BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of he Giro d'Italia, vol.1 Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2009 Challenge Illes Balears - Volta Ciclista a Mallorca (1.1)

February 8 - February 12

Challenge Illes Balears podium history

The Challenge Illes Balears is a series of five 1.1 races held in early February on the Balearic Islands in the western Mediterranean sea. While each race is an independent 1.1 ranked competition, there is a General Classification for an overall winner as well.

Results:

Thursday, February 12: 5th and final stage, Trofeo Calvia; Magaluf - Palmanova, 147.6 km.

1. Gerald Ciolek (Milram) 4hr 3min 32sec. 36.363 km/hr
2. Edvald Boasson (Columbia) s.t.
3. Marcel Sieberg (Columbia) s.t.
4. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
5. Pablo Lastras (Caisse d'Epargne) s.t.
6. Javier Benitez (Conetentpolis) s.t.
7. Tom Leezer (Rabobank) s.t.
8. Fabian Wegmann (Milram) s.t.
9. Jerome Pineau (Quick Step) s.t.
10. Kurt Hovelynck (Quick Step) s.t.

Final GC after Stage 5:

1. Antonio Colom (Katusha) 19hr 11min 14sec. 766 km ridden at an average speed of 39.972 km/hr average speed.
2. Jerome Pineau (Quick Step) @ 35sec
3. Edvald Boasson (Columbia) s.t.
4. Sylvain Chavanel (Quick Step) s.t.
5. Markus Fothen (Milram) @ 44sec
6. Francisco Perez (Caisse d'Epargne) @ 45sec
7. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 46sec
8. Inigo Landaluce (Euskaltel) @ 1min 45sec
9. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 1min 59sec
10. Juan Manuel Garate (Rabobank) @ 2min
11. Aitor Perez (Contentpolis) @ 2min 43sec
12. Laurens Ten Dam (Rabobank) @ 3min 1sec
13. Rafael Valls (Burgos Monumental) @ 3min 37sec
14. Ivan Santoromita (Liquigas) @ 3min 40sec
15. Jorge Azanza (Euskaltel) @ 7min 13sec
16. Dries Devenyns (Quick Step) @ 7min 16sec
17. Pedro Hermida (Xacobeo) @ 7min 23sec
18. Javier Aramedia (Euskaltel) @ 8min 46sec
19. Marco Tosatto (Quick Step) @ 10min 35sec
20. Manuel Calvente (Andalucia) @ 10min 52sec

Wednesday, February 11: Stage 4, Trofeo Pollenca; Bunyola - Bunyola, 143.3 km.

1. Antonio Colom (Katusha) 3hr 54min 49sec
2. Edvald Boasson (Columbia) @ 56sec
3. Jerome Pineau (Quick Step) s.t.
4. Sylvain Chavanel (Quick Step) s.t.
5. Maxime Monfort (Columbia) s.t.
6. Morris Possoni (Columbia) @ 1min
7. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 1min 1sec
8. Manuel Vazquez (Contentpolis) @ 1min 5sec
9. Paul Martens (Rabobank) s.t.
10. Markus Fothen (Milram) s.t.

GC after Stage 4:

1. Antonio Colom (Katusha) 15hr 7min 36sec
2. Jerome Pineau (Quick Step) @ 41sec
3. Edvald Boasson (Columbia) s.t.
4. Sylvain Chavanel (Quick Step) s.t.
5. Mikel Nieve (Euskaltel) @ 46sec
6. Markus Fothen (Milram) @ 50sec
7. Francisco Perez (Caisse d'Epargne) @ 51sec
8. Inigo Landaluce (Euskaltel) @ 1min 45sec
9. Laurens Ten Dam (Rabobank) s.t.
10. Juan Manuel Garate (Rabobank) @ 2min

Tuesday, February 10: Stage 3, Inca - Inca, 182.6 km.

1. Daniele Bennati (Liquigas) 4hr 27min 47sec. 40.914 km.
2. Tom Leezer (Rabobank) @ 1sec
3. Jerome Pineau (Quick Step) s.t.
4. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
5. Gerald Ciolek (Milram) s.t.
6. Serguei Ivanov (Katusha) s.t.
7. Mathew Hayman (Rabobank) s.t.
8. Edvald Boasson (Columbia) s.t.
9. Javier Benitez (Contentpolis) s.t.
10. Antonio Colom (Katusha) s.t.

GC after Stage 3:

1. Daniele Bennati (Liquigas) 11hr 12min 31sec
2. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) @ 1sec
3. Tom Leezer (Rabobank) s.t.
4. Jerome Pineau (Quick Step) s.t.
5. Gerald Ciolek (Milram) s.t.
6. Arjen De Baat (Van Vliet) s.t.
7. Edvald Boasson (Columbia) s.t.
8. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
9. Francisco Perez (Caisse d'Epargne) s.t.
10. Sylvain Chavanel (Quick Step) s.t.

Monday, February 9: Stage 2, Trofeo Cala Millor, 176.5 km.

1. Robbie McEwen (Katusha) 4hr 9min 2 sec. 42.524 km/hr
2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
3. Guillaume Blot (Cofidis) s.t.
4. Daniele Bennati (Liquigas) s.t.
4. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
6. Jose Pacheco (Cotentpolis) s.t.
7. Kurt Havelynck (Quick Step) s.t.
8. Tom Leezer (Rabobank) s.t.
9. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
10. Joaquin Sobrino (Burgos Monumental) s.t.

GC after Stage 2:

1. Robbie McEwen (Katusha) 6hr 44min 44sec
2. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
3. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
4. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
5. Jose Pacheco (Cotentpolis) s.t.
6. Guillaume Blot (Cofidis) s.t.
7. Tom Leezer (Rabobank) s.t.
8. Eric Baumann (Nutrixxion) s.t.
9. Jerome Pineau (Quick Step) s.t.
10. Vicente Reynes (Columbia) s.t.

Sunday, February 8: Stage 1, Trofeo Mallorca, Palma - Palma, 116 km.

1. Geert Steegmans (Katusha) 2hr 35min 42sec
2. Robbie McEwen (Katusha) s.t.
3. Jose Joaquin Rojas (Caisse d'Epargne) s.t.
4. Graeme Brown (Rabobank) s.t.
5. Koldo Fernandez (Euskaltel) s.t.
6. Alexandre Usov (Cofidis) s.t.
7. Jose Pacheco (Contentpolis) s.t.
8. Eric Baumann (Nutrixxion) s.t.
9. Leonardo Duque (Cofidis) s.t.
10. Vicente Reynes (Columbia) s.t.