BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Dirty Feet South Salem Cycleworks vintage parts Shade Vise sunglass holder Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2009 Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista Del Sol (2.1), Spain.

February 15 - February 19

Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol podium history

Thursday, February 19: 4th and final stage, Torrox Costa - Antequera, 165.8 km.

1. Davide Rebellin (Serramenti PVC-Diquigiovanni) 4hr 25min 45sec. 36.08 km/hr.
2. Juan Jose Oroz (Euskaltel) @ 9sec
3. Gilberto Simoni (Serramenti PVC-Diquigiovanni) s.t.
4. Martin Velits (Milram) s.t.
5. Mikel Nieve (Euskaltel) s.t.
6. Joost Posthuma (Rabobank) s.t.
7. Michele Scarponi (Serramenti PVC-Diquigiovanni) s.t.
8. Benat Intxausti (Fuji-Servetto) s.t.
9. David Lopez Garcia (Caisse d'Epargne) s.t.
10. Xavier Tondo (Andalucia) s.t.

Final GC after Stage 4:

1. Joost Posthuma (Rabobank) 17hr 28min 40sec. 669 km ridden at an average speed of 38.277 km/hr
2. Xavier Tondo (Andalucia) @ 2sec
3. Davide Rebellin (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 3sec
4. Martin Velits (Milram) @ 5sec
5. Michele Scarponi (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 18sec
6. Juan Jose Oroz (Euskaltel) @ 21sec
7. David Lopez Garcia (Caisse d'Epargne) s.t.
8. Benat Intxausti (Fuji-Servetto) @ 23sec
9. Juan Antonio Flecha (Rabobank) @ 34sec
10. Gilberto Simoni (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 51sec
11. Eros Capecchi (Fuji-Servetto) @ 57sec
12. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) @ 1min 32sec
13. Linus Gerdemann (Milram) @ 1min 39sec
14. Manuel Vazquez (Contentpolis) s.t.
15. Sebastian Langeveld (Rabobank) @ 1min 50sec
16. Eduard Vorganov (Xacbeo) @ 2min
17. Denis Menchov (Rabobank) @ 2min 13sec
18. Alexandre Botcharov (Katusha) @ 2min 23sec
19. David De La Fuente (Fuji-Servetto) @ 2min 41sec
20. Mikel Nieve Iturralde (Euskaltel) @ 2min 50sec

Wednesday, February 18: Stage 3, Marbella - Benahavis, 162.5 km.

1. Davide Rebellin (Serramenti PVC-Diquigiovanni) 4hr 17min 14sec
2. Filippo Pozzato (Katusha) s.t.
3. Cadel Evans (Silence-Lotto) s.t.
4. Manuel Vazquez (Contentpolis) s.t.
5. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) s.t.
6. Gustavo Dominguez (Xacobeo) s.t.
7. Sebastian Langeveld (Rabobank) s.t.
8. Eduard Vorganov (Xacobeo) s.t.
9. Martin Velits (Milram) s.t.
10. David Arroyo (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after Stage 3:

1. Joost Posthuma (Rabobank) 12hr 52min 46sec
2. Xavier Tondo (Andalucia) @ 2sec
3. Martin Velits (Milram) @ 5sec
4. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) @ 7sec
5. Filippo Pozzato (Katusha) @ 8sec
6. Davide Rebellin (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 12sec
7. Cyril Lemoine (Skil-Shimano) @ 13sec
8. Linus Gerdemann (Milram) @ 14sec
9. Joaquin Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 16sec
10. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 17sec

Tuesday, February 17: Stage 2, Vegas del Genil - Cordoba, 164.2 km.

1. Gert Steegmans (Katusha) 3hr 55min 15sec. 41.89 km/hr
2. Danilo Napolitano (Katusha) s.t.
3. Wim Stroetinga (Milram) s.t.
4. Borut Bozic (Vacansoleil) s.t.
5. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) s.t.
6. Tom Veelers (Skil-Shimano)
7. Cyril Lemoine (Skil-Shimano) s.t.
8. Francisco Jose Pacheco (Contentpolis) s.t.
9. Elia Rigotto (Serramenti PVC-Diquigiovanni) s.t.
10. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after stage 2:

1. Joost Posthuma (Rabobank) 8hr 35min 32sec
2. Xavier Tondo (Andalucia) @ 2sec
3. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) @ 4sec
4. Martin Velits (Milram) @ 5sec
5. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) @ 7sec
6. Filippo Pozzato (Katusha) @ 8sec
7. Jens Mouris (Vacansoleil) s.t.
8. Davide Rebellin (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 12sec
9. Brank Tankink (Rabobank) @ 13sec
10. Cyril Lemoine (Skil-Shimano) s.t.

Monday, February 16: Stage 1, La Guardia - Humilladero, 169.2 km.

1. Danilo Napolitano (Katusha) 4hr 31min 45sec. 37.36 km/hr
2. Tom Veelers (Skil-Shimano) s.t.
3. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) s.t.
4. Elia Rigotto (Serramenti PVC-Diquigiovanni) s.t.
5. Borut Bozic (Vacansoleil) s.t.
6. Cyril Lemoine (Skil-Shimano) s.t.
7. Bram Tankink (Rabobank) s.t.
8. Joost Posthuma (Rabobank) s.t.
9. Geert Steegmans (Katusha) s.t.
10. Martin Muller (Milram) @ 3sec

GC after Stage 1:

1. Joost Posthuma (Rabobank) 4hr 40min 17sec
2. Xavier Tondo (Andalucia) @ 2sec
3. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) @ 4sec
4. Martin Velits (Milram) @ 5sec
5. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) @ 7sec
6. Filippo Pozzato (Katusha) @ 8sec
7. Jens Mouris (Vacansoleil) s.t.
8. Davide Rebellin (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 12sec
9. Brank Tankink (Rabobank) @ 13sec
10. Cyril Lemoine (Skil-Shimano) s.t.

Sunday, February 15: Prologue, Jaen 7.3 km Individual Time Trial.

1. Xavier Tondo (Andalucia) 8min 31sec
2. Joost Posthuma (Rabobank) @ 1sec
3. Martin Velits (Milram) @ 3sec
4. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) @ 5sec
5. Joergen Roelandts (Silence-Lotto) s.t.
6. Filippo Pozzato (Katusha) @ 6sec
7. Jens Mouris (Vacansoleil) s.t.
8. Davide Rebellin (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 10sec
9. Servais Knaven (Milram) @ 11sec
10. Linus Gerdemann (Milram) @ 12sec