tiralongo (Astana) @ 2min 24sec
  15. Sergey Lagutin (Vacansoleil) @ 2min 30sec
  16. Haimar Zubeldia (Radio Shack) @ 2min 30sec
  17. Rob Ruijgh (Vacansoleil) @ 2min 31sec
  18. Wouter Poels (Vacansoleil) @ 2min 38sec
  19. Jack Bauer (Endura) @ 2min 41sec
  20. Jose Luis Rubiera (Radio Shack) @ 2min 42sec

Saturday, March 6: Stage 4, Alhama de Murcia 22 km Individual time Trial

  1. Frantisek Rabon (HTC-Columbia) 25min 10sec
  2. Denis Menchov (Rabobank) @ 33sec
  3. Bradley Wiggins (Sky) @ 48sec
  4. Andreas Kloden (Radio Shack) @ 52sec
  5. Patrick Gretsch (HTC-Columbia) @ 1min 3sec
  6. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 1min 11sec
  7. Stef Clement (Rabobank) @ 1min 18sec
  8. Lance Armstrong (Radio shack) s.t.
  9. Josep Jufre (Astana) @ 1min 21sec
  10. David Zabriskie (Garmin-Transitions) @ 1min 23sec
  11. Timon Seubert (Netapp) @ 1min 34sec
  12. Jack Bauer (Endura) @ 1min 38sec
  13. Daryl Impey (Radio Shack) @ 1min 39sec
  14. Pieter Weening (Rabobank) @ 1min 41sec
  15. Luke Roberts (Milram) @ 1min 42sec
  16. Roger Kluge (Milram) @ 1min 51sec
  17. Aleksejs Saramotins (HTC-Columbia) @ 1min 52sec
  18. Tomaz Marcznynski (CCC Polsat) @ 1min 59sec
  19. Robert Bengsch (Germany) s.t.
  20. Martin Velits (HTC-Columbia) @ 2min 9sec

GC after stage 4:

  1. Frantisek Rabon (HTC-Columbia) 13hr 17min 49sec
  2. Denis Menchov (Rabobank) @ 38sec
  3. Bradley Wiggins (Sky) @ 53sec
  4. Andreas Kloden (Radio Shack) @ 57sec
  5. Josep Jufre (Astana) @ 1min 21sec
  6. Stef Clement (Rabobank) @ 1min 23sec
  7. Lance Armstrong (Radio Shack) s.t.
  8. Pieter Weening (Rabobank) @ 1min 41sec
  9. Luke Roberts (Milram) @ 1min 42sec
  10. Tomasz Marczynski (CCC Polsat) @ 1min 59sec
  11. Martin Velits (HTC-Columbia) @ 2min 14sec
  12. Jose Herrada (Caja Rural) @ 2min 15sec
  13. Steven Kruijswijk (Rabobank) @ 2min 21sec
  14. Paolo Tiralongo (Astana) @ 2min 24sec
  15. Sergey Lagutin (Vacansoleil) @ 2min 30sec
  16. Haimar Zubeldia (Radio Shack) @ 2min 30sec
  17. Rob Ruijgh (Vacansoleil) @ 2min 31sec
  18. Wouter Poels (Vacansoleil) @ 2min 38sec
  19. Jack Bauer (Endura) @ 2min 41sec
  20. Jose Luis Rubiera (Radio Shack) @ 2min 42sec

Friday, March 5: Stage 3, Las Torres de Cotillas - Alhama de Murcia, 166.5 km

  1. Luke Roberts (Milram) 4hr 16min 47sec
  2. Sergey Lagutin (Vacansoleil) s.t.
  3. Josep Jufre (Astana) s.t.
  4. Denis Menchov (Rabobank) s.t.
  5. Andreas kloden (Radio Shack) s.t.
  6. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  7. Stefan Denifl (Cervelo) s.t.
  8. Michel Kreder (Garmin-Transitions) s.t.
  9. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  10. Jose Herrada (Caja Rural) s.t.
  11. Roman Kireyev (Astana) s.t.
  12. Thomas Rohregger (Milram) s.t.
  13. Martin Velits (HTC-Columbia) s.t.
  14. Paolo Tiralongo (Astana) s.t.
  15. Jack Bauer (Endura) s.t.
  16. Philip Deignan (Cervelo) s.t.
  17. Tomasz Marczynski (CCC Polsat) s.t.
  18. Peter Stetina (Garmin-Transitions) s.t.
  19. Frantisek Rabon (HTC-Columbia) s.t.
  20. Lars Petter Nordhaug (Sky) s.t.

26. Lance Armstrong s.t.

GC after stage 3:

  1. Josep Jufre (Astana) 12hr 52min 39sec
  2. Luke Roberts (Milram) s.t.
  3. Frantisek Rabon (HTC-Columbia) s.t.
  4. Rob Ruijgh (Vacansoleil) s.t.
  5. Thomas Rohregger (Milram) s.t.
  6. Tomasz Marczynski (CCC Polsat) s.t.
  7. Wouter Poels (Vacansoleil) s.t.
  8. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  9. Pieter Weening (Rabobank) s.t.
  10. Sergey Lagutin (Vacansoleil) @ 5sec
  11. Bradley Wiggins (Sky) s.t.
  12. Martin Velits (HTC-Columbia) s.t.
  13. Denis Menchov (Rabobank) s.t.
  14. Andreas Kloden (Radio Shack) s.t.
  15. Paolo Tiralongo (Astana) s.t.
  16. Jose Herrara (Caja Rural) s.t.
  17. Steven Kruijswijk (Rabobank) s.t.
  18. Stef Clement (Rabobank) s.t.
  19. Lance Armstrong (Radio Shack) s.t.
  20. Haimar Zubeldia (Radio Shack) s.t.

 

Thursday, March 4: Stage 2, Calasparra - Caravaca de la Cruz, 154.3 km

  1. Robert Hunter (Garmin-Transitions) 4hr 20min 12sec
  2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
  3. Vicente Reynes (HTC-Columbia) s.t.
  4. Alexandre Blain (Endura) s.t.
  5. Daniel Schorn (Netapp) s.t.
  6. Frantisek Rabon (HTC-Columbia) s.t.
  7. Michel Kreder (Garmin-Transitions) s.t.
  8. Ian Wilkilson (Endura) s.t.
  9. Josep Jufre (Astana) s.t.
  10. Daryl Impey (Radio Shack) s.t.
  11. Valentin Iglinskiy (Astana) s.t.
  12. Michel Golas (Vacansoleil) s.t.
  13. Peter Wrolich (Milram) s.t.
  14. Sergey Shilov (Russia) s.t.
  15. Luke Roberts (Milram) s.t.
  16. Pieter Weening (Rabobank) s.t.
  17. Thomas Rohregger (Milram) s.t.
  18. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.
  19. Rob Ruijh (Vacansoleil) s.t.
  20. Eger Korolev (Russia) s.t.

31. Bradley Wiggins (Sky) s.t.

35. Lance Armstrong (Radio Shack) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Robert Hunter (Garmin-Transitions) 8hr 35min 52sec
  2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
  3. Vicente Reynes (HTC-Columbia) s.t.
  4. Daniel Schorn (Netapp) s.t.
  5. Daryl Impey (Radio Shack) s.t.
  6. Ian Wilkilson (Endura) s.t.
  7. Michal Golas (Vacansoleil) s.t.
  8. Alexandre Blain (Endura) s.t.
  9. Josep Jufre (Astana) s.t.
  10. Luke Roberts (Milram) s.t.
  11. Sergey Shilov (Russia) s.t.
  12. Egor Korolev (Russia) s.t.
  13. Rob Ruijgh (Vacansoleil) s.t.
  14. Frantisek Rabon (HTC-Solumbia) s.t.
  15. Tomasz Marczynski (CCC Polsat) s.t.
  16. Wouter Poels (Vacansoleil) s.t.
  17. Thomas Roghegger (Milram) s.t.
  18. Peter Wrolich (Milram) s.t.
  19. Pieter Weening (Rabobank) s.t.
  20. Matteo Carrara (Vacansoleil) s.t.

Wednesday, March 3: Stage 1, San Pedro del Pinatar - San Pedro del Pinatar, 166.5 km.

  1. Robert Hunter (Garmin-Transitions) 4hr 15min 40sec
  2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
  3. Vicente Reynes (HTC-Columbia) s.t.
  4. Roger Kluge (Milram) s.t.
  5. Daryl Impey (Radio Shack) s.t.
  6. Krzystof Jezowsky (CCC Polsat) s.t.
  7. Michael Golas (Vacansoleil) s.t.
  8. Russell Downing (Sky) s.t.
  9. Daniel Schorn (Netapp) s.t.
  10. Ian Wilkilson (Endura) s.t.'
  11. Bolat Raimbekov (Astana) s.t.
  12. Victor Cabedo (Spain) s.t.
  13. Egor Korolev (Russia) s.t.
  14. Josep Jufre (Astana) s.t.
  15. Luke Roberts (Milram) s.t.
  16. Alxandre Blain (Endura) s.t.
  17. Sergey Shilov (Russia) s.t.
  18. Rob Ruijgh (Vacansoleil) s.t.
  19. John Lee Agustyn (Sky) s.t.
  20. Sergey Lagutin (Vacansoleil) s.t.
  21. Christopher Froome (Sky) s.t.
  22. Lars Petter Nordhaug (Sky) s.t.
  23. Sergey Chernetskiy (Russia) s.t.
  24. Nicolas Portal (Sky) s.t.
  25. Tomasz Marczynski (CCC Polsat) s.t.

29. Bradley Wiggins (Sky) s.t.

46. Lance Armstrong (Radio Shack) s.t.

GC after stage 1:

Same as stage results