BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2007 Tour de Langkawi (HC)

February 2 - February 11, Malaysia

Tour de Langkawi podium history

Sunday, February 11: 10th and Final Stage, Kuala Lumpor Criterium, 80 km.

1. Alberto Loddo (Selle Italia) 1hr 41min 55sec
2. Nikolai Trusov (Tinkoff) s.t.
3. Maximiliano Richeze (Panaria) s.t.
4. Julian Dean (Credit Agricole) s.t.
5. Takashi Miyazawa (Nippo-Meitan) s.t.

Final GC after Stage 10:

1. Anthony Charteau (Credit Agricole) 32hr 32min 14sec. 1372.3 km ridden at an average speed of 42.176 km/hr.
2. Jose Serpa (Selle Italia) @ 1min 2sec
3. Walter Pedraza (Selle Italia) @ 1min 34sec
4. David George (South Africa) @ 3min 6sec
5. Jay Crawford (Giant Asia) @ 4min 5sec
6. Ghader Mizbani (Giant Asia) @ 4min 14sec
7. Pavel Brutt (Tinkoff) @ 4min 21sec
8. Yokohiro Doi (Skil-Shimano) @ 4min 43sec
9. Luis Rodriguez (Unibet) @ 4min 53sec
10. Hossein Askari (Giant Asia) @ 4min 54sec
11. Serguei Kolesnikov (Uniget) @ 4min 59sec
12. Yoann Le Boulanger (Bouygues Telecom) @ 5min 8sec
13. Serguei Klimov (Tinkov) @ 5min 11sec
14. Francesco Bellotti (Credit Agricole) @ 5min 15sec
15. Jonathon Clarke (SouthAustralia.com) @ 5min 40sec
16. Ian McLeod (FDJ) @ 5min 53sec
17. Michael Lange (Slipstream) @ 5min 56sec
18. Paul Griffin (Giant Asia) @ 7min 52sec
19. Timothy Duggan (Slipstream) @ 7min 53sec
20. Gene Bates (SouthAustralia.com) @ 7min 56sec

Saturday, February 10: Stage 9, Kuala Lumpur - Kuala Lumpur, 170.5 km.

1. Pavel Brutt (Tinkoff) 4hr 7min 8sec. 41.394 km/hr.
2. Sergei Kolesnikov (Unibet) @ 3sec
3. Pierre Drancourt (Bouygues Telecom) s.t.
4. David George (South Africa) s.t.
5. Luis Pasamontes Rodriguez (Unibet) @ 5sec

GC after Stage 9:

1. Anthony Charteau (Credit Agricole) 30hr 50min 19sec
2. Jose Serpa (Selle Italia) @ 1min 2sec
3. Walter Pedraza (Selle Italia) @ 1min 34sec
4. David George (South Africa) @ 3min 6sec
5. Jay Crawford (Giant Asia) @ 4min 5sec

Friday, February 9: Stage 8, Proton, Shah Alam - Genting Highlands, 84.4 km.

1. Jose Serpa (Selle Italia) 2hr 25min 49sec
2. Walter Pedraza (Selle Italia) @ 1min 44sec
3. José Rujano (Unibet) @ 1min 44sec
4. David George (South Africa) @ 2min 25sec
5. Jay Crawford (Giant Asia) @ 2min 51sec
10. Anthony Charteau (Credit Agricole) @ 3min 36sec

GC after Stage 8:

1. Anthony Charteau (Credit Agricole) 26hr 42min 37sec
2. Jose Serpa (Selle Italia) @ 1min 2sec
3. Walter Pedraza (Selle Italia) @ 1min 34sec
4. David George (South Africa) @ 3min 39sec
5. Jay Crawford (Giant Asia) @ 4min 5sec

Thursday, February 8: Stage 7, Kuantan - Karak, 170.2 km.

1. Shinichi Fukushima (Nippo-Meitan) 3hr 47min 42sec. 44.85 km/hr
2. Elia Aggiano (Tinkoff) @ 2sec
3. Pierre Drancourt (Bouygues Telecom) @ 12sec
4. Francesco Tomei (Panaria) @ 40sec
5. Erwin Thijs (Unibet) s.t.

GC after Stage 7:

1. Anthony Charteau (Credit Agricole) 24hr 13min 12sec
2. Shinichi Fukushima (Nippo Meitan) @ 3min 27sec
3. Walter Pedraza (Selle Italia) @ 4min
4. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) @ 4min 39sec
5. Luis Pasamontes Rodrigues (Unibet) @ 4min 43sec

Wednesday, February 7: Stage 6, Kuala Terengganu - Cukai, 142 km.

1. Alberto Loddo (Selle Italia) 3hr 57min
2. Maximiliano Richeze (Panaria) s.t.
3. Brad Huff (Slipstream) s.t.
4. Takashi Miyazawa (Nippo Meitan) s.t.
5. Mariusz Wiesiak (Nippo Meitan) s.t.

GC after Stage 6:

1. Anthony Charteau (Credit Agricole) 20hr 22min 45sec
2. Walter Pedraza (Selle Italia) @ 4min
3. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) @ 4min 39sec
4. Luis Pasamontes (Unibet) @ 4min 43sec
5. Ian McLeod (FDJ) s.t.

Tuesday, February 6: Stage 5, Kota Baru - Kuala Terengganu, 167 km.

1. Alberto Loddo (Selle Italia) 3hr 55min 7sec
2. Maximiliano Richeze (Panaria) s.t.
3. Nicholas Sanderson (South Australia) s.t.
4. Julian Dean (Credit Agricole) s.t.
5. Ahmad Haidor Anuawar (Letua) s.t.

GC after Stage 5:

1. Anthony Charteau (Credit Agricole) 17hr 21min 48sec
2. Walter Pedraza (Selle Italia) @ 4min
3. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) @ 4min 39sec
4. Luis Pasamontes (Unibet) @ 4min 43sec
5. Ian McLeod (FDJ) s.t.

Monday, February 5: Stage 4, Gua Musang - Kota Bharu, 178.1 km.

1. Alberto Loddo (Selle Italia) 4hr 58sec. 44.346 km/hr
2. Maximiliano Richeze (Panaria) s.t.
3. Daryl Impey (South Africa) s.t.
4. Brad Huff (Slipstream) s.t.
5. Sung Baek Park (Korea) s.t.

GC after Stage 4:

1. Anthony Charteau (Credit Agricole) 13hr 26min 41sec
2. Walter Pedraza (Selle Italia) @ 4min
3. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) @ 4min 39sec
4. Luis Pasamontes (Unibet) @ 4min 43sec
5. Ian McLeod (FDJ) s.t.

Sunday, February 4: Stage 3, Kuala Kangsar - Cameron Highlands, 133.2 km.

1. Anthony Charteau (Credit Agricole) 3hr 40min 51sec. 36.19 km/hr
2. Walter Pedraza (Selle Italia) @ 3min 54sec
3. Yoann Le Boulanger (Bouygues Telecom) @ 4min 29sec
4. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) s.t.
5. Pavel Brutt (Tinkoff) 4min 31sec

GC after Stage 3:

1. Anthony Charteau (Credit Agricole) 9hr 25min 43sec
2. Walter Pedraza (Selle Italia) @ 4min
3. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) @ 4min 39sec
4. Luis Rodriguez (Unibet) @ 4min 43sec
5. Ian McLeod (FDJ) s.t.

Saturday, February 3: Stage 2, Kangar - Kulim, 166.2 km.

1. Maximiliano Richeze (Panaria) 3hr 55min 41sec. 42.311 km/hr.
2. Daryl Impey (South Africa) s.t.
3. Alberto Loddo (Selle Italia) s.t.
4. Sung Baek Park (Korea) s.t.
5. Nikolai Trusov (Tinkoff) s.t.

GC after Stage 2:

1. Maximiliano Richeze (Panaria) 5hr 44min 50sec
2. Alberto Loddo (Selle Italia) s.t.
3. Koji Fukushima (Nippo-Meitan) @ 5sec
4. Daryl Impey (South Africa) @ 8sec
5. Ruben Bongiorno (Panaria) s.t.

Friday, February 2: Stage 1, Dataran Helang - Underwater World Langkawi, 81.7 km.

1. Alberto Loddo (Selle Italia) 1hr 49min 23sec
2. Ruben Bongiorno (Panaria) s.t.
3. Maximiliano Richeze (Panaria) s.t.
4. Brad Huff (Slipstream) s.t.
5. Nikolai Trusov (Tinkoff) s.t.

GC after stage 1:

1. Alberto Loddo (Selle Italia) 1hr 49min 13sec
2. Koji Fukushima (Nippo Meitan) @ 1sec
3. Ruben Bongiorno (Panaria) @ 4sec
4. Maximiliano Richeze (Panaria) @ 6sec
5. Md Nor Rizuan Zainal (Letua) @ 9sec