BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France Smart Cycles Schwab Cycles Classic cycling jerseys South Salem Cycleworks Mondonico frames Cycles BiKyle Advertise with us! CycleItalia cycling tours

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

1966 Tour de France

June 21 - July 14

Results, stages with running GC, photos and history


1965 Tour | 1967 Tour | Tour de France database | Quick Facts | Final GC | Stage results with running GC | Photos from the 1966 Tour de France |


Quick 1966 Tour Facts:

4,303 km raced at an average speed of 36.76 km/hr. 130 starters with 82 classified finishers.

This was the first Tour with dope tests and the riders' resistance to the change provoked a temporary racer's strike.

By fixing his attention on Jacques Anquetil while break of good riders went off the front in stage 10, Poulidor lost any hope of winning. Anquetil helped teammate Lucien Aimar win by helping him execute an escape in stage 17.


1966 Tour de France final complete General Classification:

  1. Lucien Aimar (Ford-France) 117hr 34min 21sec
  2. Jan Janssen (Pelforth-Sauvage-Lejeune) @ 1min 7sec
  3. Raymond Poulidor (Mercier-BP) @ 2min 2sec
  4. José-Antonio Momene (KAS) @ 5min 19sec
  5. Marcello Mugnaini (Filotex) @ 5min 27sec
  6. Herman Van Springel (Mann-Grundig) @ 5min 44sec
  7. Francisco Gabica (KAS) @ 6min 25sec
  8. Roger Pingeon (Peugeot-BP) @ 8min 22sec
  9. Karl-Heinz Kunde (Peugeot-BP) @ 9min 8sec
  10. Martin Van den Bossche (Smith's) @ 9min 57sec
  11. Antonio Gomez del Moral (KAS) @ 10min 18sec
  12. Rudi Altig (Molteni) @ 11min 18sec
  13. Julio Jiménez (Ford-France) @ 11min 18sec
  14. Valentin Uriona (KAS) @ 11min 59sec
  15. Juaquin Galera (KAS) @ 13min 2sec
  16. Josef Huysmans (Mann-Grundig) @ 14min 39sec
  17. Franco Bitossi (Filotex) @ 16min 35sec
  18. Domingo Perurena (Fagor) @ 17min 29sec
  19. Willy Monty (Pelforth-Sauvage-Lejeune) @ 18min 23sec
  20. Mariano Diaz (Fagor) @ 19min 58sec
  21. Raymond Delisle (Peugeot-BP) @ 22min 17sec
  22. Esteban Martin (Fagor) @ 22min 59sec
  23. André Zimmermann (Peugeot-BP) @ 24min 45sec
  24. Aurelio Gonzalez (KAS) @ 26min 2sec
  25. Carlos Echevarria (KAS) @ 26min 47sec
  26. Luis Otano (Fagor) @ 28min 31sec
  27. Armand Desmet (Solo-Superia) @ 28min 42sec
  28. Gines Garcia (Fagor) @ 30min 11sec
  29. Luis-Pedro Santamaria (Fagor) @ 30mn 50sec
  30. Georges Groussard (Pelforth) @ 31min 54sec
  31. Sebastian Elorza (KAS) @ 32min 32sec
  32. Ferdinand Bracke (Peugeot-BP) @ 33min 54sec
  33. Frans Brands (Smith's) @ 34min 35sec
  34. Edy Schutz (Smith's) @ 34min 56sec
  35. Johnny Schleck (Pelforth) @ 35min 30sec
  36. Cees Haast (Televizier) @ 36min 4sec
  37. Gregorio San Miguel (KAS) @ 38min 13sec
  38. Edward Sels (Solo-Superia) @ 39min 50sec
  39. Rolf Wolfshohl (Mercier-BP) @ 41min 28sec
  40. Willy Planckaert (Smith's) @ 42min 12sec
  41. José-Manuel Lopez Rodriguez (Fagor) @ 42min 24sec
  42. Giuseppe Fezzardi (Molteni) @ 44min 44sec
  43. André Foucher (Pelforth) @ 48min 47sec
  44. Ugo Colombo (Filotez) @ 49min 35sec
  45. Arie Den Hartog (Ford-France) @ 49min 43sec
  46. Gerben Karstens (Televizier) @ 50min 13sec
  47. Louis Rostollan (Kamome-Dilecta) @ 50min 17sec
  48. Jesus Aranzabal (Fagor) @ 52min 32sec
  49. Ramon Mendiburu (Fagor) @ 53min 3sec
  50. Raymond Mastrotto (Kamome-Dilecta) @ 53min 21sec
  51. Henri Duez (Peugeot-BP) @ 54min 36sec
  52. André Messelis (Mann-Grundig) @ 56min 43sec
  53. Guido Reybrouck (Smith's) @ 57min 44sec
  54. Christian Raymond (Peugeot-BP) @ 59min 53sec
  55. Maurice Izier (Pelforth) @ 1hr 0min 0sec
  56. José-Maria Errandonea (Fagor) @ 1hr 1min 26sec
  57. Désiré Letort (Peugeot-BP) @ 1hr 3min 21sec
  58. Edouard Delberghe (Pelforth) @ 1hr 5min 54sec
  59. Maurice Benet (Kamome-Dilecta) @ 1hr 6min 26sec
  60. Georges Vandenberghe (Smith's) @ 1hr 6min 27sec
  61. Jean Stablinski (Ford-France) @ 1hr 9min 6sec
  62. André Darrigade (Kamome-Dilecta) @ 1hr 10min 42sec
  63. Roger Swerts (Mercier-BP) 2 1hr 12min 2sec
  64. Hubertus Zilverberg (Televizier) @ 1hr 14min 8sec
  65. Herman Vrancken (Mann-Grundig) @ 1hr 14min 13sec
  66. Michel Grain (Ford-France) @ 1hr 16min 36sec
  67. Jean Monteyne (Solo-Superia) @ 1hr 16min 54sec
  68. Rik Wouters (Televizier) @ 1hr 23min 13sec
  69. Albertus Geldermans (Molteni) @ 1hr 25min 23sec
  70. Walter Boucquet (Mann-Grundig) @ 1hr 25min 31sec
  71. Pierre Beuffeuil (Kamome-Dilecta) @ 1hr 25min 39sec
  72. Victor Van Schil (Mercier-BP) @ 1hr 27min 42sec
  73. Henk Nijdam (Televizier) @ 1hr 28min 20sec
  74. Willy In't Ven (Mann-Grundig) @ 1hr 31min 27sec
  75. Jos Van Der Cleuten (Televizier) @ 1hr 31min 44sec
  76. Henri Dewolf (Solo-Superia) @ 1hr 33min 29sec
  77. Guido Neri (Molteni) @ 1hr 38min 10sec
  78. Gilbert Bellone (Mercier-BP) @ 1hr 38min 28sec
  79. Jean Milesi (Ford-France) @ 1hr 45min 43sec
  80. Robert Cazala (Mercier-BP) @ 1hr 54min 16sec
  81. Yvo Molenaers (Smith's) @ 1hr 59min 45sec
  82. Paolo Mannucci (Filotex) @ 2hr 5min 26sec

Climbers' Competition:

  1. Julio Jiménez (Ford-France): 123 points
  2. Joaquin Galera (KAS): 98
  3. Aurelio Gonzalez (KAS): 51
  4. Raymond Poulidor (Mercier-BP): 49
  5. Franco Bitossi (Filotex): 48
  6. Edy Schutz (Smith's): 47
  7. Martin Van Den Bossche (Smith's): 34
  8. Gregorio San Miguel (KAS): 34
  9. Roger Pingeon (Peugeot-BP): 26
  10. Mariano Diaz (Fagor): 25

Points Competition:

  1. Willy Planckaert (Smith's): 211 points
  2. Gerben Karstens (Televizier-Batavus): 189
  3. Edward Sels (Solo-Superia): 178
  4. Jan Janssen (Pelforth): 144
  5. Guido Reybrouck (Smith's): 119
  6. Georges Vandenberghe (Smith's): 112
  7. Rudi Altig (Molteni): 101
  8. Joseph Huysmans (Mann-Grundig): 100
  9. Walter Moucquet (Mann-Grundig): 82
  10. Henk Nijdam (Televizier-Batavus): 71

Team Classification:

  1. KAS: 355hr 2min 45sec
  2. Ford-France @ 17min 32sec
  3. Peugeot-BP @ 19min 4sec
  4. Fagor @ 26min 30sec
  5. Pelforth @ 37min 21sec
  6. Smith's @ 55min 3sec
  7. Filotex @ 58min 35sec
  8. Mann-Grundig @ 58min 54sec
  9. Molteni @ 1hr 1min 37sec
  10. Mercier-BP @ 1hr 12min 9sec
  11. Televizier-Batavus @ 1hr 38min 37sec
  12. Solo-Superia @ 1hr 56min 54sec
  13. Kamome-Dilecta @ 2hr 13min 4sec

Stage results with running GC:

Stage 1: Tuesday, June 21, Nancy - Charleville, 208.5 km

  1. Rudi Altig: 4hr 52min 56sec
  2. Willy Planckaert @ 47sec
  3. Georges Vandenberghe s.t.
  4. Rik Van Looy s.t.
  5. Jo De Roo s.t.
  6. Guido Reybrouck s.t.
  7. Georges Vanconingsloo
  8. Gerben Karstens s.t.
  9. Jan Janssen s.t.
  10. Herman Van Springel s.t.

GC after Stage 1: Same as stage times and placings

Stage 2: Wednesday, June 22, Charleville - Tournai, 198 km

  1. Guido Reybrouck: 4hr 46min 21sec
  2. Jan Janssen s.t.
  3. Edward Sels s.t.
  4. Arie Den Hartog s.t.
  5. Hubertus Harings s.t.
  6. Tommaso De Pra s.t.
  7. Walter Boucquet @ 7sec
  8. Frans Brands @ 8sec
  9. Willy Planckaert @ 8sec
  10. Josef Huysmans s.t.

GC after Stage 2:

  1. Rudi Altig: 9hr 39min 28sec
  2. Guido Reybrouck @ 36sec
  3. Jan Janssen s.t.
  4. Edward Sels s.t.
  5. Arie Den Hartog s.t.
  6. Tommaso De Pra s.t.
  7. Hubertus Harings s.t.
  8. Walter Boucquet @ 43sec
  9. Frans Brands @ 44sec
  10. Willy Planckaert @ 47sec

Stage 3A: Thursday, June 23, Tournai 20.8 km Team Time Trial

The first 5 rider's times for each team were added up to calculate the stage time. This stage did not affect the individual GCs.

  1. Televizier: 1hr 19min 30sec
  2. Smiths @ 15sec
  3. Pelforth-Sauvage-Lejeune @ 21sec
  4. Mann-Grundig @ 1min 45sec
  5. Solo-Superia @ 2min 45sec
  6. KAS-Kaskol @ 3min 40sec
  7. Ford France @ 3min 55sec
  8. Molteni-Hutchinson @ 4min 20sec
  9. Fagor @ 5min
  10. Mercier @ 5min 55sec
  11. Filotex-Fiorelli @ 7min
  12. Kamome-Dilecta-Dunlop @ 8min 30sec
  13. Peugeot-BP @ 9min 40sec

Stage 3B: Thursday, June 23, Tournai - Dunkerque, 131.5 km

  1. Gerben Karstens: 3hr 26min 46sec
  2. Jozef Boons s.t.
  3. Willy Planckaert @ 1sec
  4. Rik Van Looy s.t.
  5. Edward Sels s.t.
  6. Georges Vandenberghe s.t.
  7. Jo De Roo s.t.
  8. Josef Huysmans s.t.
  9. Henk Nijdam s.t.
  10. Georges Vanconingsloo s.t.

GC after Stage 3B:

  1. Rudi Altig: 13hr 6min 15sec
  2. Edward Sels @ 36sec
  3. Guido Reybrouck s.t.
  4. Jan Janssen s.t.
  5. Arie De Hartog s.t.
  6. Tommaso De Pra s.t.
  7. Hubertus Harings s.t.
  8. Walter Boucquet @ 43sec
  9. Frans Brands @ 44sec
  10. Gerben Karstens @ 46sec

Stage 4: Friday, June 24, Dunkerque - Dieppe, 205 km

  1. Willy Planckaert: 5h 58min 45sec
  2. Rik Van Looy s.t.
  3. Guido Reybrouck s.t.
  4. Gerben Karstens s.t.
  5. Martin Van den Bossche s.t.
  6. Willy Vannitsen s.t.
  7. Herman Vrancken s.t.
  8. Jo De Roo s.t.
  9. Jan Janssen s.t.
  10. Josef Huysmans s.t.

GC after stage 4:

  1. Rudi Altig: 19hr 5min
  2. Guido Reybrouck @ 36sec
  3. Edward Sels s.t.
  4. Jan Janssen s.t.
  5. Arie Den Hartog s.t.
  6. Hubertus Harings s.t.
  7. Tommaso De Pra s.t.
  8. Walter Boucquet @ 43sec
  9. Frans Brands @ 44sec
  10. Gerben Karstens @ 46sec

Stage 5: Saturday, June 25, Dieppe - Caen, 178.5 km

  1. Franco Bitossi: 4hr 55min 50sec
  2. Edward Sels @ 1sec
  3. Willy Planckaert s.t.
  4. Guido Reybrouck s.t.
  5. Gerben Karstens s.t.
  6. Rik Van Looy s.t.
  7. Georges Vandenberghe s.t.
  8. Jan Janssen s.t.
  9. Georges Vanconingsloo s.t.
  10. Josef Huysmans s.t.

GC after stage 5:

  1. Rudi Altig: 24hr 51sec
  2. Guido Reybrouck @ 36sec
  3. Edward Sels s.t.
  4. Jan Janssen s.t.
  5. Arie Den Hartog s.t.
  6. Hubertus Harings s.t.
  7. Tommaso De Pra s.t.
  8. Frans Brands @ 44sec
  9. Gerben Karstens @ 46sec
  10. Willy Planckaert @ 47sec

Stage 6: Sunday, June 26, Caen - Angers, 216.5 km

  1. Edward Sels: 5hr 21min 43sec
  2. Rik Van Looy s.t.
  3. Jozef Huysmans s.t.
  4. Walter Boucquet s.t.
  5. Jos Van der Vleuten s.t.
  6. Jan Janssen s.t.
  7. Hubertus Zilverberg s.t.
  8. Herman Vrancken s.t.
  9. Gerben Karstens s.t.
  10. Georges Vandenberghe s.t.

GC after stage 6:

  1. Rudi Altig: 29hr 22min 34sec
  2. Edward Sels @ 36sec
  3. Guido Reybrouck s.t.
  4. Jan Janssen s.t.
  5. Hubertus Harings s.t.
  6. Arie Den Hartog s.t.
  7. Tommaso De Pra s.t.
  8. Frans Brands s.t.
  9. Gerben Karstens @ 46sec
  10. Willy Planckaert @ 47sec

Stage 7: Monday, June 27, Angers - Royan, 252.5 km

  1. Albert Van Vlierberghe: 7hr 11min 21sec
  2. Walter Boucquet s.t.
  3. Jos Van der Vleuten s.t.
  4. Rudi Altig s.t.
  5. Willy Planckaert @ 16sec
  6. Gerben Karstens s.t.
  7. Rik Van Looy s.t.
  8. Edward Sels s.t.
  9. Guido Neri s.t.
  10. Roger Swerts s.t.

GC after Stage 7:

  1. Rudi Altig: 36hr 33min 55sec
  2. Albert Van Vlierberghe @ 47sec
  3. Edward Sels @ 54sec
  4. Guido Reybrouck s.t.
  5. Jan Janssen s.t.
  6. Hubertus Harings s.t.
  7. Arie Den Hartog s.t.
  8. Tommaso De Pra s.t.
  9. Frans Brands @ 1min
  10. Gerben Karstens @ 1min 2sec

Stage 8: Tuesday, June 28, Royan - Bordeaux, 137.5 km

  1. Willy Planckaert: 2hr 58min 26sec
  2. Gerben Karstens s.t.
  3. Jan Janssen s.t.
  4. Rik Van Looy s.t.
  5. Edward Sels s.t.
  6. Jo De Roo s.t.
  7. Guido Reybrouck s.t.
  8. Michel Grain s.t.
  9. Henk Nijdam s.t.
  10. Maurice Benet s.t.

GC after stage 8:

  1. Rudi Altig: 39hr 32min 21sec
  2. Albert Van Vleirberghe @ 47sec
  3. Edward Sels @ 52sec
  4. Guido Reybrouck s.t.
  5. Jan Janssen s.t.
  6. Hubertus Harings s.t.
  7. Arie Den Hartog s.t.
  8. Tommaso De Pra s.t.
  9. Frans Brands @ 1min
  10. Gerben Karstens @ 1min 2sec

Stage 9: Wednesday, June 29, Bordeaux - Bayonne, 201 km

  1. Gerben Karstens: 5hr 15min 58sec
  2. Willy Planckaert s.t.
  3. Jan Janssen s.t.
  4. Rik Van Looy s.t.
  5. Edward Sels s.t.
  6. Michel Grain s.t.
  7. Guido Reybrouck s.t.
  8. Georges Vandenberghe s.t.
  9. Johnny Schleck s.t.
  10. Pierre Beuffeuil s.t.

GC after Stage 9:

  1. Rudi Altig: 44hr 48min 19sec
  2. Albert Van Vlierberghe @ 47sec
  3. Edward Sels @ 52sec
  4. Guido Reybrouck s.t.
  5. Jan Janssen s.t.
  6. Hubertus Harings s.t.
  7. Tommaso De Pra s.t.
  8. Arie Den Hartog s.t.
  9. Frans Brands @ 1min
  10. Gerben Karstens @ 1min 20sec

Stage 10: Thursday, June 30, Bayonne - Pau, 234.5 km

Major ascent: Aubisque

  1. Tommaso De Pra: 6hr 37min
  2. Willy In't Ven @ 1sec
  3. Jan Janssen @ 2min 3sec
  4. Domingo Perurena s.t.
  5. Cees Haast s.t.
  6. José-Antonio Momene s.t.
  7. Josef Huysmans s.t.
  8. Henri De Wolf s.t.
  9. Marcello Mugnaini s.t.
  10. Lucien Aimar s.t.

GC after stage 10:

  1. Tomasso De Pra: 51hr 26min 11sec
  2. Jan Janssen @ 2min 3sec
  3. Josef Huysmans @ 2min 14sec
  4. José-Antonio Momene s.t.
  5. Jean-Claude Lebaube s.t.
  6. Karl-Heinz Kunde s.t.
  7. Lucien Aimar s.t.
  8. Guido De Rosso s.t.
  9. Henri De Wolf @ 2min 59sec
  10. Domingo Perurena @ 3min 21sec

Stage 11: Friday, July 1, Pau - Luchon, 188 km

Major ascents: Ares, Mente, Portillon

  1. Marcello Mugnaini: 5hr 54min 42sec
  2. Rudi Altig @ 48sec
  3. Jacques Anquetil s.t.
  4. Jean-Claude Lebaube @ 50sec
  5. Karl-Heinz Kunde s.t.
  6. Luis-Pedro Santamarina s.t.
  7. Raymond Poulidor s.t.
  8. André Zimmermann s.t.
  9. Francisco Gabica s.t.
  10. Ferdi Bracke s.t.

GC after Stage 11:

  1. Jean-Claude Lebaube: 57hr 23min 57sec
  2. Karl-Heinz Kunde s.t.
  3. Marcello Mugnaini @ 17sec
  4. Jan Janssen @ 1min 6sec
  5. Lucien Aimar @ 1min 56sec
  6. Raymond Delisle @ 2min 24sec
  7. Guido De Rosso @ 2min 34sec
  8. José-Antonio Momene @ 3min 28sec
  9. Tommaso De Pra @ 3min 54sec
  10. Domingo Perurena @ 4min 35sec

Stage 12: Sunday, July 3, Luchon - Revel, 218.5 km

Major ascents: Ares, Portet d'Aspet

  1. Rudi Altig: 6hr 32min 15sec
  2. Tom Simpson @ 1sec
  3. Jozef Spruyt @ 2sec
  4. Michel Grain @ 4sec
  5. Edward Sels @ 5sec
  6. Jan Janssen s.t.
  7. Armand Desmet s.t.
  8. Georges Vendenberghe s.t.
  9. Gerben Karstens s.t.
  10. Josef Huysmans s.t.

GC after Stage 12:

  1. Karl-Heinz Kunde: 63hr 56min 17sec
  2. Jean-Claude Lebaube @ 27sec
  3. Marcello Mugnaini @ 44sec
  4. Jan Janssen @ 1min 6sec
  5. Lucien Aimar @ 1min 56sec
  6. Raymond Delisle @ 2min 24sec
  7. Guido De Rosso @ 2min 34sec
  8. José-Antonio Momene @ 3min 28sec
  9. Tommaso De Pra @ 3min 54sec
  10. Cees Haast @ 4min 35sec

Stage 13: Monday, July 4, Revel - Sète, 191.5 km

  1. Georges Vandenberghe: 5hr 46min 20sec
  2. Tom Simpson s.t.
  3. Guido DeRosso s.t.
  4. Willy Planckaert @ 19sec
  5. Georges Vanconingsloo s.t.
  6. Guido Reybrouck s.t.
  7. Edward Sels s.t.
  8. Maurice Benet s.t.
  9. Henk Nijdam s.t.
  10. Gerben Karstens s.t.

GC after Stage 13:

  1. Karl-Heinz Kunde: 69hr 42min 56sec
  2. Jean-Claude Lebaube @ 27sec
  3. Marcello Mugnaini @ 44sec
  4. Jan Janssen @ 1min 6sec
  5. Lucien Aimar @ 1min 56sec
  6. Guido De Rosso @ 2min 15sec
  7. Raymond Delisle @ 2min 24sec
  8. José-Antonio Momene @ 3min 28sec
  9. Tommaso De Pra @ 3min 54sec
  10. Cees Haast @ 4min 35sec

Stage 14A: Tuesday, July 5, Montpellier - Vals les Bains, 144 km

  1. Jo De Roo: 3hr 23min 54sec
  2. Lucien Aimar @ 4sec
  3. Maurice Benet s.t.
  4. Jozef Spruyt @ 7sec
  5. Guido Carlesi s.t.
  6. Arie Den Hartog s.t.
  7. Henri De Wolf @ 15sec
  8. Georges Groussard s.t.
  9. Ferdi Bracke @ 18sec
  10. Willy Monty @ 22sec

GC after Stage 14A:

  1. Karl-Heinz Kunde: 73hr 7min 14sec
  2. Jean-Claude Lebaube @ 27sec
  3. Marcello Mugnaini @ 44sec
  4. Jan Janssen @ 1mn 6sec
  5. Lucien Aimar @ 1min 36sec
  6. Guido De Rosso @ 2min 15sec
  7. Raymond Delisle @ 2min 24sec
  8. José-Antonio Momene @ 3min 28sec
  9. Tommaso De pra @ 3min 54sec
  10. Cees Haast @ 4min 35sec

Stage 14B: Tuesday, July 5, Val des Bains 20 km Individual Time Trial

  1. Raymond Poulidor: 28min 26sec
  2. Jacques Anquetil @ 7sec
  3. Rudi Altig @ 29sec
  4. Rolf Wolfshohl @ 33sec
  5. Tom Simpson @ 40sec
  6. José-Maria Errandonea s.t.
  7. Gerben Karstens s.t.
  8. Antonio Gomez del Moral @ 46sec
  9. Lucien Aimar @ 47sec
  10. Francisco Gabica @ 49sec

GC after stage 14B:

  1. Karl-Heinz-Kunde: 73hr 37min 11sec
  2. Jan Janssen @ 32sec
  3. Lucien Aimar @ 52sec
  4. Marcello Mugnaini @ 1min 16sec
  5. Jean-Claude Lebaube @ 1min 28sec
  6. Guido De Rosso @ 2min 30sec
  7. Raymond Delisle @ 2min 46sec
  8. José-Antonio Momene @ 3min 7sec
  9. Tommaso De Pra @ 4min 33sec
  10. Cees Haast @ 4min 37sec

Stage 15: Wednesday, July 6, Privas - Bourg d'Oisans, 203.5 km

Major ascent: Ornon

  1. Luis Otano: 5hr 46min 50sec
  2. Joaquim Galera @ 2min 34sec
  3. Julio Jimenez s.t.
  4. Roger Pingeon @ 2min 39sec
  5. Guido Reybrouck @ 2min 54sec
  6. Edward Sels @ 3min 15sec
  7. Francisco Gabica @ 3min 22sec
  8. Raymond Poulidor s.t.
  9. Valentin Uriona @ 3min 24sec
  10. Jan Janssen @ 3min 53sec

GC after Stage 15:

  1. Karl-Heinz Kunde: 79hr 27min 55sec
  2. Jan Janssen @ 31sec
  3. Lucien Aimar @ 58sec
  4. Marcello Mugnaini @ 2min 19sec
  5. Jean-Claude Lebaube @ 2min 31sec
  6. José-Antonio Momene @ 3min 13sec
  7. Guido De Rosso @ 3min 33sec
  8. Raymond Delisle @ 3min 49sec
  9. Cees Haast @ 4min 52sec
  10. Raymond Poulidor @ 5min 12sec

Stage 16: Thursday, July 7, Bourg d'Oisans - Briançon, 148.5 km

Major ascents: Croix de Fer, Télégraphe, Galibier

  1. Julio Jimenez: 4hr 41min 59sec
  2. Jacques Anquetil @ 2min 25sec
  3. Raymond Poulidor s.t.
  4. Josef Huysmans @ 2min 27sec
  5. Herman Van Springel @ 3min 11sec
  6. Joaquim Galera @ 3min 28sec
  7. Willy Planckaert @ 3min 31sec
  8. Roger Pingeon s.t.
  9. Lucien Aimar s.t.
  10. Jan Janssen s.t.

GC after stage 16:

  1. Jan Janssen: 84hr 13min 55sec
  2. Lucien Aimar @ 27sec
  3. Marcello Mugnaini @ 1min 48sec
  4. José-Antonio Momene @ 2min 42sec
  5. Karl-Heinz Kunde @ 3min 15sec
  6. Raymond Poulidor @ 3min 36sec
  7. Jacques Anquetil @ 4min 44sec
  8. Francisco Gabica @ 5min 30sec
  9. Roger Pingeon @ 7min 28sec
  10. Martin Van den Bossche @ 7min 32sec

Stage 17: Friday, July 8, Briançon - Torino, 160 km

Major ascents: Montgenèvre, Sestriere

  1. Franco Bitossi: 4hr 3min
  2. Antonio Gomez del Moral s.t.
  3. Giuseppe Fezzardi s.t.
  4. Rolf Wolfshohl s.t.
  5. Herman Van Springel @ 7sec
  6. Frans Brands @ 1min 40sec
  7. Domingo Perurena s.t.
  8. Lucien Aimar s.t.
  9. Willy Planckaert @ 3min 42sec
  10. Henk Nijdam s.t.

GC after stage 17:

  1. Lucien Aimar: 88hr 19min 2sec
  2. Jan Janssen @ 1min 35sec
  3. Marcello Mugnaini @ 3min 23sec
  4. José-Antonio Momene @ 4min 17sec
  5. Karl-Heinz Kunde @ 4min 50sec
  6. Raymond Poulidor @ 5min 11sec
  7. Herman Van Springel @ 6min 11sec
  8. Jacques Anquetil @ 6min 19sec
  9. Francisco Gabica @ 7min 5sec
  10. Roger Pingeon @ 9min 3sec

Stage 18: Sunday, July 10, Ivrea - Chamonix, 188 km

Major ascents: Grand St. Bernard, Forclaz, Montets

  1. Edy Schutz: 5hr 55min 46sec
  2. Raymond Poulidor @ 1sec
  3. Jan Janssen @ 50sec
  4. Herman Van Springel s.t.
  5. Martin Van den Bossche s.t.
  6. Josef Huysmans s.t.
  7. Jacques Anquetil s.t.
  8. José-Antonio Momene s.t.
  9. Aurelio Gonzalez s.t.
  10. Lucien Aimar s.t.

GC after stage 18:

  1. Lucien Aimar: 94hr 15min 38sec
  2. Jan Janssen @ 1min 35sec
  3. Marcello Mugnaini @ 3min 23sec
  4. José-Antonio Momene @ 4min 17sec
  5. Raymond Poulidor @ 4min 22sec
  6. Karl-Heinz-Kunde @ 4min 50sec
  7. Herman Van Springel @ 6min 11sec
  8. Jacques Anquetil @ 6min 19sec
  9. Francisco Gabica @ 7min 5sec
  10. Roger Pingeon @ 9min 3sec

Stage 19: Monday, July 11, Chamonix - St. Etienne, 264.5 km

Major ascent: Grand Bois

  1. Ferdi Bracke: 7hr 7min 50sec
  2. Edy Schutz @ 51sec
  3. Esteban Martin @ 52sec
  4. Aurelio Gonzalez @ 54sec
  5. Domingo Perurena @ 1min 2sec
  6. Willy Planckaert s.t.
  7. Herman Van Springel s.t.
  8. Franco Bitossi s.t.
  9. Willy Monty s.t.
  10. Gines Garcia s.t.

GC after Stage 19:

  1. Lucien Aimar: 101hr 24min 30sec
  2. Jan Janssen @ 1min 35sec
  3. Marcello Mugnaini @ 3min 23sec
  4. José-Antonio Momene @ 4min 17sec
  5. Raymond Poulidor @ 4min 22sec
  6. Karl-Heinz-Kunde @ 4min 50sec
  7. Herman Van Springel @ 6min 11sec
  8. Francisco Gabica @ 7min 5sec
  9. Roger Pingeon @ 9min 3sec
  10. Martin Van den Bossche @ 9min 7sec

Stage 20: Tuesday, July 12, St. Etienne - Montluçon, 223.5 km

  1. Henk Nijdam: 5hr 57min 44sec
  2. Walter Boucquet @ 1sec
  3. Gines Garcia @ 2sec
  4. Valentin Uriona @ 4sec
  5. Gerben Karstens @ 53sec
  6. Willy Planckaert s.t.
  7. Guido Reybrouck s.t.
  8. Herman Van Springel s.t.
  9. Edward Sels s.t.
  10. Josef Huysmans s.t.

GC after Stage 20:

  1. Lucien Aimar: 107hr 23min 7sec
  2. Jan Janssen @ 1min 35sec
  3. Marcello Mugnaini @ 3min 23sec
  4. José-Antonio Momene @ 4min 17sec
  5. Raymond Poulidor @ 4min 22sec
  6. Karl-Heinz Kunde @ 4min 50sec
  7. Herman Van Springel @ 6min 11sec
  8. Francisco Gabica @ 7min 5sec
  9. Roger Pingeon @ 9min 3sec
  10. Martin Van den Bossche @ 9min 7sec

Stage 21: Wednesday, July 13, Montluçon - Orléans, 232.5 km

  1. Pierre Beuffeuil: 6hr 6min 9sec
  2. Jos Van Der Vleuten @ 3min 15sec
  3. Georges Vandenberghe @ 4min 13sec
  4. Walter Boucquet @ 4min 14sec
  5. Sebastian Elorza s.t.
  6. Yvo Molenaers s.t.
  7. Victor Van Schil s.t.
  8. Gerben Karstens @ 4min 18sec
  9. Edward Sels s.t.
  10. Willy Planckaert s.t.

GC after Stage 21:

  1. Lucien Aimar: 113hr 33min 34sec
  2. Jan Janssen @ 1min 35sec
  3. Marcello Mugnaini @ 3min 23sec
  4. José-Antonio Memene @ 4min 17sec
  5. Raymond Poulidor @ 4min 22sec
  6. Karl-Heinz Kunde @ 4min 50sec
  7. Herman Van Springel @ 6min 11sec
  8. Francisco Gabica @ 7min 5sec
  9. Roger Pingeon @ 9min 3sec
  10. Martin Van den Bossche @ 9min 7sec

Stage 22A: Thursday, July 14, Orléans - Rambouillet, 111 km

  1. Edward Sels 2hr 50min 58sec
  2. Gerben Karstens s.t.
  3. Henk Nijdam s.t.
  4. Georges Vandenberghe s.t.
  5. Willy Planckaert s.t.
  6. Frans Brands s.t.
  7. Michel Grain s.t.
  8. Rik Wouters s.t.
  9. Herman Vrancken s.t.
  10. Christian Raymond s.t.

GC after Stage 22A:

  1. Lucien Aimar: 116hr 24min 32sec
  2. Jan Janssen @ 1min 35sec
  3. Marcello Mugnaini @ 3min 23sec
  4. José-Antonio Momene @ 4min 17sec
  5. Raymond Poulidor @ 4min 22sec
  6. Karl-Heinz Kunde @ 4min 50sec
  7. Herman Van Springel @ 6min 11sec
  8. Francisco Gabica @ 7min 5sec
  9. Roger Pingeon @ 9min 3sec
  10. Martin Van den Bossche @ 9min 7sec

Stage 22B (Final Stage): Thursday, July 14, Rambouillet - Paris 51.3 km Individual Time Trial

  1. Rudi Altig: 1hr 6min 48sec
  2. Ferdi Bracke @ 7sec
  3. Raymond Poulidor @ 41sec
  4. Luis Otano @ 1min 29sec
  5. Gerben Karstens @ 1min 50sec
  6. José-Maria Errandonea @ 2min 14sec
  7. Domingo Perurena s.t.
  8. Roger Pingeon @ 2min 20sec
  9. Francisco Gabica @ 2min 21sec
  10. Carlos Echevarria @ 2min 23sec

Final Complete 1966 Tour de France General Classification


Photos from the 1966 Tour de France:

Stage 11: Poulidor, marked by Anquetil (in Ford jersey), leads the best up the Portillion.

Stage 16: Again, it's Anquetil and Poulidor.

Pouildor riding the 1966 Tour's final time trial.