BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1987 Liège-Bastogne-Liège

73rd edition: Sunday, April 19, 1987

Liège-Bastogne-Liège podium history | 1988 edition | 1986 edition |

207 starters, 102 classified finishers

Belgium, 260 km: 39.00 km/hr average speed

Moreno Argentin

Moreno Argentin after winning the 1987 Giro di Lombardia

Complete Results:

  1. Moreno Argentin (Gewiss-Bianchi) 6hr 40 min 0sec
  2. Stephen Roche (Carrera) s.t.
  3. Claude Criquielion (Hitachi-Marc) s.t.
  4. Yvon Madiot (Système U) s.t.
  5. Robert Millar (Panasonic) s.t.
  6. Laurent Fignon (Système U) @ 25sec
  7. Marc Madiot (Système U) @ 58sec
  8. Eddy Schepers (Carrera) s.t.
  9. Emanuele Bombini (Gewiss-Bianchi) s.t.
  10. Jean-Claude Leclercq (Toshiba-Look-La Vie Claire) s.t.
  11. Ronan Pensec (Z-Peugeot) s.t.
  12. Phil Anderson (Panasonic) @ 1min 36sec
  13. Dag-Otto Lauritzen (7-eleven) s.t.
  14. Davide Cassani (Carrera) s.t.
  15. Giuseppe Petito (Gis Gelati) s.t.
  16. Dag-Erik Pedersen (Ariostea) s.t.
  17. Bob Roll (7-Eleven) s.t.
  18. Jean-Philippe Vandenbrande (Hitachi-Marc) s.t.
  19. Gert-Jan Theunisse (PDM) s.t.
  20. Sean Kelly (KAS) s.t.
  21. Niki Rüttimann (Toshiba-Look-La Vie Claire) s.t.
  22. Bruno Cornillet (Z-Peugeot) s.t.
  23. Denis Roux (Z-Peugeot) s.t.
  24. Marino Lejarreta (Caja Rural) s.t.
  25. Kim Andersen (Toshiba-Look-La Vie Claire) s.t.
  26. Eric Boyer (Système U) s.t.
  27. Eric van Lancker (Panasonic) s.t.
  28. Joop Zoetemelk (Superconfex-Kwantum Hallen-Yoko) s.t.
  29. Rolf Gölz (Superconfex-Kwantum Hallen-Yoko) s.t.
  30. Régis Simon (RMO) @ 3min 36sec
  31. Guy Nulens (Panasonic) s.t.
  32. Alberto Volpi (Gewiss-Bianchi) s.t.
  33. Jerome Simon (Z-Peugeot) s.t.
  34. Erik Breukink (Panasonic) s.t.
  35. Claudio Chiappucci (Carrera) s.t.
  36. Daniel Wyder (Transvemij-Van Schilt) s.t.
  37. Bernard Vallet (RMO) s.t.
  38. Arno Küttel (Gewiss-Bianchi) s.t.
  39. Maarten Ducrot (Superconfex-Kwantum Hallen) s.t.
  40. Andy Hampsten (7-Eleven) s.t.
  41. Pascal Simon (Z-Peugeot) s.t.
  42. Fons de Wolf (ADR) s.t.
  43. Jens Viggerby (7-Eleven) @ 3min 40sec
  44. Henk Lubberding (Panasonic) @ 3min 45sec
  45. Raul Alcala (7-Eleven) s.t.
  46. Adrie Van der Poel (PDM) s.t.
  47. Urs Zimmermann (Carrera) s.t.
  48. Mathieu Hermans (Caja Rural) @ 7min 30sec
  49. Marc Gomez (Reynolds) s.t.
  50. Paul Haghedooren (Sigma) s.t.
  51. Hennie Kuiper (Roland-Skala) s.t.
  52. Paul Kimmage (RMO) s.t.
  53. Patrick Serra (Ariostea) s.t.
  54. Valerio Piva (Ariostea) s.t.
  55. Jaanus Kuum (Toshiba) s.t.
  56. Marco Saligari (Ariostea) s.t.
  57. Jos Haex (Hitachi-Marc) s.t.
  58. Jos Goessens (Lotto) s.t.
  59. Pedro Delgado (PDM) s.t.
  60. Jacques Decrion (KAS) s.t.
  61. Ludo Peeters (Super Confex-Kwantum Hallen-Yoko) s.t.
  62. Marco Franco Votolo (Carrera) s.t.
  63. Stefan Mutter (PDM) s.t.
  64. Bruno Bruyère (ADR) s.t.
  65. Erwin Nijboer (Caja rural) s.t.
  66. Bruno Huger (RMO) s.t.
  67. Johan Bruyneel (SEFB-Gipiemme) s.t.
  68. André Meuwissen (Hitachi-Marc) s.t.
  69. Bjarne Riis (Lucas-Mullers) s.t.
  70. Martin Durant (ADR) s.t.
  71. Dietrich Thurau (Panasonic) s.t.
  72. Ad Wijnands (Superconfex-Kwantum Hallen-Yoko) s.t.
  73. Theo de Rooy (Panasonic) s.t.
  74. Patrick Onnockx (ADR) s.t.
  75. Willi Engelbrecht (ADR) @ 24min 0sec
  76. Thomas Wegmüller (KAS) s.t.
  77. Roger Ilegems (Sigma) s.t.
  78. Luc Ronsse (Robland-Isogalss) s.t.
  79. Soren Liljolt (Système U) s.t.
  80. Per Johnny Pedersen (RM) s.t.
  81. Filip Cottenies (Robland-Isoglass) s.t.
  82. Jan van Camp (Sigma) s.t.
  83. Michel Bibollet (RMO) s.t.
  84. John Bogers (Roland-Skala) s.t.
  85. Yves Godimus (SEFB-Gipiemme) s.t.
  86. Peter Roes (Lotto) s.t.
  87. Lucien van Impe (Sigma) s.t.
  88. Luc Wallays (ADR) s.t.
  89. Imanol Murga Saez de Ormijana (Caja Rural) s.t.
  90. Gerard Veldscholten (PDM) s.t.
  91. Peter Stevenhaagen (PDM) s.t.
  92. Patrick Verschieren (Roland-Skala) s.t.
  93. Jean-Paul van Poppel (Superconfex-Kwantum Hallen-Yoko) s.t.
  94. Laurent Biondi (Système U) s.t.
  95. Raoul Bruyndonckx (Robland-Isoglass) s.t.
  96. Maurizio Vanelli (Ariostea) s.t.
  97. Felipe Yañez de la Torre (Lucas-Mullers) s.t.
  98. Doug Shapiro (7-Eleven) s.t.
  99. Steen Michael Petersen (Lucas-Mullers) s.t.
  100. José Julian Balaguer Albamonte (Caja rural) s.t.
  101. Stephen Hodge (KAS) s.t.
  102. Alexei Grewal (RMO) s.t.