BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling historyBikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history
Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1975 Giro d'Italia

58th edition: May 17 - June 7

Results, stages with running GC, map, & video

1974 Giro | 1976 Giro | Giro d'Italia Database | 1975 Giro Quick Facts | 1975 Giro d'Italia Final GC | Stage results with running GC | Video

1975 Giro route map

Map of the 1975 Giro d'Italia


1975 Giro Quick Facts:

3,963 km raced at an average speed of 35.535 km/hr

90 starters (Merckx's team dropped out at the last minute, see Story of the 1975 Giro below) 70 classified finishers.

Roger de Vlaeminck won seven stages, but was not in competiton for the GC after a big time loss early in the race.

Giovanni Battaglin took the lead after the stage 13 time trial, but lost it the next day to Fausto Bertoglio after a timed hill climb.

From there, the Giro was an intense battle between Fausto Bertoglio and Francisco Galdós, which wasn't settled until the final meters of the final stage.

Galdós tried to take the lead on the ascent of the Stelvio, but Bertoglio neutralized every attack, becoming the first Italian to win the Giro since Gimondi in 1969

David L. Stanley's book Melanoma: It Started with a Freckle is available as an audiobook read by the author (who is a professional voice artist) here


1975 Giro d'Italia Complete Final General Classification:

  1. Fausto Bertoglio (Jolly Ceramica) 111hr 31min 34sec
  2. Francisco Galdós (KAS) @ 41sec
  3. Felice Gimondi (Bianchi) @ 6min 18sec
  4. Roger de Vlaeminck (Brooklyn) @ 7min 39sec
  5. Giuseppe Perletto (Magniflex) @ 8min 0sec
  6. Wladimiro Panizza (Brooklyn) @ 8min 13sec
  7. Walter Riccomi (SCIC) @ 10min 32sec
  8. Constantino Conti (Furzi) @ 13min 40sec
  9. Miguel-María Lasa (KAS) @ 14min 48sec
  10. Giambattista Baronchelli (SCIC) s.t.
  11. Davide Boifava (Furzi) @ 20min 17sec
  12. Fabrizio Fabbri (Bianchi) @ 21min 19sec
  13. Roland Salm (Zonca-Santini) @ 31min 5sec
  14. Andrés Oliva (KAS) @ 31min 6sec
  15. Giacinto Santambrogio (Bianchi) @ 35min 42sec
  16. Giovanni Cavalcanti (Bianchi) @ 36min 57sec
  17. Giancarlo Bellini (Brooklyn) @ 36min 58sec
  18. Giovanni Battaglin (Jolly Cermaica) @ 37min 58sec
  19. Louis Pfenninger (Zonca-Santini) @ 44min 38sec
  20. Marcello Bergamo (Jolly Ceramica) @ 47min 45sec
  21. Luciano Conati (SCIC) @ 48min 7sec
  22. Vicente López-Carril (KAS) @ 50min 11sec
  23. Luciano Borgognoni (Zonca-Santini) @ 50min 13sec
  24. Sebastian Pozo (KAS) @ 52min 22sec
  25. Antoon Houbrechts (Bianchi) @ 55min 24sec
  26. Franco Bitossi (SCIC) @ 58min 47sec
  27. Donato Giuliani (Jolly Ceramica) @ 58min 59sec
  28. Primo Mori (SCIC) @ 1hr 7min 12sec
  29. Alfredo Chinetti (Furzi) @ 1hr 13min 40sec
  30. Adriano Pella (Zonca-Santini) @ 1hr 18min 46sec
  31. Ottavio Crepaldi (Magniflex) @ 1hr 19mn 31sec
  32. Simone Fraccaro (Bianchi) @ 1hr 20min 51sec
  33. Martin "Cochise" Rodriguez (Bianchi) @ 1hr 20min 55sec
  34. Glauco Santoni (Magniflex) @ 1hr 22min 33sec
  35. Renato Laghi (SCIC) @ 1hr 25min 54sec
  36. Giancarlo Polidori (Furzi) @ 1hr 27min 0sec
  37. Attilio Rota (SCIC) @ 1hr 27min 48sec
  38. Marcello Osler (Brooklyn) @ 1hr 30min 30sec
  39. Italo Zilioli (Magniflex) @ 1hr 31min 55sec
  40. Armando Lora (Magniflex) @ 1hr 34min 26sec
  41. Domingo Perurena (KAS) @ 1hr 36min 17sec
  42. Knut Knudsen (Jolly Ceramica) @ 1hr 39min 5sec
  43. Enrico Paolini (SCIC) @ 1hr 44min 36sec
  44. Celestino Vercelli (SCIC) @ 1hr 46min 5sec
  45. Mario Lanzafame (Furzi) @ 1hr 46min 49sec
  46. Enrico Guadrini (Zonca-Santini) @ 1hr 50min 23sec
  47. Valerio Lualdi (Brooklyn) @ 1hr 55min 58sec
  48. Pasquale Pugliese (Zonca-Santini) @ 1hr 57min 14sec
  49. Arturo Pecchielan (Furzi) @ 1hr 58min 52sec
  50. José-Antonio Gonzalez-Linares (KAS) @ 2hr 7min 11sec
  51. Alessio Antonini (Jolly Ceramica) @ 2hr 18min 6sec
  52. Pierino Gavazzi (Jolly Ceramica)@ 2hr 18min 18sec
  53. Mauro Vanucchi (Magniflex) @ 2hr 20min 0sec
  54. Giancarlo Tartoni (Furzi) @ 2hr 20min 52sec
  55. Giuseppe Rodella (Furzi) @ 2hr 21min 54sec
  56. Willy De Geest (Brooklyn) @ 2hr 27min 19sec
  57. Giorgio Favaro (Furzi) @ 2hr 29min 52sec
  58. Javier Elorriaga (KAS) @ 2hr 33min 48sec
  59. Alberto Caiumi (Zonca-Santini) @ 2hr 36min 2sec
  60. Gaetano Baronchelli (SCIC) @ 2hr 45min 40sec
  61. Bruno Vicino (Jolly Cermica) @ 2hr 48min 39sec
  62. Giacomo Bazzan (Jolly Ceramica) @ 2hr 52min 5sec
  63. Wilmo Francioni (Magniflex) @ 2hr 53min 44sec
  64. Mario Branchi (Magniflex) @ 2hr 56min 20sec
  65. Herman Van der Slagmollen (Brooklyn) @ 2hr 56min 49sec
  66. Luigi Castelletti (Bianchi) @ 2hr 59min 56sec
  67. Patrick Sercu (Brooklyn) @ 3hr 3min 48sec
  68. Sandro Quintarelli (Jolly Ceramica) @ 3hr 4min 48sec
  69. Alex Van Linden (Bianchi) @ 3hr 11min 32sec
  70. Franco Calvi (Zonca-Santini) @ 3hr 52min 5sec

Points Competition

  1. Roger de Vlaeminck (Brooklyn): 346 points
  2. Fausto Bertoglio (Jolly Ceramica): 159
  3. Felice Gimondi (Bianchi): 154
  4. Patrick Sercu (Brooklyn): 148
  5. Luciano Borgognoni (Zonca-Santini): 123

Climbers' Competition:

  1. Francisco Galdós (KAS) , Andrés Oliva (KAS): 300 points
  2. Fausto Bertoglio (Jolly Ceramica): 240
  3. Giancarlo Polidori (Furzi): 150
  4. Roger de Vlaeminck (Brooklyn): 130

Team Classication:

  1. Brooklyn: 11,270 points
  2. Jolly Ceramica: 6,720
  3. KAS: 6,200
find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!


Content continues below the ads.

Dirty Feet South Salem Cycleworks frames Shade Vise sunglass holder

1975 Giro stage results with running GC:

One source has the rest day on the 24th, another on the 30th.

Saturday, May 17: Stage 1, Milano - Fiorano Modenese, 177 km

  1. Knut Knudsen: 4hr 15min 35sec
  2. Rik van Linden s.t.
  3. Henk Poppe s.t.
  4. Patrick Sercu s.t.
  5. Pierino Gavazzi s.t.
  6. Theo Smit
  7. Roger de Vlaeminck s.t.
  8. Alfredo Chinetti s.t.
  9. Giacomo Bazzan s.t.
  10. Adriano Pella s.t.

Sunday, May 18: Stage 2, Modena - Ancona, 249 km

  1. Patrick Sercu: 6hr 5min 18sec
  2. Rik van Linden s.t.
  3. Pierino Gavazzi s.t.
  4. Roger de Vlaeminck s.t.
  5. Giacomo Bazzan s.t.
  6. Javier Elorriaga s.t.
  7. Theo Smit s.t.
  8. Aldo Parecchini s.t.
  9. Marino Basso s.t.
  10. Luciano Borgognoni s.t.

GC after stage 2:

  1. Knut Knudsen: 10hr 20min 53sec
  2. Rik van Linden s.t.
  3. Henk Poppe s.t.
  4. Patrick Sercu s.t.
  5. Pierino Gavazzi s.t.
  6. Theo Smit s.t.
  7. Roger de Vlaeminck s.t.
  8. Alfredo Chinetti s.t.
  9. Giacomo Bazzan s.t.
  10. Adriano Pella s.t.
  11. Willy de Geest s.t.
  12. Wilfried Reybrouck s.t.

Monday, May 19: Stage 3, Ancona - Prati di Tivo, 175 km

Major ascent: Prati di Tivo

  1. Giovanni Battaglin: 5hr 2min 3sec
  2. Francisco Galdós @ 21sec
  3. Miguel-Maria Lasa @ 1min 53sec
  4. Fabrizio Fabbri @ 2min 14sec
  5. Marcello Bergamo s.t.
  6. Franco Bitossi @ 2min 16sec
  7. Constantino Conti s.t.
  8. Felice Gimondi s.t.
  9. Giambattista Baronchelli s.t.
  10. Fausto Bertoglio s.t.

GC after Stage 3:

  1. Giovanni Battaglin: 15hr 22min 56sec
  2. Francisco Galdós @ 21sec
  3. Miguel-Maria Lasa @ 1min 53sec
  4. Marcello Bergamo, Fabrizio Fabbri
  5. Franco Bitossi, Giambattista Baronchelli, Felice Gimondi, Fausto Bertoglio, Constantino Conti @ 2min 16sec

Tuesday, May 20: Stage 4, Teramo - Campobasso, 258 km

Major ascents: San Leonardo, Rionero Sannitico, Macerone

  1. Roger de Vlaeminck: 7hr 51min 54sec
  2. Pierino Gavazzi s.t.
  3. Marcello Bergamo s.t.
  4. Felice Gimondi s.t.
  5. Domingo Perurena s.t.
  6. Marino Basso s.t.
  7. Franco Bitossi s.t.
  8. Giancarlo Polidori s.t.
  9. Giambattista Baronchelli s.t.
  10. Miguel-Maria Lasa s.t.

GC after stage 4:

  1. Francisco Galdós: 23hr 15min 11sec
  2. Giovanni Battaglin @ 23sec
  3. Miguel-Maria Lasa @ 1min 32sec
  4. Marcello Bergamo, Fabrizio Fabbri @ 1min 53sec
  5. Franco Bitossi, Giambattista Baronchelli, Felice Gimondi, Fausto Bertoglio, Constantino Conti @ 1min 55sec

Wednesday, May 21: Stage 5, Campobasso - Bari, 224 km

  1. Rik van Linden: 6hr 23min 46sec
  2. Patrick Sercu s.t.
  3. Marino Basso s.t.
  4. Roger de Vlaeminck s.t.
  5. Franco Bitossi s.t.
  6. Luciano Borgognoni s.t.
  7. Roland Salm s.t.
  8. Giacomo Bazzan s.t.
  9. Javier Elorriaga s.t.
  10. Enrico Paolini s.t.

GC after Stage 5:

  1. Francisco Galdós: 29hr 38min 57sec
  2. Giovanni Battaglin @ 23sec
  3. Miguel-Maria Lasa @ 1min 32sec
  4. Marcello Bergamo, Fabrizio Fabbri @ 1min 53sec
  5. Franco Bitossi, Giambattista Baronchelli, Felice Gimondi, Fausto Bertoglio, Constantino Conti @ 1min 55sec

Thursday, May 22: Stage 6, Bari - Castrovillari, 213 km

  1. Roger de Vlaeminck: 6hr 24min 48sec
  2. Rik van Linden s.t.
  3. Marino Basso s.t.
  4. Domingo Perurena s.t.
  5. Patrick Sercu s.t.
  6. Enrico Paolini s.t.
  7. Franco Bitossi s.t.
  8. Javier Elorriaga s.t.
  9. Giancarlo Polidori s.t.
  10. Aldo Parecchini s.t.

GC after stage 6:

  1. Francisco Galdós: 36hr 3min 45sec
  2. Giovanni Battaglin @ 13sec
  3. Miguel-Maria Lasa @ 1min 32sec
  4. Marcello Bergamo, Fabrizio Fabbri @ 1min 53sec
  5. Franco Bitossi, Fausto Bertoglio, Giambattista Baronchelli, Felice Gimondi, Constantino Conti @ 1min 55sec

Friday, May 23: Stage 7A, Castrovillari - Padula, 123 km

Major ascents: Campo Tenese, Fortino

  1. Domingo Perurena: 3hr 15min 17sec
  2. Alfredo Chinetti s.t.
  3. Giancarlo Bellini s.t.
  4. Fausto Bertoglio s.t.
  5. Walter Riccomi s.t.
  6. Marcello Osler @ 31sec
  7. Roger de Vlaeminck s.t.
  8. Giancarlo Polidori s.t.
  9. Marino Basso s.t.
  10. Patrick Sercu s.t.

GC after Stage 7A

  1. Francisco Galdós

Friday, May 23: Stage 7B, Padula-Potenza, 80 km

Major ascent: Satriano

  1. Roger de Vlaeminck: 2hr 14min 26sec
  2. Rik van Linden s.t.
  3. Marcello Bergamo s.t.
  4. Franco Bitossi s.t.
  5. Enrico Paolini s.t.
  6. Luciano Borgognoni s.t.
  7. Alfredo Chinetti s.t.
  8. Adriano Pella s.t.
  9. Simone Fraccaro s.t.
  10. Fabrizio Fabbri s.t.

GC after Stage 7B:

  1. Francisco Galdós: 44hr 38min 59sec
  2. Giovanni Battaglin @ 23sec
  3. Fausto Bertoglio @ 1min 24sec
  4. Miguel-Maria Lasa @ 1min 32sec
  5. Marcello Bergamo, Fabrizio Fabbri @ 1min 53sec
  6. Franco Bitossi, Giambattista Baronchelli, Felice Gimondi, Constantino Conti @ 1min 55sec

Saturday, May 24: Stage 8, Potenza - Sorrento, 220 km

Major ascents: Pietrastretta, Agerola, Faito

  1. Marcello Osler: 6hr 38min 35sec
  2. Giovanni Battaglin @ 8min 48sec
  3. Constantino Conti s.t.
  4. Fausto Bertoglio s.t.
  5. Francisco Galdós s.t.
  6. Giuseppe Perletto @ 9min 52sec
  7. Roger de Vlaeminck @ 10min 23sec
  8. Felice Gimondi s.t.
  9. Marcello Bergamo s.t.
  10. Giambattista Baronchelli s.t.

GC after Stage 8:

  1. Francisco Galdós: 48hr 21min 22sec
  2. Giovanni Battaglin @ 23sec
  3. Fausto Bertoglio @ 1min 24sec
  4. Constantino Conti @ 1min 55sec
  5. Miguel-Maria Lasa @ 3min 7sec
  6. Giuseppe Perletto @ 3min 11sec
  7. Marcello Bergamo, Fabrizio Fabbri @ 3min 28sec
  8. Giambattista Baronchelli, Felice Gimondi @ 3min 30sec

Sunday, May 25: Stage 9, Sorrento - Frosinone, 225 km

  1. Enrico Paolini: 6hr 49min 25sec
  2. Roger de Vlaeminck s.t.
  3. Javier Elorriaga s.t.
  4. Patrick Sercu @ 7sec
  5. Pierino Gavazzi s.t.
  6. Luciano Borgognoni s.t.
  7. Louis Pfenninger s.t.
  8. Marcello Bergamo s.t.
  9. Alfredo Chinetti s.t.
  10. Giacomo Bazzan s.t.

GC after Stage 9:

  1. Francisco Galdós: 55hr 10min 54sec
  2. Giovanni Battaglin @ 23sec
  3. Fausto Bertoglio @ 1min 24sec
  4. Constantino Conti @ 1min 55sec
  5. Miguel-Maria Lasa @ 3min 7sec
  6. Giuseppe Perletto @ 3mn 11sec
  7. Marcello Bergamo, Fabrizio Fabbri @ 3min 28sec
  8. Giambattista Baronchelli, Felice Gimonsi @ 3min 29sec

Monday, May 26: Stage 10, Frosinone - Tivoli, 176 km

  1. Roger de Vlaeminck: 4hr 48min 34sec
  2. Luciano Borgognoni s.t.
  3. Felice Gimondi s.t.
  4. Miguel-Maria Lasa s.t.
  5. Giovanni Battaglin s.t.
  6. Constantino Conti s.t.
  7. Ottavio Crepaldi s.t.
  8. Faustio Bertoglio s.t.
  9. Roland Salm s.t.
  10. Wladimiro Panizza s.t.

GC after Stage 10:

  1. Francisco Galdós: 59hr 59min 28sec
  2. Giovanni Battaglin @ 23sec
  3. Fausto Bertoglio @ 1min 24sec
  4. Constantino Conti @ 1min 55sec
  5. Miguel-Maria Lasa @ 3min 7sec
  6. Giambattista Baronchelli, Felice Gimondi @ 3min 30sec
  7. Walter Riccomi @ 3min 47sec
  8. Giuseppe Perletto @ 3min 49sec
  9. Wladimiro Panizza @ 3min 52sec

Tuesday, May 27: Stage 11, Roma - Orvieto, 158 km

  1. Roger de Vlaeminck: 3hr 55min 7sec
  2. Miguel-Maria Lasa @ 3sec
  3. Luciano Borgognoni s.t
  4. Felice Gimondi s.t.
  5. Rik van Linden s.t.
  6. Wilmo Francioni s.t.
  7. Giovanni Battaglin s.t.
  8. Fausto Bertoglio s.t.
  9. Giambattista Baronchelli s.t.
  10. Louis Pfenninger s.t.

GC after Stage 11:

  1. Francisco Galdós: 63hr 54min 38sec
  2. Giovanni Battaglin @ 23sec
  3. Fausto Bertoglio @ 1min 24sec
  4. Constantino Conti @ 1min 55sec
  5. Miguel-Maria Lasa @ 3min 7sec
  6. Felice Gimondi, Giambattista Baronchelli @ 3min 30sec
  7. Walter Riccomi @ 3min 47sec
  8. Giuseppe Perletto @ 3min 49sec
  9. Wladimiro Panizza @ 3min 52sec

Wednesday, May 28: Stage 12, Chianciano - Forte dei Marmi, 232 km

  1. Patrick Sercu: 6hr 32min 8sec
  2. Rik van Linden s.t.
  3. Roger de Vlaeminck s.t.
  4. Marino Basso s.t.
  5. Javier Elorriaga s.t.
  6. Luciano Borgognoni s.t.
  7. Pierino Gavazzi s.t.
  8. Roland Salm s.t.
  9. Domingo Perurena s.t.
  10. Miguel-Maria Lasa s.t

GC after Stage 12:

  1. Francisco Galdós: 70hr 26min 46sec
  2. Giovanni Battaglin @ 23sec
  3. Fausto Bertoglio @ 1min 24sec
  4. Constantino Conti @ 1min 55sec
  5. Miguel-Maria Lasa @ 3min 7sec
  6. Felice Gimondi, Giambattista Baronchelli @ 3min 30sec
  7. Walter Riccomi @ 3min 42sec
  8. Giuseppe Perletto @ 3min 49sec
  9. Wladimiro Panizza @ 3min 52sec

Thursday, May 29: Stage 13, Forte dei Marmi 38 km individual time trial

  1. Giovanni Battaglin: 47min 4sec
  2. Felice Gimondi @ 13sec
  3. Luciano Borgognoni @ 16sec
  4. Roger de Vlaeminck @ 18sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 36sec
  6. Fausto Bertoglio, Knut Knudsen @ 41sec
  7. Louis Pfenninger @ 1min 7sec
  8. Roland Salm @ 1min 36sec
  9. Martin "Cochise" Rodriguez @ 1min 38sec

GC after Stage 13:

  1. Giovanni Battaglin: 74hr 14min 13sec
  2. Fausto Bertoglio @ 1min 42sec
  3. Francisco Galdós @ 2min 40sec
  4. Felice Gimondi @ 3min 20sec
  5. Giambattista Baronchelli @ 3min 43sec
  6. Roger de Vlaeminck @ 4min 48sec
  7. Giuseppe Perletto @ 5min 9sec
  8. Walter Riccomi @ 5min 10sec
  9. Miguel-Maria Lasa @ 5mn 29sec
  10. Wladimiro Panizza @ 5min 37sec

Friday, May 30: Rest Day. Rest day may have occured on the 24th, after stage 7B

Saturday, May 31: Stage 14, Il Ciocco 28 km time hill climb

Major ascent: Il Ciocco

  1. Fausto Bertoglio: 28min 1sec
  2. Giuseppe Perletto @ 43sec
  3. Giambattista Baronchelli @ 59sec
  4. Francisco Galdós @ 1min 2sec
  5. Wladimiro Panizza @ 1min 9sec
  6. Felice Gimondi @ 1min 22sec
  7. Walter Riccomi @ 1min 28sec
  8. Roger de Vlaeminck @ 1min 40sec
  9. Giovanni Battaglin @ 1min 48sec
  10. Miguel-Maria Lasa @ 1min 50sec

GC after Stage 14:

  1. Fausto Bertoglio: 71hr 43min 56sec
  2. Giovanni Battaglin @ 6sec
  3. Francisco Galdós @ 2min 0sec
  4. Felice Gimondi, Giambattista Baronchelli @ 3min 0sec
  5. Giuseppe Perletto @ 4min 10sec
  6. Roger de Vlaeminck @ 4min 46sec
  7. Walter Riccomi @ 4min 56sec
  8. Waldimiro Panizza @ 5min 14sec
  9. Miguel-Maria Lasa @ 5min 30sec

Sunday, June 1: Stage 15, Il Ciocco - Arenzano, 203 km

Major ascent: Carpinelli

  1. Franco Bitossi: 5hr 0min 10sec
  2. Enrico Paolini s.t.
  3. Miguel-Maria Lasa s.t.
  4. Roger de Vlaeminck s.t.
  5. Louis Pfenninger s.t.
  6. Felice Gimondi s.t.
  7. Marcello Osler s.t.
  8. Fausto Bertoglio s.t.
  9. Constantino Conti s.t.
  10. Giacinto Santambrogio s.t.

GC after Stage 15:

  1. Fausto Bertoglio: 76hr 44min 6sec
  2. Francisco Galdós @ 2min 0sec
  3. Felice Gimondi, Giambattista Baronchelli @ 3min 0sec
  4. Giuseppe Perletto @ 4min 10sec
  5. Roger de Vlaeminck @ 4min 46sec
  6. Walter Riccomi @ 4min 56sec
  7. Wladimiro Panizza @ 5min 4sec
  8. Miguel-Maria Lasa @ 5min 37sec
  9. Constantino Conti @ 7min 8sec

Monday, June 2: Stage 16, Arenzano - Orta, 193 km

  1. Fabrizio Fabbri: 4hr 56min 3sec
  2. Valerio Lualdi s.t.
  3. Sebastian Pozo s.t.
  4. Rik van Linden @ 3sec
  5. Simone Fraccaro s.t.
  6. Enrico Paolini s.t.
  7. Roger de Vlaeminck s.t.
  8. Luciano Borgognoni s.t.
  9. Patrick Sercu s.t.
  10. Roland Salm s.t.

GC after Stage 16:

  1. Fausto Bertoglio: 81hr 40min 12sec
  2. Francisco Galdós @ 2min 0sec
  3. Felice Gimondi, Giambattista Baronchelli @ 3min 0sec
  4. Giuseppe Perletto @ 4min 10sec
  5. Roger de Vlaeminck @ 4min 46sec
  6. Walter Riccomi @ 4min 56sec
  7. Wladimiro Panizza @ 5min 4sec
  8. Miguel-Maria Lasa @ 5min 37sec
  9. Cosntantino Conti @ 7min 8sec

Tuesday, June 3: Stage 17A, Omegna - Pontoglio, 167 km

  1. Patrick Sercu: 4hr 32min 40sec
  2. Marino Basso s.t.
  3. Roger de Vlaeminck s.t.
  4. Franco Bitossi s.t.
  5. Bruno Vicino s.t.
  6. Giancarlo Tartoni s.t.
  7. Alessio Antonini s.t.
  8. Pierino Gavazzi s.t.
  9. Enrico Paolini s.t.
  10. Willy de Geest s.t.

GC after Stage 17A

  1. Fausto Bertoglio

Tuesday, June 3: Stage 17B, Pontoglio - La Maddalena, 46 km

Major ascent: La Maddalena

  1. Wladimiro Panizza: 1hr 12min 27sec
  2. Fausto Bertoglio @ 11sec
  3. Giambattista Baronchelli s.t.
  4. Francisco Galdós @ 15sec
  5. Giuseppe Perletto s.t.
  6. Andrés Oliva @ 24sec
  7. Felice Gimondi s.t.
  8. Roger de Vlaeminck @ 35sec
  9. Constantino Conti @ 49sec
  10. Miguel-Maria Lasa s.t.

GC after Stage 17B:

Wednesday, June 4: Stage 18, Brescia - Beselga di Piné, 223 km

Major ascent: Monte Bondone

  1. Roger de Vlaeminck: 6hr 54min 31sec
  2. Felice Gimondi s.t.
  3. Giacinto Santambrogio s.t.
  4. Miguel-Maria Lasa s.t.
  5. Fausto Bertoglio s.t.
  6. Walter Riccomi s.t.
  7. Giambattista Baronchelli s.t.
  8. Francisco Galdós s.t.
  9. Wladimiro Panizza s.t.
  10. Fabrizio Fabbri @ 1min 11sec

GC after Stage 18:

  1. Fausto Bertoglio: 94hr 20min 0sec
  2. Francisco Galdós @ 2min 4sec
  3. Giambattista Baronchelli @ 3min 0sec
  4. Felice Gimondi @ 3min 13sec
  5. Wladimiro Panizza @ 4min 53sec
  6. Roger de Vlaeminck @ 5min 10sec
  7. Walter Riccomi @ 5min 57sec
  8. Giuseppe Perletto @ 6min 3sec
  9. Miguel-Maria Lasa @ 6min 15sec
  10. Fabrizio Fabbri @ 10min 4sec

Thursday, June 5: Stage 19, Baselga di Piné - Prodenone, 175 km

  1. Martin "Cochise" Rodriguez: 3hr 54min 36sec
  2. Adriano Pella s.t.
  3. Javier Elorriaga @ 6sec
  4. Bruno Vicino s.t.
  5. Marcello Osler s.t.
  6. Renato Laghi s.t.
  7. Davide Boifava @ 9sec
  8. Rik van Linden @ 11min 37sec
  9. Pierino Gavazzi s.t.
  10. Enrico Paolini s.t.

GC after Stage 19:

  1. Fausto Bertoglio: 98hr 26min 13sec
  2. Francisco Galdós @ 2min 9sec
  3. Giambattista Baronchelli @ 3min 0sec
  4. Felice Gimondi @ 3min 13sec
  5. Wladimiro Panizza @ 4min 53sec
  6. Roger de Vlaeminck @ 5min 10sec
  7. Davide Boifava @ 5min 15sec
  8. Walter Riccomi @ 5min 57sec
  9. Giuseppe Perletto @ 6min 3sec
  10. Miguel-Maria Lasa @ 6min 15sec

Friday, June 6: Stage 20, Pordenone - Alleghe, 179 km

Major ascents: Staulanza, San Lucia, Marmolada, Pordoi

  1. Roger de Vlaeminck: 6hr 18min 27sec
  2. Constantino Conti s.t.
  3. Francisco Galdós @ 3sec
  4. Felice Gimondi @ 1min 23sec
  5. Fausto Bertoglio @ 1min 26sec
  6. Giancarlo Polidori @ 2min 6sec
  7. Simone Fraccaro s.t.
  8. Walter Riccomi s.t.
  9. Giancarlo Bellini s.t.
  10. Miguel-Maria Lasa s.t.

GC after Stage 20:

  1. Fausto Bertoglio: 104hr 46min 6sec
  2. Francisco Galdós @ 41sec
  3. Felice Gimondi @ 3min 10sec
  4. Giambattista Baronchelli @ 3min 40sec
  5. Roger de Vlaeminck @ 3min 44sec
  6. Wladimiro Panizza @ 5min 33sec
  7. Walter Riccomi @ 6min 37sec
  8. Giuseppe Perletto @ 6min 43sec
  9. Miguel-Maria Lasa @ 6min 55sec
  10. Constantino Conti @ 6min 55sec

Saturday, June 7: 21st and Final Stage, Alleghe - Passo Dello Stelvio (hilltop finish)

Major ascents: San Pellegrino, Constalunga, Passo dello Stelvio

  1. Francisco Galdós: 6hr 45min 18sec
  2. Fausto Bertoglio s.t.
  3. Giuseppe perletto @ 1min 17sec
  4. Constantino Conti @ 2min 25sec
  5. Wladimiro Panizza @ 2min 40sec
  6. Felice Gimondi @ 3min 8sec
  7. Roger de Vlaeminck @ 3min 55sec
  8. Giancarlo Bellini s.t.
  9. Walter Riccomi s.t.
  10. Marcello Bergamo @ 4min 10sec

1975 Giro d'Italia complete final General Classification


Content continues below the ads.

Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles

Italian video of the final stage to the top of Passo dello Stelvio.


Content continues below the ads.

Advertise with us!