BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2008 Vuelta Ciclista a la Region de Murcia (2.1)

March 4 - March 8; results

Vuelta a Murcia podium history

Saturday, March 8: 5th and final stage, Urbanizacion Veneziola (San Javier) - Murcia, 134.9 km.

1. Koldo Fernandez (Euskaltel) 3hr 5min 50sec. 43.56 km/hr
2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
3. Juan Jose Haedo (CSC) s.t.
4. Alexander Serov (Tinkoff ) s.t.
5. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) 16hr 29min 1sec. 653.8 km ridden at an average speed of 39.663 km/hr
2. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 2sec
3. Alberto Contador (Astana) @ 6sec
4. Antonio Colom (Astana) @ 57sec
5. Branislau Somoilau (Acqua & Sapone) @ 1min 11sec
6. Inigo Cuesta (CSC) @ 1min 13sec
7. Vasili Kiryienka (Tinkoff) @ 1min 15sec
8. Jose Luis Rubiera (Astana) @ 1min 19sec
9. Carlos Sastre (CSC) @ 1min 27sec
10. Ezequiel Mosquera (Karpin-Galicia) @ 1min 42sec
11. Javier Etxarri Marin (Contentpolis) @ 2min 21sec
12. Aitor Perez Arrieta (Extremadura) @ 2min 10sec
13. Luis Pasamontes (Caisse d'Epargne) @ 2min 12sec
14. Julian Sanchez (Contentpolis) @ 2min 21sec
15. Massimo Codol (Acqua & Sapone) @ 2min 35sec
16. Francisco Perez Sanchez (Caisse d'Epargne) @ 2min 39sec
17. Francesco Masciarelli (Acqua & Sapone) @ 2min 41sec
18. Mikel Astarloza (Euskaltel) @ 2min 47sec
19. Jose Luis Carrasco Gamiz (Andalucia) @ 3min 1sec
20. Jose Herrada Lopez (Contentpolis) @ 3min 6sec

Friday, March 7: Stage 4, Alhama de Murcia - Aledo 23.1 Km. Individual Time Trial.

1. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) 33min 32sec. 41.33 km/hr.
1. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) @ 2sec
3. Alberto Contador (Astana) @ 6sec
4. Branislau Samoilau (Acqua & Sapone) @ 7sec
5. Inigo Cuesta (CSC) @ 9sec

GC after Stage 4:

1. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) 13hr 23min 11sec
2. Stefano Garzelli (Acqua & Sapine) @ 2sec
3. Alberto Contador (Astana) @ 6sec
4. Antonio Colom (Astana) @ 51sec
5. Branislau Samoilau (Acqua & Sapone) @ 1min 11sec

Thursday, March 6: Stage 3, Puerto Lumbreras - San Pedro del Pinatar, 146 km.

1. Juan Jose Haedo (CSC) 3hr 31min 8sec. 41.49 km/hr.
2. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
3. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
4. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) s.t.
5. Francisco Jose Ventoso (Andalucia) s.t.

GC after Stage 3:

1. Aitor Perez (Extremadura) 12hr 49min 33sec
2. Jose Luis Rubiera (Astana) s.t.
3. Vasili Kiryenka (Tinkoff) @ 2sec
4. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 6sec
5. Alberto Contador (Astana) s.t.
6. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.

Wednesday, March 5: Stage 2, Calaspara - Totana, 152.5 km.

1. Jose Luis Rubiera (Astana) 4hr 18min 14sec
2. Aitor Perez (Extremadura) s.t.
3. Vasili Kiryenko (Tinkoff) @ 2sec
4. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) @ 6sec
5. Stefano Garzelli (Acqua & Sapone) s.t.

GC after Stage 2:

1. Aitor Perez (Extremadura) 9hr 18min 25sec
2. Jose Luis Rubiera (Astana) s.t.
3. Vasili Kiryenko (Tinkoff) @ 2sec
4. Alberto Contador (Astana) @ 6sec
5. Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) s.t.

Tuesday, March 4: Stage 1, San Pedro del Pinatar - Lorca, 197.3 km.

GC standing same as stage results

1. Graeme Brown (Rabobank) 5hr 11sec
2. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
3. Aitor Perez (Extremadura) s.t.
4. Nikolay Trussov (Tinkoff) s.t.
5. Francisco Ventoso (Andalucia) s.t.