BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling historyBikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history
Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2022 Vuelta a España

77th edition: August 19 - September 11, 2022

Vuelta Podium History | A Vuelta history | 2021 Vuelta | 2023 Vuelta | Start list
Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Transfer/Rest | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6 | Stage 7 | Stage 8 | Stage 9 | Rest Day 2 | Stage 10 | Stage 11 | Stage 12 | Stage 13 | Stage 14 | Stage 15 | Rest Day 3 | Stage 16 | Stage 17 | Stage 18 | Stage 19 | Stage 20 | Stage 21


2022 Vuelta a España map: 21 stages covering a total of 3,283.1 kilometers


Sunday, September 11: 21st & Final stage, Las Rozas - Madrid. Paisaje de la Luz, 96.7 km

Stage 21 map & profile | Stage 20 photos

Juan Sebastian Molano edges out Mads Pedersen for the stage win.

Cycling's 50 Triumphs and Tragedies

Les Woodland's book Cycling's 50 Triumphs and Tragedies: The rise and fall of bicycle racing's champions is available in print, Kindle eBook & audiobook versions. To get your copy, just click on the Amazon link on the right.

Weather at the finish city of Madrid at 3:45 PM, local time: 33C (91F), sunny, with the wind from the south-southwest at 11 km/hr (7 mph). There is a 1% - 4% chance of rain.

Ascents: Stage 21 has no rated ascents

The race: All 134 riders who finished stage 20 began today's stage.

Here's the race organizer's stage 21 report:

Juan Sebastian Molano (UAE Team Emirates) claimed a surprise victory in Madrid, edging Mads Pedersen (Trek-Segafredo) and his sprinter Pascal Ackermann (UAE Team Emirates) in the final stage of La Vuelta 22. Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl) went safely through the stage to win La Vuelta 22, his first Grand Tour victory, at 22 years old, a few months after winning Liège-Bastogne-Liège, his first Monument.

The last Belgian success in a Grand Tour dated back to 1978. Enric Mas (Movistar) and Juan Ayuso (UAE Team Emirates) join him on the podium. The peloton also honoured Alejandro Valverde (Movistar) and Vincenzo Nibali (Astana Qazaqstan) in their last Grand Tour stage.

The final stage of La Vuelta 22 takes the riders from Las Rozas to Madrid, where the winners will be crowned on the iconic circuit around the Spanish capital, the 2022 World Capital of Sport. The 134 finishers from stage 20 start in the afternoon.

Evenepoel, Valverde, Nibali…
Following tradition, the first part of the stage is dedicated to celebrating the heroes of the race. Remco Evenepoel, set to become the youngest winner of La Vuelta since Angelino Soler in 1961, takes a picture with his Wolfpack, wearing a special jersey for the occasion with a red band featuring the names of his companions for this successful ride from the Netherlands: Julian, Rémi, Dries, Fausto, Pieter, Ilan and Louis.

The peloton also pay tribute to Alejandro Valverde (Movistar) and Vincenzo Nibali (Astana Qazaqstan), two icons of cycling in the 21st century, who are riding their last Grand Tour stage. The Spaniard is the first rider to cross the line after the peloton let him share his moment with the crowds. The riders then face nine laps of 5.8km.

Molano edges Pedersen and Ackermann
Luke Plapp (Ineos Grenadiers) and Julius Johansen (Intermarché-Wanty-Gobert) open a gap of 10’’ with 43km to go. Xabier Mikel Azparren (Euskaltel-Euskadi) tries to join them at the front but he is quickly caught by the peloton, led by Mads Pedersen’s Trek-Segafredo, Tim Merlier’s Alpecin-Deceuninck, Kaden Groves’ BikeExchange-Jayco and Danny van Poppel’s Bora-Hansgrohe.

With 5 laps to go, the two leaders have a lead of 20’’. The gap remains stable into the last 10km.. And Plapp and Johansen resist until UAE Team Emirates launch an impressive train inside the last kilometre. In the end, lead-out man Juan Sebastian Molano (UAE Team Emirates) takes victory ahead of Mads Pedersen (Trek-Segafredo) and his leader Pascal Ackermann.

Complete results:

Stage 20 photos

96.7 kilometers raced at an average speed of 39.577 km/hr

1 JUAN SEBASTIAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES 2hr 26min 36sec
2 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO s.t.
3 PASCAL ACKERMANN UAE TEAM EMIRATES s.t.
4 MIKE TEUNISSEN JUMBO-VISMA s.t.
5 DANNY VAN POPPEL BORA-HANSGROHE s.t.
6 KADEN GROVES BIKEEXCHANGE-JAYCO s.t.
7 FRED WRIGHT BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
8 LIONEL TAMINIAUX ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
9 BEN TURNER INEOS GRENADIERS s.t.
10 CEDRIC BEULLENS LOTTO SOUDAL s.t.
11 DANIEL MCLAY ARKEA-SAMSIC s.t.
12 OMER GOLDSTEIN ISRAEL-PREMIER TECH s.t.
13 FABIAN LIENHARD GROUPAMA-FDJ s.t.
14 JOHN DEGENKOLB TEAM DSM s.t.
15 JOSÉ ROJAS MOVISTAR s.t.
16 YEVGENIY FEDOROV ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
17 DAVIDE CIMOLAI COFIDIS s.t.
18 JULIUS VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
19 ALEX KIRSCH TREK-SEGAFREDO s.t.
20 IVO MANUEL ALVES UAE TEAM EMIRATES s.t.
21 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR s.t.
22 MARCO BRENNER TEAM DSM s.t.
23 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM s.t.
24 LUIS LEON SANCHEZ BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
25 ANTOINE RAUGEL AG2R-CITROEN s.t.
26 EDOARDO ZAMBANINI BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
27 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES s.t.
28 RUDY MOLARD GROUPAMA-FDJ s.t.
29 CARLOS CANAL BLANCO EUSKALTEL-EUSKADI s.t.
30 RYAN MULLEN BORA-HANSGROHE @ 11sec
31 JAN BAKELANTS INTERMARCHE-WANTY-GOBERT s.t.
32 ENRIC MAS MOVISTAR s.t.
33 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR s.t.
34 PATRICK BEVIN ISRAEL-PREMIER TECH s.t.
35 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
36 RAUL GARCIA PIERNA EQUIPO KERN PHARMA s.t.
37 FAUSTO MASNADA QUICK-STEP ALPHA VINYL s.t.
38 FRANCISCO GALVAN EQUIPO KERN PHARMA s.t.
39 ILAN VAN WILDER QUICK-STEP ALPHA VINYL s.t.
40 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL s.t.
41 SAM OOMEN JUMBO-VISMA s.t.
42 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS s.t.
43 DYLAN VAN BAARLE INEOS GRENADIERS s.t.
44 HAROLD ALFONSO TEJADA ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
45 HUGH JOHN CARTHY EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
46 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN s.t.
47 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE s.t.
48 ROBERT STANNARD ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
49 CLÉMENT RUSSO ARKEA-SAMSIC s.t.
50 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
51 LUIS ANGEL MATE EUSKALTEL-EUSKADI s.t.
52 MILES SCOTSON GROUPAMA-FDJ s.t.
53 CARL FREDRIK HAGEN ISRAEL-PREMIER TECH s.t.
54 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 0' 19''
55 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 0' 23''
56 JOSE FELIX PARRA CUERDA EQUIPO KERN PHARMA s.t.
57 DRIES DEVENYNS QUICK-STEP ALPHA VINYL s.t.
58 JASHA SÜTTERLIN BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
59 ROHAN DENNIS JUMBO-VISMA s.t.
60 THIBAUT PINOT GROUPAMA-FDJ s.t.
61 CLÉMENT CHAMPOUSSIN AG2R-CITROEN s.t.
62 URKO BERRADE FERNANDEZ EQUIPO KERN PHARMA s.t.
63 ANTONIO TIBERI TREK-SEGAFREDO 0' 28''
64 LUCAS PLAPP INEOS GRENADIERS s.t.
65 VINCENZO NIBALI ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
66 G LAWSON CRADDOCK BIKEEXCHANGE-JAYCO s.t.
67 JAN POLANC UAE TEAM EMIRATES s.t.
68 MERHAWI GHEBREMEDHIN EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
69 ALEXEY LUTSENKO ASTANA-QAZAQSTAN 0' 35''
70 JESUS EZQUERRA MUELA BURGOS-BH 0' 38''
71 OSCAR CABEDO CARDA BURGOS-BH s.t.
72 JONAS KOCH BORA-HANSGROHE s.t.
73 DAVIDE VILLELLA COFIDIS s.t.
74 RÉMI CAVAGNA QUICK-STEP ALPHA VINYL s.t.
75 WILCO KELDERMAN BORA-HANSGROHE 0' 43''
76 GINO MÄDER BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
77 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA s.t.
78 CHRIS HARPER JUMBO-VISMA s.t.
79 RUBEN FERNANDEZ COFIDIS s.t.
80 SERGIO ANDRES HIGUITA BORA-HANSGROHE s.t.
81 JAMES SHAW EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
82 XANDRO MEURISSE ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
83 SÉBASTIEN REICHENBACH GROUPAMA-FDJ s.t.
84 IBAI AZURMENDI EUSKALTEL-EUSKADI s.t.
85 LUKASZ OWSIAN ARKEA-SAMSIC s.t.
86 GOTZON MARTIN SANZ EUSKALTEL-EUSKADI s.t.
87 NANS PETERS AG2R-CITROEN s.t.
88 BRANDON MCNULTY UAE TEAM EMIRATES s.t.
89 JOSE MANUEL DIAZ GALLEGO BURGOS-BH s.t.
90 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
91 JULIUS JOHANSEN INTERMARCHE-WANTY-GOBERT 0' 51''
92 LUIS GUILLERMO MAS MOVISTAR 0' 53''
93 CARLOS VERONA MOVISTAR s.t.
94 DAVID DE LA CRUZ ASTANA-QAZAQSTAN 1' 00''
95 VADIM PRONSKIY ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
96 JETSE BOL BURGOS-BH s.t.
97 BOB JUNGELS AG2R-CITROEN s.t.
98 KAMIL MALECKI LOTTO SOUDAL s.t.
99 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS s.t.
100 THOMAS CHAMPION COFIDIS 1' 03''
101 ELIE GESBERT ARKEA-SAMSIC s.t.
102 SIMON GUGLIELMI ARKEA-SAMSIC s.t.
103 MARK PADUN EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
104 JESUS HERRADA COFIDIS 1' 13''
105 RICHARD CARAPAZ INEOS GRENADIERS s.t.
106 JORIS NIEUWENHUIS TEAM DSM 1' 22''
107 LUCAS HAMILTON BIKEEXCHANGE-JAYCO 1' 31''
108 VOJTĚCH ŘEPA EQUIPO KERN PHARMA 1' 46''
109 JULIEN BERNARD TREK-SEGAFREDO 1' 49''
110 LOUIS MEINTJES INTERMARCHE-WANTY-GOBERT 2' 00''
111 GIANNI VERMEERSCH ALPECIN-DECEUNINCK 2' 03''
112 ANDER OKAMIKA BURGOS-BH s.t.
113 DANIEL NAVARRO BURGOS-BH s.t.
114 JOAN BOU COMPANY EUSKALTEL-EUSKADI s.t.
115 MATTEO FABBRO BORA-HANSGROHE s.t.
116 GREGOR MÜHLBERGER MOVISTAR s.t.
117 MIKEL ITURRIA SEGUROLA EUSKALTEL-EUSKADI s.t.
118 MIKEL BIZKARRA EUSKALTEL-EUSKADI s.t.
119 TIM MERLIER ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
120 JONATHAN CAICEDO EF EDUCATION-EASYPOST s.t.
121 NICOLAS PRODHOMME AG2R-CITROEN s.t.
122 KENNY ELISSONDE TREK-SEGAFREDO s.t.
123 THOMAS DE GENDT LOTTO SOUDAL s.t.
124 LOUIS VERVAEKE QUICK-STEP ALPHA VINYL s.t.
125 ALESSANDRO DE MARCHI ISRAEL-PREMIER TECH 3' 16''
126 DARYL IMPEY ISRAEL-PREMIER TECH s.t.
127 CHRIS FROOME ISRAEL-PREMIER TECH s.t.
128 LUKE DURBRIDGE BIKEEXCHANGE-JAYCO 3' 44''
129 MICHAEL HEPBURN BIKEEXCHANGE-JAYCO s.t.
130 JONAS IVERSBY HVIDEBERG TEAM DSM 4' 44''
131 DARIO CATALDO TREK-SEGAFREDO s.t.
132 JIMMY JANSSENS ALPECIN-DECEUNINCK 4' 46''
133 XABIER MIKEL AZPARREN EUSKALTEL-EUSKADI 5' 30''
134 JUAN PEDRO LOPEZ PEREZ TREK-SEGAFREDO 5' 45''

 

Final GC after stage 21:

  • GC winner: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification winner: Richard Carapaz (INEOS Grenadiers)
  • Points classification winner: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification winner: UAE Team Emirates

3,283.1 kilometers raced at an average speed of 40.809 km/hr

1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 80hr 26min 59sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR @ 2min 2sec
3 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 4' 57''
4 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 5' 56''
5 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 7' 24''
6 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM 7' 45''
7 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 7' 57''
8 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN 10' 30''
9 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION-EASYPOST 11' 04''
10 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE 12' 01''
11 LOUIS MEINTJES INTERMARCHE-WANTY-GOBERT 15' 41''
12 JAN POLANC UAE TEAM EMIRATES 21' 39''
13 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR 25' 39''
14 RICHARD CARAPAZ INEOS GRENADIERS 29' 19''
15 MIKEL LANDA BAHRAIN VICTORIOUS 44' 13''
16 LUIS LEON SANCHEZ BAHRAIN VICTORIOUS 45' 49''
17 THIBAUT PINOT GROUPAMA-FDJ 46' 20''
18 WILCO KELDERMAN BORA-HANSGROHE 48' 37''
19 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS 49' 11''
20 GINO MÄDER BAHRAIN VICTORIOUS 52' 25''
21 DAVID DE LA CRUZ ASTANA-QAZAQSTAN 1H 00' 15''
22 OSCAR CABEDO CARDA BURGOS-BH 1H 00' 54''
23 SERGIO ANDRES HIGUITA BORA-HANSGROHE 1H 01' 23''
24 SÉBASTIEN REICHENBACH GROUPAMA-FDJ 1H 01' 39''
25 HUGH JOHN CARTHY EF EDUCATION-EASYPOST 1H 04' 31''
26 JOSE FELIX PARRA CUERDA EQUIPO KERN PHARMA 1H 05' 02''
27 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 1H 17' 08''
28 MIKEL BIZKARRA EUSKALTEL-EUSKADI 1H 20' 34''
29 JAN BAKELANTS INTERMARCHE-WANTY-GOBERT 1H 21' 33''
30 SAM OOMEN JUMBO-VISMA 1H 22' 43''
31 RUDY MOLARD GROUPAMA-FDJ 1H 23' 20''
32 CLÉMENT CHAMPOUSSIN AG2R-CITROEN 1H 24' 39''
33 CHRIS HARPER JUMBO-VISMA 1H 25' 40''
34 CARL FREDRIK HAGEN ISRAEL-PREMIER TECH 1H 26' 35''
35 CARLOS VERONA MOVISTAR 1H 28' 33''
36 EDOARDO ZAMBANINI BAHRAIN VICTORIOUS 1H 31' 40''
37 NELSON OLIVEIRA MOVISTAR 1H 31' 42''
38 VADIM PRONSKIY ASTANA-QAZAQSTAN 1H 35' 03''
39 XANDRO MEURISSE ALPECIN-DECEUNINCK 1H 42' 47''
40 ILAN VAN WILDER QUICK-STEP ALPHA VINYL 1H 45' 24''
41 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA 1H 47' 49''
42 ELIE GESBERT ARKEA-SAMSIC 1H 55' 17''
43 JOSE MANUEL DIAZ GALLEGO BURGOS-BH 1H 55' 36''
44 DANIEL NAVARRO BURGOS-BH 2H 04' 57''
45 VINCENZO NIBALI ASTANA-QAZAQSTAN 2H 05' 45''
46 MARK PADUN EF EDUCATION-EASYPOST 2H 14' 34''
47 RAUL GARCIA PIERNA EQUIPO KERN PHARMA 2H 15' 48''
48 JOSÉ ROJAS MOVISTAR 2H 17' 50''
49 DYLAN VAN BAARLE INEOS GRENADIERS 2H 18' 25''
50 GREGOR MÜHLBERGER MOVISTAR 2H 25' 08''
51 BOB JUNGELS AG2R-CITROEN 2H 30' 17''
52 ROHAN DENNIS JUMBO-VISMA 2H 30' 38''
53 DAVIDE VILLELLA COFIDIS 2H 31' 31''
54 MATTEO FABBRO BORA-HANSGROHE 2H 32' 05''
55 G LAWSON CRADDOCK BIKEEXCHANGE-JAYCO 2H 32' 14''
56 JESUS HERRADA COFIDIS 2H 35' 06''
57 FAUSTO MASNADA QUICK-STEP ALPHA VINYL 2H 38' 11''
58 LOUIS VERVAEKE QUICK-STEP ALPHA VINYL 2H 38' 29''
59 RUBEN FERNANDEZ COFIDIS 2H 39' 15''
60 SIMON GUGLIELMI ARKEA-SAMSIC 2H 40' 00''
61 NANS PETERS AG2R-CITROEN 2H 43' 45''
62 LUIS ANGEL MATE EUSKALTEL-EUSKADI 2H 44' 52''
63 OMER GOLDSTEIN ISRAEL-PREMIER TECH 2H 51' 38''
64 KENNY ELISSONDE TREK-SEGAFREDO 3H 00' 24''
65 HAROLD ALFONSO TEJADA ASTANA-QAZAQSTAN 3H 01' 54''
66 URKO BERRADE FERNANDEZ EQUIPO KERN PHARMA 3H 06' 38''
67 FRED WRIGHT BAHRAIN VICTORIOUS 3H 07' 51''
68 JESUS EZQUERRA MUELA BURGOS-BH 3H 09' 07''
69 JONATHAN CAICEDO EF EDUCATION-EASYPOST 3H 10' 33''
70 BRANDON MCNULTY UAE TEAM EMIRATES 3H 13' 18''
71 ALEXEY LUTSENKO ASTANA-QAZAQSTAN 3H 14' 22''
72 BEN TURNER INEOS GRENADIERS 3H 15' 34''
73 NICOLAS PRODHOMME AG2R-CITROEN 3H 16' 03''
74 MARCO BRENNER TEAM DSM 3H 19' 54''
75 PATRICK BEVIN ISRAEL-PREMIER TECH 3H 20' 37''
76 GOTZON MARTIN SANZ EUSKALTEL-EUSKADI 3H 22' 03''
77 VOJTĚCH ŘEPA EQUIPO KERN PHARMA 3H 27' 42''
78 LUCAS HAMILTON BIKEEXCHANGE-JAYCO 3H 28' 54''
79 MERHAWI GHEBREMEDHIN EF EDUCATION-EASYPOST 3H 30' 00''
80 THOMAS DE GENDT LOTTO SOUDAL 3H 33' 27''
81 ROBERT STANNARD ALPECIN-DECEUNINCK 3H 33' 44''
82 GIANNI VERMEERSCH ALPECIN-DECEUNINCK 3H 42' 48''
83 JOAN BOU COMPANY EUSKALTEL-EUSKADI 3H 43' 14''
84 CARLOS CANAL BLANCO EUSKALTEL-EUSKADI 3H 43' 36''
85 JASHA SÜTTERLIN BAHRAIN VICTORIOUS 3H 44' 28''
86 IBAI AZURMENDI EUSKALTEL-EUSKADI 3H 48' 06''
87 JAMES SHAW EF EDUCATION-EASYPOST 3H 48' 57''
88 JULIEN BERNARD TREK-SEGAFREDO 3H 51' 02''
89 JETSE BOL BURGOS-BH 3H 51' 27''
90 LUKASZ OWSIAN ARKEA-SAMSIC 3H 51' 50''
91 MIKE TEUNISSEN JUMBO-VISMA 3H 52' 29''
92 ANTONIO TIBERI TREK-SEGAFREDO 3H 52' 58''
93 MIKEL ITURRIA SEGUROLA EUSKALTEL-EUSKADI 3H 57' 28''
94 XABIER MIKEL AZPARREN EUSKALTEL-EUSKADI 3H 59' 57''
95 LUCAS PLAPP INEOS GRENADIERS 4H 00' 04''
96 ANDER OKAMIKA BURGOS-BH 4H 01' 39''
97 JUAN PEDRO LOPEZ PEREZ TREK-SEGAFREDO 4H 03' 39''
98 THOMAS CHAMPION COFIDIS 4H 07' 57''
99 JONAS KOCH BORA-HANSGROHE 4H 08' 48''
100 DRIES DEVENYNS QUICK-STEP ALPHA VINYL 4H 09' 15''
101 DARYL IMPEY ISRAEL-PREMIER TECH 4H 10' 52''
102 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO 4H 14' 48''
103 ALESSANDRO DE MARCHI ISRAEL-PREMIER TECH 4H 16' 06''
104 RÉMI CAVAGNA QUICK-STEP ALPHA VINYL 4H 16' 33''
105 FRANCISCO GALVAN EQUIPO KERN PHARMA 4H 16' 50''
106 JORIS NIEUWENHUIS TEAM DSM 4H 19' 29''
107 JIMMY JANSSENS ALPECIN-DECEUNINCK 4H 23' 20''
108 CEDRIC BEULLENS LOTTO SOUDAL 4H 25' 23''
109 MILES SCOTSON GROUPAMA-FDJ 4H 27' 35''
110 JONAS IVERSBY HVIDEBERG TEAM DSM 4H 33' 12''
111 PASCAL ACKERMANN UAE TEAM EMIRATES 4H 33' 23''
112 LUKE DURBRIDGE BIKEEXCHANGE-JAYCO 4H 35' 38''
113 KADEN GROVES BIKEEXCHANGE-JAYCO 4H 38' 00''
114 CHRIS FROOME ISRAEL-PREMIER TECH 4H 39' 31''
115 ANTOINE RAUGEL AG2R-CITROEN 4H 41' 39''
116 CLÉMENT RUSSO ARKEA-SAMSIC 4H 42' 15''
117 DARIO CATALDO TREK-SEGAFREDO 4H 48' 07''
118 MICHAEL HEPBURN BIKEEXCHANGE-JAYCO 4H 48' 17''
119 ALEX KIRSCH TREK-SEGAFREDO 4H 50' 17''
120 DANIEL MCLAY ARKEA-SAMSIC 4H 50' 41''
121 DANNY VAN POPPEL BORA-HANSGROHE 4H 51' 49''
122 FABIAN LIENHARD GROUPAMA-FDJ 4H 53' 56''
123 YEVGENIY FEDOROV ASTANA-QAZAQSTAN 4H 54' 32''
124 JOHN DEGENKOLB TEAM DSM 4H 56' 40''
125 KAMIL MALECKI LOTTO SOUDAL 5H 00' 05''
126 JUAN SEBASTIAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES 5H 09' 31''
127 LIONEL TAMINIAUX ALPECIN-DECEUNINCK 5H 11' 20''
128 RYAN MULLEN BORA-HANSGROHE 5H 13' 47''
129 JULIUS JOHANSEN INTERMARCHE-WANTY-GOBERT 5H 14' 17''
130 JULIUS VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST 5H 15' 43''
131 IVO MANUEL ALVES UAE TEAM EMIRATES 5H 19' 55''
132 TIM MERLIER ALPECIN-DECEUNINCK 5H 21' 23''
133 LUIS GUILLERMO MAS MOVISTAR 5H 27' 42''
134 DAVIDE CIMOLAI COFIDIS 5H 31' 26''

 

Stage 21 map & profile:

Stage 21 map

Stage 21 map

Stage 21 profile

Stage 21 profile

Stage 20 photos by Fotoreporter Sirotti:

Racing in downtown Madrid in front of the Cibeles Palace.

Mads Pedersen

Here they come...

Juan Sebastian Molano wins the final 2022 Vuelta stage.

Remco Evenepoel finsihes the stage.

He's done it Remco Evenepoel (with teammate Ilan van Wilder) has won the 2022 Vuelta a España.

Stage winner Juan Sebastian Molano

King of the Mountains Richard Carapaz

Points classification winner Mads Pedersen.

Teams classification winner UAE Team Emirates

GC winner Remco Evenepoel

The final GC podium, from left: Juan Ayuso (3rd), Remco Evenepoel (1st) & Enric Mas (2nd)

The race is over. Everyone can relax.


Saturday, September 10: Stage 20, Moralzarzal - Puerto de Navacerrada, 181 km

Stage 20 complete results, stage story, photos, course map & profile

Richard Carapaz gets his third stage win this Vuelta. ASO photo

Results:

1 RICHARD CARAPAZ INEOS GRENADIERS 4hr 41min 34sec
2 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM @ 8sec
3 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 0' 13''
4 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE s.t.
5 ENRIC MAS MOVISTAR s.t.
6 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 0' 15''
7 LOUIS MEINTJES INTERMARCHE-WANTY-GOBERT s.t.
8 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
9 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 0' 17''
10 SERGIO ANDRES HIGUITA BORA-HANSGROHE 0' 32''

 

GC after stage 20:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Richard Carapaz (INEOS Grenadiers)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 78hr 0min 12sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR @ 2min 5sec
3 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 5' 08''
4 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 5' 56''
5 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 7' 16''
6 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM 7' 56''
7 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 7' 57''
8 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN 10' 30''
9 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION-EASYPOST 11' 04''
10 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE 12' 01''

 


Friday, September 9: Stage 19: Talavera de la Reina - Talavera de la Reina, 138.3 km

Complete stage 19 results, stage story, photos, stage map & profile

Mads Pedersen wins again.

Results:

1 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO 3hr 19min 11sec
2 FRED WRIGHT BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
3 GIANNI VERMEERSCH ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
4 BEN TURNER INEOS GRENADIERS s.t.
5 MIKE TEUNISSEN JUMBO-VISMA s.t.
6 JONAS KOCH BORA-HANSGROHE s.t.
7 OMER GOLDSTEIN ISRAEL-PREMIER TECH s.t.
8 RAUL GARCIA PIERNA EQUIPO KERN PHARMA s.t.
9 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
10 DYLAN VAN BAARLE INEOS GRENADIERS s.t.

 

GC after stage 19:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Richard Carapaz (INEOS Grenadiers)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 73hr 18min 23sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR @ 2min 7sec
3 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 5' 14''
4 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 5' 56''
5 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 6' 49''
6 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 7' 14''
7 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM 8' 09''
8 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN 9' 34''
9 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION-EASYPOST 9' 56''
10 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE 12' 03''

 


Thursday, September 8: Stage 18, Trujillo - Alto de Piornal, 192 km

Complete stage 18 results, stage story, photos, course map & profile

Remco Evenepoel shows he deserves the red jersey.

Results:

1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 4hr 45min 17sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR @ 2sec
3 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA s.t.
4 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE 0' 13''
5 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM s.t.
6 THIBAUT PINOT GROUPAMA-FDJ s.t.
7 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN s.t.
8 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES s.t.
9 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
10 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES s.t.

 

GC after stage 18:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Richard Carapaz (INEOS Grenadiers)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 69hr 59min 12sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR @ 2min 7sec
3 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 5' 14''
4 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 5' 56''
5 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 6' 49''
6 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 7' 14''
7 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM 8' 09''
8 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN 9' 34''
9 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION-EASYPOST 9' 56''
10 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE 12' 03''

 


Wednesday, September 7: Stage 17, Aracena - Monasterio de Tentudía, 162.3 km

Complete stage 17 results, stage story, photos, course map & profile

Rigoberto Uran beats Quentin Pacher to the line. Photo: Sprint Cycling

Results:

1 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION-EASYPOST 3hr 42min 28sec
2 QUENTIN PACHER GROUPAMA-FDJ s.t.
3 JESUS HERRADA COFIDIS @ 2sec
4 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 0' 15''
5 KENNY ELISSONDE TREK-SEGAFREDO 0' 26''
6 CLÉMENT CHAMPOUSSIN AG2R-CITROEN 0' 29''
7 ALESSANDRO DE MARCHI ISRAEL-PREMIER TECH 0' 46''
8 BOB JUNGELS AG2R-CITROEN 0' 55''
9 ELIE GESBERT ARKEA-SAMSIC 1' 09''
10 G LAWSON CRADDOCK BIKEEXCHANGE-JAYCO 1' 30''

 

GC after stage 17:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 65hr 14min 5sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR 2' 01''
3 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 4' 51''
4 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 5' 20''
5 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 5' 33''
6 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 6' 51''
7 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM 7' 46''
8 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN 9' 11''
9 RIGOBERTO URAN EF EDUCATION-EASYPOST 9' 33''
10 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE 11' 40''

Tuesday, September 6: Stage 16, Sanlúcar de Barrameda - Tomares, 189.4 km

Complete stage 16 results, stage story, photos course map & profile

Mads Pedersen wins stage 16. Sirotti photo

Results:

1 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO 4hr 45min 29sec
2 PASCAL ACKERMANN UAE TEAM EMIRATES s.t.
3 DANNY VAN POPPEL BORA-HANSGROHE s.t.
4 FRED WRIGHT BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
5 QUENTIN PACHER GROUPAMA-FDJ @ 8sec
6 SAMUELE BATTISTELLA ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
7 CEDRIC BEULLENS LOTTO SOUDAL s.t.
8 CLÉMENT RUSSO ARKEA-SAMSIC s.t.
9 JESUS EZQUERRA MUELA BURGOS-BH s.t.
10 JULIUS VAN DEN BERG EF EDUCATION-EASYPOST s.t.

 

GC after stage 16:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 61hr 26min 26sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 1min 26sec
3 ENRIC MAS MOVISTAR 2' 01''
4 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 4' 49''
5 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 5' 16''
6 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 5' 24''
7 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 7' 00''
8 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM 7' 05''
9 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN 8' 57''
10 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE 11' 36''

Monday, September 5: Rest Day 3 in Jerez de la Frontera


find us on Facebook Find us on Twitter See our youtube channel

Melanoma: It started with a freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames Neugent Cycling Wheels Peaks Coaching: work with a coach! Shade Vise sunglass holder Advertise with us!


Content continues below the ads

Melanoma: It started with a freckle Schwab Cycles South Salem Cycleworks frames

Sunday, September 4: Stage 15, Martos - Sierra Nevada. Alto Hoya de la Mora. Monachil, 152.6 km

Complete stage 15 results, stage story, photos, course map & profile

Thymen Arensman

Thymen Arensman wins stage 15. Photo: Sprint Cycling Agency

Results:

1 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM 4hr 17min 17sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR @ 1min 23sec
3 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 1' 25''
4 JAY VINE ALPECIN-DECEUNINCK 1' 30''
5 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 44''
6 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN s.t.
7 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 1' 55''
8 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE s.t.
9 LOUIS MEINTJES INTERMARCHE-WANTY-GOBERT s.t.
10 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 1' 59''

 

GC after stage 15:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 56hr 40min 49sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 1min 34sec
3 ENRIC MAS MOVISTAR 2' 01''
4 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 4' 49''
5 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 5' 16''
6 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 5' 24''
7 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 7' 00''
8 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM 7' 05''
9 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN 8' 57''
10 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE 11' 36''

Saturday, September 3: Stage 14, Montoro - Sierra de la Pandera, 160.3 km

Stage 14 complete results, stage story, photos, course map & profile

Richard Carapaz wins stage 14. Photo: SprintCyclingAgency

Results:

1 RICHARD CARAPAZ INEOS GRENADIERS 4hr 9min 27sec
2 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN @ 8sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.
4 JOAO GONÇALVES ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 0' 27''
5 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 0' 36''
6 ENRIC MAS MOVISTAR s.t.
7 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM 0' 51''
8 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 0' 56''
9 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES s.t.
10 WILCO KELDERMAN BORA-HANSGROHE 1' 24''

 

GC after stage 14:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 52hr 21min 33sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 1min 49sec
3 ENRIC MAS MOVISTAR 2' 43''
4 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 3' 46''
5 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 4' 53''
6 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 6' 02''
7 JOAO GONÇALVES ALMEIDA UAE TEAM EMIRATES 6' 49''
8 WILCO KELDERMAN BORA-HANSGROHE 6' 56''
9 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS 8' 49''
10 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN 9' 12''

Friday, September 2: Stage 13, Ronda - Montilla, 168.4 km

Stage 13 complete results, stage story, photos, stage map and profile

Mads Pedersen wins stage 13. Getty Images.

Results:

1 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO 3hr 46min 1sec
2 BRYAN COQUARD COFIDIS s.t.
3 PASCAL ACKERMANN UAE TEAM EMIRATES s.t.
4 FRED WRIGHT BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
5 DANNY VAN POPPEL BORA-HANSGROHE s.t.
6 QUENTIN PACHER GROUPAMA-FDJ s.t.
7 JESUS EZQUERRA MUELA BURGOS-BH s.t.
8 MAXIM VAN GILS LOTTO SOUDAL s.t.
9 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.
10 URKO BERRADE FERNANDEZ EQUIPO KERN PHARMA s.t.

 

GC after stage 13:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 48hr 11min 10sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 2min 41sec
3 ENRIC MAS MOVISTAR 3' 03''
4 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 4' 06''
5 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 4' 53''
6 WILCO KELDERMAN BORA-HANSGROHE 6' 28''
7 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 6' 56''
8 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 7' 18''
9 JAN POLANC UAE TEAM EMIRATES 8' 00''
10 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS 8' 05''

 


Thursday, September 1: Stage 12, Salobreña - Peñas Blancas. Estepona, 192.7 km

Stage 12 complete results, stage story, photos, map & profile

Richard Carapaz takes a solo victory in stage twelve. ASO photo

Results:

1 RICHARD CARAPAZ INEOS GRENADIERS 4hr 38min 26sec
2 WILCO KELDERMAN BORA-HANSGROHE @ 9sec
3 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 0' 24''
4 JAN POLANC UAE TEAM EMIRATES 0' 26''
5 MARCO BRENNER TEAM DSM 0' 34''
6 ELIE GESBERT ARKEA-SAMSIC 0' 56''
7 JAY VINE ALPECIN-DECEUNINCK 1' 12''
8 CARL FREDRIK HAGEN ISRAEL-PREMIER TECH 1' 23''
9 JAMES SHAW EF EDUCATION-EASYPOST 3' 04''
10 MATTEO FABBRO BORA-HANSGROHE 3' 17''

 

GC after stage 12:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 44hr 25min 9sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 2min 41sec
3 ENRIC MAS MOVISTAR 3' 03''
4 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 4' 06''
5 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 4' 53''
6 WILCO KELDERMAN BORA-HANSGROHE 6' 28''
7 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 6' 56''
8 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 7' 18''
9 JAN POLANC UAE TEAM EMIRATES 8' 00''
10 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS 8' 05''

Wednesday, August 31: Stage 11, ElPozo Alimentación - Cabo de Gata, 191.2 km

Complete stage 11 complete results, stage story, photos, map and profile

Kaden Groves wins stage 11. Getty Sport photo

Results:

1 KADEN GROVES BIKEEXCHANGE-JAYCO 5hr 3min 14sec
2 DANNY VAN POPPEL BORA-HANSGROHE s.t.
3 TIM MERLIER ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
4 JUAN SEBASTIAN MOLANO UAE TEAM EMIRATES s.t.
5 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO s.t.
6 DANIEL MCLAY ARKEA-SAMSIC s.t.
7 JOHN DEGENKOLB TEAM DSM s.t.
8 FRED WRIGHT BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
9 CEDRIC BEULLENS LOTTO SOUDAL s.t.
10 BOY VAN POPPEL INTERMARCHE-WANTY-GOBERT s.t.

 

GC after stage 11:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: INEOS Grenadiers
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 39hr 39min 4sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 2min 41sec
3 ENRIC MAS MOVISTAR 3' 03''
4 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 3' 55''
5 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 4' 53''
6 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 6' 45''
7 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 6' 50''
8 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS 7' 37''
9 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN 7' 46''
10 THYMEN ARENSMAN TEAM DSM 8' 44''

Tuesday, August 30: Stage 10, Elche - Alicante 30.9 km individual time trial

Stage 10 complete results, stage story, photos course map & profile

Remco Evenepoel wins the stage and increases his GC lead.

 

Results:

1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 33min 18sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 48sec
3 RÉMI CAVAGNA QUICK-STEP ALPHA VINYL 1' 00''
4 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 1' 22''
5 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS 1' 27''
6 G LAWSON CRADDOCK BIKEEXCHANGE-JAYCO 1' 37''
7 SIMON PHILIP YATES BIKEEXCHANGE-JAYCO 1' 42''
8 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS 1' 46''
9 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 1' 47''
10 ENRIC MAS MOVISTAR 1' 51''

 

GC after stage 10:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: INEOS Grenadiers
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 34hr 35min 50sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA @ 2min 41'sec
3 ENRIC MAS MOVISTAR 3' 03''
4 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 3' 55''
5 SIMON PHILIP YATES BIKEEXCHANGE-JAYCO 4' 50''
6 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 4' 53''
7 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 6' 45''
8 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 6' 50''
9 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS 7' 06''
10 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS 7' 37''

Monday, August 29: Rest day 2 in Alicante


Sunday, August 28: Stage 9, Villaviciosa - Les Praeres. Nava, 171.4 km

Complete stage 9 results, stage story, photos, map & profile

Louis Meintjes wins stage nine.

Results:

1 LOUIS MEINTJES INTERMARCHE-WANTY-GOBERT 4hr 32min 39sec
2 SAMUELE BATTISTELLA ASTANA-QAZAQSTAN @ 1min 1sec
3 EDOARDO ZAMBANINI BAHRAIN VICTORIOUS 1' 14''
4 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 1' 34''
5 FILIPPO CONCA LOTTO SOUDAL 1' 58''
6 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 2' 08''
7 SIMON GUGLIELMI ARKEA-SAMSIC s.t.
8 ENRIC MAS MOVISTAR 2' 18''
9 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 2' 20''
10 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 2' 26''

 

GC after stage 9:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Team classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 34hr 2min 32sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR @ 1min 12sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 53''
4 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 2' 33''
5 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 2' 36''
6 SIMON PHILIP YATES BIKEEXCHANGE-JAYCO 3' 08''
7 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 4' 32''
8 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA-QAZAQSTAN 5' 03''
9 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE 5' 36''
10 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS 5' 39''

 


Saturday, August 27: Stage 8: La Pola Llaviana/Pola de Laviana - Colláu Fancuaya. Yernes y Tameza, 153.4 km

Complete stage 8 results, stage story, photos, map & profile

Jay Vine takes a brilliant solo win. Alpecin-Deceuninck photo

Results:

1 JAY VINE ALPECIN-DECEUNINCK 4hr 5min 25sec
2 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES @ 43sec
3 REIN TAARAMÄE INTERMARCHE-WANTY-GOBERT s.t.
4 THIBAUT PINOT GROUPAMA-FDJ 0' 47''
5 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 1' 20''
6 ENRIC MAS MOVISTAR s.t.
7 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.
8 SIMON PHILIP YATES BIKEEXCHANGE-JAYCO 1' 33''
9 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS s.t.
10 SÉBASTIEN REICHENBACH GROUPAMA-FDJ 1' 42''

 

GC after stage 8:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Jay Vine (Alpecin-Deceuninck)
  • Points classification leader: Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 29hr 28min 19sec
2 ENRIC MAS MOVISTAR @ 28sec
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 01''
4 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 1' 47''
5 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS 1' 54''
6 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 2' 02''
7 SIMON PHILIP YATES BIKEEXCHANGE-JAYCO 2' 05''
8 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 2' 44''
9 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE 2' 51''
10 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN 2' 59''

Friday, August 26: Stage 7, Camargo - Cistierna, 190 km

Stage 7 complete results, stage story, photos, map & profile

Jesus Herrada

Jesus Herrada is the quickest rider in the day's winning break. Photo: Luis Angel Gomez/Sprint Cycling Agency

Results:

1 JESUS HERRADA COFIDIS 4hr 30min 58sec
2 SAMUELE BATTISTELLA ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
3 FRED WRIGHT BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
4 JIMMY JANSSENS ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
5 HARRISON SWEENY LOTTO SOUDAL s.t.
6 SAM BENNETT BORA-HANSGROHE @ 29sec
7 JAKE STEWART GROUPAMA-FDJ s.t.
8 KADEN GROVES BIKEEXCHANGE-JAYCO s.t.
9 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO s.t.
10 DANIEL MCLAY ARKEA-SAMSIC s.t.

 

GC after stage 7:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Victor Langellotti (Burgos-BH)
  • Points classification leader: Sam Bennett (Bora-hansgrohe)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: Bahrain Victorious
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 25hr 21min 34sec
2 RUDY MOLARD GROUPAMA-FDJ @ 21sec
3 ENRIC MAS MOVISTAR 0' 28''
4 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 01''
5 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 1' 12''
6 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS 1' 27''
7 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS s.t.
8 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 1' 34''
9 SIMON PHILIP YATES BIKEEXCHANGE-JAYCO 1' 52''
10 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 1' 54''

 


Thursday, August 25: Stage 6, Bilbao - Ascensión al Pico Jano. San Miguel de Aguayo, 181.2 km

Complete stage 6 results, stage story, photos, map & profile

Jay Vine climbed through the mist to win stage six.

Results:

1 JAY VINE ALPECIN-DECEUNINCK 4hr 38min 0sec
2 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL @ 15sec
3 ENRIC MAS MOVISTAR 0' 16''
4 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 0' 55''
5 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 37''
6 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS s.t.
7 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS s.t.
8 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE s.t.
9 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS s.t.
10 SIMON PHILIP YATES BIKEEXCHANGE-JAYCO s.t.

 

GC after stage 6:

  • GC leader: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Mountains classification leader: Victor Langellotti (Burgo-BH)
  • Points classification leader: Sam Bennett (Bora-hansgrohe)
  • Best young rider: Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
  • Teams classification leader: UAE Team Emirates
1 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 20hr 50min 7sec
2 RUDY MOLARD GROUPAMA-FDJ @ 21sec
3 ENRIC MAS MOVISTAR 0' 28''
4 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 1' 01''
5 JUAN AYUSO PESQUERA UAE TEAM EMIRATES 1' 12''
6 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS 1' 27''
7 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS s.t.
8 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS 1' 34''
9 SIMON PHILIP YATES BIKEEXCHANGE-JAYCO 1' 52''
10 JOAO PEDRO GONÇALVES UAE TEAM EMIRATES 1' 54''

 


Wednesday, August 24: Stage 5: Irun - Bilbao, 187.2 km

Complete stage 5 results, stage story, photos, map & profile

Marc Soler wins stage 5. Photo: SprintCyclingAgency

Results:

1 MARC SOLER UAE TEAM EMIRATES 4hr 15min 23sec
2 DARYL IMPEY ISRAEL-PREMIER TECH @ 4sec
3 FRED WRIGHT BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
4 RUDY MOLARD GROUPAMA-FDJ s.t.
5 G LAWSON CRADDOCK BIKEEXCHANGE-JAYCO s.t.
6 NIKIAS ARNDT TEAM DSM s.t.
7 VICTOR LANGELLOTTI BURGOS-BH s.t.
8 VADIM PRONSKIY ASTANA-QAZAQSTAN s.t.
9 GREGOR MÜHLBERGER MOVISTAR s.t.
10 ROGER ADRIA OLIVERAS EQUIPO KERN PHARMA s.t.

 

GC after stage 5:

  • GC leader: Rudy Molard (Gropama-FDJ)
  • Mountains classification leader: Victor Langellotti (Burgos-BH)
  • Points classification leader: Sam Bennett (Bora-hansgrohe)
  • Best young rider: Fred Wright (Bahrain Victorious)
  • Teams classification leader: Groupama-FDJ
1 RUDY MOLARD GROUPAMA-FDJ 16hr 7min 22sec
2 FRED WRIGHT BAHRAIN VICTORIOUS @ 2sec
3 NIKIAS ARNDT TEAM DSM 1' 09''
4 G LAWSON CRADDOCK BIKEEXCHANGE-JAYCO 2' 27''
5 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 4' 09''
6 SEPP KUSS JUMBO-VISMA 4' 22''
7 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS 4' 35''
8 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS s.t.
9 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 4' 36''
10 RICHARD CARAPAZ INEOS GRENADIERS 4' 42''

Tuesday, August 23: Stage 4, Vitoria Gasteiz - Laguardia, 152.5 km

Stage 4 complete results, stage story, photos, map & profile

Primoz Roglic wins his tenth Vuelta stage.

Results:

1 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 3hr 31min 5sec
2 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO s.t.
3 ENRIC MAS MOVISTAR s.t.
4 QUENTIN PACHER GROUPAMA-FDJ s.t.
5 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS s.t.
6 BEN O'CONNOR AG2R-CITROEN s.t.
7 ETHAN HAYTER INEOS GRENADIERS s.t.
8 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL s.t.
9 WILCO KELDERMAN BORA-HANSGROHE s.t.
10 JAI HINDLEY BORA-HANSGROHE s.t.

 

GC after stage 4:

  • GC leader: Primoz Roglic (Jumbo-Visma)
  • Mountains classification leader: Jan Bou (Euskaltel-Euskadi)
  • Points classification leader: Sam Bennett (Bora-hansgrohe)
  • Best young rider: Ethan Hayter (INEOS Grenadiers)
  • Teams classification leader: INEOS Grenadiers
1 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA 11hr 50min 59sec
2 SEPP KUSS JUMBO-VISMA @ 13sec
3 ETHAN HAYTER INEOS GRENADIERS 0' 26''
4 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS s.t.
5 TAO GEOGHEGAN HART INEOS GRENADIERS s.t.
6 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 0' 27''
7 RICHARD CARAPAZ INEOS GRENADIERS 0' 33''
8 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS s.t.
9 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO 0' 34''
10 SIMON PHILIP YATES BIKEEXCHANGE-JAYCO 0' 51''

 


Monday, August 22: Transfer from The Netherlands to Vitoria-Gasteiz in Spain for stage four on Tuesday.


Sunday, August 21: Stage 3, Breda - Breda, 193.2 km

Stage 3 complete results, stage story, photos, map & profile

Sam Bennett

That's two Vuelta stage wins in a row for Sam Bennett. ASO photo

Complete results:

1 SAM BENNETT BORA-HANSGROHE 4hr 5min 53sec
2 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO s.t.
3 DANIEL MCLAY ARKEA-SAMSIC s.t.
4 BRYAN COQUARD COFIDIS s.t.
5 FABIAN LIENHARD GROUPAMA-FDJ s.t.
6 TIM MERLIER ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
7 KADEN GROVES BIKEEXCHANGE-JAYCO s.t.
8 CEDRIC BEULLENS LOTTO SOUDAL s.t.
9 PASCAL ACKERMANN UAE TEAM EMIRATES s.t.
10 DANNY VAN POPPEL BORA-HANSGROHE s.t.

 

GC after stage 3:

  • GC leader: Edoardo Affini (Jumbo-Visma)
  • Mountains classification leader: Julius Van Den Berg (EF Education-EasyPost)
  • Points classification leader: Sam Bennett (Bora-hansgrohe)
  • Best young rider: Ethan Hayter (INEOS Grenadiers)
  • Teams classification leader: Jumbo-Visma
1 EDOARDO AFFINI JUMBO-VISMA 8hr 20min 7sec
2 SAM OOMEN JUMBO-VISMA s.t.
3 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.
4 SEPP KUSS JUMBO-VISMA s.t.
5 MIKE TEUNISSEN JUMBO-VISMA s.t.
6 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA s.t.
7 ETHAN HAYTER INEOS GRENADIERS @ 13sec
8 RICHARD CARAPAZ INEOS GRENADIERS s.t.
9 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS s.t.
10 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS s.t.

Saturday, August 20: Stage 2, 's-Hertogenbosch - Utrecht, 175.1 km

Complete stage 2 results, stage story, photos, map & profile

Sam Bennett wins stage two.

Results:

1 SAM BENNETT BORA-HANSGROHE 3hr 49min 34sec
2 MADS PEDERSEN TREK-SEGAFREDO s.t.
3 TIM MERLIER ALPECIN-DECEUNINCK s.t.
4 MIKE TEUNISSEN JUMBO-VISMA s.t.
5 PASCAL ACKERMANN UAE TEAM EMIRATES s.t.
6 DANIEL MCLAY TEAM ARKEA-SAMSIC s.t.
7 ITAMAR EINHORN ISRAEL-PREMIER TECH s.t.
8 JAKE STEWART GROUPAMA-FDJ s.t.
9 JOHN DEGENKOLB TEAM DSM s.t.
10 KADEN GROVES BIKEEXCHANGE-JAYCO s.t.

 

GC after stage 2:

  • GC leader: Mike Teunissen (Jumbo-Visa)
  • Mountains classification leader: Julius Van Den Berg (EF Education-EasyPost)
  • Points classification leader: Sam Bennett (Bora-hansgrohe)
  • Best young rider: Ethan Hayter (INEOS Grenadiers)
  • Teams classification leader: Jumbo-Visma
1 MIKE TEUNISSEN JUMBO-VISMA 4hr 14min 14sec
2 EDOARDO AFFINI JUMBO-VISMA s.t.
3 SAM OOMEN JUMBO-VISMA s.t.
4 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.
5 SEPP KUSS JUMBO-VISMA s.t.
6 ETHAN HAYTER INEOS GRENADIERS @ 12sec
7 RICHARD CARAPAZ INEOS GRENADIERS 0' 13''
8 PAVEL SIVAKOV INEOS GRENADIERS s.t.
9 CARLOS RODRIGUEZ CANO INEOS GRENADIERS s.t.
10 REMCO EVENEPOEL QUICK-STEP ALPHA VINYL 0' 14''

 


Content continues below the ads

Neugent Cycling Wheels Peaks Coaching: work with a coach!

Friday, August 19: Stage 1, Utrecht 23.3 kilometer team time trial.

Stage 1 complete results, stage story, photos, map & profile

Jumbo-Visma racing to victory. Sirotti photo

Results:

1 JUMBO-VISMA 24min 40sec
2 INEOS GRENADIERS @ 13sec
3 QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM 00' 14"
4 TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO 00' 31"
5 UAE TEAM EMIRATES 00' 33"
6 GROUPAMA-FDJ 00' 38"
7 BORA-HANSGROHE 00' 41"
8 TREK-SEGAFREDO 00' 42"
9 BAHRAIN VICTORIOUS s.t.
10 MOVISTAR TEAM 00' 43"

 

GC after stage 1:

1 ROBERT GESINK JUMBO-VISMA 24min 40sec
2 PRIMOŽ ROGLIČ JUMBO-VISMA s.t.
3 CHRIS HARPER JUMBO-VISMA s.t.
4 SEPP KUSS JUMBO-VISMA s.t.
5 ROHAN DENNIS JUMBO-VISMA s.t.
6 EDOARDO AFFINI JUMBO-VISMA s.t.
7 SAM OOMEN JUMBO-VISMA s.t.
8 MIKE TEUNISSEN JUMBO-VISMA s.t.
9 ETHAN HAYTER INEOS GRENADIERS @ 13sec
10 RICHARD CARAPAZ INEOS GRENADIERS s.t.

 


Content continues below the ads

Shade Vise sunglass holder Advertise with us!

Start list with back numbers, August 18, 2022:

JUMBO - VISMA
1 PRIMOŽ ROGLIČ
2 EDOARDO AFFINI
3 ROHAN DENNIS
4 ROBERT GESINK
5 CHRIS HARPER
6 SEPP KUSS
7 SAM OOMEN
8 MIKE TEUNISSEN
AG2R CITROEN TEAM
11 BEN O'CONNOR
12 CLÉMENT CHAMPOUSSIN
13 JAAKKO HÄNNINEN
14 BOB JUNGELS
15 NANS PETERS
16 NICOLAS PRODHOMME
17 ANTOINE RAUGEL
18 ANDREA VENDRAME
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
21 MIGUEL ANGEL LOPEZ
22 SAMUELE BATTISTELLA
23 DAVID DE LA CRUZ
24 YEVGENIY FEDOROV
25 ALEXEY LUTSENKO
26 VINCENZO NIBALI
27 VADIM PRONSKIY
28 HAROLD ALFONSO TEJADA
BAHRAIN VICTORIOUS
31 MIKEL LANDA
32 SANTIAGO BUITRAGO SANCHEZ
33 GINO MÄDER
34 WOUTER POELS
35 LUIS LEON SANCHEZ
36 JASHA SÜTTERLIN
37 FRED WRIGHT
38 EDOARDO ZAMBANINI
BORA - HANSGROHE
41 SAM BENNETT
42 MATTEO FABBRO
43 SERGIO ANDRES HIGUITA
44 JAI HINDLEY
45 WILCO KELDERMAN
46 JONAS KOCH
47 RYAN MULLEN
48 DANNY VAN POPPEL
COFIDIS
51 JESUS HERRADA
52 BRYAN COQUARD
53 DAVIDE CIMOLAI
54 THOMAS CHAMPION
55 RUBEN FERNANDEZ
56 JOSE HERRADA
57 RÉMY ROCHAS
58 DAVIDE VILLELLA
EF EDUCATION - EASYPOST
61 RIGOBERTO URAN
62 JONATHAN CAICEDO
63 HUGH JOHN CARTHY
64 JHOAN ESTEBAN CHAVES
65 MERHAWI GHEBREMEDHIN
66 MARK PADUN
67 JAMES SHAW
68 JULIUS VAN DEN BERG
GROUPAMA - FDJ
71 THIBAUT PINOT
72 BRUNO ARMIRAIL
73 FABIAN LIENHARD
74 RUDY MOLARD
75 QUENTIN PACHER
76 SÉBASTIEN REICHENBACH
77 MILES SCOTSON
78 JAKE STEWART
INEOS GRENADIERS
81 RICHARD CARAPAZ
82 DYLAN VAN BAARLE
83 TAO GEOGHEGAN HART
84 ETHAN HAYTER
85 LUCAS PLAPP
86 CARLOS RODRIGUEZ CANO
87 PAVEL SIVAKOV
88 BEN TURNER
INTERMARCHE - WANTY - GOBERT MATERIAUX
91 JAN BAKELANTS
92 JAN HIRT
93 JULIUS JOHANSEN
94 LOUIS MEINTJES
95 DOMENICO POZZOVIVO
96 REIN TAARAMÄE
97 GERBEN THIJSSEN
98 BOY VAN POPPEL
ISRAEL-PREMIER TECH
101 MICHAEL WOODS
102 PATRICK BEVIN
103 ALESSANDRO DE MARCHI
104 ITAMAR EINHORN
105 CHRIS FROOME
106 OMER GOLDSTEIN
107 CARL FREDRIK HAGEN
108 DARYL IMPEY
LOTTO SOUDAL
111 THOMAS DE GENDT
112 CEDRIC BEULLENS
113 FILIPPO CONCA
114 STEFF CRAS
115 JARRAD DRIZNERS
116 KAMIL MALECKI
117 HARRISON SWEENY
118 MAXIM VAN GILS
MOVISTAR TEAM
121 ALEJANDRO VALVERDE
122 MATHIAS JØRGENSEN
123 LUIS GUILLERMO MAS
124 ENRIC MAS
125 GREGOR MÜHLBERGER
126 NELSON OLIVEIRA
127 JOSÉ ROJAS
128 CARLOS VERONA
QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM
131 JULIAN ALAPHILIPPE
132 RÉMI CAVAGNA
133 DRIES DEVENYNS
134 REMCO EVENEPOEL
135 FAUSTO MASNADA
136 PIETER SERRY
137 ILAN VAN WILDER
138 LOUIS VERVAEKE
TEAM BIKEEXCHANGE-JAYCO
141 SIMON PHILIP YATES
142 G LAWSON CRADDOCK
143 LUKE DURBRIDGE
144 KADEN GROVES
145 LUCAS HAMILTON
146 MICHAEL HEPBURN
147 KELLAND O’BRIEN
148 CALLUM SCOTSON
TEAM DSM
151 THYMEN ARENSMAN
152 NIKIAS ARNDT
153 MARCO BRENNER
154 JOHN DEGENKOLB
155 MARK DONOVAN
156 JONAS IVERSBY HVIDEBERG
157 JORIS NIEUWENHUIS
158 HENRI VANDENABEELE
TREK - SEGAFREDO
161 JULIEN BERNARD
162 DARIO CATALDO
163 KENNY ELISSONDE
164 DAAN HOOLE
165 ALEX KIRSCH
166 JUAN PEDRO LOPEZ PEREZ
167 MADS PEDERSEN
168 ANTONIO TIBERI
UAE TEAM EMIRATES
171 MARC SOLER
172 PASCAL ACKERMANN
173 IVO MANUEL ALVES OLIVEIRA
174 JUAN AYUSO PESQUERA
175 JOAO PEDRO GONÇALVES ALMEIDA
176 BRANDON MCNULTY
177 JUAN SEBASTIAN MOLANO BENAVIDES
178 JAN POLANC
ALPECIN - DECEUNINCK
181 TIM MERLIER
182 FLORIS DE TIER
183 JIMMY JANSSENS
184 XANDRO MEURISSE
185 ROBERT STANNARD
186 LIONEL TAMINIAUX
187 GIANNI VERMEERSCH
188 JAY VINE
BURGOS-BH
191 JETSE BOL
192 OSCAR CABEDO CARDA
193 JOSE MANUEL DIAZ GALLEGO
194 JESUS EZQUERRA MUELA
195 VICTOR LANGELLOTTI
196 DANIEL NAVARRO
197 ANDER OKAMIKA BENGOETXEA
198 MANUEL PEÑALVER ANIORTE
EQUIPO KERN PHARMA
201 ROGER ADRIA OLIVERAS
202 URKO BERRADE FERNANDEZ
203 HECTOR CARRETERO
204 FRANCISCO GALVAN FERNANDEZ
205 RAUL GARCIA PIERNA
206 PAU MIQUEL DELGADO
207 JOSE FELIX PARRA CUERDA
208 VOJTĚCH ŘEPA
EUSKALTEL-EUSKADI
211 MIKEL BIZKARRA
212 XABIER MIKEL AZPARREN IRURZUN
213 IBAI AZURMENDI SAGASTIBELTZA
214 JOAN BOU COMPANY
215 CARLOS CANAL BLANCO
216 MIKEL ITURRIA SEGUROLA
217 GOTZON MARTIN SANZ
218 LUIS ANGEL MATE MARDONES
TEAM ARKEA - SAMSIC
221 ELIE GESBERT
222 ANTHONY DELAPLACE
223 THIBAULT GUERNALEC
224 SIMON GUGLIELMI
225 DANIEL MCLAY
226 LUKASZ OWSIAN
227 CLÉMENT RUSSO