BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2004 Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista Del Sol (2.1), Spain.

February 15 - February 19

Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol podium history

Thursday, February 19: 5th and final stage, La Zubia - Almeria, 186 km.

1. Erik Zabel (T-Mobile) 4hr 43min 19sec
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Tom Boonen (Quick Step) s.t.
4. Max Van Heeswijk (US Postal) s.t.
5. Antonio Cruz (US Postal) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Juan Carlos Dominguez (Saunier Duval) 22hr 3min 57sec. 870.8 km ridden at an average speed of 39.464 km/hr
2. Carlos Garcia Quesada (Kelme) @ 15sec
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 19sec
4. Jose Gomez Marchante (Paternina) @ 28sec
5. Aitor Osa (Illes Balears) @ 34sec
6. Joaquin Rodriguez (Saunier Duval) @ 44sec
7. Inigo Landaluze (Euskaltel) @ 51sec
8. Erik Dekker (Rabobank) @ 54sec
9. David Fernandez (Costa De Almeria) @ 55sec
10. Santiago Perez (Phonak) @ 56sec
11. Oscar Freire (Rabobank) @ 58sec
12. Josep Jufre (Relax) s.t.
13. Jose Luis Rebollo (Relax) s.t.
14. Javier Pascual Rodriguez (Comunidad Valenciana) @ 1min 1sec
15. Benoit Joachim (US Postal) s.t.
16. Dionisio Galparsoro (Euskaltel) s.t.
17. Unai Etxebarria (Euskaltel) @ 1min 7sec
18. Axel Merckx (Lotto-Domo) @ 1min 13sec
19. Adolfo Garcia Quesada (Comunidad Valenciana) @ 1min 14sec
20. David Etxebarria (Euskaltel) @ 1min 40sec

Wednesday, February 18: Stage 4, Lucena - Jaen, 159 km.

1. Max Van Heeswijk (US Postal) 4hr 3min 5sec
2. Nico Mattan (Relax) s.t.
3. Peter Van Petegem (Lotto) s.t.
4. Vicente Reynes (Illes Balears) s.t.
5. Oscar Freire (Rabobank) s.t.

GC after Stage 4:

1. Juan Carlos Dominguez (Saunier Duval) 17hr 20min 38sec
2. Carlos Garcia Quesada (Kelme) @ 15sec
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 19sec
4. Jose Gomez Marchante (Paternina) @ 28sec
5. Aitor Osa (Illes Balears) @ 34sec

Tuesday, February 17: Stage 3, Humilladero - Alto Virgen de la Sierra de Cabra, 159.4 km. Hilltop finish on a first category climb.

1. Juan Carlos Dominguez (Saunier Dival) 4hr 5min 16sec
2. Carlos Garcia Quesada (Kelme) @ 15sec
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 19sec
4. Jose Gomez Marchante (Paternina) @ 28sec
5. Aitor Osa (Illes Balears) @ 34sec

GC after Stage 3: How nice to see Erik Dekker up in the GC standings.

1. Juan Carlos Dominguez (Saunier Duval) 13hr 17min 33sec
2. Carlos Garcia Quesada (Kelme) @ 15sec
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 19sec
4. Jose Gomez Marchante (Paternina) @ 28sec
5. Aitor Osa (Illes Balears) @ 34sec
8. Erik Dekker (Rabobank) @ 54sec

Monday, February 16: Stage 2, Arcos de la Frontera - Benalmadena, 185 km.

1. Max Van Heeswijk (US Postal) 4hr 49min 27sec
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Erik Zabel (T-Mobile) s.t.
4. Josu Silloniz Aresti (Euskaltel) s.t.
5. David Fernandez Domingo (Paternina) s.t.

GC after stage 2:

1. Erik Zabel (T-Mobile) 9hr 12min 27sec
2. Oscar Freire (Rabobank) s.t.
3. Max Van Heeswijk (US Postal) s.t.
4. Vicente Reynes (Illes Balears) s.t.
5. Jose Ventoso Alberdi (Saunier Duval) s.t.

Sunday, February 15: Stage 1, Huelva-Sevilla, 181.4 km.

1. Tom Boonen (Quick Step) 4hr 22min 50sec
2. Vicente Reynes (Illes Balears) s.t.
3. Erik Zabel (T-Mobil) s.t.
4. David Etxebarria (Euskaltel) s.t.
5. Oscar Freire (Rabobank) s.t.