BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of he Giro d'Italia, vol.1 Neugent Cycling Wheels Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2015 Critérium du Dauphiné (World Tour), France

Stage 1

67th edition: June 7 - June 14, 2015

Back to 2015 Critérium du Dauphiné

Sunday, June 7: Stage 1, Ugine - Albertville, 131.5 km

Stage 1 map and profile | Stage 1 photos |

Peter Kennaugh wins Dauphine stage 1

Peter Kennaugh wins Dauphiné stage 1.

The Race: British road champion Peter Kennaugh held off the charging pack to win the Dauphiné's first stage.

A four-man break went early in the stage, but with about ten kilometers left to race, only Bjorn Thurau remained away. Kennaugh jumped from the peloton and went after him, making contact with Thurau with only four kilometers remaining. A couple of kilometers later, Kennaugh left Thurau.

From then on it was a desperate chase for the line. Kennaugh had ten seconds at one point, but by the time he crossed the line alone, he was just two seconds in front of the charging peloton. Sacha Modolo won the field sprint.

With the time bonuses figured in, Kennaugh is the GC leader over Modolo by six seconds.

Complete Results:

1 Peter KENNAUGH TEAM SKY 3hr 6min 51sec
2 Sacha MODOLO LAMPRE - MERIDA @ 2sec
3 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA s.t.
4 Tiesj BENOOT LOTTO-SOUDAL s.t.
5 Simon GERRANS ORICA GREENEDGE s.t.
6 Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
7 Jay MC CARTHY TINKOFF-SAXO s.t.
8 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM s.t.
9 Samuel DUMOULIN AG2R LA MONDIALE s.t.
10 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR s.t.
11 Wilco KELDERMAN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
12 Yannick MARTINEZ TEAM EUROPCAR s.t.
13 Tobias LUDVIGSSON TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
14 Jarlinson PANTANO IAM CYCLING s.t.
15 Julian ALAPHILIPPE ETIXX-QUICK STEP s.t.
16 Christopher FROOME TEAM SKY s.t.
17 Tony GALLOPIN LOTTO-SOUDAL s.t.
18 Lawson CRADDOCK TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
19 José MENDES BORA-ARGON 18 s.t.
20 Rui COSTA LAMPRE - MERIDA s.t.
21 Ramunas NAVARDAUSKAS TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
22 Cristiano SALERNO BORA-ARGON 18 s.t.
23 Pawel POLJANSKI TINKOFF-SAXO s.t.
24 George BENNETT TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
25 Bruno PIRES TINKOFF-SAXO s.t.
26 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN-QHUBEKA s.t.
27 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
28 Tony MARTIN ETIXX-QUICK STEP s.t.
29 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM s.t.
30 Mathias FRANK IAM CYCLING s.t.
31 Nicolas ROCHE TEAM SKY s.t.
32 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM s.t.
33 Serge PAUWELS MTN-QHUBEKA s.t.
34 Robert KISERLOVSKI TINKOFF-SAXO s.t.
35 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE s.t.
36 Bjorn THURAU BORA-ARGON 18 s.t.
37 David TANNER IAM CYCLING s.t.
38 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP s.t.
39 Bram TANKINK TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
40 Nelson OLIVEIRA LAMPRE - MERIDA s.t.
41 Tiago MACHADO TEAM KATUSHA s.t.
42 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM s.t.
43 Marcel WYSS IAM CYCLING s.t.
44 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM s.t.
45 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING s.t.
46 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE s.t.
47 Louis MEINTJES MTN-QHUBEKA s.t.
48 Paul VOSS BORA-ARGON 18 s.t.
49 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM s.t.
50 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 s.t.
51 Bart DE CLERCQ LOTTO-SOUDAL s.t.
52 Chris Anker SORENSEN TINKOFF-SAXO s.t.
53 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM s.t.
54 Andrew TALANSKY TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
55 Alexis VUILLERMOZ AG2R LA MONDIALE s.t.
56 Ian STANNARD TEAM SKY s.t.
57 Rafael VALLS LAMPRE - MERIDA s.t.
58 Rein TAARAMAE ASTANA PRO TEAM s.t.
59 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE s.t.
60 Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO s.t.
61 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
62 José HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM s.t.
63 Daniel MARTIN TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
64 Bauke MOLLEMA TREK FACTORY RACING s.t.
65 Simon YATES ORICA GREENEDGE s.t.
66 David DE LA CRUZ ETIXX-QUICK STEP s.t.
67 Manuel QUINZIATO BMC RACING TEAM s.t.
68 Kenny ELISSONDE FDJ s.t.
69 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM s.t.
70 Maxime BOUET ETIXX-QUICK STEP s.t.
71 Gianpaolo CARUSO TEAM KATUSHA s.t.
72 Rohan DENNIS BMC RACING TEAM s.t.
73 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE s.t.
74 Michele SCARPONI ASTANA PRO TEAM s.t.
75 Riccardo ZOIDL TREK FACTORY RACING s.t.
76 Haimar ZUBELDIA TREK FACTORY RACING s.t.
77 Pierre ROLLAND TEAM EUROPCAR s.t.
78 Jonathan CASTROVIEJO MOVISTAR TEAM s.t.
79 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE s.t.
80 Alberto LOSADA TEAM KATUSHA s.t.
81 Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
82 Stephen CUMMINGS MTN-QHUBEKA s.t.
83 Emanuel BUCHMANN BORA-ARGON 18 s.t.
84 Adam YATES ORICA GREENEDGE s.t.
85 Perrig QUEMENEUR TEAM EUROPCAR s.t.
86 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE - MERIDA s.t.
87 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN-QHUBEKA s.t.
88 John GADRET MOVISTAR TEAM s.t.
89 Tim WELLENS LOTTO-SOUDAL s.t.
90 Bartosz HUZARSKI BORA-ARGON 18 s.t.
91 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE s.t.
92 Samuel SANCHEZ BMC RACING TEAM s.t.
93 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA s.t.
94 Matthew BUSCHE TREK FACTORY RACING s.t.
95 Benat INTXAUSTI MOVISTAR TEAM s.t.
96 José Rodolfo SERPA LAMPRE - MERIDA s.t.
97 Pieter SERRY ETIXX-QUICK STEP s.t.
98 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS @ 33sec
99 Christian MEIER ORICA GREENEDGE 0:00:46
100 Daniel OSS BMC RACING TEAM @ 1min 3sec
101 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 0:02:50
102 Vicente REYNES IAM CYCLING s.t.
103 Magnus Cort NIELSEN ORICA GREENEDGE s.t.
104 Simon GESCHKE TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
105 Luka MEZGEC TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
106 Alessandro VANOTTI ASTANA PRO TEAM s.t.
107 Nathan HAAS TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
108 Alexei TCATEVICH TEAM KATUSHA s.t.
109 Joseph ROSSKOPF BMC RACING TEAM s.t.
110 Christophe LAPORTE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
111 Rory SUTHERLAND MOVISTAR TEAM s.t.
112 Martijn KEIZER TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
113 Chad HAGA TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
114 Fumiyuki BEPPU TREK FACTORY RACING s.t.
115 Jos VAN EMDEN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
116 Jacques JANSE VAN RENSBURG MTN-QHUBEKA s.t.
117 Dennis VAN WINDEN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
118 Johan VAN SUMMEREN AG2R LA MONDIALE s.t.
119 Edward BELTRAN SUAREZ TINKOFF-SAXO s.t.
120 Evgeny PETROV TINKOFF-SAXO s.t.
121 Stef CLEMENT IAM CYCLING s.t.
122 Arnaud COURTEILLE FDJ s.t.
123 Kévin REZA FDJ s.t.
124 Nicolas EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
125 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING s.t.
126 Bryan NAULEAU TEAM EUROPCAR s.t.
127 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR s.t.
128 Angel VICIOSO TEAM KATUSHA s.t.
129 Romain SICARD TEAM EUROPCAR s.t.
130 Luis Angel MATE MARDONES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
131 Ian BOSWELL TEAM SKY s.t.
132 Kris BOECKMANS LOTTO-SOUDAL s.t.
133 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:04:18
134 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM s.t.
135 Luke ROWE TEAM SKY s.t.
136 Wouter POELS TEAM SKY s.t.
137 Philip DEIGNAN TEAM SKY s.t.
138 Romain GUILLEMOIS TEAM EUROPCAR s.t.
139 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP s.t.
140 Tosh VAN DER SANDE LOTTO-SOUDAL s.t.
141 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP s.t.
142 Maarten WYNANTS TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
143 Kristijan KOREN TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
144 Tyler FARRAR MTN-QHUBEKA s.t.
145 Dylan TEUNS BMC RACING TEAM s.t.
146 Matteo BONO LAMPRE - MERIDA s.t.
147 Damien HOWSON ORICA GREENEDGE s.t.
148 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE s.t.
149 Benoît VAUGRENARD FDJ s.t.
150 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING s.t.
151 Vladimir ISAYCHEV TEAM KATUSHA s.t.
152 Pim LIGTHART LOTTO-SOUDAL s.t.
153 Filippo POZZATO LAMPRE - MERIDA s.t.
154 Murilo Antonio FISCHER FDJ s.t.
155 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM s.t.
156 Arnold JEANNESSON FDJ s.t.
157 Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:07:17
158 Mickaël DELAGE FDJ s.t.
159 Laurent PICHON FDJ s.t.
160 Jack BAUER TEAM CANNONDALE-GARMIN 0:11:48
161 Calvin WATSON TREK FACTORY RACING s.t.
162 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
163 Brian BULGAC TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
164 Dylan VAN BAARLE TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
165 Sebastian LANGEVELD TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
166 Caleb FAIRLY TEAM GIANT-ALPECIN 0:12:29

GC after Stage 1:

1 Peter KENNAUGH TEAM SKY 3hr 6min 41sec
2 Sacha MODOLO LAMPRE - MERIDA @ 6sec
3 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA 0:00:08
4 Tiesj BENOOT LOTTO-SOUDAL 0:00:12
5 Simon GERRANS ORICA GREENEDGE s.t.
6 Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
7 Jay MC CARTHY TINKOFF-SAXO s.t.
8 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM s.t.
9 Samuel DUMOULIN AG2R LA MONDIALE s.t.
10 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR s.t.
11 Wilco KELDERMAN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
12 Yannick MARTINEZ TEAM EUROPCAR s.t.
13 Tobias LUDVIGSSON TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
14 Jarlinson PANTANO IAM CYCLING s.t.
15 Julian ALAPHILIPPE ETIXX-QUICK STEP s.t.
16 Christopher FROOME TEAM SKY s.t.
17 Tony GALLOPIN LOTTO-SOUDAL s.t.
18 Lawson CRADDOCK TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
19 José MENDES BORA-ARGON 18 s.t.
20 Rui COSTA LAMPRE - MERIDA s.t.
21 Ramunas NAVARDAUSKAS TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
22 Cristiano SALERNO BORA-ARGON 18 s.t.
23 Pawel POLJANSKI TINKOFF-SAXO s.t.
24 George BENNETT TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
25 Bruno PIRES TINKOFF-SAXO s.t.
26 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN-QHUBEKA s.t.
27 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
28 Tony MARTIN ETIXX-QUICK STEP s.t.
29 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM s.t.
30 Mathias FRANK IAM CYCLING s.t.
31 Nicolas ROCHE TEAM SKY s.t.
32 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM s.t.
33 Serge PAUWELS MTN-QHUBEKA s.t.
34 Robert KISERLOVSKI TINKOFF-SAXO s.t.
35 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE s.t.
36 Bjorn THURAU BORA-ARGON 18 s.t.
37 David TANNER IAM CYCLING s.t.
38 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP s.t.
39 Bram TANKINK TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
40 Nelson OLIVEIRA LAMPRE - MERIDA s.t.
41 Tiago MACHADO TEAM KATUSHA s.t.
42 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM s.t.
43 Marcel WYSS IAM CYCLING s.t.
44 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM s.t.
45 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING s.t.
46 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE s.t.
47 Louis MEINTJES MTN-QHUBEKA s.t.
48 Paul VOSS BORA-ARGON 18 s.t.
49 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM s.t.
50 Dominik NERZ BORA-ARGON 18 s.t.
51 Bart DE CLERCQ LOTTO-SOUDAL s.t.
52 Chris Anker SORENSEN TINKOFF-SAXO s.t.
53 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM s.t.
54 Andrew TALANSKY TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
55 Alexis VUILLERMOZ AG2R LA MONDIALE s.t.
56 Ian STANNARD TEAM SKY s.t.
57 Rafael VALLS LAMPRE - MERIDA s.t.
58 Rein TAARAMAE ASTANA PRO TEAM s.t.
59 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE s.t.
60 Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO s.t.
61 Jan BARTA BORA-ARGON 18 s.t.
62 José HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM s.t.
63 Daniel MARTIN TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
64 Bauke MOLLEMA TREK FACTORY RACING s.t.
65 Simon YATES ORICA GREENEDGE s.t.
66 David DE LA CRUZ ETIXX-QUICK STEP s.t.
67 Manuel QUINZIATO BMC RACING TEAM s.t.
68 Kenny ELISSONDE FDJ s.t.
69 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM s.t.
70 Maxime BOUET ETIXX-QUICK STEP s.t.
71 Gianpaolo CARUSO TEAM KATUSHA s.t.
72 Rohan DENNIS BMC RACING TEAM s.t.
73 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE s.t.
74 Michele SCARPONI ASTANA PRO TEAM s.t.
75 Riccardo ZOIDL TREK FACTORY RACING s.t.
76 Haimar ZUBELDIA TREK FACTORY RACING s.t.
77 Pierre ROLLAND TEAM EUROPCAR s.t.
78 Jonathan CASTROVIEJO MOVISTAR TEAM s.t.
79 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE s.t.
80 Alberto LOSADA TEAM KATUSHA s.t.
81 Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
82 Stephen CUMMINGS MTN-QHUBEKA s.t.
83 Emanuel BUCHMANN BORA-ARGON 18 s.t.
84 Adam YATES ORICA GREENEDGE s.t.
85 Perrig QUEMENEUR TEAM EUROPCAR s.t.
86 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE - MERIDA s.t.
87 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN-QHUBEKA s.t.
88 John GADRET MOVISTAR TEAM s.t.
89 Tim WELLENS LOTTO-SOUDAL s.t.
90 Bartosz HUZARSKI BORA-ARGON 18 s.t.
91 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE s.t.
92 Samuel SANCHEZ BMC RACING TEAM s.t.
93 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA s.t.
94 Matthew BUSCHE TREK FACTORY RACING s.t.
95 Benat INTXAUSTI MOVISTAR TEAM s.t.
96 José Rodolfo SERPA LAMPRE - MERIDA s.t.
97 Pieter SERRY ETIXX-QUICK STEP s.t.
98 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:43
99 Christian MEIER ORICA GREENEDGE 0:00:56
100 Daniel OSS BMC RACING TEAM @ 1min 13sec
101 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 0:03:00
102 Vicente REYNES IAM CYCLING s.t.
103 Magnus Cort NIELSEN ORICA GREENEDGE s.t.
104 Simon GESCHKE TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
105 Luka MEZGEC TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
106 Alessandro VANOTTI ASTANA PRO TEAM s.t.
107 Nathan HAAS TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
108 Alexei TCATEVICH TEAM KATUSHA s.t.
109 Joseph ROSSKOPF BMC RACING TEAM s.t.
110 Christophe LAPORTE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
111 Rory SUTHERLAND MOVISTAR TEAM s.t.
112 Martijn KEIZER TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
113 Chad HAGA TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
114 Fumiyuki BEPPU TREK FACTORY RACING s.t.
115 Jos VAN EMDEN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
116 Jacques JANSE VAN RENSBURG MTN-QHUBEKA s.t.
117 Dennis VAN WINDEN TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
118 Johan VAN SUMMEREN AG2R LA MONDIALE s.t.
119 Edward BELTRAN SUAREZ TINKOFF-SAXO s.t.
120 Evgeny PETROV TINKOFF-SAXO s.t.
121 Stef CLEMENT IAM CYCLING s.t.
122 Arnaud COURTEILLE FDJ s.t.
123 Kévin REZA FDJ s.t.
124 Nicolas EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
125 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING s.t.
126 Bryan NAULEAU TEAM EUROPCAR s.t.
127 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR s.t.
128 Angel VICIOSO TEAM KATUSHA s.t.
129 Romain SICARD TEAM EUROPCAR s.t.
130 Luis Angel MATE MARDONES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS s.t.
131 Ian BOSWELL TEAM SKY s.t.
132 Kris BOECKMANS LOTTO-SOUDAL s.t.
133 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:04:28
134 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM s.t.
135 Luke ROWE TEAM SKY s.t.
136 Wouter POELS TEAM SKY s.t.
137 Philip DEIGNAN TEAM SKY s.t.
138 Romain GUILLEMOIS TEAM EUROPCAR s.t.
139 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP s.t.
140 Tosh VAN DER SANDE LOTTO-SOUDAL s.t.
141 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP s.t.
142 Maarten WYNANTS TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
143 Kristijan KOREN TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
144 Tyler FARRAR MTN-QHUBEKA s.t.
145 Dylan TEUNS BMC RACING TEAM s.t.
146 Matteo BONO LAMPRE - MERIDA s.t.
147 Damien HOWSON ORICA GREENEDGE s.t.
148 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE s.t.
149 Benoît VAUGRENARD FDJ s.t.
150 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING s.t.
151 Vladimir ISAYCHEV TEAM KATUSHA s.t.
152 Pim LIGTHART LOTTO-SOUDAL s.t.
153 Filippo POZZATO LAMPRE - MERIDA s.t.
154 Murilo Antonio FISCHER FDJ s.t.
155 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM s.t.
156 Arnold JEANNESSON FDJ s.t.
157 Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:07:27
158 Mickaël DELAGE FDJ s.t.
159 Laurent PICHON FDJ s.t.
160 Jack BAUER TEAM CANNONDALE-GARMIN 0:11:58
161 Calvin WATSON TREK FACTORY RACING s.t.
162 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN s.t.
163 Brian BULGAC TEAM LOTTO NL - JUMBO s.t.
164 Dylan VAN BAARLE TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
165 Sebastian LANGEVELD TEAM CANNONDALE-GARMIN s.t.
166 Caleb FAIRLY TEAM GIANT-ALPECIN 0:12:39

Stage 1 map and profile:

Dauphine stage 1 map

Stage 1 map

Stage 1 profile

Stage 1 profile

Stage 1 photos:

Lampre-Soudal

Lampre-Merida is presented before the stage start.

Tyler Farrar

Tyler Farrar heads for the start.

Cofidis riders

Cofidis riders are ready to race.

Joaquin rodriguez checks out his bike

Joaquin Rodriguez checks his bike.

Stage 1 begins

The riders roll off and stage 1 begins.

Early break

The early break that started the action. Maarten Wynants and Daniel Teklehaimanot can be seen.

Bjorn Thurau

Here Bjorn Thurau leads

Sebastiaan Lengeveld leads pack

Sabastiaan Langeveld (Cannondale-Garmin) leads the pack.

Peter Kennaugh wins stage 1

Peter Kennaugh wins stage 1

Bernard Hinault and Peter Kennaugh

Bernard Hinault invites stage winner Peter Kennaugh to the podium

Peter Kennaugh

Kennaugh gets the first leader's jersey

Peter Kennaugh with Bernard Thevenet

Kennaugh with another cycling immortal, Bernard Thevenet

Back to 2015 Critérium du Dauphiné