BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Advertise with us! Cycle Italia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2009 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia (2.1)

March 4 - March 8; results

Vuelta a Murcia podium history

Sunday, March 8: 5th and final stage, Santiago de la Ribera - Murcia, 142.5 km.

1. Graeme Brown (Rabobank) 3hr 11min 46sec. 44.59 km/hr
2. Greg Henderson (Columbia) s.t.
3. Juan Jose Haedo (Saxo) s.t.
4. Mathew Goss (Saxo) s.t.
5. Luca Paolini (Acqua & Sapone) s.t.
6. Ruben Perez (Euskaltel) s.t.
7. Egoitz Garcia (Seleccion Espanol) s.t.
8. Diego Milan (Acqua & Sapone) s.t.
9. Ruben Plaza (Liberty Seguros) s.t.
10. Gustavo Cesar Veloso (Xacobeo) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Denis Menchov (Rabobank) 14hr 55min 6sec. 606.9 km ridden at an avaerage speed of 40.681 km/hr
2. Ruben Plaza (Liberty Seguros) @ 20sec
3. Pieter Weening (Rabobank) @ 35sec
4. Xavier Tondo (Andalucia) @ 45sec
5. Jaume Rovira (Andorra) @ 51sec
6. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) @ 1min 15sec
7. Carlos Nozal (Liberty Seguros) @ 1min 58sec
8. Laurens Ten Dam (Rabobank) @ 1min 59sec
9. Francisco Perez (Caisse d'Epargne) @ 2min 6sec
10. Mathew Goss (Saxo) @ 2min 7sec
11. Angel Vallejo (Andorra) @ 2min 17sec
12. Hector Guerra (Liberty Seguros) @ 2min 35sec
13. Luis Pasamontes (Caisse d'Epargne) @ 3min 13sec
14. Gustavo Cesar Veloso (Xacobeo) @ 3min 29sec
15. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 3min 52sec
16. Konstantsin Siutsou (Columbia) @ 4min 15sec
17. Marcos Garcia (Xacobeo) @ 4min 21sec
18. Alberto Losada (Caisse d'Epargne) @ 5min
19. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 5min 3sec
20. Thomas Danielson (Garmin-Slipstream) @ 5min 18sec

Saturday, March 7: Stage 4: Alhama de Murcia - Alhama de Murcia, 156.1 km.

1. Ruben Plaza (Liberty Seguros) 4hr 9min 34sec
2. Jose Herrada (Contentpolis) s.t.
3. Denis Menchov (Rabobank) s.t.
4. Jaume Rovira (Andorra) s.t.
5. Konstantsin Siutsou (Columbia) s.t.
6. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) s.t.
7. Luis Pasamontes (Caisse d'Epargne) s.t.
8. Xavier Tondo (Andalucia) s.t.
9. Mikel Nieve (Euskaltel) s.t.
10. Pieter Weening (Rabobank) s.t.

GC after Stage 4:

1. Denis Menchov (Rabobank) 11hr 43min 20sec
2. Ruben Plaza (Liberty Seguros) @ 20sec
3. Pieter Weening (Rabobank) @ 35sec
4. Jose Herrada (Contentpolis) @ 44sec
5. Xavier Tondo (Andalucia) @ 45sec
6. Luis Pasamontes (Caisse d'Epargne) @ 50sec
7. Jaume Rovira (Andorra) @ 51sec
8. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) @ 1min 15sec
9. Carlos Nozal (Liberty Seguros) @ 1min 58sec
10. Laurens Ten Dam (Rabobank) @ 1min 59sec

Friday, March 6: Stage 3, San Pedro del Pinatar 16 km Individual Time Trial.

1. Frantisek Rabon (Columbia) 19min 17sec. 49.78 km/hr
2. Bert Grabsch (Columbia) @ 19sec
3. Denis Menchov (Rabobank) @ 25sec
4. Koos Moerenhout (Rabobank) @ 30sec
5. Hector Guerra (Liberty Seguros) @ 40sec
6. Mathew Goss (Saxo) @ 12sec
7. Gustavo Cesar (Xacobeo) s.t.
8. Ruben Plaza (Liberty Seguros) @ 45sec
9. Antonio Tauler (Seleccion Espanol) @ 47sec
10. Eloy Teruel (Contentpolis) @ 48sec

GC after Stage 3:

1. Frantisek Rabon (Columbia) 7hr 33min 21sec
2. Bert Grabsch (Columbia) @ 19sec
3. Denis Menchov (Rabobank) @ 25sec
4. Koos Moerenhout (Rabobank) @ 30sec
5. Mathew Goss (Saxo) @ 42sec
6. Ruben Plaza (Liberty Seguros) @ 45sec
7. Eloy Teruel (Contentpolis) @ 48sec
8. Tom Danielson (Garmin-Slipstream) @ 49sec
9. Tom Leezer (Rbobank) s.t.
10. Greg Henderson (Columbia) @ 50sec

Thursday, March 5: Stage 2, Las Torres de Cotillas - Caravaca. The stage's original 175.1 km was shortened to 100 km because of bad weather.

1. Greg Henderson (Columbia) 2hr 7min 27sec.
2. Ruben Perez (Euskaltel) s.t.
3. Julian Dean (Garmin-Slipstream) s.t.
4. David Calatayud (Seleccion Espanol) s.t.
5. Tom Leezer (Rabobank) s.t.
6. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
7. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.
8. Mathew Goss (Saxo) s.t.
9. Mathieu Drujon (Caisse d'Epargne) s.t.
10. Manuel Cardoso (Liberty Seguros) s.t.

GC after Stage 2:

1. Greg Henderson (Columbia) 7hr 14min 4sec
2. Ruben Perez (Euskaltel) s.t.
3. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
4. Tom Leezer (Rabobank) s.t.
5. Mathew Goss (Saxo) s.t.
6. David Calatayud (Seleccion Espanol) s.t.
7. Mathieu Drujon (Caisse d'Epargne) s.t.
8. Bert Grabsch (Columbia) s.t.
9. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.
10. Aitor Perez (Contentpolis) s.t.

Wednesday, March 4: Stage 1, San Pedro Pinatar - Lorca, 192.3 km.

Stage and GC times and places are the same.

1. Graeme Brown (Rabobank) 5hr 6min 37sec
2. Greg Henderson (Columbia) s.t.
3. Ruben Perez (Euskaltel) s.t.
4. Mathieu Goss (Saxo) s.t.
5. Tom Leezer (Rabobank) s.t.
6. Luca Paolini (Acqua & Sapone) s.t.
7. Mathieu Drujon (Caisse d'Epargne) s.t.
8. Luis Pasamontes (Caisse d'Epargne) s.t.
9. David Herrero (Xacobeo) s.t.
10. David Calatayud (Seleccion Espanola) s.t.