BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2013 Tour de Langkawi (HC), Malaysia

18th edition: February 21 - March 2, 2013

Tour de Langkawi podium history | 2012 edition | 2014 edition |
10 stages totalling 1,469.7 km

| Startlist | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Stage 5 | Stage 6 | Stage 7 | Stage 8 | Stage 9 | Stage 10 |


Saturday, March 2: 10th and Final Stage, Tasik - Kuala Teregganu Loop, 114.8 km

Results:

110 classified finishers.

  1. Francesco Chicchi (Vini Fantini) 2hr 39min 4sec. 43.30 km/hr
  2. Rico Rogers (Synergy-Baku) s.t.
  3. Graeme Brown (Blanco) s.t.
  4. Allan Davis (Orica-GreenEdge) s.t.
  5. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  6. Anuar Manan (Synergy-Baku) s.t.
  7. Fabian Schnaidt (Champion System) s.t.
  8. Omar Bertazzo (Androni Giocattoli) s.t.
  9. Kazuhiro Mori (Aisan) s.t.
  10. Saleh Mohd Harrif (Terengganu) s.t.
  11. Shimpei Fukuda (Aisan) s.t.
  12. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) s.t.
  13. Gregor Gasvoda (Champion System) s.t.
  14. Raymond Kreder (Garmin-Sharp) s.t.
  15. Afif A. Zamri Zulhimie (Malaysia) s.t.
  16. Koldo Fernandez (Garmin-Sharp) s.t.
  17. Salleh Mohd Zamri (Terengganu) s.t.
  18. Jacob Keough (United Healthcare) s.t.
  19. Meiyin Wang (Hengxiang) s.t.
  20. Sunjae Jang (RTS) s.t.
  21. Sung Baek Park (KSPO) s.t.
  22. Andrea Guardini (Astana) s.t.
  23. Lufti Md. Dauzan (Malaysia) s.t.
  24. Kevin Reza (Europcar) s.t.
  25. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  26. Aldo Ino Ilesic (United Healthcare) s.t.
  27. Peter Stetina (Garmin-Sharp) s.t.
  28. Aiman Cahyadi (Indonesia) s.t.
  29. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  30. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) s.t.

Final GC after Stage 10: 1,469.70 km raced at an average speed of 42.19 km/hr

  1. Julian D. Arredondo (Nippo-De Rosa) 34hr 53min 7sec
  2. Pieter Weening (Orica-GreenEdge) @ 1min 15sec
  3. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 2min 10sec
  4. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 2min 30sec
  5. Meiyin Wang (Hengxiang) @ 2min 40sec
  6. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 2min 4sec
  7. Fortunato Baliani (Nippo-De rosa) @ 2min 49sec
  8. John Ebsen (Synergy-Baku) @ 2min 55sec
  9. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) @ 2min 58sec
  10. Amir Kolahdozhagh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  11. Victor Nino Corredor (RTS) @ 3min 19sec
  12. Yonatha Monsalve (Vini Fantini) @ 3min 30sec
  13. Mizbani Iranagh Ghader (Tabriz Petrochemical) @ 3min 38sec
  14. Jacques J. Van Rensburg (MTN Qhubeka) @ 3min 58sec
  15. Alexandr Dyachenko (Astana) @ 4min 24sec
  16. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 4min 34sec
  17. Tomas A. Gil Martinez (Andorni Giocattoli) @ 4min 38sec
  18. Lucas Euser (United Healthcare) @ 5min 24sec
  19. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) 2 5min 38sec
  20. Pierre Rolland (Europcar) @ 5min 40sec
  21. Andrey Kashechkin (Astana) @ 7min 6sec
  22. Chris Butler (Champion System) @ 8min 44sec
  23. Kirill Pozdnyakov (Synergy-Baku) @ 9min 12sec
  24. Dennis Van Niekerk (MTN Qhubeka) @ 10min 53sec
  25. Yukiya Arashiro (Europcar) @ 11min 9sec
  26. Connor McConvey (Synergy-Baku) @ 12min 2sec
  27. Marc Goos (Blanco) @ 12min 6sec
  28. Mohd. Adiq H. Othman (Champion System) @ 12min 9sec
  29. Jani Twelde Weldegabir (MTN Qhubeka) @ 12min 14sec
  30. Chad Beyer (Champion System) @ 12min 28sec
  31. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) @ 13min 3sec
  32. Alex Destribois (RTS) @ 13min 29sec
  33. Patrick Facchini (Androni Giocattoli) @ 13min 35sec
  34. Fu Xing (Hengxiang) @ 13min 54sec
  35. M. Saufi Mat Senan (Terengganu) @ 14min 17sec
  36. Hari Fitrianto (Indonesia) @ 14mi 36sec
  37. Saeid Safarzadeh (Tabriz Petrochemical) @ 15min 40sec
  38. Masakazu Ito (Aisan) @ 16min 16sec
  39. Assan Bazayev (Astana) @ 16min 18sec
  40. Jiangpeng Liu (Hengciang) @ 16min 47sec
  41. Lufti Md. Fauzan (Malaysia) @ 17min 21sec
  42. Misbah Md. Rauf nur (Malaysia) @ 17min 54sec
  43. Diego Rosa (Androni Giocattoli) @ 18min 32sec
  44. Dadi Suryadi (Indonesia) @ 20min 0sec
  45. Aiman Cahyadi (Indonesia) @ 20min 4sec
  46. Phuchong Sai-Udomsin (OCBC Singapore) @ 20min 26sec
  47. Bert Grabsch (Omega Pharma-Quick Step) @ 20min 29sec
  48. Gregor Gazvoda (Champion System) @ 21min 43sec
  49. Endra Wijaya (Indonesia) @ 21min 59sec
  50. Ji Min Jung (KSPO) @ 24min 6sec

Friday, March 1: Stage 9, Pasir Puteh - Kuala Berang, 123.6 km

Results:

  1. Bryan Coquard (Europcar) 2hr 42min 11sec. 45.73 km/hr
  2. Francesco Chicchi (Vini Fantini) s.t.
  3. Allan Davis (Orica-GreenEdge) s.t.
  4. Raymond Kreder (Garmin-Sharp) s.t.
  5. Fabian Schnaidt (Champion System) s.t.
  6. Jacob Keough (United Healthcare) s.t.
  7. Anuar Manan (Synergy-Baku) s.t.
  8. Sung Beek Park (KSPO) s.t.
  9. Rico Rogers (Synergy-Baku) s.t.
  10. Hossein Nateghi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  11. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  12. Shimpei Fukuda (Aisan) s.t.
  13. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) s.t.
  14. Omar Bertazzo (Androni Giocattoli) s.t.
  15. Graeme Brown (Blanco) s.t.
  16. Afif A. Zamri Julhimie (Malaysia) s.t.
  17. Zainal Mohd Nor Rizuan (Malaysia) s.t.
  18. Ji Min Jung (KSPO) s.t.
  19. Sunjae Jang (RTS) s.t.
  20. Saleh Mohd Harrif (Terengganu) s.t.
  21. Jetse Bol (Blanco) s.t.
  22. Aldo Ino Ilesic (United Healthcare) s.t.
  23. Dennis Van Niekerk (MTN Qhubeka) s.t.
  24. Kevin Reza (Europcar) s.t.
  25. Patrick Facchini (Androni Giocattoli) s.t.
  26. Mauro Abel Richeze (Nippo-De Rosa) s.t.
  27. Aziz M. Saiful Anuar (Terengganu) s.t.
  28. Diego Rosa (Andorni Giocattoli) s.t.
  29. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  30. Vidal Celis Zabala (RTS) s.t.

GC after Stage 9: 1,354.90 kms raced so far at an average speed of 42.10 km/hr

  1. Julian D. Arredondo (Nippo-De Rosa) 32hr 14min 3sec
  2. Pieter Weening (Orica-GreenEdge) @ 1min 15sec
  3. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 2min 10sec
  4. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 2min 32sec
  5. Meiyin Wang (Hengxiang) @ 2min 40sec
  6. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 2min 47sec
  7. Fortunato Baliani (Nippo De Rosa) @ 2min 49sec
  8. John Ebsen (Synergy-Baku) @ 2min 55sec
  9. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) @ 2min 58sec
  10. Amir Kolahdozhagh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  11. Victor Nino Corredor (RTS) @ 3min 19sec
  12. Yonatha Monsalve (Vini Fantini) @ 3min 30sec
  13. Mizbani Iranagh Ghader (Tabriz Petrochemical) @ 3min 38sec
  14. Jacques J. Van Rensburg (MTN Qhubeka) @ 3min 58sec
  15. Alexandr Dyachenko (Astana) @ 4min 24sec
  16. Pierre Rolland (Europcar) @ 4min 27sec
  17. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 4min 34sec
  18. Tomas A. Gil Martinez (Androni Giocattoli) @ 4min 38sec
  19. Lucas Euser (United Healthcare) @ 5min 24sec
  20. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) @ 5min 38sec
  21. Andrey Kashechkin (Astana) @ 7min 6sec
  22. Chris Butler (Champion System) @ 8min 44sec
  23. Kirill Pozdnyakov (Syndery-Baku) @ 9min 13sec
  24. Dennis Van Niekerk (MTN Qhubeka) @ 10min 53sec
  25. Yukiya Arashiro (Europcar) @ 11min 9sec
  26. Connor McConvey (Synergy-Baku) @ 12min 2sec
  27. Marc Goos (Blanco) @ 12min 5sec
  28. Mohd. Adiq H. Othman (Champion System) @ 12min 9sec
  29. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) @ 12min 14sec
  30. Chad Beyer (Champion System) @ 12min 28sec

Thursday, February 28: Stage 8, Kuala Terengganu - Tanah Merah, 164.5 km

Results:

  1. Bryan Coquard (Europcar) 3hr 36min 47sec. 45.53 km/hr
  2. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  3. Francesco Chicchi (Vini Fantini) s.t.
  4. Andrea Guardini (Astana) s.t.
  5. Rico Rogers (Synergy-Baku) s.t.
  6. Omar Bertazzo (Androni Giocattoli) s.t.
  7. Raymond Kreder (Garmin-Sharp) s.t.
  8. Hossein Nateghi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  9. Anuar Manan (Synergy-Baku) s.t.
  10. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) s.t.
  11. Allan Davis (Orica-GreenEdge) s.t.
  12. Fabian Schnaidt (Champion System) s.t.
  13. Mohd Adiq H. Othman (Champion System) s.t.
  14. M. Saufi Mat Senan (Terrengganu) s.t.
  15. Shimpei Fukuda (Aisan) s.t.
  16. Gregor Gazvoda (Champion System) s.t.
  17. Lufti Md. Fauzan (Malaysia) s.t.
  18. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  19. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) s.t.
  20. Graeme Brown (Blanco) s.t.
  21. Jacob Keough (United Healthcare) s.t.
  22. Kirill Pozdnyakov (Synergy-Baku) s.t.
  23. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  24. Ji Min Jung (KSPO) s.t.
  25. Vidal Celis Zabala (RTS) s.t.
  26. Connor McConvey (Synergy-Baku) s.t.
  27. Pieter Weening (Orica-Green Edge) s.t.
  28. Fortunato Baliani (Nippo-De Rosa) s.t.
  29. Julian D. Arredondo (Nippo-De Rosa) s.t.
  30. Bert Grabsch (Omega Pharma-Quick Step) s.t.

GC after Stage 8: 1231.30 km raced so far at an average speed of 41.76 km/hr

  1. Julian D. Arredondo (Nippo-De Rosa) 29hr 31min 52sec
  2. Pieter Weening (Orica-GreenEdge) @ 1min 15sec
  3. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 2min 10sec
  4. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 2min 32sec
  5. Meiyin Wang (Hengxiang) @ 2min 40sec
  6. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 2min 47sec
  7. Fortunato Baliani (Nippo-De Rosa) @ 2min 49sec
  8. John Ebsen (Synergy-Baku) @ 2min 55sec
  9. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) @ 2min 58sec
  10. Amir Kolahdozhagh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  11. Victor Nino Corredor (RTS) @ 3min 19sec
  12. Yoantha Monsalve (Vini Fantini) @ 3min 31sec
  13. Misbani Iranagh Ghader (Tabriz Petrochemical) @ 3min 38sec
  14. Jacques J. Van Rensburg (MTN Qhubeka) @ 3min 58sec
  15. Alexandr Dyachenko (Astana) @ 4min 24sec
  16. Pierre Rolland (Europcar) @ 4min 27sec
  17. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 4min 34sec
  18. Tomas A. Gil Martinez (Androni Giocattoli) @ 5min 38sec
  19. Lucas Euser (United Healthcare) @ 5min 24sec
  20. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) @ 5min 38sec
  21. Wesley Sulzberger (Orica-GreenEdge) @ 6min 11sec
  22. Andrey Kashechkin (Astana) @ 7min 6sec
  23. Chris Butler (Champion System) @ 8min 44sec
  24. Kirill Pozdnyakov (Synergy-Baku) @ 9min 13sec
  25. Dennis Van Niekerk (MTN Qhubeka) @ 10min 53sec
  26. Yukiya Arashiro (Europcar) @ 11min 9sec
  27. Connor McConvey (Synergy-Baku) @ 12min 2sec
  28. Marc Goos (Blanco) @ 12min 6sec
  29. Mohd. Adiq H. Othman (Champion System) @ 12min 9sec
  30. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) @ 12min1 4sec

Wednesday, February 27: Stage 7, Kuantan - Dungun, 149.8 km

Results:

  1. Andrea Guardini (Astana) 3hr 37min 17sec. 41.37 km/hr
  2. Francescho Chicchi (Vini Fantini) s.t.
  3. Aidis Kruopis (Orica-GreenEdge) s.t.
  4. Allan Davis (Orica-GreenEdge) s.t.
  5. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  6. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  7. Graeme Brown (Blanco) s.t.
  8. Bryan Coquard (Europcar) s.t.
  9. Taiji Nishitani (Aisan) s.y.
  10. Rico Rogers (Synergy-Baku) s.t.
  11. Hossein Mateghi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  12. Zainal Mohd Nor Rizuan (Malaysia) s.t.
  13. Saleh Mohd Harrif (Terrengganu) s.t.
  14. Sung Baek Park (KSPO) s.t.
  15. Shimpei Fukuda (Aisan) s.t.
  16. Omar Bertozzo (Androni Giocattoli) s.t.
  17. Ruslan Tleubayev (Astana) s.t.
  18. Vidal Celis Zabala) (RTS) s.t.
  19. Connor McConvey (Synergy-Baku) s.t.
  20. Meron Russom (MTN-Qhubeka) s.t.
  21. Koldo Fernandez (Garmin-Sharp) s.t.
  22. M. Saufi Mat Senan (Terengganu) s.t.
  23. Phuchong Sai-Udomsin (OCBC-Singapore) s.t.
  24. Joon Yong Seo (KSPO) s.t.
  25. Anuar Manan (Synergy-Baku) s.t.
  26. Aiman Cahyadi (Indonesia) s.t.
  27. Thomas leezer (Blanco) s.t.
  28. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) s.t.
  29. Fatahilah Abdullah (Indonesia) s.t.
  30. Wen Low Ji (OCBC Singapore) s.t.

GC after Stage 7: 1066.80 km raced so far at an average speed of 41.24 km/hr

  1. Julian D. Arredondo (Nippo-De Rosa) 25hr 55min 5sec
  2. Pieter Weening (Orica-GreenEdge) @ 1min 15sec
  3. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 2min 10sec
  4. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 2min 32sec
  5. Meiyin Wang (Hengxiang) @ 2min 40sec
  6. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 2min 48sec
  7. Fortunato Baliani (Nippo-De Rosa) @ 2min 49sec
  8. John Ebesen (Synergy-Baku) @ 2min 55sec
  9. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) @ 2min 58sec
  10. Amir Kolahdozhagh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  11. Victor Nino Corredor (RTS) @ 3min 19sec
  12. Yonatha Monsalve (Vini Fantini) @ 3min 31sec
  13. Misbani Iranagh Ghader (Tabriz Petrochemical) @ 3min 38sec
  14. Jacques J. Van Rensbrug (MTN Qhubeka) @ 3min 58sec
  15. Pierre Rolland (Europcar) @ 4min 3sec
  16. Alexandr Dyachenko (Astana) @ 4min 24sec
  17. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 4min 34sec
  18. Tomas A. Gil Martinez (Androni Giocattoli) @ 4min 38sec
  19. Lucas Euser (United Healthcare) @ 5min 24sec
  20. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) @ 5min 38sec
  21. Wesley Sulzberger (Orica-GreenEdge) @ 6min 11sec
  22. Andrey Kashechkin (astana) @ 7min 6sec
  23. Chris Butler (Champion System) @ 8min 44sec
  24. Kirill Pozdnyakov (Synergy-Baku) @ 9min 13sec
  25. Dennis Ban Niekerk (MTN Qhubeka) @ 10min 53sec
  26. Yukiya Arashiro (Europcar) @ 11min 9sec
  27. Cyrille Gautier (Europcar) @ 11min 51sec
  28. Connor Mcconvey (synergy-Baku) @ 12min 2sec
  29. Marc Goos (Blanco) @ 12min 6sec
  30. Mohd Adiq H. Othman (Champion System) @ 12min 9sec

Tuesday, February 26: Stage 6, Mentakab - Kuantan, 217.5 km

Results:

  1. Thomas Leezer (Blanco) 4hr 33min 42sec. 47.68 km/hr
  2. Ji Min Jung (KSPO) @ 27sec
  3. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step) @ 35sec
  4. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.
  5. Travis Meyer (Orica-GreenEdge) s.t.
  6. Andrea Guardini (Astana) @ 40sec
  7. Allan Davis (Orica-GreenEdge) s.t.
  8. Jacob Keough (United Healthcare) s.t.
  9. Saleh Mohd Harrif (Teregganu) s.t.
  10. Anuar Manan (Synergy-Baku) s.t.
  11. Rico Rogers (Synergy-Baku) s.t.
  12. Taiji Nishitani (Aisan) s.t.
  13. Hossein Nateghi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  14. Kazuhiro Mori (Aisan) s.t.
  15. Omar Bertazzo (Androni Giocattoli) s.t.
  16. Shimpei Fukuda (Aisan) s.t.
  17. Ruslan Tleubayev (Astana) s.t.
  18. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  19. Fabian Schnaidt (Champion System) s.t.
  20. Mohd. Adiq H. Othman (Champion System) s.t.
  21. Pieter Weening (Orica GreenEdge) s.t.
  22. Zainal Mohd Nor Rizuan (Malaysia) s.t.
  23. Nathan Haas (Garmin-Sharp) s.t.
  24. Aldo Ino Ilesic (United Healthcare) s.t.
  25. Koldo Fernandez (Garmin-Sharp) s.t.
  26. Afif A. Zamri Zulhimie (Malaysia) s.t.
  27. Aidis Kruopis (Orica-GreenEdge) s.t.
  28. Yukiya Arashiro (Europcar) @ 46sec
  29. Sunjae Jang (RTS) s.t.
  30. Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical) s.t.

GC after Stage 6: 917.0 km raced so far at an average speed of 41.22 km/hr

  1. Julian Arredondo (Nippo-De Rosa) 22hr 17min 48sec
  2. Pieter Weening (Orica-GreenEdge) @ 1min 16sec
  3. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 2min 10sec
  4. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 2min 32sec
  5. Meiyan Wang (Hengxiang) @ 2min 40sec
  6. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 2min 48sec
  7. Fortunato Baliani (Nippo-De Rosa) @ 2min 49sec
  8. John Ebesen (Synergy-Baku) @ 2min 55sec
  9. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) @ 2min 58sec
  10. Amir Kolahdozhagh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  11. Victor Nini Corredor (RTS) @ 3min 19sec
  12. Yonatha Monsalve (Vini Fantini) @ 3min 31sec
  13. Misbani Iranagh Ghader (Tabriz Petrochemical) @ 3min 38sec
  14. Jacques J. Van Rensburg (MTN Qhubeka) @ 3min 58sec
  15. Pierre Rolland (Europcar) @ 4min 3sec
  16. Alexandr Dyachenko (Astana) @ 4min 24sec
  17. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 4min 34sec
  18. Tomas A. Gil Martinez (Androni Gocattoli) @ 4min 38sec
  19. Lucas Euser (United Healthcare) @ 5min 24sec
  20. Jackson Rodriguez (Andorni Giocattoli)@ 5min 38sec
  21. Wesley Sulzberger (Orica-GreenEdge) @ 6min 11sec
  22. Andrey Kashechkin (Astana) @ 7min 6sec
  23. Chris Butler (Champion System) @ 8min 44sec
  24. Kirill Pozdnyakov (Synergy-Baku) @ 9min 13sec
  25. Dennis Van Niekerk (MTN Qhubeka) @ 10min 53sec
  26. Yukiya Arashiro (Europcar) @ 11min 9sec
  27. Cyrille Gautier (Europcar) @ 11min 55sec
  28. Connor McConvey (Synergy-Baku) @ 12min 2sec
  29. Marc Goos (Blanco) @ 12min 6sec
  30. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) @ 12min 15sec

Monday, February 25: Stage 5, Proton, Shah Alam- Genting Highlands, 110.3 km

Results:

  1. Julian D. Arredondo (Nippo-De Rosa) 3hr 11min 41sec. 34.53 km/hr
  2. Pieter Weening (Orica-GreenEdge) @ 26sec
  3. Victor Nino Corredor (RTS) @ 44sec
  4. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 1min 5sec
  5. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 1min 28sec
  6. Amir Kolahdozhagh (Tabriz Petrochemical) @ 1min 40sec
  7. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) @ 1min 43sec
  8. Fortunato Baliani (Nippo-De Rosa) @ 1min 47sec
  9. John Ebsen (Synergy-Baku) @ 1min 50sec
  10. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 1min 58sec
  11. Yonatha Monsalve (Vini Fantini) 2 2min 29sec
  12. Misbani Iranagh Ghader (Tabriz Petrochemical) @ 2min 33sec
  13. Jacques J. Van Rensburg (MTN Qhubeka) @ 2min 35sec
  14. Pierre Rolland (Europcar) @ 2min 45sec
  15. Alexandr Dyachenko (Astana) @ 3min 19sec
  16. Tomas A. Gil Martinez (Androni Giocattoli) @ 3min 33sec
  17. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  18. Lucas Euser (United Healthcare) @ 4min 1sec
  19. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) 2 4min 44sec
  20. Meiyin Wang (Hengxiang) @ 5min 13sec
  21. Wesley Sulzberger (Orica-GreenEdge) s.t.
  22. Chris Butler (Champion System) @ 5min 23sec
  23. Andrey Kashechkin (Astana) @ 6min 1sec
  24. Diego Rosa (Androni Giocattoli) @ 6min 42sec
  25. Carlos Verona (Omega Pharma-Quick Step) @ 6min 48sec
  26. Yukiya Arashiro (Europcar) @ 7min 6sec
  27. Dadi Suryadi (Indonesia) @ 7min 19sec
  28. Alex Destribois (RTS) @ 7min 22sec
  29. Conner Mcconvey (Synergy-Baku) @ 8min 8sec
  30. Kirill Pozdnyakov (Syndery-Baku) s.t.

GC after stage 5: 699.50 km raced at an average speed of 39.55 km/hr

  1. Julian D. Arredondo (Nippo-De Rosa) 17hr 43min 20sec
  2. Pieter Weening (Orica-GreenEdge) @ 1min 22sec
  3. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 2min 10sec
  4. Peter Stetina (Garmin-Sharp) @ 2min 33sec
  5. Meiyin Wang (Hengxiang) @ 2min 40sec
  6. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) @ 2min 45sec
  7. Amir Kolahdozhagh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  8. Fortunato Baliani (Nippo-De rosa) @ 2min 49sec
  9. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 2min 54sec
  10. John Ebsen (Synergy-Baku) @ 2min 55sec
  11. Victor Nino Corredor (RTS) @ 3min 6sec
  12. Yonatha Monsalve (Vini Fantini) @ 3min 31sec
  13. Misbani Iranagh Ghader (Tabriz Petrochemical) @ 3min 38sec
  14. Jacques J. Van Rensburg (MTN Qhubeka) @ 3min 40sec
  15. Pierre Rolland (Europcar) @ 3min 50sec
  16. Alexandr Dyachenko (Astana) @ 4min 24sec
  17. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 4min 37sec
  18. Tomas A. Gil Martinez (Androni Giocattoli) @ 4min 38sec
  19. Lucas Euser (United Healthcare) @ 5min 6sec
  20. Jackson Rodriguez (Andorni Giocattoli) @ 5min 49sec
  21. Wesley Sulzberger (Orica-GreenEdge) @ 6min 13sec
  22. Andrey Kashechkin (Astana) @ 7min 6sec
  23. Chris Butler (Champion System) @ 8min 31sec
  24. Kirill Pozdnyakov (Syndergy-Baku) @ 9min 13sec
  25. Dennis Van Niekerk (MTN Qhubeka) @ 10min 35sec
  26. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) @ 10min 42sec
  27. Yukiya Arashiro (Europcar) @ 11min 9sec
  28. Cyrille Gautier (Europcar) @ 11min55sec
  29. Connor McConvey (Synergy-Baku) @ 12min 2sec
  30. Marc Goos (Blanco) @ 12min 6sec

Sunday, February 24: Stage 4, Tapah - Kapar, 168 km

Results:

  1. Francesco Chicchi (Vini Fantini) 3hr 44min 22sec. 44.93 km/hr
  2. Andrea Guardini (Astana) s.t.
  3. Aidis Kruopis (Orica-GreenEdge) s.t.
  4. Raymond Kreder (Garmin-Sharp) s.t.
  5. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  6. Aldo Ino Ilesic (United Healthcare) s.t.
  7. Ruslan Tleubayev (Astana) s.t.
  8. Anuar Manan (Synergy-Baku) s.t.
  9. Takeaki Ayabe (Aisan) s.t.
  10. Kazuhiro Mori (Aisan) s.t.
  11. Shimpei Fukuda (Aisan) s.t.
  12. Mauro Abel Richeze (Nippo-De Rosa) s.t.
  13. Rico Rogers (Synergy-Baku) s.t.
  14. Zainal Mohd Nor Rizuan (Malaysia) s.t.
  15. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  16. Hossein Nateghi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  17. Jani Tewelde Weldegabir (MTN-Qhubeka) s.t.
  18. Vidal Celis Zabala (RTS) s.t.
  19. John Murphy (United Healthcare) s.t.
  20. Jacob Keough (United Healthcare) s.t.
  21. Fabian Schnaidt (Champion System) s.t.
  22. Wen Low Ji (OCBC Singapore) s.t.
  23. Omar Bertazzo (Androni Giocattoli) s.t.
  24. Fatahilah Abdullah (Indonesia) s.t.
  25. Meron Russom (MTN Qhubeka) s.t.
  26. Saleh Mohd Harrif (Terengganu) s.t.
  27. Afif A. Zamri Zulhimie (Malaysia) s.t.
  28. Sung Beek Park (KSPO) s.t.
  29. Koldo Fernandez (Garmin-Sharp) s.t.
  30. Sunjae Jang (RTS) s.t.

GC after Stage 4: 589.20 km raced so far at an average speed of 40.66 km/hr

  1. Meiyin Wang (Hengxiang) 14hr 29min 6sec
  2. Julian D. Arredondo (Nippo-De Rosa) @ 2mn 43sec
  3. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 3min 29sec
  4. Wesley Sulzberger (Orica-GreenEdge) @ 3min 33sec
  5. Dennis Van Niekerk (MTN Qhubeka) @ 3min 35sec
  6. Chad Beyer (Champion System) s.t.
  7. Pieter Weening (Orica-GreenEdge) s.t.
  8. Yonatha Monsalve (Vini Fantini) s.t.
  9. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) s.t.
  10. Fortunato Baliani (Nippo-De Rosa) s.t.
  11. Pieter Serry (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  12. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 3min 37sec
  13. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) @ 3min 38sec
  14. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) s.t.
  15. Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
  16. Cyrille Gautier (Europcar) s.t.
  17. Kirill Pozdnyakov (Synergy-Baku) s.t.
  18. Peter Stetina (Garmin-Sharp) s.t.
  19. Jacques J. Van Rensburg (MTN Qhubeka) s.t.
  20. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  21. Lucas Euser (United Healthcare) s.t.
  22. Alireza Asgharzedeh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  23. John Edsen (Synergy-Baku) s.t.
  24. Tomas A. Gil Martinez (Androni Giocattoli) s.t.
  25. Amir Kolahdozhagh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  26. Pierre Rolland (Europcar) s.t.
  27. Misbani Iranagh Ghader (Tabriz Petrochemical) s.t.
  28. Jani Tewelede Weldegabir (MTN Qhubeka) @ 4min 30sec
  29. Jeffry Louder (United Healthcare) @ 4min 33sec
  30. Victor Nino Corredor (RTS) @ 4min 59sec

Saturday, February 23: Stage 3, Sungai Siput - Cameron Highlands, 140.7 km

Results:

  1. Meiyin Wang (Henxiang) 3hr 50min 1sec. 36.70 km/hr
  2. Julian D. Arrendondo (Nippo-De rosa) @ 2min 27sec
  3. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 3min 11sec
  4. Wesley Sulzbeerger (Orica-GreenEdge) s.t.
  5. Pieter Weening (Orica-GreenEdge) @ 3min 13sec
  6. Yonatha Monsalve (Vini Fantini) s.t.
  7. Pieter Serry (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  8. Forutnato Baliani (Nippo-De rosa) s.t.
  9. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) s.t.
  10. Dennis Van Niekerk (MTN Qhubeka) s.t.
  11. Chad Beyer (Champion System) s.t.
  12. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) @ 3min 16sec
  13. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.
  14. Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
  15. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  16. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  17. Kirill Pozdnyakov (Synergy-Baku) s.t.
  18. Cyrille Gautier (Europcar) s.t.
  19. Jacques J. Van Rensburg (MTN Qhubeka) s.t.
  20. Peter Stetina (Garmin-Sharp) s.t.
  21. Lucas Euser (United Healthcare) s.t.
  22. Tomas A. Gil Martinez (Androni Giocattoli) s.t.
  23. Amir Kolahdozhagh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  24. Pierre Rolland (Europcar) s.t.
  25. Alireza Asgharzedeh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  26. John Ebseb (Synergy-Baku) s.t.
  27. Misbani Iranagh Ghader (Tabriz Petrochemical) s.t.
  28. Jai Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) @ 4min 8sec
  29. Jeffry Louder (United Healthcare) @ 4min 11sec
  30. Victor Nini Corredor (RTS) @ 4min 37sec

GC after Stage 3: 421.2 km raced so far at an average speed of 39.18 km/hr

  1. Meiyin Wang (Hengxiang) 10hr 44min 44sec
  2. Julian D. Arredondo (Nippo-De Rosa) @ 2min 43sec
  3. Nathan Haas (Garmin-Sharp) @ 3min 29sec
  4. Wesley Sulzberger (Orica-Green Edge) @ 3min 33sec
  5. Chad Beyer (Champion System) @ 3min 35sec
  6. Yonatha Monsalve (Vini Fantini) s.t.
  7. Dennis Van Niekerk (MTN Qhubeka) s.t.
  8. Pieter Weening (Orica-GreenEdge) s.t.
  9. Tsgabu G. Grmay (MTN Qhubeka) s.t.
  10. Fortunato Baliani (Nippo-De Rosa) s.t.
  11. Pieter Serry (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  12. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 3min 37sec
  13. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) @ 3min 38sec
  14. Alexandr Dyachenko (Astana) s.t.
  15. Sergio Pardilla (MTN Qhubeka) s.t.
  16. Cyrille Gautier (Europcar) s.t.
  17. Jacques J. Van Rensberg (MTN Qhubeka) s.t.
  18. Lucas Euser (United Healthcare) s.t.
  19. Peter Stetina (Garmin-Sharp) s.t.
  20. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  21. Kirill Pozdnyakov (Syndergy-Baku) s.t.
  22. Alireza Asgharzedeh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  23. Tomas A. Gil Martinez (Androni Giocattoli) s.t.
  24. Amir Kolahdozhagh (Tabriz Petrochemical) s.t.
  25. John Ebsen (Synergy-Baku) s.t.
  26. Pierre Rolland (Europcar) s.t.
  27. Misbani Iranagh Ghader (Tabriz Petrochemical) s.t.
  28. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) @ 4min 30sec
  29. Jeffry Louder (United Healthcare) @ 4min 33sec
  30. Victor Nino Corredor (RTS) @ 4min 59sec

Friday, February 22: Stage 2, Serdang - Kuala Kangsar, 117.8 km

Results:

  1. Theo Bos (Blanco) 2hr 54min 48sec. 40.43 km/hr
  2. Andrea Guardini (Astana) s.t.
  3. Aidis Kruopis (Orica-GreenEdge) s.t.
  4. Bryan Coquard (Europcar) s.t.
  5. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  6. Francesco Chicchi (Vini Fantini) s.t.
  7. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  8. Hoeesein Nateghi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  9. Fabian Schnaidt (Champion System) s.t.
  10. Omar Bertazzo (Androni Giocattoli) s.t.
  11. Kazuhiro Mori (Aisan) s.t.
  12. Aldo Ino Ilesic (United Healthcare) s.t.
  13. Saleh Mohd Harrif (Terengganu) s.t.
  14. Raymond Kreder (Garmin-Sharp) s.t.
  15. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) s.t.
  16. Rico Rogers (Synergy-Baku) s.t.
  17. Salleh Mohd Zamri (Terrengganu) s.t.
  18. Sunjae Jang (RTS) s.t.
  19. Anuar Manan (Synergy-Baku) s.t.
  20. Seung Woo Choi (KSPO) s.t.
  21. Shiumpei Fukuda (Aisan) s.t.
  22. Yujiya Arashiro (Europcar) s.t.
  23. Zainal Mohd Nor Rizuan (Malaysia) s.t.
  24. Phochong Sai-Udomsin (OCBC Singapore) s.t.
  25. Fatahilah Abdullah (Indonesia) s.t.
  26. Patrick Facchini (Androni Giocattoli) s.t.
  27. Mechele Merlo (Vini Fantini) s.t.
  28. Mauro Abel Richeze (Nippo-De Rosa) s.t.
  29. Sung Baek Park (KSPO) s.t.
  30. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.

GC after Stage 2:

  1. Theo Bos (Blanco) 6hr 54min 45sec
  2. Andrea Guardini (Astana) @ 10sec
  3. Meiyin Wang (Hengxiang) @ 11sec
  4. Bryan Coquard (Europcar) @ 14sec
  5. Anuar Manan (Synergy-Baku) s.t.
  6. Aidis Kruopis (Orica-GreenEdge) @ 16sec
  7. Joon Yong Ser (KSPO) s.t.
  8. Junrong Ho (OCBCsingapore) s.t.
  9. Fuyu Li (Hengxiang) @ 18sec
  10. Serge Pauwels (Omega Pharma-Quick Step) @ 19sec
  11. Steele Von Hoff (Garmin-sharp) @ 20sec
  12. Francesco Chicchi (Vini Fantini) s.t.
  13. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  14. Hossein Nateghi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  15. Aldo Ino Ilesic (United Healthcare) s.t.
  16. Fabian Schnaidt (Champion System) s.t.
  17. Saleh Mohd Harrif (Terrengganu) s.t.
  18. Omar Bertazzo (Androni Giocattoli) s.t.
  19. Kazuhiro Mori (Aisan) s.t.
  20. Rico Rogers (Synergy-Baku) s.t.
  21. Mauro Abel Richeze (Nippo-De Rosa) s.t.
  22. Jani Tewelde Waldegabir (MTN Qhubeka) s.t.
  23. Seung Woo Choi (KSPO) s.t.
  24. Phuchong Sai-Udomsin (OCBC Singapore) s.t.
  25. Shimpei Fukuda (Aisan) s.t.
  26. Sung Baek Park (KSPO) s.t.
  27. Dunjae Jang (RTS) s.t.
  28. Diego Rosa (Androni Giocattoli) s.t.
  29. Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) s.t.
  30. Meron Russom (MTN Qhubeka) s.t.

Thursday, February 21: Stage 1, Kangar - Kulim, 162.7 km

Results:

  1. Theo Bos (Blanco) 4hr 0min 17sec. 40.63 km/hr
  2. Bryan Coquard (Europcar) s.t.
  3. Andrea Guardini (Astana) s.t.
  4. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) s.t.
  5. Jacob Keough (United Healthcare) s.t.
  6. Aldo Ino Ilesic (United Healthcare) s.t.
  7. Anuar Manan (Synergy-Baku Cycling Project) s.t.
  8. Francesco Chicchi (Vini Fantini) s.t.
  9. Hossein Nateghi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  10. Mauro Abel Richeze (Nippo-De Rosa) s.t.
  11. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  12. Aidis Kruopis (Orica-GreenEdge) s.t.
  13. Saleh Mohd Harrif (Terengganu) s.t.
  14. Julian Arredondo Moreno (Nippo-De Rosa) s.t.
  15. Fabian Schnaidt (Champion System) s.t.
  16. Joon Yong Seo (KSPO) s.t.
  17. Rico Rogers (Synergy-Baku Cycling Project) s.t.
  18. Omar Bertazzo (Antonio Giocattoli) s.t.
  19. Travis Meyer (Orica-GreenEdge) s.t.
  20. Takeaki Mori (Aisan) s.t.
  21. Diego Rosa (Androni Giocattoli) s.t.
  22. Kazuhiro Mori (Aisan) s.t.
  23. Phuchong Sai-Udomsin (OCBC Singapore) s.t.
  24. Seung Woo Choi (KSPO) s.t.
  25. Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  26. Sung Beek Park (KSPO) s.t.
  27. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  28. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) s.t.
  29. Shimpei Fukuda (Aisan) s.t.
  30. Chad Beyer (Champion System) s.t.

GC after Stage 1:

  1. Theo Bos (Blanco) 4hr 0min 7sec
  2. Meiyin Wang (Hengxiang) @ 1sec
  3. Bryan Coquard (Europcar) @ 4sec
  4. Andrea Guardini (Astana) @ 6sec
  5. Junrong Ho (OCBC Singapore) s.t.
  6. Steele Von Hoff (Garmin-Sharp) @ 10sec
  7. Jacob Keough (United Healthcare) s.t.
  8. Aldo Ino Ilesic (United Healthcare) s.t.
  9. Anuar Manan (Synergy-Baku Cyling Project) s.t.
  10. Francesco Chicci (Vini Fantini) s.t.
  11. Hossein Nateghi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  12. Mauro Abel Richeze (Nippo-De Rosa) s.t.
  13. Andrew Fenn (Omega Pharma-Quick Step) s.t.
  14. Aidis Kruopis (Orica-GreenEdge) s.t.
  15. Saleh Mohd Harrif (Terengganu) s.t.
  16. Julian Arredondo Moreno (Nippo-De Rosa) s.t.
  17. Fabian Schnaidt (Champion System) s.t.
  18. Joon Yong Seo (KSPO) s.t.
  19. Rico Rogers (Synergy-Baku Cycling Project) s.t.
  20. Omar Bertazzo (Androni Giocattoli) s.t.
  21. Travis Meyer (Orica-GreenEdge) s.t.
  22. Takeaki Ayabe (Aisan) s.t.
  23. Diego Rosa (Androni Giocattoli) s.t.
  24. Kauhiro Mori (Aisan) s.t.
  25. Phochong Sai-Udomsin (OCBC Singapore) s.t.
  26. Seung Woo Choi (KSPO) s.t.
  27. Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical) s.t.
  28. Sung Baek Park (KSPO) s.t.
  29. Andrey Kashechkin (Astana) s.t.
  30. Jani Tewelde Weldegabir (MTN Qhubeka) s.t.

Startlist with backnumbers

GARMIN - SHARP (GRS)
TEAM MANAGER: MCRAE, Chann
1. FERNANDEZ DE LARREA Koldo
2. HAAS Nathan
3. KREDER Raymond
4. FAIRLY Caleb
5. STETINA Peter
6. VON HOFF Steele

ASTANA PRO TEAM (AST)
TEAM MANAGER: KIRSIPUU Jaan
11. GUARDINI Andrea
12. DYACHENKO Alexsandr
13. BAZAYEV Assan
15. LUTSENKO Alexey
16. KASHECHKIN Andrey
17. TLEUBAYEV Ruslan

ORICA GREENEDGE (OGE)
TEAM MANAGER: WILSON Matthew
21. DAVIS Allan
22. DURBRIDGE Luke
23. KRUOPIS Aidis
24. MEYER Travis
25. SULZBERGER Wesley
26. WEENING Pieter

BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA)
TEAM MANAGER: Jeroen Blijlevens
31. BOS Theo
32. BROWN Graeme
33. BOL Jetse
34. LEEZER Thomas
35. VAN EMDEN Jos
36 GOOS Marc

OMEGA PHARMA-QUICKSTEP (OPQ)
TEAM MANAGER: VAN SLYCKE Rik
41. GRABSCH Bert
42. FENN Andrew
43. GOLAS Michal
44. PAUWELS Serge
45. SERRY Pieter
46. VERONA QUINTANILLA Carlos

VINI FANTINI - SELLE ITALIA (VIN)
TEAM MANAGER: AMORIELLO Luca
51. CHICCHI Francesco
52. DE NEGRI Pier Paolo
53. BORCHI Stefano
54. MERLO Michele
55. MONSALVE Yonathan
56. SANO Jano

UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM (UHC)
TEAM MANAGER: Wilfried Cretskens
61. KEOUGH Jake
62. ILESIC Aldo
63. MURPHY John
64. LOUDER Jeffry
65. CLARKE Jonathan
66 EUSER Lucas

CHAMPION SYSTEM PRO CYCLING TEAM (CSS)
TEAM MANAGER: BEAMON Edward
71. OTHMAN Muhamad Adiq Husainie
72. BEYER Chad
73. BUTLER Chris
74. GAZVODA Gregor
75. LEWIS Craig
76. SCHNAIDT Fabian

EUROPCAR (EUC)
TEAM MANAGER: FLICKINGER Andy
81. ARASHIRO Yukiya
82. COQUARD Bryan
83. GAUTIER Cyril
84. QUEMENEUR Perrig
85. REZA Kévin
86. ROLLAND Pierre

ANDRONI GIOCATTOLI - VENEZUELA (AND)
TEAM MANAGER: ROBERTO MIODINI
91. GIL MARTINEZ Tomas Aurelio
92. OCHOA Carlos José
93. RODRIGUEZ Jackson
94. BERTAZZO Omar
95. Facchini Patrick
96. Rosa Diego

MTN QHUBEKA (MTN)
TEAM MANAGER: CAMPBELL Kevin
101. VAN NIEKERK Dennis
102. JANSE VAN RENSBURG Jacques
103. TEWELDE WELDEGABIR Jani
104. RUSSOM Meron
105. PARDILLA Sergio
106. GRMAY Tsgabu Gebremaryam

SYNERGY BAKU CYCLING PROJECT (BCP)
TEAM MANAGER: HUNT Jeremy
111. MANAN Anuar
112. ROGERS Rico
113. POZDNYAKOV Kirill
114. CRAVEN Dan
115. EBSEN John
116. McConvey Connor

TABRIZ PETROCHEMICAL TEAM (TPT)
TEAM MANAGER: ABDOLZADE Ali Akbar
121. GHADER Misbani Iranagh
122. NATEGHI Hossein
123. SOHRABI Mehdi
124. SAFARZADEH Saeid
125. ASGHARZADEH Alireza
126. KOLAHDOZHAGH Amir

RTS RACING TEAM (RTS)
TEAM MANAGER: MOONDET Chaiya
131. Yong Li NG
132. SunJae JANG
133. NINO CORREDOR Victor
134. CELIS ZABALA Vidal
135. DESTRIBOIS Alex
136. PUJOL MUNOZ Oscar

TERENGGANU CYCLING TEAM (TSG)
TEAM MANAGER: DUCLOS Sebastien
141. SALLEH Mohd Harrif
142. SALLEH Mohd Zamri
143. ROSDI Mohd Nor Umardi
144. M. SAIFUL ANUAR Aziz
145. MAT SENAN Mohammad Saufi
146. MAT AMIN Mohd Shahrul

OCBC SINGAPORE CONTINENTAL CYCLING TEAM (TSI)
TEAM MANAGER: CHEONG Weiwen Justin
151. LOH Sea Keong
152. RABOU Josaphus Thomas
153. SAI-UDOMSIN Phuchong
154. GOH Choon Huat
155. HO Junrong
156. LOW Ji Wen

TEAM NIPPO - DE ROSA (PPO)
TEAM MANAGER: ELLI Alberto
161. ARREDONDO MORENO Julian David
162. BALIANI Fortunato
163. FUKUSHIMA Shinichi
164. ISHIBASHI Manabu
165. RICHEZE Mauro Abel
166. TOKUDA Tanzou

AISAN RACING TEAM (AIS)
TEAM MANAGER: BEPPU Takumi
171. AYABE Takeaki
172. NISHITANI Taiji
173. MORI Kazuhiro
174. NAKAJIMA Yasuharu
175. FUKUDA Shinpei
176. ITO Masakazu

KSPO (KSP)
TEAM MANAGER : LEE Byeon Gil
181. PARK Sung Baek
182. CHOI Seung Woo
183. SEO Joon Yong
184. YEON JE Sung
185. JUNG Ji Min
186. KWON Soon Young

HENGXIANG CYCLING TEAM (HEN)
TEAM MANAGER: Mr. JIANHAO Tang
191. WANG Meiyin
192. LI Fuyu
193. XING Fu
194. LIU Yilin
195. LIU Jianpeng
196. WANG Bo

MALAYSIA NATIONAL TEAM (MAS)
TEAM MANAGER: Omar Saad
201. Mohamad Fauzan Ahmad Lutfi
202. Amir Mustafa Rusli
203. Muhamad Rauf Nur Misbah
204. Mohd Nor Rizuan Zainal
205. Zulhimie Afif Ahmad Zamri
206. Yusrizal Usoff

INDONESIA NATIONAL TEAM (INA)
TEAM MANAGER: Ircham Mochamad
211. CAHYADI Aiman
212. SURYADI Dadi
213. FITRIANTO Hari
214. ENDRA Wijaya
215. ROBIN Manulang
216. ABDULAH Fatahilah