BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2005 Tour de Langkawi (HC)

January 28 - February 6, Malaysia

Tour de Langkawi podium history

Sunday, February 6: 10th and Final Stage, Kuala Lumpur Criterium, 65 km.

1. Graeme Brown (Panaria) 1 hr 20min 43sec [Brown's 5th stage win in this tour]
2. Guillermo Bongiorno (Panaria) s.t.
3. Oleg Grishkine (Navigators) s.t.
4. David Kopp (Wiesenhoff) s.t.
5. Moreno Di Biase (Colombia) s.t.

Final GC after Stage 10:

1. Ryan Cox (Barloworld) 30hr 18min 18sec. 1282.6 km ridden at an average speed of 42.336 km/hr
2. Jose Rujano (Colombia) @ 18sec
3. Tiaan Kannemeyer (Barloworld) @ 1min 34sec
4. Cesar Grajales (Navigators) @ 2min 52sec
5. Tom Danielson (Discovery) @ 3min 1sec
6. Jugen Van De Walle (Landbouwkrediet) @ 3min 44sec
7. Marlon perez (Colombia-Selle Italia) @ 4min 7sec
8. Sergio Ghisalberti (Domina Vacanze) @ 4min 8sec
9. Jesus Hernandez (Liberty Seguros) @ 4min 17sec
10. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone) @ 4min 46sec
11. Matej Jurco (Domina Vacanze) @ 5min 13sec
12. Nathan O'Neill (Navigators) @ 5min 25sec
13. Nuno Ribeiro (Liberty Seguros) @ 5min 46sec
14. Michael Barry (Discovery) @ 5min 57sec
15. Kurt Van De Wouwer (Mr. Bookmaker) @ 5min 58sec
16. Saul Raisin (Credit Agricole) @ 6min 14sec
17. Koji Fukashima (Bridgestone) @ 6min 17sec
18. Tonton Susanto (Wismilak) @ 6min 18sec
19. Christophe Le Mevel (Credit Agricole) @ 6min 19sec
20. Valery Kobzarenko (Acqua & Sapone) @ 6min 31sec

Saturday, February 5: Stage 9, Menara Kuala Lampur - Putrajeya, 164.8 km.

1. Graeme Brown (Panaria) 3hr 55min 15sec
2. Antonio Salomone (Barlowrold) s.t.
3. Brett Lancaster (Panaria) s.t.
4. Antonio Cruz (Discovery) s.t.
5. Oleg Grishkine (Navigators) s.t.

GC after Stage 9:

1. Ryan Cox (Barloworld) 28hr 57min 35sec
2. Jose Rujano (Colombia) @ 18sec
3. Tiaan Kannemeyer (Barloworld) @ 1min 34sec
4. Cesar Grajales (Navigators) @ 2min 52sec
5. Tom Danielson (Discovery) @ 3min 1sec

Friday, February 4: Stage 8, Kuala Kubu Bahru - Genting Highlands, 97.9 km

1. Ryan Cox (Barloworld) 2hr 49min 37sec
2. Jose Rujano (Colombia) s.t.
3. Julio Perez Cuapio (Panaria) @ 1min 5sec
4. Tiaan Kannemeyer (Barloworld) s.t.
5. Cesar Grajales (Navigators) @ 1min 21sec
8. Tom Danielson (Discovery) @ 2min 11sec
36. Koji Fukushima (Bridgestone-Anchor) @ 7min 27sec

GC after Stage 8:

1. Ryan Cox (Barloworld) 25hr 2min 20sec
2. Jose Rujano (Colombia) @ 18sec
3. Tiaan Kannemeyer (Barloworld) @ 1min 34sec
4. Cesar Grajales (Navigators) @ 2min 52sec
5. Tom Danielson (Discovery) @ 3min 1sec
17. Koji Fukushima (Bridgestone-Anchor) @ 6min 15sec

Thursday, February 3: Stage 7, Maran - Raub, 167.7 km.

1. Grame Brown (Panaria) 3hr 45min 44sec
2. Daniele Di Biase (Colombia) s.t.
3. Steffen Radochla (Wiesenhof) s.t.
4. Oleg Grishkine (Navigators) s.t.
5. Robert Hayles (Great Britain) s.t.

GC after stage 7:

1. Koji Fukushima (Bridgestone-Anchor) 22hr 11min 31sec
2. Nathan O'Neill (Navigators) @ 1min 20sec
3. Ryan Cox (Barloworld) @ 1min 22sec
4. Jose Rujano (Colombia) @ 1min 36sec
5. Tiaan Kannemeyer (Barloworld) @ 1min 41sec
6. Michael Barry (Discovery) @ 1min 44sec

Wednesday, February 2: Stage 6, Kuala Berang - Cokai, 152 km.

1. Guillermo Bongiorno (Panaria) 3hr 20min 6sec
2. Graeme Brown (Panaria) s.t.
3. Antonio Salomone (Barloworld) s.t.
4. David McKenzie (Wismilak) s.t.
5. Geffroy Lequatre (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 6:

1. Koji Fukushima (Bridgestone-Anchor) 18hr 25min 47sec
2. Nathan O'Neill (Navigators) @ 1min 20sec
3. Ryan Cox (Barloworld) @ 1min 22sec
4. Jose Rujano (Colombia) @ 1min 36sec
5. Tiaan Kannemeyer (Barloworld) @ 1min 41sec
6. Michael Barry (Discovery) @ 1min 44sec

Tuesday, February 1: Stage 5, Kota Bahru - Kuala Terenggano, 163.9 km.

1. Graeme Brown (Panaria) 3hr 47min 6sec
2. Guillermo Bongiorno (Panaria) s.t.
3. Brett Lancaster (Panaria) s.t.
4. Oleg Grishkine (Navigators) s.t.
5. Geoffroy Lequatre (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 5:

1. Koji Fukushima (Bridgestone-Anchor) 15hr 5min 38sec
2. Nathan O'Neill (Navigators) @ 1min 20sec
3. Ryan Cox (Barloworld) @ 1min 22sec
4. Jose Rujano (Colombia) @ 1min 36sec
5. Tiaan Kannemeyer (Barloworld) @ 1min 41sec
6. Michael Barry (Discovery) @ 1min 44sec

Monday, January 31: Stage 4, Bachok 20.3 Individual Time Trial

1. Nathan O'Neill (Navigators) 24min 42.76sec
2. Ryan Cox (Barloworld) @ 4.82sec
3. Jose Rujano (Colombia) @ 15.25sec
4. Tiaan Kannemeyer (Barloworld) @ 20.94sec
5. Michael Barry (Discovery) @ 24.19sec

GC after Stage 4:

1. Koji Fukushima (Bridgestone-Anchor) 11hr 18min 32sec
2. Nathan O'Neill (Navigators) @ 1min 20sec
3. Ryan Cox (Barloworld) @ 1min 22sec
4. Jose Rujano (Colombia) @ 1min 36sec
5. Tiaan Kannemeyer (Barloworld) @ 1min 41sec
6. Michael Barry (Discovery) @ 1min 44sec

Sunday, January 30: Stage 3, Gerik - Tanah Merah, 172.5 km.

1. Koji Fukushima (Bridgestone-Anchor) 4hr 25min 1sec
2. Denis Bertolini (Acqua & Sapine) @ 2min 35sec
3. Graeme Brown (Panaria) s.t.
4. Stefan Van Dijk (Mr. Bookmaker) s.t.
5. Antonio Salamone (Barloworld) s.t.

GC after Stage 3:

1. Koji Fukushima (Bridgestone-Anchor) 10hr 52min 10sec
2. Grame Brown (Panaria) @ 2min 38sec
3. Guillermo Bongiono (Panaria) @ 2min 50sec
4. Oleg Grishkine (Navigators) @ 2min 50sec
5. Takashi Miyazawa (Bridgestone-Anchor) @ 2min 51sec

Saturday, January 29: Stage 2, Kangar - Kepala Batas, 171.6 km.

1. Guillermo Bongiorno (Panaria) 4hr 8min 2sec
2. Graeme Brown (Panaria) s.t.
3. Oleg Grishkine (Navigators) s.t.
4. Daniele Di Biase (Colombia-Selle Italia) s.t.
5. David Kopp (Wiesenhof) s.t.

GC After Stage 2:

1. Graeme Brown (Panaria) 6hr 27min 17sec
2. Guillermo Bongiorno (Panaria) @ 1sec
3. Takashi Miyazawa (Bridgestone-Anchor) @ 8sec
4. Oleg Grishkine (Navigators) @ 9sec
5. Fallanie Ali (Proton t-Bikes) @ 11sec

Friday, January 28: Stage 1, Langkawi - Langkawi, 106.9 km.

1. Graeme Brown (Panaria) 2hr 19min 32sec
2. Guillermo Bongiorno (Panaria) s.t.
3. Oleg Grishkine (Navigators) s.t.
4. Stefan Van Dijk (Mr. Bookmaker) s.t.
5. Antonio Salamone (Barloworld) s.t.
6. Maxim Iglinskiy (Domina Vacanze) s.t.