BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Advertise with us! Cycle Italia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Vuelta a España (Pro Tour)
September 1 - September 23, 2007

Sunday, September 23: 21st and Final Stage, Rivas Vaciamadrid - Madrid, 104.2 km.

1. Daniele Bennati (Lampre) 2hr 37min 27sec
2. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
3. Alexandre Usov (Ag2R) s.t.
4. Mark Renshaw (Credit Agricole) s.t.
5. Davide Vigano (Quick Step) s.t.

Final GC after Stage 21:

1. Denis Menchov (Rabobank) 80hr 59min 7sec
2. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 31sec
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 3min 46sec
4. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 3min 56sec
5. Ezequiel Mosquera (Karpin) @ 6min 34sec
6. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) 7min 7sec
7. Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) @ 8min 9sec
8. Igor Anton (Euskatel) @ 8min 44sec

Saturday, September 22: Stage 20, Villalba 20 km Individual Time Trial

1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 22min 11sec
2. Denis Menchov (Rabobank) @ 12sec
3. Stef Clement (Bouygues Telecom) @ 14sec
4. Carlos Barredo (Quick Step) @ 16sec
5. Santos Gonzalez (Karpin) @ 18sec
6. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 19sec

GC after Stage 20:

1. Denis Menchov (Rabobank) 78hr 21min 40sec
2. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 31sec
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 3min 46sec
4. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 3min 56sec
5. Ezequeil Mosquera (Karpin) @ 6min 34sec

Friday, September 21: Stage 19, Avila - Alto de Abantos, 135 km.

1. Samuel Sanchez (Euskatel) 3hr 37min 1sec
2. Daniel Moreno (Relax) s.t.
3. Denis Menchov (Rabobank) @ 3sec
4. Carlos Sastre (CSC) s.t.
5. Igor Anton (Euskatel) @ 14sec
15. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 1min 25sec

GC after Stage 19:

1. Denis Menchov (Rabobank) 77hr 59min 17sec
2. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 3min 49sec
4. Samuel Sanchez (Euskatel) @ 3min 58sec
5. Ezequiel Mosquiera (Karpin) @ 5min 23sec

Thursday, September 20: Stage 18, Talavera de la Reina - Avila, 153.3 km.

1. Luis Perez Rodriguez (Andalucia) 3hr 43min 45sec
2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 41sec
3. Franco Pellizotti (Liquigas) s.t.
4. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
5. Denis Menchov (Rabobank) s.t.

GC after Stage 18:

1. Denis Menchov (Rabobank) 74hr 22min 13sec
2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 27sec
3. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
4. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 4min 1sec
5. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 4min 27sec

Wednesday, September 19: Stage 17, Ciudad Real - Talavera de la Reina, 175 km.

1. Daniele Bennati (Lampre) 3hr 56min 58sec
2. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
3. Alessandro Pteacchi (Milram) s.t.
4. Andre Greipel (T-Mobile) s.t.
5. Magnus Backstedt (Liquigas) s.t.

GC after Stage 17:

1. Denis Menchov (Rabobank) 70hr 37min 47sec
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 2min 1sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 27sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
5. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 4min 1sec

Tuesday, September 18: Stage 16: Jaen - Puertollano, 165 km.

1. Leonardo Duque (Cofidis) 4hr 39sec
2. Alexandr Kolobnev (CSC) s.t.
3. Joan Horrach (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Koldo Fernandez (Euskaltel) @ 6sec
5. Leonardo Bertagnoli (Liquigas) s.t.

GC after Stage 16:

1. Denis Menchov (Rabobank) 66hr 40min 49sec
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 2min 1sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 27sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
5. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 4min 1sec

Monday, September 17: Rest Day.

Sunday, September 16: stage 15, Vallacarillo - Granada, 201.4 km.

1. Samuel Sanchez (Euskatel) 4hr 45min 59sec
2. Manuel Beltran (Liquigas) s.t.
3. Carlos Barredo (Quick Step) @ 24sec
4. Igor Anton (Euskaltel) s.t.
5. Daniel Moreno (Relax) @ 41sec

GC after Stage 15:

1. Denis Menchov (Rabobank) 62hr 32min 27sec
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 2min 1sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 27sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
5. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 4min 1sec

Saturday, September 15: Stage 14, Lumbreras - Villacarillo, 207 km.

1. Jason McCartney (Discovery) 5hr 21min 21sec
2. Thomas Lovkvist (FDJ) @ 28sec
3. Stefan Schumacher (Gerolsteiner) @ 50sec
4. Juan Manuel Garate (Quick Step) s.t.
5. Alessandro Vanotti (Liquigas) s.t.

GC after Stage 14:

1. Denis Menchov (Rabobank) 57hr 45min 47sec
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 2min 1sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 27sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
5. Ezequiel Mosquera (Karpin) @ 4min 35sec

Friday, September 14: Stage 13, Hellin - Torre Pacheco, 176.4 km.

1. Andreas Klier (T-Mobile) 4hr 1min 52sec
2. Tom Stamsnijder (Gerolsteiner) @ 1sec
3. Jeremy Roy (FDJ) @ 24sec
4. Daniele Bennati (Lampre) @ 4min 3sec
5. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.

GC after Stage 13:

1. Denis Menchov (Rabobank) 52hr 14min 21sec
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 2min 1sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 27sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
5. Ezequiel Mosquera (Karpin) @ 4min 35sec

Thursday, September 13: stage 12, Algemesi - Hellin, 176 km.

1. Alessandro Petacchi (Milram) 3hr 41min 1sec
2. Daniele Bennati (Lampre) s,t,
3. Aliaksandr Usau (Ag2R) s.t.
4. Davide Vigano (Quick Step) s.t.
5. Aurelien Clerc (Bouygues Telecom) s.t.

GC after Stage 22:

1. Denis Menchov (Rabobank) 48hr 8min 26sec
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 2min 1sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 27sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
5. Ezequiel Mosquera (Karpin) @ 4min 35sec

Wednesday, September 12: Stage 11, Castellon - Algemesi, 191.3 km.

1. Alessandro Petacchi (Milram) 4hr 45min 34sec
2. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Andre Greipel (T-Mobile) s.t.
5. Carlos Da Cruz (FDJ) s.t.

GC after Stage 11:

1. Denis Menchov (Rabobank) 44hr 27min 25sec
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 2min 1sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 27sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
5. Ezequiel Mosquera (Karpin) @ 4min 35sec

Tuesday, September 11: Rest Day

Monday, September 10: Stage 10, Benasque - Andorra (Arcalis), 220 km.

1. Denis Menchov (Rabobank) 5hr 47min 5sec
2. Cadel Evans (Predictor-Lotto) s.t.
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
4. Manuel Beltran (Liquigas) s.t.
5. Carlos Sastre (CSC) s.t.

GC after Stage 10:

1. Denis Menchov (Rabobank) 39hr 41min 51sec
2. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 2min 1sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 27sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
5. Ezequiel Mosquera (Karpin) @ 4min 35sec

Sunday, September 9: Stage 9, Huesca - Estacia de esqui Cerler, 167.6 km. Hilltop finish.

1. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) 4hr 28min 21sec
2. Denis Menchov (Rabobank) s.t.
3. Ezequiel Mosquera (Karpin) @ 17sec
4. Carlos Sastre (CSC) s.t.
5. Oliver Zaugg (Gerolsteiner) @ 51sec

GC after Stage 9:

1. Denis Menchov (Rabobank) 33hr 54min 46sec
2. Vladimie Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 2min 1sec
3. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 2min 27sec
4. Carlos Sastre (CSC) @ 3min 2sec
5. Ezequiel Mosquiera (Karpin) @ 4min 2sec

Saturday, September 8: Stage 8, Carinena - Zaragoza 52.2 km Individual Time Trial.

1. Bert Grabsch (T-Mobile) 57min 5sec
2. Laszlo Bodrogi (Credit Agricole) @ 34sec
3. Stijn Devolder (Discovery) @ 48sec
4. Denis Menchov (Rabobank) @ 1min 18sec
5. Magnus Backstedt (Liquigas) @ 1min 37sec

GC after Stage 8:

1. Stijn Devolder (Discovery) 29hr 25min 55sec
2. Denis Menchov (Rabobank) @ 30sec
3. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) @ 1min 28sec
4. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 1min 54sec
5. Maxime Monfort (Cofidis) @ 2min 12sec

Friday, September 7: Stage 7, Calahorra - Zaragoza, 176.3 km.

1. Erik Zabel (Milram) 3hr 53min 5sec
2. Allan Davis (Discovery) s.t.
3. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
4. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
5. Andre Korff (T-Mobile) s.t.

GC after Stage 7:

1. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) 28hr 26min 56sec
2. Denis Menchov (Rabobank) @ 1min 6sec
3. Carlos Sastre (CSC) s.t.
4. Maxime Monfort (Cofidis) s.t.
5. Stijn Devolder (Discovery) s.t.

Thursday, September 6: Stage 6, Reinosa - Logrono, 184.6 km.

1. Oscar Freire (Rabobank) 4hr 24min 10sec
2. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
3. Andre Korff (T-Mobile) s.t.
4. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
5. Angelo Furlan (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 6:

1. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) 24hr 34min 51sec
2. Denis Menchov (Rabobank) @ 1min 6sec
3. Carlos Sastre (CSC) s.t.
4. Maxime Monfort (Cofidis) s.t.
5. Stijn Devolder (Discovery) s.t.

Wednesday, September 5: Stage 5, Cangas de Onis - Reinosa, 157.4 km.

1. Oscar Freire (Rabobank) 4hr 7min 51sec
2. Daniele Bennati (Lampre) s.t.
3. Paolo Bettini (Quick Step) s.t.
4. Philippe Gibert (FDJ) s.t.
5. Erik Zabel (Milram) s.t.

GC after Stage 5:

1. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) 20hr 10min 41sec
2. Denis Menchov (Rabobank) @ 1min 6sec
3. Carlos Sastre (CSC) s.t.
4. Maxime Monfort (Cofidis) s.t.
5. Stijn Devolder (Discovery) s.t.

Tuesday, September 4: Stage 4, Langreo - Lagos de Covadonga, 185.1 km.

1. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) 4hr 39min 56sec
2. Leonardo Piepoli (Saunier Duval) @ 1min 6sec
3. Stijn Devolder (Discovery) s.t.
4. Denis Menchov (Rabobank) s.t.
5. Maxime Monfort (Cofidis) s.t.
6. Carlos Sastre (CSC) s.t.
7. Cadel Evans (Predictor-Lotto) @ 1min 28sec

GC after Stage 4:

1. Vladimir Efimkin (Caisse d'Epargne) 16hr 2min 50sec
2. Denis Menchov (Rabobank) @ 1min 6sec
3. Carlos Sastre (CSC) s.t.
4. Maxime Monfort (Cofidis) s.t.
5. Stijn Devolder (Discovery) s.t.

Monday, September 3: Stage 3, Viveiro - Luarca, 153 km.

1. Paolo Bettini (Quick Step) 4hr 8min 42sec
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Allan Davis (Discovery) s.t.
4. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.
5. Philippe Gilbert (FDJ) s.t.

GC after Stage 3:

1. Oscar Freire (Rabobank) 11hr 22min 54sec
2. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
3. Erik Zabel (Milram) s.t.
4. Rene Mandri (Ag2R) s.t.
5. David Lopez (Caisse d'Epargne) s.t.

Sunday, September 2: Stage 2, Allariz - Santiago de Compostela, 148.7 km.

1. Oscar Freire (Rabobank) 3hr 31min 3sec
2. Paolo Bettini (Quick Step0 s.t.
3. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
4. Erik Zabel (Milram) s.t.
5. Davide Rebellin (Gerolsteiner) s.t.

GC after Stage 2:

1. Oscar Freire (Rabobank) 7hr 14min 12sec
2. Erik Zabel (Milram) s.t.
3. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
4. Aurelien Clerc (Bouygues Telecom) s.t.
5. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.

Saturday, September 1: Stage 1, Vigo - Vigo, 146.4 km.

Stage 1 results and GC after stage 1:

1. Daniele Bennati (Lampre) 3hr 43min 9sec
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Alessandro Petacchi (Milram) s.t.
4. Allan Davis (Discovery) s.t.
5. Tom Boonen (Quick Step) s.t.