BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel Paris-Roubaix: The Inside Story Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2001 Critérium du Dauphiné Libéré
(HC), France

June 10 - June 17, 2001

Podium history of the Dauphiné Libéré

Sunday, June 17: 7th and Final Stage, Vizelle - Chambery, 125 km. This stage finishes with 5 circuits at Chambery that go up the 4th category Cote de Montagnole (495m) each time.

1. Jens Voigt (Credit Agricole) 2hr 57min 36sec
2. Laurent Brochard (Jean Delatour) @ 1min 9sec
3. Bobby Julich (Credit Agricole) @ 1min 12sec

Final GC after Stage 7:

1. Christophe Moreau (Festina) 28hr 24min 10sec. 1,097 km ridden at an average speed of 38.623 km/hr
2. Pavel Tonkov (Mercury) @ 1sec
3. Benoit Salmon (Ag2R) @ 2min 1sec
4. Sven Montgomery (FDJ) @ 2min 51sec
5. Andrei Kivilev (Cofidis) @ 3min 57sec
6. Unai Etxebarria (Euskaltel) @ 4min 26sec
7. Denis Menchov (Ibanesto) @ 5min 18sec
8. Inigo Chaurreau (Euskaltel) @ 6min 30sec
9. Ruben Gonzalez (Euskaltel) @ 6min 44sec
10. Leonardo Piepoli (Ibanesto) @ 7min 14sec
11. Axel Merckx (Domo-Farm Frites) @ 9min 27sec
12. Christophe Rinero (Cofidis) @ 11min 58sec
13. Guennadi Mikhailov (Lotto-Adecco) @ 13min 5sec
14. Txema Del Olmo (Euskaltel) @ 15min 38sec
15. Iban Mayo (Euskaltel) @ 16min 58sec
16. David Moncoutie (Cofidis) @ 17min 23sec
17. Guido Trentin (Cofidis) @ 17min 26sec
18. Stephane Heulot (Bigmat) @ 22min 32sec
19. Andrei Teteriouk (Mercury) @ 25min 48sec
20. Christophe Oriol (Jean Delatour) @ 27min 47sec

Saturday, June 16: Stage 6, Pontcharra - Briancon, 193 km. This stage includes 4 monster climbs, legendary in the Tour de France: Col du Glandon (1924m at km 76), the Croix de Fer (2067m, HC at km 79), Col du Telegraphe (1566m, Cat 1 at km 133) and the Col du Galibier (2656m, HC at km 156). The stage departs at Pontcharra (elevation 274m) at 10:15 AM local French time) and should arrive at Briancon (elevation 1320m) between 3:45 and 4:30.

1. Iban Mayo (Euskaltel) 5hr 40min 1sec.
2. Pavel Tonkov (Mercury) @ 1sec
3. Christophe Moreau (Festina) s.t.
4. Guenadi Mikailov (Lotto) @ 1min 23sec
47. Bobby Julich (Credit Agricole) @ 32min 3sec

GC after Stage 6:

1. Christophe Moreau (Festina) 25hr 20min 54sec
2. Pavel Tonkov (Mercury) @ 1sec
3. Benoit Salmon (Ag2R) @ 1min 58sec
Abandoned: Jonathan Vaughters and David Millar

Friday, June 15: Stage 5, Romans sur Isere - Grenoble, 151 km.

1. Andrei Kivilev (Cofidis) 3hr 28min 1sec
2. Sven Montgomery (FDJ) s.t.
3. Benoit Salmon (Ag2R) s.t.

GC after Stage 5:

1. Christophe Moreau (Festina) 19hr 40min 52sec
2. Pavel Tonkov (Mercury) @ 1sec!!
3. Benoit Salmon (Ag2R) @ 36sec

Thursday, June 14: Stage 4, Beumes de Venise - Valreas Individual Time Trial, 43 km.

Axel Merckx lost almost 4 minutes to Vaughters

1. Jonathan Vaughters (Credit Agricole) 55min 48sec
2. David Millar (Cofidis) @ 3sec
3. David Plaza @ 12sec

GC after Stage 4

1. David Millar (Cofidis) 16hr 11min 11sec
2. Jonathan Vaughters (Credit Agricole) @ 20sec
3. Christophe Moreau (Festina) @ 1min 7sec

Wednesday, June 13: Stage 3, Giullerand-Granges - Carpentras (with Mt. Ventoux), 184 km.

1. Unai Etxebarria (Euskaltel) 4hr 57min 12 sec
2. Denis Menchov (Ibnesto) @ 3sec
3. David Millar (Cofidis) s.t.

GC after Stage 3:

1. Axel Merckx (Domo) 15hr 13min 47sec
2. David Millar (Cofidis) @ 1min 32sec
3. Christoph Moreau (Festina) @ 1min 37sec

Tuesday, June 12: Stage 2, Bron - Firminy, 170 km.

1. Laurent Roux (Jean Delatour) 4hr 14min 48sec
2. Axel Merckx (Domo) s.t.
3. Glenn Magnusson (Domo) @ 1min 43sec

GC after Stage 2:

1. Laurent Roux (Jean Delatour) 10hr 16min 25sec
2. Axel Merckx (Domo) @ 7sec
3. Glenn MAgnusson (Domo) @ 1min 31sec

Monday, June 11: Stage 1, Morzine-Avoriaz - Bron, 227 km.

1. Fabien De Waele (Lotto) 5hr 56min 1sec
2. Damien Nazon (Bonjour) s.t.
3. Glenn Magnusson (Domo) s.t.

GC after Stage 1:

1. Didier Rous (Bonjour) 6hr 1min 29sec
2. Bradley McGee (FDJ) @ 1sec
3. Glenn Magnusson (Domo) @ 2sec
4. David Millar (Cofidis) @ 4sec

Sunday, June 10: Prologue, Morzine - Avoriaz Individual Time Trial, 4 km.

1. Didier Rous (Bonjour) 5min 28.57sec
2. Bradley McGee (FDJ) @ 1.23sec
3. David Millar (Cofidis) @ 3.65sec