BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of he Giro d'Italia, vol.1 Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Circuit de la Sarthe (2.1), France

62nd edition: April 8 - April 11, 2014

Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire (2.1), France

Circuit de la Sarthe podium history | 2013 edition | 2015 edition | Startlist with backnumbers |

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 |

Circuit de la Sarthe course map


Friday, April 11: 5th and Final Stage, Abbaye de l'Epau - La Ferte Bernard, 184.8 km

The Race: Axel Dumont of Ag2r won the last stage of the Circuit de la Sarthe and his first professional race by attacking his breakaway, which had made good its escape with twenty kilometers to go.

With 1.5 km to go the 23-year old racer took off for the line, planning to "...either succeed or die. I was not there for fourth or fifth place." This was Ag2r's 10th victory this season.

Ramunas Navardauskas successfully defended the lead he gained yesterday thanks to his powerful Garmin-Sharp team. This was Navardauskas' first professional stage race victory.

Complete Results:

Winner's average speed: 40.762 km/hr

1 Axel Domont  AG2R LA MONDIALE 4hr 32min 1sec
2 Angelo Tulik  EUROPCAR @ 3 seconds
3 Anthony Geslin  FDJ
4 Gustav Larsson  IAM CYCLING
5 Stake Laengen Vegard  BRETAGNE - Séché Environnement
6 Nacer Bouhanni  FDJ 8
7 Giacomo Nizzolo  TREK FACTORY RACING
8 Manuel Belletti  ANDRONI GIOCATTOLI
9 Bryan Coquard  EUROPCAR
10 Fabio Duque Leonardo  COLOMBIA
11 Romain Feillu  BRETAGNE - Séché Environnement
12 Bartosz Huzarski  Team NETAPP ENDURA
13 Alexey Tsatevitch  KATUSHA TEAM
14 Juan José Lobato   TEAM MOVISTAR
15 Nathan Haas  TEAM GARMIN - SHARP
16 Edwin Alcibiades Avila   COLOMBIA
17 Sébastien Chavanel  FDJ
18 Jeffry Johan Romero   COLOMBIA
19 Marco Haller  KATUSHA TEAM
20 Fabio Felline  TREK FACTORY RACING
21 Grégory Habeaux  WANTY - GROUPE GOBERT
22 Thierry Hupond  GIANT - SHIMANO
23 Benoit Jarrier  BRETAGNE - Séché Environnement
24 Pieter Jacobs  TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
25 Alexander Porsev  KATUSHA TEAM
26 Fabio Silvestre  TREK FACTORY RACING
27 Anthony Roux  FDJ
28 Fumiyuki Beppu  TREK FACTORY RACING
29 Ramunas Navardauskas  TEAM GARMIN - SHARP
30 Julien Simon  COFIDIS, solutions crédits
31 Ben Hermans  BMC RACING TEAM
32 Francisco José Ventoso  TEAM MOVISTAR
33 Jesus Herrada Lopez  TEAM MOVISTAR
34 Anthony Delaplace  BRETAGNE - Séché Environnement
35 Arthur Van Overberghe  TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
36 Marco Minnaard  WANTY - GROUPE GOBERT
37 Rohan Dennis  TEAM GARMIN - SHARP
38 Mathias Frank  IAM CYCLING
39 Julien Berard  AG2R LA MONDIALE
40 Guillaume Levarlet  COFIDIS, solutions crédits
41 Arnaud Gerard  BRETAGNE - Séché Environnement
42 Reto Hollenstein  IAM CYCLING
43 Stephen Cummings  BMC RACING TEAM
44 Frantisek Padour  Team NETAPP ENDURA
45 Peter Stetina  BMC RACING TEAM
46 Yonder Godoy  ANDRONI GIOCATTOLI
47 Jérôme Coppel  COFIDIS, solutions crédits
48 Patrick Gretsch  AG2R LA MONDIALE
49 Juan Esteban Arango   COLOMBIA
50 Francis De Greef  WANTY - GROUPE GOBERT
51 Alexis Gougeard  AG2R LA MONDIALE
52 Brent Bookwalter  BMC RACING TEAM
53 Guillaume Bonnafond  AG2R LA MONDIALE
54 Brice Feillu  BRETAGNE - Séché Environnement
55 Stefan Denifl  IAM CYCLING
56 Daniel Oss  BMC RACING TEAM
57 Giovanni Bernaudeau  EUROPCAR
58 Martin Kohler  BMC RACING TEAM
59 Rodolfo Andres Torres   COLOMBIA
60 Christophe Le Mevel  COFIDIS, solutions crédits
61 Chad Haga  GIANT - SHIMANO
62 Erick Rowsell  Team NETAPP ENDURA
63 Tiago Machado  Team NETAPP ENDURA
64 Alexander Rybakov  KATUSHA TEAM
65 Emanuele Sella  ANDRONI GIOCATTOLI
66 Thomas Lövkvist  IAM CYCLING
67 Thomas Voeckler  EUROPCAR
68 Tony Hurel  EUROPCAR
69 Laurent Pichon  FDJ 17
70 Francis Mourey  FDJ 46
71 Kristof Vandewalle  TREK FACTORY RACING 56
72 Thomas Dekker  TEAM GARMIN - SHARP 1:17
73 Thomas Sprengers  TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 2:37
74 Jérôme Gilbert  WANTY - GROUPE GOBERT 5:04

Final GC after Stage 5: 673.3 km raced at an average speed of 40.887 km/hr

1 Ramunas Navardauskas  TEAM GARMIN - SHARP 16hr 28min 3sec
2 Rohan Dennis  TEAM GARMIN - SHARP @ 14 seconds
3 Julien Simon  COFIDIS, solutions crédits 17
4 Anthony Roux  FDJ 18
5 Anthony Delaplace  BRETAGNE - Séché Environnement 22
6 Arnaud Gerard  BRETAGNE - Séché Environnement 22
7 Mathias Frank  IAM CYCLING 27
8 Stephen Cummings  BMC RACING TEAM 30
9 Jesus Herrada Lopez  TEAM MOVISTAR 30
10 Fabio Felline  TREK FACTORY RACING 32
11 Thomas Voeckler  EUROPCAR 36
12 Ben Hermans  BMC RACING TEAM 40
13 Bartosz Huzarski  Team NETAPP ENDURA 43
14 Stefan Denifl  IAM CYCLING 44
15 Julien Berard  AG2R LA MONDIALE 50
16 Rodolfo Andres Torres   COLOMBIA 1:12
17 Brice Feillu  BRETAGNE - Séché Environnement 1:20
18 Peter Stetina  BMC RACING TEAM 1:20
19 Nathan Haas  TEAM GARMIN - SHARP 1:24
20 Guillaume Levarlet  COFIDIS, solutions crédits 1:34
21 Brent Bookwalter  BMC RACING TEAM 1:40
22 Anthony Geslin  FDJ 1:46
23 Grégory Habeaux  WANTY - GROUPE GOBERT 1:55
24 Jérôme Coppel  COFIDIS, solutions crédits 2:19
25 Francis Mourey  FDJ 4:10
26 Axel Domont  AG2R LA MONDIALE 4:23
27 Alexis Gougeard  AG2R LA MONDIALE 4:29
28 Thomas Sprengers  TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 4:31
29 Kristof Vandewalle  TREK FACTORY RACING 5:03
30 Benoit Jarrier  BRETAGNE - Séché Environnement 5:49
31 Tiago Machado  Team NETAPP ENDURA 5:50
32 Thierry Hupond  GIANT - SHIMANO 5:50
33 Alexey Tsatevitch  KATUSHA TEAM 5:56
34 Fabio Duque Leonardo  COLOMBIA 6:01
35 Yonder Godoy  ANDRONI GIOCATTOLI 6:03
36 Francis De Greef  WANTY - GROUPE GOBERT 6:04
37 Alexander Rybakov  KATUSHA TEAM 6:08
38 Emanuele Sella  ANDRONI GIOCATTOLI 6:21
39 Jeffry Johan Romero  COLOMBIA 6:40
40 Guillaume Bonnafond  AG2R LA MONDIALE 6:42
41 Edwin Alcibiades Avila   COLOMBIA 7:20
42 Giovanni Bernaudeau  EUROPCAR 8:38
43 Laurent Pichon  FDJ 9:12
44 Stake Laengen Vegard  BRETAGNE - Séché Environnement 10:44
45 Gustav Larsson  IAM CYCLING 10:45
46 Reto Hollenstein  IAM CYCLING 10:53
47 Angelo Tulik  EUROPCAR 10:53
48 Bryan Coquard  EUROPCAR 11:02
49 Patrick Gretsch  AG2R LA MONDIALE 11:03
50 Tony Hurel  EUROPCAR 11:05
51 Erick Rowsell  Team NETAPP ENDURA 11:08
52 Juan Esteban Arango   COLOMBIA 11:13
53 Thomas Lövkvist  IAM CYCLING 11:19
54 Christophe Le Mevel  COFIDIS, solutions crédits 11:22
55 Arthur Van Overberghe  TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 11:32
56 Thomas Dekker  TEAM GARMIN - SHARP 12:05
57 Fumiyuki Beppu  TREK FACTORY RACING 13:59
58 Frantisek Padour  Team NETAPP ENDURA 14:09
59 Romain Feillu  BRETAGNE - Séché Environnement 15:24
60 Giacomo Nizzolo  TREK FACTORY RACING 15:29
61 Nacer Bouhanni  FDJ 15:30
62 Manuel Belletti  ANDRONI GIOCATTOLI 15:38
63 Martin Kohler  BMC RACING TEAM 15:41
64 Fabio Silvestre  TREK FACTORY RACING 15:51
65 Daniel Oss  BMC RACING TEAM 15:53
66 Chad Haga  GIANT - SHIMANO 15:57
67 Pieter Jacobs  TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 16:05
68 Sébastien Chavanel  FDJ 16:21
69 Juan José Lobato   TEAM MOVISTAR 16:46
70 Francisco José Ventoso   TEAM MOVISTAR 16:55
71 Alexander Porsev  KATUSHA TEAM 17:50
72 Marco Haller  KATUSHA TEAM 20:06
73 Marco Minnaard  WANTY - GROUPE GOBERT 21:24
74 Jérôme Gilbert  WANTY - GROUPE GOBERT 22:40

Thursday, April 10: Stage 4, Angers - Pre En Pail, 196.2 km

Complete stage 4 results and GC

The Race: Lithuanian rider Ramunas Navadauskas won both the stage and the overall lead today. He had lots of help from his Garmin-Sharp teammates Rohan Dennis, Nathan Haas and Nathan Brown as they raced for the finish at the summit on Mont des Avaloirs. They had to snuff out a last-minute flyer by FDJ rider Francis Mourey.

Going into the final day, Navadauskas has a 17-second lead over teammate Rohan Dennis, who has a single-second gap over FDJ rider Anthoiny Roux.

The final stage tomorrow is hilly, so Garmin-Sharp can expect a hard day at the office defending the lead.

Results: 102 starters, 97 classified finishers

Winner's average speed: 39.477 km/hr

1 Ramunas Navardauskas  TEAM GARMIN - SHARP 4hr 58min 12sec
2 Julien Simon  COFIDIS, solutions crédits @ 4 seconds
3 Anthony Roux  FDJ
4 Fabio Felline  TREK FACTORY RACING 8
5 Thomas Voeckler  EUROPCAR 9
6 Mathias Frank  IAM CYCLING
7 Stephen Cummings  BMC RACING TEAM
8 Anthony Delaplace  BRETAGNE - Séché Environnement
9 Jesus Herrada Lopez  TEAM MOVISTAR
10 Bartosz Huzarski  Team NETAPP ENDURA
Complete stage 4 results and GC

GC after Stage 4: 488.5 km raced so far at an average speed of 40.932 km/hr

1 Ramunas Navardauskas  TEAM GARMIN - SHARP 11hr 55min 54sec
2 Rohan Dennis  TEAM GARMIN - SHARP @ 17 seconds
3 Anthony Roux  FDJ 18
4 Julien Simon  COFIDIS, solutions crédits 18
5 Anthony Delaplace  BRETAGNE - Séché Environnement 22
6 Arnaud Gerard  BRETAGNE - Séché Environnement
7 Mathias Frank  IAM CYCLING 27
8 Stephen Cummings  BMC RACING TEAM 30
9 Jesus Herrada Lopez  TEAM MOVISTAR 30
10 Fabio Felline  TREK FACTORY RACING 32
Complete stage 4 results and GC

Wednesday, April 9: Stage 3, Angers 6.8 km individual time trial

Complete stage 3 results and GC

The Race: This was a split-stage day, with a short 88.3 km road race to Angers in the morning before a 6.8 km individual time trial. Going into the afternoon's time trial, French sprinter Nacer Bouhanni was the race leader.

Alex Dowsett, the British rider racing for Movistar, blazed the the time trial course at more than 50 km/hr, allowing him to win both the stage and the race lead.

Dowsett said that while he knows tomorrow's stage is difficult and that the French teams will be on the attack, the race presents an opportunity for him to win the overall.

Results:

Winner's average speed: 50.474 km/hr

1 Alex Dowsett  TEAM MOVISTAR 8min 5.37 seconds
2 Rohan Dennis  TEAM GARMIN - SHARP 08:10.7
3 Ramunas Navardauskas  TEAM GARMIN - SHARP 08:12.5
4 Anthony Delaplace  BRETAGNE - Séché Environnement 08:15.3
5 Arnaud Gerard  BRETAGNE - Séché Environnement 08:15.7
6 Kristof Vandewalle  TREK FACTORY RACING 08:17.7
7 Mathias Frank  IAM CYCLING 08:20.1
8 Anthony Roux  FDJ 08:20.9
9 Jérôme Coppel  COFIDIS, solutions crédits 08:21.9
10 Gustav Larsson  IAM CYCLING 08:21.9
Complete stage 3 results and GC

GC after stage 3: 292.3 km raced so far at an average speed of 41.982 km/hr

1 Alex Dowsett  TEAM MOVISTAR 6hr 57min 45sec
2 Rohan Dennis  TEAM GARMIN - SHARP @ 5 seconds
3 Ramunas Navardauskas  TEAM GARMIN - SHARP 7
4 Anthony Delaplace  BRETAGNE - Séché Environnement 10
5 Arnaud Gerard  BRETAGNE - Séché Environnement
6 Kristof Vandewalle  TREK FACTORY RACING 12
7 Giacomo Nizzolo  TREK FACTORY RACING
8 Mathias Frank  IAM CYCLING 15
9 Anthony Roux  FDJ
10 Jérôme Coppel  COFIDIS, solutions crédits 16
Complete stage 3 results and GC

Wednesday, April 9: Stage 2, Ancenis - Angers, 88.3 km

Complete stage 2 results and GC

Results:

Winner's average speed: 44.273 km/hr

1 Jonas Ahlstrand  GIANT - SHIMANO 1hr 59min 40sec
2 Juan José Lobato Del Valle   TEAM MOVISTAR
3 Nacer Bouhanni  FDJ
4 Manuel Belletti  ANDRONI GIOCATTOLI
5 Romain Feillu  BRETAGNE - Séché Environnement
6 Yauheni Hutarovich  AG2R LA MONDIALE
7 Giacomo Nizzolo  TREK FACTORY RACING
8 Nathan Haas  TEAM GARMIN - SHARP
9 Thomas Sprengers  TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
10 Jesus Herrada Lopez  TEAM MOVISTAR
Complete stage 2 results and GC

GC after Stage 2: 285 km raced so far at an average speed of 41.814 km/hr

1 Nacer Bouhanni  FDJ 6hr 49min 28sec
2 Juan José Lobato   TEAM MOVISTAR @ 4 seconds
3 Giacomo Nizzolo  TREK FACTORY RACING 6
4 Jonas Ahlstrand  GIANT - SHIMANO
5 Thomas Sprengers  TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
6 Tony Hurel  EUROPCAR 9
7 Emanuele Sella  ANDRONI GIOCATTOLI 10
8 Manuel Belletti  ANDRONI GIOCATTOLI 12
9 Yauheni Hutarovich  AG2R LA MONDIALE
10 Nathan Haas  TEAM GARMIN - SHARP
Complete stage 2 results and GC

Tuesday, April 8: Stage 1, St. Jean de Monts - St. Gereon, 197.2 km

Stage 1 complete results and GC

The Race: Nacer Bouhanni has won his fourth race of the season by outsprinting his countryman Giacomo Nizzolo and Juan José Lobato.

The French sprinter had three teammates to lead him out, but in the final difficult meters he lost their wheels and had to sprint on his own. Bouhanni had been troubled by a knee injured at Paris-Nice, but he says everything is fine now.

Bouhanni has won stages this year at the Bessèges, Paris-Nice and the Critérium International.

Results:

Winner's average speed: 40.800 km/hr

1 Nacer Bouhanni  FDJ 4hr 50min 0sec
2 Giacomo Nizzolo  TREK FACTORY RACING
3 Juan José Lobato Del Valle  TEAM MOVISTAR
4 Bryan Coquard  EUROPCAR
5 Nathan Haas  TEAM GARMIN - SHARP
6 Yauheni Hutarovich  AG2R LA MONDIALE
7 Michel Kreder  WANTY - GROUPE GOBERT
8 Manuel Belletti  ANDRONI GIOCATTOLI
9 Romain Feillu  BRETAGNE - Séché Environnement
10 Jonas Ahlstrand  GIANT - SHIMANO
Complete stage 1 results and GC

GC after Stage 1:

1 Nacer Bouhanni  FDJ 4hr 49min 50sec
2 Giacomo Nizzolo  TREK FACTORY RACING @ 4 seconds
3 Thomas Sprengers  TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
4 Juan Jose Lobato Del Valle   TEAM MOVISTAR 6
5 Duber Arman Quintero   COLOMBIA
6 Bryan Coquard  EUROPCAR 10
7 Nathan Haas  TEAM GARMIN - SHARP
8 Yauheni Hutarovich  AG2R LA MONDIALE
9 Michel Kreder  WANTY - GROUPE GOBERT
10 Manuel Belletti  ANDRONI GIOCATTOLI
Complete stage 1 results and GC

Startlist with backnumbers: April 7, 2014

1 Giovanni Bernaudeau EUROPCAR
2 Bryan Coquard EUROPCAR
3 Tony Hurel EUROPCAR
4 Bryan Naulleau EUROPCAR
5 Angelo Tulik EUROPCAR
6 Thomas Voeckler EUROPCAR
11 Giacomo Nizzolo TREK FACTORY RACING
12 Fabio Silvestre TREK FACTORY RACING
13 Kristof Vandewalle TREK FACTORY RACING
14 Boy Van Poppel TREK FACTORY RACING
15 Fabio Felline TREK FACTORY RACING
16 Fumiyuki Beppu TREK FACTORY RACING
21 Tobias Ludvigsson GIANT - SHIMANO
22 Jonas Ahlstrand GIANT - SHIMANO
23 Lawson Craddock GIANT - SHIMANO
24 Chad Haga GIANT - SHIMANO
25 Thierry Hupond GIANT - SHIMANO
26 Keong Loh Sea GIANT - SHIMANO
31 Thomas Dekker TEAM GARMIN - SHARP
32 Rohan Dennis TEAM GARMIN - SHARP
33 Nathan Haas TEAM GARMIN - SHARP
34 Phillip Gaimon TEAM GARMIN - SHARP
35 Ramunas Navardauskas TEAM GARMIN - SHARP
36 Nathan Brown TEAM GARMIN - SHARP
41 Nacer Bouhanni FDJ
42 Sébastien Chavanel FDJ
43 Anthony Geslin FDJ
45 Francis Mourey FDJ
45 Laurent Pichon FDJ
46 Anthony Roux FDJ
51 Axel Domont AG2R LA MONDIALE
52 Alexis Gougeard AG2R LA MONDIALE
53 Patrick Gretsch AG2R LA MONDIALE
54 Yauheni Hutarovich AG2R LA MONDIALE
55 Guillaume Bonnafond AG2R LA MONDIALE
56 Julien Berard AG2R LA MONDIALE
61 Marko Haller KATUSHA TEAM
62 Mikhail Ignatyev KATUSHA TEAM
63 Pavel Kochetkov KATUSHA TEAM
64 Alexander Porsev KATUSHA TEAM
65 Alexander Rybakov KATUSHA TEAM
66 Alexey Tsatevich KATUSHA TEAM
71 Stefan Denifl IAM CYCLING
72 Gustav Larsson IAM CYCLING
73 Mathias Frank IAM CYCLING
74 Reto Hollenstein IAM CYCLING
75 Thomas Lofkvist IAM CYCLING
76 Johann Tschopp IAM CYCLING
81 Stephen Cummings BMC RACING TEAM
82 Brent Bookwalter BMC RACING TEAM
83 Ben Hermans BMC RACING TEAM
84 Martin Kohler BMC RACING TEAM
85 Peter Stetina BMC RACING TEAM
86 Daniel Oss BMC RACING TEAM
91 Jérôme Coppel COFIDIS, solutions crédits
92 Romain Lemarchand COFIDIS, solutions crédits
93 Christophe Le Mevel COFIDIS, solutions crédits
94 Guillaume Levarlet COFIDIS, solutions crédits
95 Rudy Molard COFIDIS, solutions crédits
96 Julien Simon COFIDIS, solutions crédits
101 Jésus Herrada TEAM MOVISTAR
102 Alex Dowsett TEAM MOVISTAR
103 José Ivan Gutierrez  TEAM MOVISTAR
104 José Lobato Juan TEAM MOVISTAR
105 Jasha Sutterlin TEAM MOVISTAR
106 Francisco-José Ventoso TEAM MOVISTAR
111 Leonardo Duque COLOMBIA
112  Edwin Alcibiades Avila COLOMBIA
113  Juan Esteban Arango COLOMBIA
114 Duber Armando Quintero  COLOMBIA
115 Jeffrey Johan Romero  COLOMBIA
116 Rodolfo Andres Torres  COLOMBIA
121 Manuel Belletti ANDRONI GIOCATTOLI
122 Carlos Ochoa ANDRONI GIOCATTOLI
123 Marco Frapporti ANDRONI GIOCATTOLI
124 Emanuele Sella ANDRONI GIOCATTOLI
125 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI
126 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI
131 Bartosz Huzarski Team NETAPP ENDURA
132 Tiago Machado Team NETAPP ENDURA
133 Jonathan Mcevoy Team NETAPP ENDURA
134 Frantisek Padour Team NETAPP ENDURA
135 Erick Rowsell Team NETAPP ENDURA
136 Michael Scharzmann Team NETAPP ENDURA
141 Romain Feillu BRETAGNE - Séché Environnement
142 Anthony Delaplace BRETAGNE - Séché Environnement
143 Brice Feillu BRETAGNE - Séché Environnement
144 Arnaud Gerard BRETAGNE - Séché Environnement
145 Benoît Jarrier BRETAGNE - Séché Environnement
146 Stake Laengen Vegard BRETAGNE - Séché Environnement
151 Pieter Jacobs TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
152 Zico Waeytens TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
153 Victor Campenaerts TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
154 Thomas Sprengers TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
155 Eliot Lietaer TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
156 Arthur Van Overberghe TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE
161 Kevin Seeldraeyers WANTY - GROUPE GOBERT
162 Marco Minnaard WANTY - GROUPE GOBERT
163 Grégory Habeaux WANTY - GROUPE GOBERT
164 Francis De Greef WANTY - GROUPE GOBERT
165 Jérôme Gilbert WANTY - GROUPE GOBERT
166 Michel Kreder WANTY - GROUPE GOBERT