BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2011 Vuelta al País Vasco (Pro Tour)

Tour of the Basque Country
Euskal Herriko txirrindulari itzulia

April 4 - April 9

Back to Vuelta al País Vasco podium history page | 2010 edition

Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6


Saturday, April 9: 6th and Final Stage, Zalla 24 km Individual Time Trial

1. Tony Martin (HTC-Highroad) 32min 16sec
2. Andreas Kloden (Radio Shack) @ 9sec
3. Marco Pinotti (HTC-Highroad) @ 24sec
4. Jakob Fuglsang (Leopard-Trek) @ 29sec
5. Andrew Talansky (Garmin-Cervelo) @ 42sec
6. Maxime Monfort (Leopard-Trek) @ 48sec
7. Robert Gesink (Rabobank) @ 50sec
8. Richie Porte (Saxo) @ 53sec
9. Christopher Horner (Radio Shack) @ 55sec
10. Vasil Kiryienka (Movistar) @ 1min
13. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 1min 17sec
33. Joaquin Rodriguez (Katusha) @ 2min 8sec

Final GC after Stage 6:

1. Andreas Kloden (Radio Shack) 22hr 12min 11sec
2. Christopher Horner (Radio Shack) @ 47sec
3. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
4. Benat Intxausti (Movistar) @ 1min 3sec
5. Xavier Tondo (Movistar) s.t.
6. Samuel Sanchez (Euskaltel) @ 1min 8sec
7. David Lopez Garcia (Movistar) @ 1min 28sec
8. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 1min 31sec
9. Ryder Hesjedal (Garmin-Cervelo) @ 1min 49sec
10. Vasil Kiryienka (Movistar) @ 1min 54sec
 

Friday, April 8: Stage 5, Eibar - Zalla, 177 km

Oscar Freire (Rabobank) was first across the line, but was relegated to 47th for dangerous sprinting.

1. Francesco Gavazzi (Lampre) 4hr 27min 3sec
2. Kristof Vandewalle (Quick Step) s.t.
3. John Gadret (Ag2r) s.t.
4. Pim Ligthart (Vacansoleil) s.t.
5. Egoitz Garcia (Caja Rural) s.t.
6. Vasil Kiryienka (Movistar) s.t.
7. Ryder Hesjedal (Garmin-Cervelo) s.t.
8. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
9. Christopher Horner (Radio Shack) s.t.
10. Samuel Sanchez ( Euskaltel) s.t.

GC after Stage 5:

1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 21hr 39min 46sec
2. Andreas Kloden (Radio Shack) s.t.
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
4. Christopher Horner (Radio Shack) @ 1sec
5. Ryder Hesjedal (Garmin-Cervelo) @ 6sec
6. Xavier Tondo (Movistar) s.t.
7. David Lopez Garcia (Movistar) s.t.
8. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
9. Benat Intxausti (Movistar) @ 9sec
10. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 10sec

Thursday, April 7: Stage 4, Amurrio - Eibar (Arrate), 179 km

1. Samuel Sanchez (Euskaltel) 4hr 42min 34sec
2. Andreas Kloden (Radio Shack) s.t.
3. Alexandre Vinokourov (Astana) s.t.
4. Joaquin Rodriguez (Katusha) s.t.
5. Ryder Hesjedal (Garmin-Cervelo) s.t.
6. Xavier Tondo (Movistar) s.t.
7. Christopher Horner (Radio Shack) s.t.
8. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
9. Benat Intxausti (Movistar) s.t.
10. David Lopez Garcia (Movistar) s.t.

GC after Stage 4:

1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 17hr 12min 43sec
2. Andreas Kloden (Radio Shack) s.t.
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
4. Christopher Horner (Radio Shack) @ 1sec
5. Ryder Hesjedal (Garmin-Cervelo) @ 6sec
6. Xavier Tondo (Movistar) s.t.
7. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
8. David Lopez Garcia (Movistar) s.t.
9. Benat Intxausti (Movistar) @ 9sec
10. Alexandre Vinokourov (Astana) @ 10sec

Wednesday, April 6: Stage 3, Villatuerta - Zuia Murgia, 180 km

1. Alexandre Vinokourov (Astana) 4hr 20min 38sec
2. Oscar Freire (Rabobank) @ 8sec
3. Paul Martens (Rabobank) s.t.
4. Pim Ligthart (Vacansoleil) s.t.
5. Mikael Cherel (Ag2r) s.t.
6. Egoitz Garcia (Caja Rural) s.t.
7. Francesco Gavazzi (Lampre) s.t.
8. Christopher Horner (Radio Shack) s.t.
9. Damiano Caruso (Liquigas) s.t.
10. Joaquin Rodriguez (Katusha) s.t.

GC after Stage 3:

1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 12hr 30min 9sec
2. Andreas Kloden (Radio Shack) s.t.
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
4. Christopher Horner (Radio Shack) @ 1sec
5. Ryder Hesjedal (Garmin-Cervelo) @ 6sec
6. Xavier Tondo (Movistar) s.t.
7. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
8. David Lopez Garcia (Movistar) s.t.
9.Robert Gesink (Rabobank) s.t.
10. Benat Intxausti (Movistar) @ 9sec

Tuesday, April 5: Stage 2, Zumarraga - Lekunberri, 163 km

1. Vasil Kiryienka (Movistar) 4hr 6min 39sec
2. Andreas Kloden (Radio Shack) @ 2sec
3. Andy Schleck (Leopard-Trek) s.t.
4. Chris Anker Sorensen (Saxo) s.t.
5. Christopher Horner (Radio Shack) s.t.
6. Jurgen Van Den Broeck (Omega Pharma-Lotto) s.t.
7. Ryder Hesjedal (Garmin-Cervelo) s.t.
8. Frank Schleck (Leopard-Trek) s.t.
9. Fabio Andres Duarte (Geox) s.t.
10. Joaquin Rodriguez (Katusha) s.t.

GC after Stage 2:

1. Andreas Kloden (Radio Shack) 8hr 9min 23sec
2. Joaquin Rodriguez (Katusha) s.t.
3. Samuel Sanchez (Euskaltel) s.t.
4. Christopher Horner (Rado Shack) @ 1sec
5. Rder Hesjedal (Garmin-Cevelo) @ 6sec
6. David Lopez Garcia (Movistar) s.t.
7. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
8. Xavier Tondo (Movistar) s.t.
9. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
10. Benat Intxausti (Movistar) @ 9sec

Monday, April 4: Stage 1, Zumarraga - Zumarraga, 151.2 km

  1. Joaquin Rodriguez (Katusha) 4hr 2min 42sec
  2. Samuel Sánchez (Euskaltel) s.t.
  3. Andreas Klöden (Radio Shack) s.t.
  4. Christopher horner (Radio Shack) @ 1sec
  5. Ryder Hesjedal (Garmin-Cervelo) @ 6sec
  6. Damiano Cunego (Lampre) s.t.
  7. David Lopez (Movistar)
  8. Robert Gesink (Rabobank) s.t.
  9. Danilo Di Luca (Katusha) s.t.
  10. Xavier Tondo (Movistar) s.t.
  11. Beñat Intxausti (Movistar) @ 9sec
  12. Alexandr Kolobnev (Katusha) @ 18sec
  13. Wouter Poels (Vacansoleil) s.t.
  14. Alexander Vinopkourov (Astana) s.t.
  15. Rigoberto Uran (sky) s.t.
  16. Luis León Sánchez (Rabobank) s.t.
  17. Francesco Gavazzi (Lampre) s.t.
  18. Ivan Basso (Liquigas) s.t.
  19. Frank Schleck (Leopard-Trek) s.t.
  20. Andy Schleck (Leopard-Trek) s.t.

GC after Stage 1: Same as Stage 1 times and placings.