BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of he Giro d'Italia, vol.1 Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

4 Days of Dunkirk - 4 Jours de Dunkerque
(HC), France

May 5 - May 10, 2009

Podium history of 4 Days of Dunkirk

Sunday, May 10: 6th and final stage, Lesquin - Dunkerque, 172.3 km.

1. Andre Greipel (Columbia) 3hr 47min 2sec. 45.54 km/hr
2. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) s.t.
3. Sebastien Chavanel (FDJ) s.t.
4. Alexandre Blain (Cofidis) s.t.
5. Baden Cooke (Vacansoleil) s.t.
6. Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) s.t.
7. Romain Feillu (Agritubel) s.t.
8. Klaas Lodewyck (Topsort Vlaanderen) s.t.
9. Loyd Mondory (Ag2r) s.t.
10. Anthony Ravard (Agritubel) s.t.

Final GC after Stage 6:

Total distance was 980.3 km raced at an average speed of 41.51 km/hr

1. Rui Alberto Faria (Caisse d'Epargne) 23hr 36min 57sec
2. David Lelay (Agritubel) @ 9sec
3. Cyril Lemoine (Skil-Shimano) @ 18sec
4. Andre Greipel (Columbia) @ 22sec
5. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) @ 24sec
6. Pierrick Fedrigo (Bouygues Telecom) @ 30sec
7. Luis Pasamontes Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 34sec
8. Stephane Auge (Cofidis) @ 35sec
9. Yukiya Arashiro (Bourgues Telecom) @ 38sec
10. Matthieu Ladagnous (FDJ) s.t.
11. Lloyd Mondory (Ag2r) @ 39sec
12. Sebastien Minard (Cofidis) @ 44sec
13. Kevin De Weert (Quick Step) s.t.
14. Yoann Offredo (FDJ) @ 50sec
15. Jerome Pineau (Quick Step) @ 52sec
16. Julien El Fares (Cofidis) @ 59sec
17. Laurent Lefevre (Bouygues Telecom) @ 1min 3sec
18. Kristof Goddaert (Topsport Vlaanderen) @ 1min 11sec
19. Vicente Reynes (Columbia) @ 1min 12sec
20. Lilian Jegou (Bretagne-Schuller) @ 2min 21sec

Saturday, May 9: Stage 5, Hazebrouck - Boeschepe, 195.4 km.

1. Pierrick Fedrigo (Bouygues Telecom) 4hr 49min 12sec. 40.54 km/hr
2. Rui Alberto Faria (Caisse d'Epargne) s.t.
3. David Lelay (Agritubel) @ 2sec
4. Lloyd Mondory (Ag2r) @ 3sec
5. Alex Rasmussen (Saxo) s.t.
6. Matthieu Ladagnous (FDJ) s.t.
7. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) s.t.
8. Steven Tronet (Roubaix) s.t.
9. Jerome Pineau (Quick Step) s.t.
10. Jean-Luc Delpech s.t.

GC after Stage 5:

1. Rui Alberto Faria (Caisse d'Epargne) 19hr 49min 55sec
2. David Lelay (Agrituble) @ 9sec
3. Cyril Lemoine (Skil-Shimano) @ 18sec
4. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) @ 30sec
5. Pierrick Fedrigo (Bourgues Telecom) s.t.
6. Andre Greipel (Columbia) @ 32sec
7. Luis Pasamontes Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 34sec
8. Stephane Auge (Cofidis) @ 35sec
9. Yukiya Arashiro (Bouygues Telecom) @ 38sec
10. Matthieu Ladagnous (FDJ) s.t.

Friday, May 8: Stage 4, Douai Gayant Expo 18.7 km Individual Time Trial.

1. Sebastien Rosseler (Quick Step) 23min 21.08sec. 48.05 km/hr
2. Rui Alberto Faria (Caisse d'Epargne) @ 18sec
3. Damien Monier (Cofidis) @ 25sec
4. David Lelay (Agritubel) s.t.
5. Cyril Lemoine (Skil-Shimano) @ 27sec
6. Lieuwe Westra (Vacansoleil) @ 29sec
7. Bert Grabsch (Columbia) @ 35sec
8. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) @ 39sec
9. Alex Rasmussen (Saxo) @ 40sec
10. Luis Passamontes Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 43sec

GC after Stage 4:

1. Sebastien Rosseler (Quick Step) 15hr 31sec
2. Rui Alberto Faria (Caisse d'Epargne) @ 18sec
3. David Lelay (Agritubel) @ 23sec
4. Cyril Lemoine (Skil-Shimano) @ 27sec
5. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) @ 39sec
6. Andre Greipel (Columbia) @ 41sec
7. Luis Passamontes Rodriguez (Caisse d'Epargne) @ 43sec
8. Stephane Auge (Cofidis) @ 44sec
9. Matthieu Ladagnous (FDJ) @ 47sec
10. Lloyd Mondory (Ag2R) @ 49sec

Thursday, May 7: Stage 3, Bleriot Plage - Bethune, 228.1 km.

1. Sebastian Duret (Bretagne) 5hr 49min 5sec. 39.2 km/hr
2. Sebastien Minard (Cofidis) @ 5sec
3. Andre Greipel (Columbia) s.t.
4. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) s.t.
5. Marlon Alirio Perez (Caisse d'Epargne) s.t.
6. Baden Cooke (Vacansoleil) s.t.
7. Sebastien Chavanel (FDJ) s.t.
8. Klaas Lodewyck (Topsport Vlaanderen) s.t.
9. Rui Alberto Faria (Caisse d'Epargne) s.t.
10. Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) s.t.

GC after Stage 3:

1. Sebastien Minard (Cofidis) 14hr 36min 57sec
2. Andre Greipel (Columbia) @ 3sec
3. Marlon Alirio Perez (Caisse d'Epargne) @ 5sec
4. Sebastien Chavanel (FDJ) @ 7sec
5. Lloyd Mondory (Ag2R) @ 9sec
6. Steven De Jongh (Quick step) s.t.
7. Matthieu Ladagnous (FDJ) @ 10sec
8. Samuel Dumoulin (Cofidis) @ 11sec
9. David Lelay (Agritubel) s.t.
10. Baden Cooke (Vacansoleil) @ 13sec

Wednesday, May 6: Stage 2, Coudekerque Branche - Arques, 178.9 km.

1. Jimmy Engoulvent (Besson Chaussures) 4hr 34min 31sec. 39.101 km/hr
2. Andre Greipel (Columbia) s.t.
3. Lloyd Mondory (Ag2r) s.t.
4. Anthony Ravard (Agritubel) s.t.
5. Romain Feillu (Agritubel) s.t.
6. Kristof Goddaert (Topsport Vlaanderen) s.t.
7. Baden Cooke (Vacansoleil) s.t.
8. Roy Sentjens (Silence-Lotto) s.t.
9. Sebastien Rosseler (Quick Step) s.t.
10. Sebastien Chanvanel (FDJ) s.t.

GC after stage 2:

1. Andre Greipel (Columbia) 8hr 47min 54sec
2. Sebastien Chavanel (FDJ) s.t.
3. Steven de Jongh (Quick Step) @ 2sec
4. Lloyd Mondory (Ag2r) s.t.
5. Matthieu Ladagnous (FDJ) @ 3sec
6. Samuel Dumoulin (Cofidis) @ 4sec
7. David Lelay (Agritubel) s.t.
8. Baden Cooke (Vacansoleil) @ 6sec
9. Romain Feillu (Agritubel) s.t.
10. Yukiya Arashiro (Bouygues Telecom) s.t.

Tuesday, May 5: Stage 1, Dunkerque - Dunkerque, 186.9 km.

1. Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) 4hr 13min 29sec. 44.240 km/hr
2. Sebastien Chavanel (FDJ) s.t.
3. Steven De Jongh (Quick Step) s.t.
4. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) s.t.
5. Stephane Bonsergent (Bretagne) s.t.
6. Aurelien Clerc (Ag2R) s.t.
7. Andre Greipel (Columbia) s.t.
8. Yukiya Arashiro (Bouygues Telecom) s.t.
9. Arnaud Coyot (Caisse d'Epargne) s.t.
10. Baden Cooke (Vacansoleil) s.t.

GC after Stage 1:

1. Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) 4hr 13min 19sec
2. Sebastien Chavanel (FDJ) @ 4sec
3. Steven De Jongh (Quick Step) @ 6sec
4. Bobbie Traksel (Vacansoleil) @ 7sec
5. Tony Gallopin (Auber 93) s.t.
6. Matthieu Ladagnous (FDJ) s.t.
7. David Le Lay (Agritubel) @ 8sec
8. Tom Veelers (Skil-Shimano) @ 9sec
9. Jurgen Roelandts (Silence-Lotto) @ 10sec
10. Stephane Bonsergent (Bretagne) s.t.