BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Tour de France, vol.2 South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2015 Critérium du Dauphiné (World Tour), France

Stage 2

67th edition: June 7 - June 14, 2015

Back to 2015 Critérium du Dauphiné

Monday, June 8: Stage 2, Le Bourget du Lac - Villars les Dombes, 173 km

Stage 2 map and profile | Stage 2 photos |

Nacer Bouhanni wins stage 2

Nacer Bouhanni wins stage 2

The Race: Today's stage went as one looking at the profile would have expected. With some serious climbing scheduled during the first half of the stage, several mountain goats rode away from the pack. But with a long downhill run to the finish, the gap came down steadily. Though, with fifteen kilometers to go, the fugitives were still more than a minute down the road.

Close to the stage's end, the pack was back together, and the big sprint started to wind out. Cofidis' Nacer Bouhanni was the day's fleetest rider, taking a clean win.

Overnight GC leader Peter Kennaugh finished 26th, safely buried in the pack, to keep his overall lead.

Complete Results:

Stage 2 photos |

1 Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 4hr 23min 46sec
2 Samuel DUMOULIN AG2R LA MONDIALE s.t.
3 Sacha MODOLO LAMPRE - MERIDA s.t.
4 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA s.t.
5 Alexei TCATEVICH TEAM KATUSHA s.t.
6 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING s.t.
7 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE s.t.
8 Ramunas NAVARDAUSKAS TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
9 Yannick MARTINEZ TEAM EUROPCAR s.t.
10 Luka MEZGEC TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
11 Mickaël DELAGE FDJ s.t.
12 Fumiyuki BEPPU TREK FACTORY RACING s.t.
13 Tiesj BENOOT LOTTO-SOUDAL s.t.
14 Dennis VAN WINDEN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
15 Julian ALAPHILIPPE ETIXX-QUICK STEP s.t.
16 Jay MC CARTHY TINKOFF-SAXO s.t.
17 Paul VOSS BORA-ARGON 18 s.t.
18 Vicente REYNES IAM CYCLING s.t.
19 José MENDES BORA-ARGON 18 s.t.
20 Nathan HAAS TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
21 Tobias LUDVIGSSON TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
22 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING s.t.
23 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 s.t.
24 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR s.t.
25 Johan VAN SUMMEREN AG2R LA MONDIALE s.t.
26 Peter KENNAUGH TEAM SKY s.t.
27 Ian STANNARD TEAM SKY s.t.
28 George BENNETT TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
29 Pawel POLJANSKI TINKOFF-SAXO s.t.
30 Kristijan KOREN TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
31 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM s.t.
32 Bjorn THURAU BORA-ARGON 18 s.t.
33 Christian MEIER ORICA GREENEDGE s.t.
34 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
35 Tiago MACHADO TEAM KATUSHA s.t.
36 Rui COSTA LAMPRE - MERIDA s.t.
37 Andrew TALANSKY TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
38 Gorka IZAGUIRRE MOVISTAR TEAM s.t.
39 Simon YATES ORICA GREENEDGE s.t.
40 Stef CLEMENT IAM CYCLING s.t.
41 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP s.t.
42 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE s.t.
43 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM s.t.
44 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP s.t.
45 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM s.t.
46 Bruno PIRES TINKOFF-SAXO s.t.
47 Christopher FROOME TEAM SKY s.t.
48 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA s.t.
49 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING s.t.
50 Mathias FRANK IAM CYCLING s.t.
51 Simon GERRANS ORICA GREENEDGE s.t.
52 Manuel QUINZIATO BMC RACING TEAM s.t.
53 Jos VAN EMDEN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
54 Kévin REZA FDJ s.t.
55 David TANNER IAM CYCLING s.t.
56 Marcel WYSS IAM CYCLING s.t.
57 Daniel OSS BMC RACING TEAM s.t.
58 Tony MARTIN ETIXX-QUICK STEP s.t.
59 John GADRET MOVISTAR TEAM s.t.
60 Christophe LAPORTE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
61 Tim WELLENS LOTTO-SOUDAL s.t.
62 Bart DE CLERCQ LOTTO-SOUDAL s.t.
63 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE s.t.
64 Serge PAUWELS MTN-QHUBEKA s.t.
65 Jarlinson PANTANO IAM CYCLING s.t.
66 Sebastian LANGEVELD TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
67 Tony GALLOPIN LOTTO-SOUDAL s.t.
68 Robert KISERLOVSKI TINKOFF-SAXO s.t.
69 Bryan NAULEAU TEAM EUROPCAR s.t.
70 Evgeny PETROV TINKOFF-SAXO s.t.
71 Martijn KEIZER TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
72 Nelson OLIVEIRA LAMPRE - MERIDA s.t.
73 Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO s.t.
74 Rafael VALLS LAMPRE - MERIDA s.t.
75 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP s.t.
76 Joseph ROSSKOPF BMC RACING TEAM s.t.
77 Cristiano SALERNO BORA-ARGON 18 s.t.
78 Rohan DENNIS BMC RACING TEAM s.t.
79 Michele SCARPONI ASTANA PRO TEAM s.t.
80 Louis MEINTJES MTN-QHUBEKA s.t.
81 Jacques JANSE VAN RENSBURG MTN-QHUBEKA s.t.
82 Pierre ROLLAND TEAM EUROPCAR s.t.
83 Haimar ZUBELDIA TREK FACTORY RACING s.t.
84 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM s.t.
85 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM s.t.
86 Samuel SANCHEZ BMC RACING TEAM s.t.
87 Romain GUILLEMOIS TEAM EUROPCAR s.t.
88 Emanuel BUCHMANN BORA-ARGON 18 s.t.
89 Alessandro VANOTTI ASTANA PRO TEAM s.t.
90 Alexis VUILLERMOZ AG2R LA MONDIALE s.t.
91 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE s.t.
92 Rein TAARAMAE ASTANA PRO TEAM s.t.
93 José Rodolfo SERPA LAMPRE - MERIDA s.t.
94 Lawson CRADDOCK TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
95 Bartosz HUZARSKI BORA-ARGON 18 s.t.
96 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM s.t.
97 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM s.t.
98 Bauke MOLLEMA TREK FACTORY RACING s.t.
99 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
100 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM s.t.
101 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE - MERIDA s.t.
102 Romain SICARD TEAM EUROPCAR s.t.
103 Nicolas ROCHE TEAM SKY s.t.
104 Benat INTXAUSTI MOVISTAR TEAM s.t.
105 Adam YATES ORICA GREENEDGE s.t.
106 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM s.t.
107 Daniel MARTIN TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
108 Wouter POELS TEAM SKY s.t.
109 Chris Anker SORENSEN TINKOFF-SAXO s.t.
110 Alberto LOSADA TEAM KATUSHA s.t.
111 Bram TANKINK TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
112 Benoît VAUGRENARD FDJ s.t.
113 Pieter SERRY ETIXX-QUICK STEP s.t.
114 Matthew BUSCHE TREK FACTORY RACING s.t.
115 Maxime BOUET ETIXX-QUICK STEP s.t.
116 Riccardo ZOIDL TREK FACTORY RACING s.t.
117 Philip DEIGNAN TEAM SKY s.t.
118 Ian BOSWELL TEAM SKY s.t.
119 Arnold JEANNESSON FDJ s.t.
120 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE s.t.
121 Filippo POZZATO LAMPRE - MERIDA s.t.
122 Tyler FARRAR MTN-QHUBEKA s.t.
123 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN-QHUBEKA s.t.
124 Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
125 Rory SUTHERLAND MOVISTAR TEAM s.t.
126 Murilo Antonio FISCHER FDJ s.t.
127 Magnus Cort NIELSEN ORICA GREENEDGE s.t.
128 Simon GESCHKE TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
129 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
130 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
131 Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
132 Tosh VAN DER SANDE LOTTO-SOUDAL s.t.
133 David DE LA CRUZ ETIXX-QUICK STEP s.t.
134 Jonathan CASTROVIEJO MOVISTAR TEAM s.t.
135 Luis Angel MATE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
136 Nicolas EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
137 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR s.t.
138 Maarten WYNANTS TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
139 Matteo BONO LAMPRE - MERIDA s.t.
140 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN-QHUBEKA s.t.
141 Dylan TEUNS BMC RACING TEAM s.t.
142 Dylan VAN BAARLE TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
143 Vladimir ISAYCHEV TEAM KATUSHA s.t.
144 Gianpaolo CARUSO TEAM KATUSHA s.t.
145 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA s.t.
146 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE s.t.
147 José HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM s.t.
148 Angel VICIOSO TEAM KATUSHA s.t.
149 Kenny ELISSONDE FDJ s.t.
150 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE s.t.
151 Perrig QUEMENEUR TEAM EUROPCAR s.t.
152 Stephen CUMMINGS MTN-QHUBEKA s.t.
153 Edward BELTRAN TINKOFF-SAXO s.t.
154 Pim LIGTHART LOTTO-SOUDAL s.t.
155 Damien HOWSON ORICA GREENEDGE s.t.
156 Jack BAUER TEAM CANNONDALE-GARMIN @ 1min 33sec
157 Wilco KELDERMAN TEAM LOTTO NL - JUMBO 4hr 23min 46sec
158 Luke ROWE TEAM SKY 0:01:46
159 Chad HAGA TEAM GIANT-ALPECIN 4hr 23min 46sec
160 Arnaud COURTEILLE FDJ 0:02:11
161 Calvin WATSON TREK FACTORY RACING 0:02:14
162 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:02:20
163 Caleb FAIRLY TEAM GIANT-ALPECIN 0:03:10
164 Kris BOECKMANS LOTTO-SOUDAL 0:00:00
165 Brian BULGAC TEAM LOTTO NL - JUMBO 0:13:43

GC after Stage 2:

1 Peter KENNAUGH TEAM SKY 7hr 30min 27sec
2 Sacha MODOLO LAMPRE - MERIDA @ 2sec
3 Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
4 Samuel DUMOULIN AG2R LA MONDIALE 0:00:06
5 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA 0:00:08
6 Tiesj BENOOT LOTTO-SOUDAL 0:00:12
7 Yannick MARTINEZ TEAM EUROPCAR s.t.
8 Jay MC CARTHY TINKOFF-SAXO s.t.
9 Ramunas NAVARDAUSKAS TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
10 Julian ALAPHILIPPE ETIXX-QUICK STEP s.t.
11 Tobias LUDVIGSSON TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
12 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR s.t.
13 José MENDES BORA-ARGON 18 s.t.
14 George BENNETT TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
15 Pawel POLJANSKI TINKOFF-SAXO s.t.
16 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE s.t.
17 Rui COSTA LAMPRE - MERIDA s.t.
18 Simon GERRANS ORICA GREENEDGE s.t.
19 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
20 Christopher FROOME TEAM SKY s.t.
21 Paul VOSS BORA-ARGON 18 s.t.
22 Bjorn THURAU BORA-ARGON 18 s.t.
23 Gorka IZAGUIRRE MOVISTAR TEAM s.t.
24 Bruno PIRES TINKOFF-SAXO s.t.
25 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 s.t.
26 Tiago MACHADO TEAM KATUSHA s.t.
27 Jarlinson PANTANO IAM CYCLING s.t.
28 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM s.t.
29 Mathias FRANK IAM CYCLING s.t.
30 Ian STANNARD TEAM SKY s.t.
31 Tony GALLOPIN LOTTO-SOUDAL s.t.
32 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM s.t.
33 Tony MARTIN ETIXX-QUICK STEP s.t.
34 Andrew TALANSKY TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
35 David TANNER IAM CYCLING s.t.
36 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING s.t.
37 Serge PAUWELS MTN-QHUBEKA s.t.
38 Marcel WYSS IAM CYCLING s.t.
39 Cristiano SALERNO BORA-ARGON 18 s.t.
40 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE s.t.
41 Robert KISERLOVSKI TINKOFF-SAXO s.t.
42 Simon YATES ORICA GREENEDGE s.t.
43 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM s.t.
44 Nelson OLIVEIRA LAMPRE - MERIDA s.t.
45 Lawson CRADDOCK TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
46 Bart DE CLERCQ LOTTO-SOUDAL s.t.
47 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP s.t.
48 Manuel QUINZIATO BMC RACING TEAM s.t.
49 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE s.t.
50 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM s.t.
51 Louis MEINTJES MTN-QHUBEKA s.t.
52 Rafael VALLS LAMPRE - MERIDA s.t.
53 Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO s.t.
54 Nicolas ROCHE TEAM SKY s.t.
55 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM s.t.
56 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE s.t.
57 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM s.t.
58 Alexis VUILLERMOZ AG2R LA MONDIALE s.t.
59 John GADRET MOVISTAR TEAM s.t.
60 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN-QHUBEKA s.t.
61 Tim WELLENS LOTTO-SOUDAL s.t.
62 Rohan DENNIS BMC RACING TEAM s.t.
63 Rein TAARAMAE ASTANA PRO TEAM s.t.
64 Bram TANKINK TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
65 Michele SCARPONI ASTANA PRO TEAM s.t.
66 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM s.t.
67 Pierre ROLLAND TEAM EUROPCAR s.t.
68 Haimar ZUBELDIA TREK FACTORY RACING s.t.
69 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
70 Chris Anker SORENSEN TINKOFF-SAXO s.t.
71 Bauke MOLLEMA TREK FACTORY RACING s.t.
72 Wilco KELDERMAN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
73 Daniel MARTIN TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
74 Emanuel BUCHMANN BORA-ARGON 18 s.t.
75 Samuel SANCHEZ BMC RACING TEAM s.t.
76 Bartosz HUZARSKI BORA-ARGON 18 s.t.
77 Maxime BOUET ETIXX-QUICK STEP s.t.
78 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE - MERIDA s.t.
79 José Rodolfo SERPA LAMPRE - MERIDA s.t.
80 Adam YATES ORICA GREENEDGE s.t.
81 Alberto LOSADA TEAM KATUSHA s.t.
82 Riccardo ZOIDL TREK FACTORY RACING s.t.
83 Benat INTXAUSTI MOVISTAR TEAM s.t.
84 David DE LA CRUZ ETIXX-QUICK STEP s.t.
85 Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
86 Matthew BUSCHE TREK FACTORY RACING s.t.
87 José HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM s.t.
88 Pieter SERRY ETIXX-QUICK STEP s.t.
89 Jonathan CASTROVIEJO MOVISTAR TEAM s.t.
90 Gianpaolo CARUSO TEAM KATUSHA s.t.
91 Kenny ELISSONDE FDJ s.t.
92 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE s.t.
93 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN-QHUBEKA s.t.
94 Stephen CUMMINGS MTN-QHUBEKA s.t.
95 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE s.t.
96 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA s.t.
97 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:43
98 Christian MEIER ORICA GREENEDGE 0:00:56
99 Daniel OSS BMC RACING TEAM @ 1min 13sec
100 Perrig QUEMENEUR TEAM EUROPCAR 0:01:22
101 Alexei TCATEVICH TEAM KATUSHA 0:03:00
102 Luka MEZGEC TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
103 Vicente REYNES IAM CYCLING s.t.
104 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING s.t.
105 Fumiyuki BEPPU TREK FACTORY RACING s.t.
106 Nathan HAAS TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
107 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING s.t.
108 Dennis VAN WINDEN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
109 Johan VAN SUMMEREN AG2R LA MONDIALE s.t.
110 Stef CLEMENT IAM CYCLING s.t.
111 Jos VAN EMDEN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
112 Christophe LAPORTE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
113 Kévin REZA FDJ s.t.
114 Martijn KEIZER TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
115 Joseph ROSSKOPF BMC RACING TEAM s.t.
116 Evgeny PETROV TINKOFF-SAXO s.t.
117 Bryan NAULEAU TEAM EUROPCAR s.t.
118 Alessandro VANOTTI ASTANA PRO TEAM s.t.
119 Jacques JANSE VAN RENSBURG MTN-QHUBEKA s.t.
120 Magnus Cort NIELSEN ORICA GREENEDGE s.t.
121 Romain SICARD TEAM EUROPCAR s.t.
122 Simon GESCHKE TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
123 Rory SUTHERLAND MOVISTAR TEAM s.t.
124 Ian BOSWELL TEAM SKY s.t.
125 Nicolas EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
126 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR s.t.
127 Luis Angel MATE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
128 Edward BELTRAN TINKOFF-SAXO s.t.
129 Chad HAGA TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
130 Angel VICIOSO TEAM KATUSHA s.t.
131 Kris BOECKMANS LOTTO-SOUDAL s.t.
132 Kristijan KOREN TEAM CANNONDALE-GARMIN 0:04:28
133 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA s.t.
134 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP s.t.
135 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP s.t.
136 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM s.t.
137 Romain GUILLEMOIS TEAM EUROPCAR s.t.
138 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM s.t.
139 Wouter POELS TEAM SKY s.t.
140 Philip DEIGNAN TEAM SKY s.t.
141 Benoît VAUGRENARD FDJ s.t.
142 Tyler FARRAR MTN-QHUBEKA s.t.
143 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE s.t.
144 Tosh VAN DER SANDE LOTTO-SOUDAL s.t.
145 Filippo POZZATO LAMPRE - MERIDA s.t.
146 Arnold JEANNESSON FDJ s.t.
147 Murilo Antonio FISCHER FDJ s.t.
148 Matteo BONO LAMPRE - MERIDA s.t.
149 Dylan TEUNS BMC RACING TEAM s.t.
150 Vladimir ISAYCHEV TEAM KATUSHA s.t.
151 Damien HOWSON ORICA GREENEDGE s.t.
152 Pim LIGTHART LOTTO-SOUDAL s.t.
153 Arnaud COURTEILLE FDJ 0:05:11
154 Maarten WYNANTS TEAM LOTTO NL - JUMBO 0:05:18
155 Luke ROWE TEAM SKY 0:06:14
156 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:06:48
157 Mickaël DELAGE FDJ 0:07:27
158 Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:08:00
159 Sebastian LANGEVELD TEAM CANNONDALE-GARMIN 0:11:58
160 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
161 Dylan VAN BAARLE TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
162 Jack BAUER TEAM CANNONDALE-GARMIN 0:13:31
163 Calvin WATSON TREK FACTORY RACING 0:14:12
164 Caleb FAIRLY TEAM GIANT-ALPECIN 0:15:49
165 Brian BULGAC TEAM LOTTO NL - JUMBO 0:25:41

Stage 2 map and profile:

Stage 2 map

Stage 2 map

Stage 2 profile

Stage 2 profile

Stage 2 photos by Fotoreporter Sirotti:

Peter Kennaugh

GC leader Peter Kennaugh heads to the start.

Daniel Teklehaimanot

Daniel Teklehaimanot looks ready to race in is polka-dot jersey.

Chris Froome

Chris Froome

Vincenzo Nibali's bike

Vincenzo Nibali's shark-decaled bike

Simon Gerrans

That should be Simon Gerrans on the wheel of the Cofidis rider taking a hard pull.

Nacer Bouhanni wins the sprint

Nacer Bouhanni wins the sprint for stage 2.

Nacer Bouhanni

Nacer Bouhanni gets the flowers.

Peter Kennaugh

Peter Kennaugh gets to spend another day in yellow.

Sacha Modolo with Bernard Hinault and Bernard Thevenet

Green Jersey holder Sacha Modolo shares the podium with Bernard Hinault (far left) and Bernard Thevenet.

Back to 2015 Critérium du Dauphiné