BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Cycling's 50 Triumphs and Tragedies Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2007 Giro del Trentino (2.1)

April 24 - April 27

Podium history of the Giro del Trentino

Friday, April 27: 4th and final stage, Toscolano Moderno - Arco, 164.6 km.

1. Maximiliano Richeze (Panaria) 3hr 40min 40sec. 44.755 km/hr
2. Luca Paolini (Liquigas) s.t.
3. Krzysztof Szczawinski (Miche) s.t.
4. Mikhaylo Khalilov (Flaminia) s.t.
5. Alessandro Bertolini (Selle Italia) s.t.

Fianl GC after Stage 4:

1. Damiano Cunego (Lampre) 16hr 22min 20sec. 647.8 km ridden at an average speed of 39.567 km/hr
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 18sec
3. Luca Mazzanti (Panaria) @ 40sec
4. Thomas Rohregger (Elk Haus) @ 42sec
5. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 45sec
6. Fortunato Baliani (Panaria) @ 54sec
7. Andrea Noe (Liquigas) @ 1min 12sec
8. Vincenzo Nibali (Liquigas) s.t.
9. Yauhen Sobal (Cinelli-Endeka) @ 1min 17sec
10. Massimo Giunti (Miche) @ 1min 28sec
11. John Lee Agustyn (Barloworld) @ 1min 30sec
12. Marco Marzano (Lampre) @ 1min 43sec
13. Tomasz Nose (Adria Mobil) s.t.
14. Daniele Pietropolli (Tenax Salmilano) @ 1min 49sec
15. Jose Serpa (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 1min 55sec
16. Domenico Pozzovivo (Panaria) @ 2min 4sec
17. Florian Stalder (Volksbank) @ 2min 8sec
18. Hubert Krys (Flaminia) @ 2min 11sec
19. Marlon Alirio Perez (Universal Caffe) @ 2min 25sec
20. Cristiano Salerno (Tenax Salmilano) @ 2min 43sec

Thursday, April 26: Stage 3, Cavareno Valle di Non - Toscolano Maderno, 176.4 km.

1. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) 4hr 21min 51sec. 40.420 km/hr
2. Mikhaylo Khalilov (Flaminia) s.t.
3. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
4. Daniele Pietropolli (Tenax) s.t.
5. Markus Eigbegger (Elk Haus) s.t.

GC after Stage 3:

1. Damiano Cunego (Lampre) 12hr 41min 40sec
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 18sec
3. Luca Mazzanti (Panaria) @ 40sec
4. Thomas Rohregger (Elk Haus) @ 42sec
5. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 45sec

Wednesday, April 25: Stage 2, Santa Massenza - Predaia, 144.4 km.

1. Damiano Cunego (Lampre) 4hr 5min 56sec.
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) s.t.
3. Christian Pfannberger (Elk Haus) @ 12sec
4. Luca Mazzanti (Panaria) @ 16sec
5. Thomas Rohregger (Elk Haus) @ 18sec

GC after Stage 2:

1. Damiano Cunego (Lampre) 8hr 19min 53sec
2. Michele Scarponi (Acqua & Sapone) @ 14sec
3. Luca Mazzanti (Panaria) @ 36sec
4. Thomas Rohregger (Elk Haus) @ 38sec
5. Franco Pellizotti (Liquigas) @ 41sec

Tuesday, April 24: Stage 1, Arco - Terlago, 163 km.

1. Damiano Cunego (Lampre) 4hr 14min 17sec. 38.461 km/hr
2. Enrico Gasparotto (Liquigas) s.t.
3. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.
4. Luca Mazzanti (Panaria) s.t.
5. Alessandro Bertolini (Selle Italia) s.t.

GC after Stage 1:

1. Damiano Cunego (Lampre) 4hr 14min 7sec
2. Enrico Gasparotto (Liquigas) @ 4sec
3. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 6sec
4. Luca Mazzanti (Panaria) @ 10sec
5. Alessandro Bertolini (Selle Italia) s.t.