BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

Settimana Ciclistica Lombarda - Memorial Adriano Rodoni (2.1), Italy

April 1 - April 6, 2008

Settimana Ciclistica Lombarda podium history

Sunday, April 6: 6th and final stage, Bergamo - Bergamo, 162.7 km.

1. Francesco Failli (Acqua & Sapone) 3hr 30min 9sec
2. Danilo Di Luca (LPR) s.t.
3. Cristiano Fumagalli (Flaminia) s.t.
4. Dennis Van Winden (Rabobank Continental) s.t.
5. Kristjan Koren (Perutnina) s.t.

Final GC after Stage 6:

1. Danilo Di Luca (LPR) 20hr 5min 18sec. 875.3 km ridden at an average speed of 43.573 km/hr
2. Paolo Savoldelli (LPR) s.t.
3. Daniele Pietropolli (LPR) @ 16sec
4. Massimo Codol (Acqua & Sapone) @ 40sec
5. Marco Osella (Preti Mangimi) @ 57sec
6. Dennis Van Winden (RabobanK Continental) @ 1min 13sec
7. Serguei Klimov (Tinkoff) @ 1min 23sec
8. Robert Kiserlovski (Adria Mobil) @ 1min 40sec
9. Miguel Angel Rubiano (Centri Della Calzatura) @ 1min 42sec
10. Jure Golcer (LPR) @ 1min 50sec
11. Andrea Pagotto (CSF) @ 1min 53sec
12. Cristiano Fumagalli (Flaminia) @ 2min 1sec
13. Jackson Rodriguez (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 2min 4sec
14. Eddy Ratti (Nippo-Endeka) @ 2min 12sec
15. Tomasz Marczynski (Flaminia) @ 2min 16sec
16. Francesco Failli (Acqua & Sapone) @ 2min 36sec
17. Manuele Spadi (Cinelli-OPD) @ 2min 44sec
18. Roger Beuchat (Serramenti PVC-Diquigiovanni) @ 2min 46sec
19. Kristjan Fajt (Perutnina) @ 2min 47sec
20. Michael Randin (Hadimec) @ 2min 49sec

Saturday, April 5: Stage 5, Flero - Flero, 163.5 km.

1. Branislau Somoilau (Acqua & Sapone) 3hr 56min 12sec
2. Danilo Di Luca (LPR) @ 23sec
3. Massimo Giunti (Miche) s.t.
4. Robert Vrecer (Radenska) s.t.
5. Daniele Contrini (Tinkoff) s.t.

GC after Stage 5:

1. Danilo Di Luca (LPR) 16hr 35min 9sec
2. Paolo Savoldelli (LPR) s.t.
3. Daniele Pietropolli (LPR) @ 16sec
4. Massimo Codol (Acqua & Sapone) @ 40sec
5. Marco Osella (Preti Mangimi) @ 47sec

Friday, April 4: Stage 4, Vertova - Vertova, 192.6 km.

1. Danilo Di Luca (LPR) 4hr 47min 10sec
2. Roger Beuchat (Serramenti PVC) s.t.
3. Krzystof Szczawinski (Miche) s.t.
4. Cristiano Fumagalli (Flaminia) s.t.
5. Daniele Pietropolli (LPR) s.t.

GC after stage 4:

1. Danilo Di Luca (LPR) 12hr 38min 34sec
2. Paolo Savoldelli (LPR) s.t.
3. Serguei Klimov (Tinkoff) @ 7sec
4. Walter Pedraza (Tinkoff) s.t.
5. Dennis Van Winden (Rabobank Continental) @ 12sec

Thursday, April 3: Stage 3, Dalmine - Dalmine, 174.4 km.

1. Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) 3hr 54min 41sec
2. Dennis Van Winden (Rabobank Continental) s.t.
3. Alberto Loddo (Tinkoff) s.t.
4. Danilo Di Luca (LPR) s.t.
5. Fabio Sacchi (Preti Mangimi) s.t.

GC after Stage 3:

1. Alberto Loddo (Tinkoff) 7hr 51min 15sec
2. Danilo Di Luca (LPR) @ 9sec
3. Paolo Savoldelli (LPR) s.t.
4. Vasili Kiryienka (Tinkoff) @ 16sec
5. Serguei Klimov (Tinkoff) s.t.

Wednesday, April 2: Stage 2, Brignano - Costa Volpino, 166.1 km.

1. Mattia Gavazzi (Preti Mangimi) 3hr 36min 59sec
2. Alberto Loddo (Tinkoff) s.t.
3. Mauro Abel Richeze (CSF) s.t.
4. Gabriele Balducci (Acqua & Sapone) s.t.
5. Emiliano Donadello (Seramenti PVC) s.t.

GC after Stage 2:

1. Alberto Loddo (Tinkoff) 3hr 56min 34sec
2. Serguei Klimov (Tinkoff) s.t.
3. Vasil Kiryienka (Tinkoff) s.t.
4. Alexander Khatuntsev (Tinkoff) s.t.
5. Ivan Rovny (Tinkoff) s.t.

Tuesday, April 1: Stage 1, Brignano 18 km Team Time Trial.

1. Tinkoff: 19min 35.20sec
2. LPR: 19min 44.30sec
3. Rabobank: 19min 56.90sec
4. Adria Mobil: 20min 7.90sec
5. CSF: 20min 8.10sec

GC after Stage 1:

1. Alberto Loddo (Tinkoff) 19min 35.20sec
2. Alexander Khatuntsev (Tinkoff) s.t.
3. Vasil Kiryienka (Tinkoff) s.t.
4. Yauhen Sobol (Tinkoff) s.t.
5. Serguei Klimov (Tinkoff) s.t.