BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Tour de France: The Inside Story Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2010 Bayern Rundfahrt-Tour of Bavaria (HC)

May 26 - May 30, Germany

Results

Bayern Rundfahrt historical results

Sunday, May 30: 5th and Final Stage, Berching - Fürstenfeldbruck, 156.6 km

  1. Marcin Sapa (Lampre) 3hr 36min 3sec
  2. Travis Meyer (Garmin-Transitions) s.t.
  3. Alex Rasmussen (Saxo) @ 16sec
  4. Gerald Ciolek (Milram) s.t.
  5. David Vigano (Sky) s.t.
  6. Martijn Maaskant (Garmin-Transitions) s.t.
  7. Sabastian Siedler (Vorarlberg) s.t.
  8. Angelo Furlan (Lampre) s.t.
  9. Martin Reimer (Cervelo) s.t.
  10. Leigh Howard (HTC-Columbia) s.t.

Final GC after Stage 5:

  1. Maxime Monfort (HTC-Columbia) 18hr 31min 38sec
  2. Adriano Malori (Lampre) @ 12sec
  3. Simon Spilak (Lampre) @ 49sec
  4. Simon Geschke (Skil-Shimano) @ 59sec
  5. Christophe Riblon (Ag2r) @ 1min 0sec
  6. Nelson Oliveira (Xacobeo) @ 1min 4sec
  7. Stefan Denifl (Cervelo) s.t.
  8. Kristof Vandewalle (Topsport Vlaanderen) @ 1min 6sec
  9. Igor Anton (Euskaltel) @ 1min 10sec
  10. Roman Sicard (Euskaltel) s.t.
  11. Geraint Thomas (Sky) @ 1min 11sec
  12. Christian Knees (Milram) @ 1min 15sec
  13. Nils Plötner (Heizomat) @ 1min 23sec
  14. Grega Bole (Lampre) @ 1min 26sec
  15. Martin Elmiger (Ag2r) @ 1min 32sec
  16. Danny Pate (Garmin-Transitions) @ 1min 41sec
  17. Ruben Perez (Euskaltel) @ 1min 44sec
  18. Andreas Dietziker (Vorarlberg) @ 1min 45sec
  19. Niki Terpstra (Milram) @ 1min 46sec
  20. Ezequiel Mosquera (Xacobeo) @ 1min 51sec
  21. Christian Meier (Garmin-Transitions) @ 1min 53sec
  22. Julien Loubet (Ag2r) @ 1min 56sec
  23. Reto Hollenstein (Vorarlberg) @ 1min 59sec
  24. Cyril Dessel (Ag2r) @ 2min 4sec
  25. Wout Poels (Vacansoleil) s.t.

Saturday, May 24: Stage 4, Berching 27.8 km Individual Time Trial

  1. Maxime Monfort (HTC-Columbia) 36min 4sec
  2. Adriano Malori (Lampre) @ 12sec
  3. Hayden Roulsten (HTC-Columbia) @ 48sec
  4. Travis Meyer (Garmin-Transitions) @49sec
  5. Simon Spilak (Lampre) s.t.
  6. Patrick Gretsch (HTC-Columbia) @ 59sec
  7. Christophe Riblon (Ag2r) @ 1min 1sec
  8. Simon Geschke (Skil-Shimano) @ 1min 2sec
  9. Nelson Oliveira (Xacobeo) @ 1min 4sec
  10. Stefan Denifl (Cervelo) @ 1min 6sec

GC after Stage 4:

  1. Maxime Monfort (HTC-Columbia) 14hr 55min 19sec
  2. Adriano Malori (Lampre) @ 12sec
  3. Simon Spilak (Lampre) @ 59sec
  4. Simon Geschke (Skil-Shimano) @ 1min 0sec
  5. Christophe Riblon (Ag2r) s.t.
  6. Nelson Oliveira (Xacobeo) @ 1min 4sec
  7. Stefan Denifl (Cervelo) @ 1min 6sec
  8. Kristof Vandewalle (Topsport Vlaanderen) s.t.
  9. Igor Anton (Euskaltel) @ 1min 10sec
  10. Romain Sicard (Euskaltel) s.t.

Friday, May 28: Stage 3, Bayreuth - Hersbruck, 177.3 km

  1. Gerald Ciolek (Milram) 4hr 25min 11sec
  2. Grega Bole (Lampre) s.t.
  3. Steve Houanard (Skil-Shimano) s.t.
  4. Ruben Perez (Euskaltel) s.t.
  5. Stefan Denifl (Cervelo) s.t.
  6. Sergey Lagutin (Vacansoleil) s.t.
  7. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  8. Christophe Riblon (Ag2r) s.t.
  9. David Garcia (Xacobeo) s.t.
  10. Alexander Gottfried (Netapp) s.t.

GC after Stage 3:

  1. Ruben Perez (Euskaltel) 14hr 19min 5sec
  2. Gerald Ciolek (Milram) s.t.
  3. Grega Bole (Lampre) @ 1sec
  4. Nils Plötner (Heizomat) s.t.
  5. Jan Barta (Netapp) @ 4sec
  6. Steve Houanard (Skil-Shimano) @ 6sec
  7. Wout Poels (Vacansoleil) @ 8sec
  8. Simon Geschke (Skil-Shimano) s.t.
  9. Christoiphe Riblon (Ag2r) @ 9sec
  10. Reto Hollenstein (Vorarlberg) @ 10sec

Thursday, May 27: Stage 2, Viechtach - Bayreuth, 200.5 km

  1. Robert Wagner (Skil-Shimano) 5hr 12min 14sec
  2. Leigh Howard (HTC-Columbia) s.t.
  3. Steffan Radochla (Nutrixxion Sparkasse) s.t.
  4. Martijn Maaskant (Garmin-Transitions) s.t.
  5. Davide Vigano (Sky) s.t.
  6. Sebastian Siedler (Vorarlberg) s.t.
  7. Ruben Perez (Euskaltel) s.t.
  8. Wout Poels (Vacansoleil) s.t.
  9. Gerald Ciolek (Milram) s.t.
  10. Dirk Müller (Nutrixxion Sparkasse) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Leigh Howard (HTC-Columbia) 9hr 53min 52sec
  2. Ruben Perez (Euskaltel) @ 2sec
  3. Nils Plötner (Heizomat) @ 4sec
  4. Pablo Urtasun (Xacobeo) @ 5sec
  5. Serafin Martinez (Xacobeo) @ 7sec
  6. Steffan Radochla (Nutrixxion Sparkasse) @ 8sec
  7. Grega Bole (Lampre) @ 9sec
  8. Albert Timmer (Skil-Shimano) s.t.
  9. Wout Poels (Vacansoleil) @ 10sec
  10. Simon Geshke (Skil-Shimano) s.t.

Wednesday, May 26: Stage 1, Erding - Vietach, 189.8 km

  1. Ruben Perez (Euskaltel) 4hr 41min 50sec
  2. Leigh Howard (HTC-Columbia) s.t.
  3. Pablo Urtasun (Euskaltel) s.t.
  4. Gerald Ciolek (Milram) s.t.
  5. Dominik Klemme (Saxo) s.t.
  6. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  7. Steve Houanard (Skil-Shimano) s.t.
  8. Steffan Radochla (Nutrixxion Sparkasse) s.t.
  9. Davide Vigano (Sky) s.t.
  10. Sergey Lagutin (Vacansoleil) s.t.

GC after Stage 1:

  1. Ruben Perez (Euskaltel) 4hr 41min 40sec
  2. Nils Plötner (Heizomat) @ 2sec
  3. Leigh Howard (HTC-Columbia) @ 4sec
  4. Serafin Martinez (Xacobeo) @ 5sec
  5. Pablo Urtasun (Euskaltel) @ 6sec
  6. Gerald Ciolek (Milram) @ 10sec
  7. Dominik Klemme (Saxo) s.t.
  8. Geraint Thomas (Sky) s.t.
  9. Steve Houanard (Skil-Shimano) s.t.
  10. Steffan Radochla (Nutrixxion Sparkasse) s.t.