BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2003 Tour de Langkawi (2.2)

January 31 - February 9, Malaysia

Tour de Langkawi podium history

Sunday, February 9: 10th and Final Stage, Kuala Lumpur Criterium, 75.6 km.

1. Ruben Buongiorno (Panaria) 1hr 49min 42sec
2. Graeme Brown (Panaria) s.t.
3. Stuart O'Grady (Credit Agricole) s.t.
4. Moreno Di Biase (Formaggi Pinzolo) s.t.
5. Allen Bo Andresen (Fakta) s.t.

Final GC after Stage 10:

1. Tom Danielson (Saturn) 31hr 54min 9sec. 1343.5 km ridden at an average speed of 42.128 km/hr
2. Hernan Dario Munoz (Colombia) @ 9sec
3. Freddy Gonzalez (Colombia) @ 1min 44sec
4. Roland Green (Canada) @ 2min 3sec
5. Josep Jufre Pou (Relax) @ 2min 35sec
6. Fotunato Baliani (Formaggi Pinzolo) @ 2min 59sec
7. Miguel Perdiguero (Domina Vacanze) @ 3min 9sec
8. David George (South Africa) @ 3min 35sec
9. Ruber Marin (Colombia-Sella Italia) @ 3min 41sec
10. Paolo Lanfranchi (Panaria) @ 3min 48sec
11. Gabriele Misaglia (Lampre) @ 3min 51sec
12. Allan Iacuone (Flanders) @ 4min 33sec
13. Michele Gobbi (De Nardi) @ 4min 59sec
14. Stuart O'Grady (Credit Agricole) @ 5min 6sec
15. Rene Joergensen (Fakta) @ 5min 8sec
16. Charles Wegelius (De Nardi) @ 5min 9sec
17. Tomoyo Kano @ 5min 29sec
18. Jose Rujano (Colombia-Selle Italia) @ 5min 38sec
19. Dave Bruylandts (Marlux) @ 5min 39sec
20. Susanto Tonton (Telekom Malaysia) @ 5min 40sec

Saturday, Febraury 8; Stage 9, Seremban - Genting Highlands, 154 km. This stage has a hard 25 km climb with a hilltop finish.

1. Hernan Dario Munoz (Colombia) 4hr 15min 30sec
2. Tom Danielson (Saturn) @ 1sec
3. Roland Green (Canada) @ 39sec
4. Freddy Gonzalez (Colombia) @ 1min 25sec

GC after Stage 9:

1. Tom Danielson (Saturn) 30hr 4min 27sec
2. Hernan Dario Munoz (Colombia) @ 9sec
3. Freddy Gonzalez (Colombia) @ 1min 44sec
4. Roland Green (Canada) @ 2min 3sec

Friday, February 7: Stage 8, Menara Telekom KL - Seremban, 112.5 km.

1. Stuart O'Grady (Credit Agricole) 2hr 48min 56sec
2. Miguel Martin Perdiguero (Domina Vacanze) s.t.
3. Mikhaylo Khalilov (Fakta) s.t.

GC after Stage 8:

1. Tom Danielson (Saturn) @ 25hr 49min 2sec
2. Stuart O'Grady (Credit Agricole) @ 1sec
3. Sergey Matveyev (Panaria) @ 7sec
4. Graeme Brown (Panaria) @ 11sec

Thursday, February 6: Stage 7, Kuantan - Bentong, 196 km.

1. Graeme Brown (Panaria) 4hr 14min 20sec
2. Stuart O'Grady (Credit Agricole) s.t.
3. Allan Bo Andresen (Fakta) s.t.
114. Nathan O'Neill (Saturn) @ 48 sec. Crash with a couple of kilometers to go.

GC after Stage 7:

1. Tom Danielson (Saturn) @ 23hr 6sec
3. Eric Wohlberg (Saturn) @ 3sec
3. Sergey Matveyev (Panaria) @ 7sec
4. Stuart O'Grady (Credit Agricole) @ 11sec

Wednesday, February 5: Stage 6, Marang - Cukai, 136 km.

1. Stuart O'Grady (Credit Agricole) 2hr 50min 43sec
2. Graeme Brown (Panaria) s.t.
3. Simone Cadamuro (De Nardi) s.t.
108. Roland Green (Canada) @ 1min 29sec. Green flatted with 14 km to go.

GC after Stage 6:

1. Nathan O'Neill (Saturn) 18hr 45min 16sec
2. Tom Danielson (Saturn) @ 24sec
3. Eric Wohlberg (Saturn) @ 27sec
4. Hernan Dario Munoz (Colombia) @ 38sec

Tuesday, February 4: stage 5, Kota Bharu - Kuala Terengganu, 179 km.

1. Graeme Brown (Panaria) 4hr 1min 37sec
2. Ruben Bongiorno (Panaria) s.t.
3. Simone Cadamuro (De Nardi) s.t.

GC after stage 5:

1. Nathan O'Neill (Saturn) 15hr 54min 33sec
2. Roland Green (Canada) @ 20sec
3. Tom Danielson (Saturn) @ 24sec
4. Eric Wohlberg (Saturn) @ 27sec

Monday, February 3: Stage 4, Gerik - Tanah Merah, 173 km.

1. Again, Luciano Mendonca Pagliarini (Lampre) 4hr 14min 13sec
2. Graeme Brown (Panaria) s.t.
3. Stuart O' Grady (Credit Agricole) s.t.

GC after Stage 4:

1. Nathan O'Neill (Saturn) 11hr 52min 56sec
2. Roland Green (Canada) @ 20sec
3. Tom Danielson (Saturn) @ 24sec
4. Eric Wohlberg (Saturn) @ 27sec

Sunday, February 2: Stage 3, Kulim - Ipoh, 169.6 km.

1. Luciano Mendonca Pagliarini (Lampre) 3hr 53min 55sec
2. Mereno Di Biase (Formaggi Pinzolo) s.t.
3. Graeme Brown (Panaria) s.t.

GC after Stage 3:

1. Nathan O'Neill (Saturn) 7hr 38min 43sec
2. Roland Green (Canada) @ 23sec
3. Tom Danielson (Saturn) @ 24sec
4. Eric Wohlberg (Saturn) @ 28sec

Saturday, February 1: Stage 2, Kangor - Butterworth, 148.3 km.

1. Mendonca Pagliarini (Lampre) 3hr 32min 55sec
2. Graeme Brown (Panaria) s.t.
3. Mikhaylo Khalilov (Colombia)

GC after Stage 2:

1. Nathan O'Neill (Saturn) 3hr 44min 48sec
2. Roland Green (Canada) @ 23sec
3. Tom Danielson (Saturn) @ 24sec
4. Eric Wohlberg (Saturn) @ 28sec

Friday, January 31: Stage 1, Langkawi 9.2 km Individual Time Trial.

1. Nathan O'Neill (Saturn) 11min 53sec
2. Roland Green (Canada) @ 23sec
3. Tom Danielson (Saturn) @ 24sec
4. Eric Wohlberg (Saturn) @ 28sec