BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2011 Tour de l'Ain (2.1) Results

August 9 - August 13, France

Tour de l'Ain podium history

Saturday, August 13: 4th and Final Stage, Belley - Le Grand Colombier, 134.8 km

  1. Thibaut Pinot (FDJ) 3hr 47min 17sec. 35.9 km/hr
  2. David moncoutie (Cofidis) @ 3sec
  3. Leopold Koenig (NetApp) @ 1min 4sec
  4. Darwin Atapuma (Colombia Es Pasion) s.t.
  5. Wouter Poels (Vacansoleil) @ 1min 8sec
  6. Maxime Mederel (Big Mat-Auber 93) @ 1min 13sec
  7. Robinson Eduardo Chalapud (Colombia Es Pasion) @ 1min 14sec
  8. Rein Taaramae (Cofidis) @ 2min 50sec
  9. John Gadret (Ag2r) @ 3min 40sec
  10. Hector Leonardo Paez (Colombia Es Pasion) @ 3min 41sec

Final General Classification after stage 4:

  1. David Moncoutie (Cofidis) 14hr 5min 55sec. 557 km raced at an average speed of 39.58 km/hr
  2. Wouter Poels (Vacansoleil) @ 43sec
  3. Leopold King (NetApp) @ 1min 31sec
  4. Maxime Mederel (Big Mat-Auber 93) @ 1min 48sec
  5. Robinson Eduardo Chalapud (Colombia Es Pasion) @ 3min 26sec
  6. Pierre Rolland (Europcar) @ 3min 53sec
  7. John Gadret (Ag2r) @ 4min 14sec
  8. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) @ 4min 18sec
  9. Darwin Atapuma (Colombia Es Pasion) @ 4min 30sec
  10. Warren Barguil (France) @ 4min 31sec
  11. Romain Bardet (France) @ 3min 43sec
  12. Rein Taaramae (Cofidis) @ 5min
  13. Jerome Copel (Saur-Sojasun) @ 5min 16sec
  14. Thibaut Pinot (FDJ) @ 5min 23sec
  15. Hubert Dupont (Ag2r) @ 7min 32sec
  16. Florian Guillou (Bretagne-Schuller) @ 8min 7sec
  17. Svein Tuft (Spidertech) @ min 35sec
  18. Tanel Kangert (Astana) @ 8min 39sec
  19. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) @ 10min 10sec
  20. Emilien Viennet (France) @ 10min 24sec
  21. Hector Leonardo Paez (Colombia Es Pasion) @ 10min 54drv
  22. Thomas Damaseau (skil-Shimano) @ 14min 57sec
  23. Andreas Dietziker (NetApp) @ 15min 12sec
  24. Daryl Impey (Net App) @ 15min 17sec
  25. Jan Barta (NetApp) @ 15min 50sec

Friday, August 12: Stage 3, Nantua - Lélex, 129.1 km

  1. Wouter Poels (Vacansoleil) 3hr 16min 4sec
  2. Pierre Rolland (Europcar) s.t.
  3. David Moncoutié (Cofidis) @ 2sec
  4. Romain Bardet (France) @ 24sec
  5. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  6. Warren Barguil (France) s.t.
  7. Cyril Dessel (Ag2r) s.t.
  8. Florian Guillou (Bretagne-Schuller) s.t.
  9. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  10. Leopold Koenig (NetApp) s.t.

GC after Stage 3:

  1. Wouter Poels (Vacansoleil) 10hr 20min 13sec
  2. Pierre Rolland (Europcar) @ 22sec
  3. David Moncoutié (Cofidis) @ 28sec
  4. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) @ 41sec
  5. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  6. Svein Tuft (Spidertech) @ 49sec
  7. Leopold Koenig(NetApp) @ 56sec
  8. Hubert Dupont (Ag2r) @ 59sec
  9. John Gadret (Ag2r) s.t.
  10. Warren Barguil (France) @ 1min

Thursday, August 11: Stage 2, Parc des Oiseaux - Bellignat, 153.6 km

  1. Thibaut Pinot (FDJ) 3hr 43min 14sec
  2. Rein Taaramae (Cofidis) s.t.
  3. Wputer Poels (Vacansoleil) s.t.
  4. Sylvain Georges (Big Mat-Auber 93) @ 12sec
  5. Thomas Damuseau (Skil-Shimano) s.t.
  6. Romain Bardet (France) s.t.
  7. Johnny Hoogerland (Vacansoleil) s.t.
  8. Robinson Eduardo Chalapud (Colombia Es Pasion) s.t.
  9. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) s.t.
  10. John Gadret (Ag2r) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Thibaut Pinot (FDJ) 7hr 4min 14sec
  2. Rein Taaramae (Cofidis) @ 2sec
  3. Wouter Poels (Vacansoleil) @ 5sec
  4. Wilco Kelderman (Rabobank) @ 11sec
  5. Jan Barta (NetApp) s.t.
  6. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) @ 12sec
  7. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  8. Sander Oostlander (Skil-Shimano) @ 18sec
  9. Daryl Impey (NetApp) @ 19sec
  10. Tanel Kangert (Astana) s.t.

Wednesday, August 10: Stage 1, Mexmieux - St. Vulbas, 139.6 km

  1. Jimmy Casper (Saur-Sojasun) 3hr 16min 26sec
  2. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) s.t.
  3. Robin Chaigneau (Skil-Shimano) s.t.
  4. Daryl Impey (NetApp) s.t.
  5. Jasper Bovenhuis (Rabobank) s.t.
  6. Pim Ligthart (Vacansoleil) s.t.
  7. Morgan Kneisky (Roubaix Lille Metropole) s.t.
  8. Geoffrey Soupe (FDJ) s.t.
  9. Wouter Poels (Vacansoleil) s.t.
  10. Giovanni Bernaudeau (Euorpcar) s.t.

GC after Stage 1:

  1. Wilco Kelderman (Rabobank) 3hr 20min 59sec
  2. Jan Barta (NetApp) s.t.
  3. Jimmy Casper (Saur-Sojasun) @ 1sec
  4. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) s.t.
  5. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  6. Tom Dumoulin (Rabobank) @ 3sec
  7. Laurent Mangel (Saur-Sojasun) @ 4sec
  8. Jasper Bovenhuis (Rabobank) s.t.
  9. Tony Hurel (Europcar) @ 5sec
  10. Robin Chaigneau (Skil-Shimano) @ 7sec

Tuesday, August 9: Prologue, Bourg en Bresse 3.7 km Individual Time Trial

  1. Wilco Kelderman (Rabobank) 4min 33sec
  2. Jan Barta (NetApp) s.t.
  3. Jean-Christophe Peraud (Ag2r) @ 1sec
  4. Jerome Coppel (Saur-Sojasun) s.t.
  5. Tom Dumoulin (Rabobank) @ 3sec
  6. Laurent Mangel (Saur-Sojasun) @ 4sec
  7. Jasper Bovenhuis (Rabobank) s.t.
  8. Tony Hurel (Europcar) @ 5sec
  9. Sander Oostlander (Skil-Shimano) @ 7sec
  10. Daryl Impey (NetApp) @ 8sec