BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2012 Circuit de la Sarthe (2.1) Results

April 3 - April 6, France

Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire (2.1), France

Circuit de la Sarthe podium history | 2011 edition | 2013 edition |

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 |

Friday, April 6: 5th and Final Stage,  Abbaye de l'Epau (Le Mans) - Sablé sur Sarthe, 166.6 km

  1. Thomas Dekker (Garmin-Barracuda) 3hr 41min 29sec
  2. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  3. Sacha Modolo (Colnago-CSF) s.t.
  4. Daniele Colli (Team Type 1) s.t.
  5. Justin Jules (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  6. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  7. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) s.t.
  8. Steven Caethoven (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  9. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  10. Julien El Fares (Team Type 1) s.t.
  11. Romain Matheou (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  12. Matteo Pelucchi (Europcar) s.t.
  13. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  14. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  15. Manuele Boaro (Saxo Bank) s.t.
  16. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
  17. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
  18. Raymond Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  19. Remi Cusin (Team Type 1) s.t.
  20. Luke Durbridge (GreenEdge) s.t.
  21. Julien Berard (Ag2r) s.t.
  22. Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) s.t.
  23. Juan José Haedo (Saxo) s.t.
  24. Jesus Herrada (Movistar) s.t.
  25. Andrew Talansky (Garmin-Barracuda) s.t.
  26. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  27. Gregory Habeaux (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  28. Jurgen Van Goolen (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  29. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  30. Jure Kocjan (Team Type 1) s.t.

Final GC after Stage 5: 635.1 km raced at an average speed of 40.821 km/hr

  1. Luke Durbridge (GreenEdge) 15hr 33min 29sec
  2. Manuele Boaro (Saxo) @ 8sec
  3. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  4. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) @ 9sec
  5. Thomas Dekker (Garmin-Barracuda) @ 12sec
  6. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
  7. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  8. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) @ 14sec
  9. Pierrick Fedrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  10. Ruben Plaza (Movistar) @ 15sec
  11. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) @ 18sec
  12. Denis Menchov (Katusha) @ 19sec
  13. Vladimir Karpets (Movistar) @ 22sec
  14. Remi Cusin (Team Type 1) @ 23sec
  15. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) @ 24sec
  16. Jesus Herrada (Movistar) @ 25sec
  17. Romain Zingle (Cofidis) @ 27sec
  18. Julien El Fares (Team Type 1) @ 28sec
  19. Arnaud Gerard (FDJ-Big Mat) s.t.
  20. Samuel Dumoulin (Cofidis) @ 29sec
  21. Andrew Talansky (Garmin-Barracuda) s.t.
  22. Andy Schleck (Radio Shack-Nissan) @ 30sec
  23. Anthony Geslin (FDJ-Big Mat) @ 32sec
  24. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) @ 33sec
  25. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) @ 34sec
  26. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) @ 52sec
  27. Thierry Hupond (Argos-Shimano) @ 56sec
  28. Brice Feillu (Saur-Sojasun) @ 1min 8sec
  29. David Lelay (Saur-Sojasun) @ 1min 11sec
  30. Nicolas Edet (Cofidis) @ 1min 17sec

Thursday, April 5: Stage 4, Angers - Pré en Pail, 181 km

  1. Francisco Ventoso (Movistar) 4hr 50min 37sec
  2. Julien El Fares (Team Type 1) s.t.
  3. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  4. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) s.t.
  6. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
  7. Thomas Voeckler (Europcar) s.t.
  8. Anthony Geslin (FDJ-Big Mat) s.t.
  9. Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
  10. Remi Cusin (Team Type 1) s.t.
  11. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) s.t.
  12. Arnaud Gerard (FDJ-Big Mat) s.t.
  13. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  14. Luke Durbridge (GreenEdge) s.t.
  15. Manuele Boaro (Saxo) s.t.
  16. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t. 
  17. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  18. Jesus Herrada (Movistar) s.t.
  19. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  20. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  21. Sébastien Duret (Bretagne-Schuller) s.t.
  22. Johannes Frohlinger (Argos-Shimano) s.t.
  23. Pavel Brutt (Katusha) s.t.
  24. David Lelay (Saur-Sojasun) s.t.
  25. Pierrick Fedrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  26. Andy Schleck (Radio Shack-Nissan) s.t.
  27. Denis Menchov (Katusha) s.t.
  28. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  29. Brice Feillu (Saur-Sojasun) s.t.
  30. Vladimir Karpets (Movistar) s.t.

GC after Stage 4:

  1. Luke Durbridge (GreenEdge) 11hr 52min 0sec
  2. Manuele Boaro (Saxo) @ 8sec
  3. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  4. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) @ 13sec
  5. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) @ 14sec
  6. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  7. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  8. Pierrick Fedrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  9. Ruben Plaza (Movistar) @ 15sec
  10. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) @ 18sec
  11. Denis Menchov (Katusha) @ 19sec
  12. Thomas Dekker (Garmin-Barracuda) @ 22sec
  13. Vladimir Karpets (Movistar) @ 23sec
  14. Remi Cusin (Team Type 1) s.t.
  15. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) @ 24sec
  16. Jesus Herrada (Movistar) @ 25sec
  17. Romain Zingle (Cofidis) @ 27sec
  18. Julien El Fares (Team Type 1) @ 28sec
  19. Samuel Dumoulin (Cofidis) @ 29sec
  20. Andrew Talansky (Garmin-Barracuda) s.t.
  21. Arnaud Gerard (FDJ-Big Mat) @ 30sec
  22. Andy Schleck (Radio Shack-Nissan) s.t.
  23. Anthony Geslin (FDJ-Big Mat) @ 32sec
  24. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) @ 33sec
  25. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) @ 34sec
  26. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) @ 52sec
  27. Thierry Hupond (Argos-Shimano) @ 56sec
  28. Brice Feillu (Saur-Sojasun) @ 1min 8sec
  29. David Lelay (Saur-Sojasun) @ 1min 11sec
  30. Nicolas Edet (Cofidis) @ 1min 17sec


Wednesday, April 4: Stage 3, Angers 6.8 km individual Time Trial

  1. Luke Durbridge (GreenEdge) 8min 15sec
  2. Manuele Boaro (Saxo) @ 8sec
  3. Nelson Oliveira (Radio shack-Nissan) s.t.
  4. Jonathan Castroviejo (Movistar) s.t.
  5. Arnaud Gerard (FDJ-Big Mat) @ 10sec
  6. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) @ 13sec
  7. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) @ 14sec
  8. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  9. Pierrick Fedrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  10. Ruben Plaza (Movistar) @ 15 sec
  11. Ignatas Konovalovas (Movistar) @ 16sec
  12. Daniel Teklehaianot (GreenEdge) @ !8sec
  13. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  14. Sacha Modolo (Colnago-CSF) s.t.
  15. Sébastien Rossler (Garmin-Barracuda) s.t.
  16. Denis Menchov (Katusha) @ 19sec
  17. Mikhail Ignatyev (Katusha) @ 21sec
  18. Thomas Dekker (Garmin-Barracuda) @22sec
  19. Martin Elmiger (Ag2r) s.t.
  20. Marco Coledan (Colnago-CSF) s.t.
  21. Vladimir Karpets (Movistar) @ 23sec
  22. Remi Cusin (Team Type 1) s.t.
  23. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) @ 24sec
  24. Andrew Talansky (Garmin-Barracuda) s.t.
  25. Brice Feillu (Saur-Sojasun) @ 25sec
  26. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  27. Jesus Herrada (Movistar) s.t.
  28. Omar Lombardi (Colnago-CSF) @ 26sec
  29. Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
  30. Romain Zingle (Cofidis) @ 27sec

GC after Stage 3:

  1. Luke Durbridge (GreenEdge) 7hr 1min 23sec
  2. Manuele Boaro (Saxo) @ 8sec
  3. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  4. Sacha Modolo (Colnago-CSF) @ 12sec
  5. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) @ 13sec
  6. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) @ 14sec
  7. Alexandre Geniez (Argos-Shimano)
  8. Pierrick Fedrigo (FDJ-Big Mat) s.t.
  9. Ruben Plaza (Movistar) @ 15sec
  10. Mikhail Ignatyev (Katusha) s.t.
  11. Daniel Teklehaianot (GreenEdge) @ 18sec
  12. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  13. Sébastien Rossler (Garmin-Barracuda) s.t.
  14. Denis Menchov (Katusha) @ 19sec
  15. Thomas Dekker (Garmin-Barracuda) @ 22sec
  16. Martin Elmiger (Ag2r) s.t.
  17. Vladimir Karpets (Movistar) @ 23sec
  18. Remi Cusin (TeamType 1) s.t.
  19. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) @ 24sec
  20. Andrew Talansky (Garmin-Barracuda) s.t.
  21. Francisco Ventoso (Movistar) @ 25sec
  22. Jesus Herrada (Movistar) s.t.
  23. Romain Zingle (Cofidis) @ 27sec
  24. Patrick Gretsch (Argos-Shimano) @ 29sec
  25. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  26. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  27. Arnaud Gerard (FDJ-Big Mat) @30sec
  28. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  29. Andy Schleck (Radio Shack-Nissan) s.t.
  30. Geoffroy Lequatre (Bretagne-Schuller) @ 31sec


Wednesday, April 4: Stage 2, Riaillé - Angers, 87.8 km

  1. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) 2hr 3min 44sec
  2. Sacha Modolo (Colnago-CSF) s.t.
  3. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  4. Raymond Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  6. Daniele Colli (Team Type 1) s.t.
  7. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  8. Romain Hardy (Bretagne-Schuller) s.t.
  9. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  10. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  11. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  12. Jimmy Casper (Ag2r) s.t.
  13. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  14. Mikhail Ignatyev (Katusha) s.t.
  15. Jan Bakelants (Radio Shack) s.t.
  16. Patrick Gretsch (Argos-Shimano) s.t.
  17. Romain Matheou (Vernada rideau-Super U) s.t.
  18. Maxim Belkov (Katusha) s.t.
  19. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  20. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  21. Laurent Didier (Radio Shack-Nissan) s.t.
  22. Julien Berard (Ag2r) s.t.
  23. Julien El Fares (Team Type 1) s.t.
  24. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
  25. Ronan Racault (Auber 93) s.t.
  26. Alexander Efimkin (Team Type 1) s.t.
  27. Manuele Boaro (Saxo) s.t.
  28. David Zabriskie (Garmin-Barracuda) s.t.
  29. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  30. Anthony Geslin (FDJ-Big Mat) s.t. 

GC after Stage 2

  1. Sacha Modolo (Colnago-CSF) 6hr 53min 2sec
  2. Mikhail Ignatyev (Katusha) s.t.
  3. Reymond Kreder (Garmin-Barracuda) @ 6sec
  4. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  5. Daniele Colli (Team Type 1) s.t.
  6. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  7. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  8. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  9. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  10. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  11. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  12. Romain Matheou (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  13. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  14. Jimmy Casper (Ag2r) s.t.
  15. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  16. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  17. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
  18. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  19. Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) s.t.
  20. Patrick Gretsch (Argos-Shimano) s.t.
  21. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  22. Julien Berard (Ag2r) s.t.
  23. Sébastien Rossler (Garmin-Barracuda) s.t.
  24. Daniel Teklehaianot (GreenEdge) s.t.
  25. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) s.t.
  26. Julien El Fares (Team Type 1) s.t.
  27. Jonathan Thire (Auber 93) s.t.
  28. Alexander Efimkin (Team Type 1) s.t.
  29. Geoffroy Lequatre (Bretagne-Schuller) s.t.
  30. Matthieu Sprick (Argos-Shimano) s.t.

Tuesday, April 3: Stage 1, St. Gilles Croix de Vie - Riaillé, 192.8 km
  1. Denis Galimzyanov (Katusha) 4hr 49min 24sec
  2. Sacha Modolo (Colnago-CSF) s.t.
  3. Juan José Haedo (Saxo) s.t.
  4. Matteo Pelucchi (Europcar) s.t.
  5. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  6. Raymond Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  7. Daniele Colli (Team Type 1) s.t.
  8. Justin Jules (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  9. Steven Caethoven (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  10. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  11. Romain Matheou (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  12. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  13. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  14. Daniel Teklehayanot (GreenEdge) s.t.
  15. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  16. Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
  17. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  18. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  19. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  20. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) s.t.
  21. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  22. Jimmy Casper (Ag2r) s.t.
  23. Kevin Denis (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  24. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  25. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  26. Matthieu Sprick (Argos-Shimano) s.t.
  27. Mathieu Halleguen (Bretagne-Schuller) s.t.
  28. Ruben Plaza (Movistar) s.t.
  29. Jonathan Thire (Auber 93( s.t.
  30. Jan Bakelants (Radio Shack-Nissan) s.t.
GC after Stage 1:
  1. Denis Galimzyanov (Katusha) 4hr 49min 14sec
  2. Benoit Jarrier (Veranda Rideau-Super U) @ 2sec
  3. Sacha Modolo (Colnago-CSF) @ 4sec
  4. Mikhail Ignatyev (Katusha) s.t.
  5. Juan José Haedo (Saxo) @ 6sec
  6. Arnaud Courteille (FDJ-Big Mat) s.t.
  7. Matteo Pelucchi (Europcar) @ 10sec
  8. Francisco Ventoso (Movistar) s.t.
  9. Raymond Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  10. Daniel Colli (Team Type 1) s.t.
  11. Justin Jules (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  12. Steven Caethoven (Accent Jobs-Willems Veranda's) s.t.
  13. Nacer Bouhanni (FDJ-Big Mat) s.t.
  14. Romain Matheou (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  15. Michel Kreder (Garmin-Barracuda) s.t.
  16. Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun) s.t.
  17. Daniel Taklehayanot (GreenEdge) s.t.
  18. Ben Hermans (Radio Shack-Nissan) s.t.
  19. Thierry Hupond (Argos-Shimano) s.t.
  20. Samuel Dumoulin (Cofidis) s.t.
  21. Fabien Bacquet (Auber 93) s.t.
  22. Sonny Colbrelli (Colnago-CSF) s.t.
  23. Florian Vachon (Bretagne-Schuller) s.t.
  24. Alexandre Geniez (Argos-Shimano) s.t.
  25. Jimmy Casper (Ag2r) s.t.
  26. Kevin Denis (Veranda Rideau-Super U) s.t.
  27. Romain Zingle (Cofidis) s.t.
  28. Nelson Oliveira (Radio Shack-Nissan) s.t.
  29. Matthieu Sprick (Argos-Shimano) s.t.
  30. Mathieu Halleguen (Bretagne-Schuller) s.t.