BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Giro della Provincia di Reggio Calabria (2.1), Italy

February 11 - February 12

Back to Giro della Reggio Calabria index page

Stage 1 | Stage 2 |


Sunday, February 12: 2nd and Final Stage, Lamezia Terme - Reggio Calabria, 191.6 km

Stage 2 finish

  1. Elia Viviani (Liquigas) 4hr 45min 58sec. 40.200 km/hr
  2. Daniele Colli (Team Type 1) s.t.
  3. Maximilian Richeze (Nippo) s.t.
  4. Roberto Cesare (Meridiana) s.t.
  5. Gianluca Maggiore (Utensilnord) s.t.
  6. Elia Favilli (Farnese Vini) s.t.
  7. Filippo Baggio (Utensilnord) s.t.
  8. Davide Vigano (Lampre) s.t.
  9. Sonny Cobrelli (Colnago-CSF) st.
  10. Claudio Corioni (Acqua & Sapone) s.t.
  11. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  12. Javier Moreno (Androni Giocattoli) s.t.
  13. Georg Preidler (Team Type 1) s.t.
  14. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  15. Marco Frapporti (Idea) s.t.
  16. Federico Rocchetti (Utensilnord) s.t.
  17. Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
  18. Aristide Ratti (Idea) s.t.
  19. Paolo Bailetti (Utensilnord) s.t.
  20. Davide Cimolai (Lampre) s.t.
  21. Maciej Paterski (Liquigas) s.t.
  22. Rubens Bertogliati (Team Type 1) s.t.
  23. Juan Pablo Forero (Colombia-Coldeportes) s.t.
  24. Giuseppe De Maria (Idea) s.t.
  25. Oleg Berdos (Utensilnord) s.t.
  26. Francesco Failli (Farnese Vini) s.t.
  27. Vegard Stake Laengen (Team Type 1) s.t.
  28. Gabriele Bosisio (Utensilnord) @ 7sec
  29. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  30. Mauro Abel Richeze (Nippo @ 10sec

Final GC after Stage 2: 361.80 km raced at an average speed of 42.415 km/hr

  1. Elia Viviani (Liquigas) 8hr 31min 28sec
  2. Daniele Colli (Team Type 1) @ 8sec
  3. Elia Favilli (Farnese Vini) @ 16sec
  4. Maximilian Richeze (Nippo) s.t.
  5. Roberto Cesaro (Meridiana) @ 20sec
  6. Filippo Baggio (Utensilnord) s.t.
  7. Marco Frapporti (Idea) s.t.
  8. Georg Preidler (Team Type 1) s.t.
  9. Davide Cimolai (Lampre) s.t.
  10. Federico Rocchetti (Utensilnord) s.t.
  11. Giuseppe De Maria (Idea) s.t.
  12. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  13. Claudio Coriaoni (Acqua @ Sapone) s.t.
  14. Paolo Bailetti (Utensilnord) s.t.
  15. Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
  16. Aristide Ratti (Idea) s.t.
  17. Juan Pablo Forero (Colombia-Coldeportes) s.t.
  18. Sonny Cobrelli (Colnago-CSF) s.t.
  19. Javier Moreno (Androni Giocattoli) s.t.
  20. Maciej Paterski (Liquigas) s.t.
  21. José Rodolfo Serpa (Androni Giocattoli) s.t.
  22. Rubens Bertogliati (Team Type 1) s.t.
  23. Francesco Failli (Farnese Vini) s.t.
  24. Oleg Berdos (Utensilnord) s.t.
  25. Vegard Stake Laengen (Team Type 1) s.t.
  26. Damiano Cunego (Lampre) @ 27sec
  27. Gabriele Bosisio (Utensilnord) s.t.
  28. Francesco Reda (Acqua & Sapone) @ 35sec
  29. Jeffry Romero (Colombia-Coldeportes) s.t.
  30. Luca Mazzanti (Farnese Vini) s.t.

Sacha Modolo

Sacha Modolo before the start. It's still really cold.

Stage 2 start

It's not only cold at the start, it's raining.

Stage 2 start

They're off.

Stage 2 finish

The rush for the line

Stage 2 finish

With 50 meters to go, Viviani has it nailed.

Elia Viviani and Stefania Bivone

Elia Viviani won both stages. Here is stand with Miss Italy, Stefania Bivone


Saturday, February 11: Stage 1, Melito di Porto Salvo - Chiaravalle Centrale, 170.2 km

Stage 1 finish

  1. Elia Viviani (Liquigas) 3hr 45min 50sec. 45.219 km/hr
  2. Daniele Colli (Team Type 1) s.t.
  3. Elia Favilli (Farnese Vini) s.t.
  4. Marco Frapporti (Idea) s.t.
  5. Davide Cimolai (Lampre) s.t.
  6. Giuseppe De Maria (Idea) s.t.
  7. Roberto Cesaro (Meridiana) s.t.
  8. Georg Preidler (Team Type 1) s.t.
  9. Ariel Maximiliano Richeze (Nippo) s.t.
  10. Filippo Baggio (Utensilnord) s.t.
  11. Enrico Rossi (Meridiana) s.t.
  12. Aleksander Serebryakov (Team Type 1) s.t.
  13. Federico Rocchetti (Utensilnord) s.t.
  14. Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
  15. Alexander Zhdanov (Nippo) s.t.
  16. Fabio Felline (Androni Giocattoli) s.t.
  17. Jeffry Romero (Colombia-Coldeportes) s.t.
  18. Paolo Bailetti (Utensilnord) s.t.
  19. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  20. Luca Barla (Idea) s.t.
  21. Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
  22. Juan Pablo Forero (Colombia-Coldeportes) s.t.
  23. Valerio Agnoli (Liquigas) s.t.
  24. Claudio Corioni (Acqua & Sapone) s.t.
  25. Jarlinson Pantano (Colombia-Coldeportes) s.t.
  26. Tiziano Dall'Antonia (Liquigas) s.t.
  27. Aristide Ratti (Idea) s.t.
  28. Fortunato Baliani (Nippo) s.t.
  29. Dominik Nerz (Liquigas) s.t.
  30. Luca Mazzanti (Farnese Vini) s.t.

GC after Stage 1:

  1. Elia Viviani (Liquigas) 3hr 45min 40sec
  2. Daniele Colli (Team Type 1) @ 4sec
  3. Elia Favilli (Farnese Vini) @ 6sec
  4. Marco Frapporti (Idea) @ 10sec
  5. Davide Cimolai (Lampre) s.t.
  6. Giuseppe De Maria (Idea) s.t.
  7. Roberto Cesaro (Meridiana) s.t.
  8. Georg Preidler (Team Type 1) s.t.
  9. Ariel Maximiliano Richeze (Nippo) s.t.
  10. Filippo Baggio (Utensilnord) s.t.
  11. Enrico Rossi (Meridiana) s.t.
  12. Aleksander Serebryakov (Team Type 1) s.t.
  13. Federico Rocchetti (Utensilnord) s.t.
  14. Francesco Reda (Acqua & Sapone) s.t.
  15. Alexander Zhdanov (Nippo) s.t.
  16. Fabio Felline (Androni Giocattoli) s.t.
  17. Jeffry Romero (Colombia-Coldeportes) s.t.
  18. Paolo Bailetti (Utensilnord) s.t.
  19. Miguel Angel Rubiano (Androni Giocattoli) s.t.
  20. Luca Barla (Idea) s.t.
  21. Antonio Santoro (Androni Giocattoli) s.t.
  22. Juan Pablo Forero (Colombia-Coldeportes) s.t.
  23. Valerio Agnoli (Liquigas) s.t.
  24. Claudio Corioni (Acqua & Sapone) s.t.
  25. Jarlinson Pantano (Colombia-Coldeportes) s.t.
  26. Tiziano Dall'Antonia (Liquigas) s.t.
  27. Aristide Ratti (Idea) s.t.
  28. Fortunato Baliani (Nippo) s.t.
  29. Dominik Nerz (Liquigas) s.t.
  30. Luca Mazzanti (Farnese Vini) s.t.

Team Hungary

The Hungarian team before the start

Team Lampre

Lampre is presented

Valerio Agnoli and Elia Viviani

Valerio Agnoli, Elia Viviani and the rest of the Liquigas squad

Victor Hugo Pena

Victor Hugo Pena

José Rodolfo Serpa

José rodolfo Serpa after the race

Stage 1 podium

Stage 1 podium: From left, Daniele Colli, Elia Viviani, Elia Favilli