BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2010 Giro del Trentino (2.1)

April 20 - April 23

Giro del Trentino podium history

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4


Friday, April 23: 4th and Final Stage, Arco - Alpe di Pampeago, 162 km.

  1. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) 4hr 44min 54sec. 34.117 km/hr.
  2. Riccardo Ricco (Flaminia) @ 3sec
  3. Sergio Pardilla (Carmiooro) @ 20sec
  4. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 23sec
  5. Przemyslaw Niemiec (Miche) @ 37sec
  6. Michele Scarponi (Androni Giocatolli) @ 38sec
  7. Ivan Basso (Liquigas) @ 42sec
  8. Damiano Caruso (De Rosa-Stac Plastic) @ 49sec
  9. Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone) @ 54sec
  10. Johann Tschopp (Bouygues Telecom) @ 58sec
  11. Jose Rujano (ISD) @ 1min 1sec
  12. Andrea Noe (Flaminia) @ 1min 12sec
  13. Evgeny Petrov (Katusha) @ 1min 19sec
  14. Jose Rodolfo Serpa (Androni Giocatolli) @ 1min 22sec
  15. Tadej Valjavec (Ag2r) @ 1min 28sec
  16. Alexandre Geniez (Skil-Shimano) @ 1min 32sec
  17. Simon Clarke (ISD) @ 1min 33sec
  18. Carlos Jose Ochoa (Androni Giocatolli) @ 1min 37sec
  19. Robert Kiserlovski (Liquigas) @ 1min 40sec
  20. Artem Ovechkin (Katusha) @ 1min 57sec
  21. Pasquale Muto (Miche) @ 2min 3sec
  22. Marco Marzano (Lampre) @ 2min 7sec
  23. Reto Hollenstein (Vorarlberg) @ 2min 14sec
  24. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 2min 19sec
  25. Cyril Dessel (Ag2r) @ 2min 20sec

Final GC after Stage 4: Total distance raced was 494.90 km. Average speed: 35.755 km/hr.

  1. Alexandre Vinokourov (Astana) 13hr 50min 23sec
  2. Riccardo Ricco (Flaminia) s.t (actually .14sec!!)
  3. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 42sec
  4. Michele Scarponi (Androni Giocatolli) @ 44sec
  5. Ivan Basso (Liquigas) @ 56sec
  6. Sergio Pardilla (Carmiooro) @ 1min 28sec
  7. Jose Rodolfo Serpa (Androni Giocatolli) @ 1min 37sec
  8. Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone @ 1min 41sec
  9. Evgeny Petrov (Katusha) @ 1min 51sec
  10. Damiano Caruso (De Rosa-Stac Plastic) @ 1min 59sec
  11. Przemyslaw Niemiec (Miche) @ 2min 9sec
  12. Tadej Valjavec (Ag2r) @ 2min 11sec
  13. Robert Kiserlovski (Liquigas) @ 2min 24sec
  14. Alexandre Geniez (Skil-Shimano) @ 2min 44sec
  15. Joahnn Tschopp (Bouygues Telecom) @ 2min 59sec
  16. Andrea Noe (Flaminia) @ 3min 30sec
  17. Jure Golcer (De Rosa-Stac Plastic) @ 3min 49sec
  18. Marco Marzano (Lampre) s.t.
  19. Tomaz Nose (Adria Mobil) @ 3min 52sec
  20. Alessandro Bisolti (Colnago-CSF) @ 3min 59sec
  21. Reto Hollenstein (Vorarlberg) @ 4min 5sec
  22. Guillaume Bonnafond (Ag2r) @ 4min 6sec
  23. Bartosz Huzarski (ISD) @ 4min 7sec
  24. Fortunati Baliani (Miche) @ 4min 17sec
  25. Jackson Rodriguez (Androni Giocatolli) @ 4min 33sec

Thursday, April 22: Stage 3, Fiera di Primiero - Trento, 158 km

  1. Alessandro Bertolini (Androni Giocatolli) 4hr 2min 4sec. 39.163 km/hr
  2. Alessandro Petacchi (Lampre) @ 2sec
  3. Roberto Ferrari (De Rosa-Stac Plastic) s.t.
  4. Mirco Lorenzetto (Lampre) s.t.
  5. Simon Clarke (ISD) s.t.
  6. Mikhaylo Khalilov (Katusha) s.t.
  7. Daniele Ratto (Carmiooro) s.t.
  8. Daniel Oss (Liquigas) s.t.
  9. Simon Geschke (Skil-Shimano) s.t.
  10. Krzysztof Szczawinski (Miche) s.t.
  11. Damiano Caruso (De Rosa-Stac Plastic) s.t.
  12. Guillaume Bonnafond (Ag2r) s.t.
  13. Didac Ortega (Acqua & Sapone) s.t.
  14. Alexandre Geniez (Skil-Shimano) s.t.
  15. Piergiorgio Camussa (Vorarlberg) s.t.
  16. Bartosz Huzarski (ISD) s.t.
  17. Uros Murn (Adria Mobil) s.t.
  18. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
  19. Riccardo Ricco (Flaminia) s.t.
  20. Yukiya Arashiro (Bouygues Telecom) s.t.
  21. Freddy Bichot (Bouygues Telecom) s.t.
  22. Michele Scarponi (Androni Giocatolli) s.t.
  23. Tomaz Nose (Adria Mobil) s.t.
  24. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  25. Jackson Rodriguez (Androni Giocatolli) s.t.

GC after Stage 3: 332.9 km raced so far. Average speed: 36.636 km/hr

  1. Alexandre Vinokourov (Astana) 9hr 5min 6sec
  2. Riccardo Ricco (Flaminia) @ 26sec
  3. Michele Scarponi (Androni Giocatolli) @ 29sec
  4. Ivan Basso (Liquigas) @ 37sec
  5. Jose Rodolfo Perez (Androni Giocatolli) @ 38sec
  6. Evgeny Petrov (Katusha) @ 55sec
  7. Tadej Valjavec (Ag2r) @ 1min 6sec
  8. Robert Kiserlovski (Liquigas) @ 1min 7sec
  9. Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone) @ 1min 10sec
  10. Tomaz Nose (Adria Mobil) @ 1min 12sec
  11. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 1min 33sec
  12. Jure Golcer (De Rosa-Stac Plastic) @ 1min 19sec
  13. Bartosz Huzarski (ISD) s.t.
  14. Michele Gaia (Colnago-CSF) @ 1min 33sec
  15. Damiano Caruso (De Rosa-Stac Plastic) s.t.
  16. Sylvester Szmyd (Liquigas) @ 1min 34sec
  17. Sergio Pardilla (Carmiooro) @ 1min 35sec
  18. Alexandre Deniez (Skil-Shimano) s.t.
  19. Guillaume Bonnafond (Ag2r) @ 1min 51sec
  20. Przemyslaw Niemiec (Miche) @ 1min 55sec
  21. Alessandro Bisolti (Colnago-CSF) @ 2min
  22. Furtunato Baliani (Miche) @ 2min 3sec
  23. Marco Marzano (Lampre) @ 2min 5sec
  24. Reto Hollenstein (Vorarlberg) @ 2min 14sec
  25. Johann Tschopp (Bouygues Telecom) @ 2min 24sec

Wednesday, April 21: Stage 2, Dro - San Martino di Castrozza, 162.4 km.

  1. Riccardo Ricco (Flaminia) 4hr 47min 59sec. 33.835 km/hr
  2. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
  3. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  4. Jose Rodolfo Serpa (Androni Giocatolli) s.t.
  5. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) s.t.
  6. Sergio Pardilla (Carmiooro) s.t.
  7. Michele Scarponi (Androni Giocatolli) s.t.
  8. Tadej Valjavec (Ag2r) @ 6sec
  9. Thomas Frei (BMC) @ 11sec
  10. Robert Kiserlovski (Liquigas) s.t.
  11. Przemysalw Niemiec (Miche) @ 18sec
  12. Alessandro Bisolti (Colnago-CSF) s.t.
  13. Tomaz Nose (Adria Mobil) @ 21sec
  14. Alexandre Geniez (Skil-Shimano) s.t.
  15. Fortunato Baliani (Miche) s.t.
  16. Pasquale Muto (Miche) s.t.
  17. Guillaume Bonnafond (Ag2r) s.t.
  18. Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone) s.t.
  19. Sylvester Szmyd (Liquigas) s.t.
  20. Evgeny Petrov (Katusha) s.t.
  21. Bartosz Huzarski (ISD) s.t.
  22. Jure Golcer (De Rosa-Stac Plastic) @ 26sec
  23. Michele Gaia (Colnago-CSF) s.t.
  24. Damiano Caruso (De Rosa-Stac Plastic) s.t.
  25. Marco Marzano (Lampre) s.t.

GC after stage 2: 174.9 km ridden far. Average speed: 34.622 km/hr.

  1. Alexandre Vinokourov (Astana) 5hr 3min
  2. Riccardo Ricco (Flaminia) @ 26sec
  3. Michele Scarponi (Androni Giocatolli) @ 29sec
  4. Ivan Basso (Liquigas) @ 37sec
  5. Jose Rodolfo (Androni Giocatolli) @ 38sec
  6. Thomas Frei (BMC) @ 51sec
  7. Evgeny Petrov (Katusha) @ 55sec
  8. Tadej Valjavec (Ag2r) @ 1min 6sec
  9. Robert Kiserlovski (Liquigas) @ 1min 7sec
  10. Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone) @ 1min 10sec
  11. Tomaz Nose (Adria Mobil) @ 1min 12sec
  12. Domenico Pozzovivo (Colnago-CSF) @ 1min 15sec
  13. Jure Golcer (De Rosa-Stac Plastic) @ 1min 19sec
  14. Bartosz Huzarski (ISD) s.t.
  15. Luca Celli (Flaminia) @ 1min 28sec
  16. Michele Gaia (Colnago-CSF) @ 1min 33sec
  17. Damiano Caruso (De Rosa-Stac Plastic) s.t.
  18. Sylvester Szmyd (Liquigas) @ 1min 34sec
  19. Pavel Brutt (Katusha) s.t.
  20. Sergio Pardilla (Carmiooro) @ 1min 35sec
  21. Alexandre Geniez (Skil-Shimano) s.t.
  22. Pasquale Muto (Miche) @ 1min 37sec
  23. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 1min 43sec
  24. Guillaume Bonnafond (Ag2r) @ 1min 51sec
  25. Przemyslaw Niemiec (Miche) @ 1min 55sec

Tuesday, April 20: Stage 1, Riva del Garda - Torbole sul Garda 12.5 km Individual Time Trial

Stage and GC places are the same.

  1. Alexandre Vinokourov (Astana) 15min 7.44sec. 49.590 km/hr
  2. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 15.59sec
  3. Matteo Montaguti (De Rosa-Stac Plastic) @ 18.22sec
  4. Michele Scarponi (Androni Giocatolli) @ 22.61sec
  5. Piet Rooljakkers (Skil-Shimano) @ 24.73sec
  6. Timon Seubert (Netapp) @ 27.22sec
  7. Evgeny Petrov (Katusha) @ 28.42sec
  8. Riccardo Ricco (Flaminia) @ 30.12sec
  9. Alessandro Bertolini (Androni Giocatolli) @ 32.32sec
  10. Jose Rodolfo Serpa (Androni Giocatolli) @ 32.34sec
  11. Luca Celli (Flaminia) @ 33.21sec
  12. Thomas Frei (BMC) @ 33.82sec
  13. Ivan Basso (Liquigas) @ 34.62sec
  14. Mikhail Ignatiev (Katusha) @ 37.58sec
  15. Paolo Tiralongo (Astana) @ 39.39sec
  16. Stefano Pirazzi (Colnago-CSF) @ 39.49sec
  17. Damien Gaudin (Bouygues Telecom) @ 40.03sec
  18. Roman Kireyev (Astana) @ 41.49sec
  19. Roberto Ferrari (De Rosa-Stac Plastic) @ 42.84sec
  20. Vladimir Miholjevic (Acqua & Sapone) @ 42.94sec
  21. Nikita Eskov (KAtusha) @ 43.91sec
  22. Alessandro Raisone (Carmiooro) @ 44.80sec
  23. Tomaz Nose (Adria Mobil) @ 45.08sec
  24. Pavel Brutt (Katusha) @ 45.36sec
  25. Volodymyr Zagorodniy (Miche) @ 45.98sec