BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2008 Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista Del Sol (2.1), Spain.

February 17 - February 21

Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol podium history

Thursday, February 21: 5th and final stage, Antequera - Cordoba, 155.2 km.

1. Alessandro Petacchi (Milram) 3hr 49min 20sec
2. Denis Flahaut (Saunier Duval) s.t.
3. Sebastian Siedler (Skil-Shimano) s.t.
4. Giovanni Visconti (Quick Step) s.t.
5. Steven De Jongh (Quick Step) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) 20hr 33min 15sec. 802.8 km ridden at an average speed of 39.058 km/hr
2. Clement Lhotellerie (Skil-Shimano) @ 48sec
3. Cadel Evans (Silence-Lotto) @ 1min 32sec
4. Mikel Astarloza (Euskatel) @ 1min 36sec
5. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 1min 41sec
6. Alberto Losada (Caisse d'Epargne) @ 1min 45sec
7. Mario Aerts (Silence-Lotto) @ 1min 55sec
8. Iban Mayoz (Karpin-Galicia) @ 2min 1sec
9. Juan Antonio Flecha (Rabobank) @ 2min 8sec
10. Bram Tankink (Rabobank) @ 2min 11sec
11. Arkaitz Duran (Saunier Duval) @ 2min 22sec
12. Aitor Perez (Extremadura) @ 2min 25sec
13. David Arroyo (Caisse d'Epargne) @ 3min 16sec
14. Johan Van Summeren (Silence-Lotto) @ 4min 10sec
15. Dario David Cioni (Silence-Lotto) @ 5min 17sec
16. Giovanni Visconti (Quick Step) @ 5min 27sec
17. Luis Passamontes (Caisse d'Epargne) s.t.
18. Alberto Benitez (Saunier Duval) s.t.
19. Joost Posthuma (Rabobank) s.t.

Wednesday, February 20: Stage 4, La Guardia de Jaen - Ecija, 174 km.

1. Alessandro Petacchi (Milram) 4hr 18min 46sec
2. Borut Bozic (Collstrop) s.t.
3. Sebastian Siedler (Skil-shimano) s.t.
4. Denis Flahaut (Saunier Duval) s.t.
5. Steven De Jongh (Quick Step) s.t.

GC after Stage 4:

1. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) 16hr 43min 55sec
2. Clement Lhotellerie (Skil-Shimano) @ 48sec
3. Cadel Evans Silence-Lotto) @ 1min 32sec
4. Mikel Astarloza (Euskatel) @ 1min 36sec
5. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 1min 41sec

Tuesday, February 19: Stage 3, Otura - Jaen, 175 km.

1. Alessandro Petacchi (Milram) 4hr 29min 37sec
2. Giovanni Visconti (Quick Step) s.t.
3. Riccardo Ricco (Saunier Duval) s.t.
4. Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) s.t.
5. Javier Moreno (Andalucia) s.t.

GC after Stage 3:

1. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) 12hr 25min 9sec
2. Clement Lhotellerie (Skil-Shimano) @ 48sec
3. Cadel Evans (Silence-Lotto) @ 1min 32sec
4. Mikel Astarloza (Euskatel) @ 1min 36sec
5. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 1min 41sec

Monday, February 18: Stage 2, Torrox Costa - La Zubia, 176.2 km.

1. Cadel Evans (Silence-Lotto) 4hr 47min 31sec
2. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 4sec
3. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 9sec
4. Aitor Perez (Extremadura) @ 15sec
5. Alberto Losada (Caisse d'Epargne) s.t.

GC after Stage 2:

1. Clement Lhotellerie (Skil-Shimano) 7hr 54min 41sec
2. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) @ 51sec
3. Cadel Evans (Silence-Lotto) @ 2min 23sec
4. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 2min 27sec
5. Juan Manuel Garate (Quick Step) @ 2min 32sec

Sunday, February 17: Stage 1, Benahavis - Alora, 123.4 km.

Results. Top 5 GC times and placings same as stage placings and times.

1. Jose Antonio Lopez (Andalucia) 3hr 5min 55sec
2. Clement Lhotellerie (Skil-Shimano) @ 9sec
3. Pablos Lastras (Caisse d'Epargne) @ 1min 51sec
4. Giovanni Visconti (Quick Step) @ 3min 31sec
5. Aitor Galdos (Euskaltel) s.t.