BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2009 Tour de Luxembourg (HC)

Results

Tour de Luxembourg podium history

June 3 - June 7

Sunday, June 7: 4th and final stage, Mersch - Luxembourg, 160.4 km.

1. Matti Breschel (Saxo) 4hr 15min 2sec. 37.736 km/hr
2. Alexandre Usov (Cofidis) s.t.
3. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
4. Geoffroy Lequatre (Agritubel) s.t.
5. Aitor Galdos (Euskaltel) s.t.
6. Romian Feillu (Agritubel) s.t.
7. Borut Bozic (Vacansoleil) s.t.
8. Frank Schleck (Saxo) s.t.
9. Koen De Kort (Skil-Shimano) s.t.
10. Vincent Jerome (Bouygues Telecom) @ 5sec

Final GC after Stage 4:

1. Frank Schleck (Saxo) 17hr 51min 49sec. 693.7 km ridden at 38.833 km/hr.
2. Andreas Kloden (Astana) @ 10sec
3. Marco Marcato (Vacansoleil) @ 1min 32sec
4. Matti Breschel (Saxo) @ 1min 34sec
5. Assan Bazayev (Astana) @ 1min 59sec
6. Matteo Carrara (Vacansoleil) @ 2min 13sec
7. Gustav Larsson (Saxo) @ 2min 17sec
8. Emanuele Vona (ISD) s.t.
9. Domenico Pozzovivo (CSF) @ 2min 20sec
10. Amets Txurruka (Euskaltel) @ 2min 24sec
11. Andy Schleck (Saxo) @ 2min 32sec
12. Ederico Canuti (CSF) @ 2min 39sec
13. Chris Anker Sorensen (Saxo) @ 2min 43sec
14. Sebastine Delfosse (Landbouwkrediet) s.t.
15. Ruslan Podgorny (ISD) @ 3min 15sec
16. Remi Cusin (Agritubel) @ 3min 58sec
17. Kurt-Asle Arvesen (Saxo) @ 4min 5sec
18. Aitor Galdos (Euskaltel) @ 4min 33sec
19. Yukihiro Doi (Skil-Shimano) @ 4min 52sec
20. Michael Schar (Astana) @ 4min 56sec

Saturday, June 6: Stage 3, Wiltz - Diekirch, 185.3 km.

1. Frank Schleck (Saxo) 4hr 43min 31sec. 39.214 km/hr
2. Andreas Kloden (Astana) @ 6sec
3. Matti Breschel (Saxo) @ 1min 39sec
4. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
5. Gustav Larsson (Saxo) s.t.
6. Chris Anker Sorensen (Saxo) @ 1min 43sec
7. Emanuele Vona (ISD) @ 2min 3sec
8. Federico Canuti (CSF) s.t.
9. Remi Cusin (Agritubel) s.t.
10. Assan Bazayev (Astana) s.t.

GC after Stage 3:

1. Frank Schleck (Saxo) 13hr 36min 47sec
2. Andreas Kloden (Astana) @ 4sec
3. Marco Marcato (Vacansoleil) @ 1min 32sec
4. Matti Breschel (Saxo) @ 1min 34sec
5. Assan Bazayev (Astana) @ 1min 53sec
6. Gustav Larsson (Saxo) @ 1min 57sec
7. Andy Schleck (Saxo) @ 2min 6sec
8. Matteo Carrara (Vacansoleil) @ 2min 7sec
9. Emanuele Vona (ISD) @ 2min 11sec
10. Domenico Pozzovivo (CSF) @ 2min 14sec

Friday, June 5: Stage 2, Schifflange - Differdange, 187.9 km.

1. Andy Schleck (Saxo) 5hr 46sec. 37.484 km/hr
2. Matti Breschel (Saxo) s.t.
3. Aitor Galdos (Euskaltel) s.t.
4. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
5. Geoffroy Lequatre (Agritubel) s.t.
6. Assan Bazayev (Astana) s.t.
7. Emanuele Vona (ISD) s.t.
8. Yukihiro Doi (Skil-Shimano) s.t.
9. Marco Frapporti (CSF) @ 5sec
10. Andreas Kloden (Astana) s.t.

GC after stage 2:

1. Assan Bazayev (Astana) 8hr 53min 6sec
2. Marco Marcato (Vacansoleil) @ 3sec
3. Matti Breschel (Saxo) @ 5sec
4. Aitor Galdos (Euskaltel) @ 6sec
5. Andy Schleck (Saxo) @ 8sec
6. Andreas Kloden (Astana) s.t.
7. Geoffroy Lequatre (Agritubel) @ 9sec
8. Frank Schleck (Saxo) @ 10sec
9. Matteo Carrara (Vacasoleil) @ 11sec
10. Michael Schar (Astana) @ 17sec

Thursday, June 4: Stage 1, Luxembourg - Mondorf, 157.4 km.

1. Danilo Napolitano (Katusha) 3hr 48min 29sec. 41.333 km/hr
2. Steven Caethoven (Agrutbel) s.t.
3. Tom Veelers (Skil-Shimano) s.t.
4. Romain Feillu (Agritubel) s.t.
5. Tiziano Dall'Antonia (CSF) s.t.
6. Guillaume Blot (Cofidis) s.t.
7. Ruben Perez (Euskaltel) s.t.
8. Borut Bozic (Vacansoleil) s.t.
9. Cyrille Heymans (Differdange) s.t.
10. Christian Poos (Differdange) s.t.

GC after Stage 1:

1. Gregory Rast (Astana) 3hr 25min 15sec
2. Jonathan Hivert (Skil-Shimano) @ 2sec
3. Romain Feillu (Agritubel) @ 4sec
4. Assan Bazayev (Astana) @ 5sec
5. Gustav Larsson (Saxo) @ 6sec
6. Andreas Kloden (Astana) @ 8sec
7. Baden Cooke (Vacansoleil) s.t.
8. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
9. Alexei Markov (Katusha) s.t.
10. Tiziano Dall'Antonia (CSF) @ 9sec

Wednesday, June 3: Prologue, Luxembourg 2.7 km Individual Time Trial

1. Gregory Rast (Astana) 3min 46.78sec. 42.86 km/hr
2. Jonathan Hivert (Skil-Shimano) @ 2sec
3. Romain Feillu (Agritubel) @ 4sec
4. Assan Bazayev (Astana) @ 5sec
5. Gustav Larsson (Saxo) @ 6sec
6. Andreas Kloden (Astana) @ 8sec
7. Baden Cooke (Vacansoleil) s.t.
8. Marco Marcato (Vacansoleil) s.t.
9. Alexei Markov (Katusha) s.t.
10. Tiziano Dall'Antonia (CSF) @ 9sec
11. Frank Schleck (Saxo) @ 10sec
26. Andy Schleck (Saxo)@ 13sec