BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, volume one Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Settimana Ciclistica Internazionale
di Coppi e Bartali (2.1), Italy

March 27 - March 30, 2014

Stage 3 Results and Photos

Settimana Ciclista di Coppi-Bartali podium history | 2013 edition |

Back to 2014 Coppi-Bartali week results


Saturday, March 29: Stage 3, Crevalcore - Crevalcore, 158.40 km

173 starters, 166 classified finishers. 48.659 km/hr average speed

More pictures posted below results

The Race: This was supposed to be a stage with a sprint finish and that's just what happened. During the first of twelve circuits, eighteen riders went clear. They were never allowed much freedom; 1 minute 32 seconds being their maximum gap before they were reeled in thirty kilometers from the finish.

During the stage it was Sky and Neri Sottoli who controlled things, but it was Cannondale that gave the perfect lead out, allowing Elia Viviani a clean win.

The final stage on Sunday is a 10 km individual time trial

Stage 3 finish

Complete Results:

1 Elia Viviani CANNONDALE 3hr 15min 19sec
2 Ben Swift TEAM SKY @ same time
3 Rino Gasparrini MG KVIS - TREVIGIANI
4 Luca Wackermann LAMPRE - MERIDA  
5 Manuel Belletti ANDRONI GIOCATTOLI
6 Michael Grosu Eduard VINI FANTINI - NIPPO  
7 Liam Bertazzo MG KVIS - TREVIGIANI
8 Andrea Pasqualon AREA ZERO PRO TEAM  
9 Mattia Gavazzi CHRISTINA WATCHES - KUM
10 Michael Van Staeyen TOPSPORT VLAANDEREN  
11 Aljaz Hocevar ADRIA MOBIL
12 Alberto Cecchin MARCHIOL EMISFERO  
13 Robert Förster UNITEDHEALTHCARE
14 Francesco Chicchi NERI SOTTOLI  
15 Alois Kankovsky TEAM DUKLA PRAHA
16 Dario Cataldo TEAM SKY  
17 Marco Coledan BARDIANI CSF
18 Matteo Collodel TEAM IDEA  
19 Miguel Angel Rubiano Chavez  COLOMBIA
20 Jarlinson Pantano COLOMBIA  
21 Fabio Chinello AREA ZERO PRO TEAM
22 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI  
23 Kiel Reijnen UNITEDHEALTHCARE
24 Peter Kennaugh TEAM SKY  
25 Zsolt Der UTENSILNORD
26 Damiano Caruso CANNONDALE  
27 Davide Mucelli MERIDIANA KAMEN TEAM
28 Martijn Verschoor TEAM NOVO NORDISK  
29 Christian Delle Stelle TEAM IDEA
30 Pieter Jacobs TOPSPORT VLAANDEREN  
31 Esteban Arango Carvajal Juan COLOMBIA
32 Mattia Frapporti MG KVIS - TREVIGIANI  
33 Victor Campenaerts TOPSPORT VLAANDEREN
34 Frantisek Sisr TEAM DUKLA PRAHA  
35 Ondrej Rybin TEAM DUKLA PRAHA
36 Fabio Sabatini CANNONDALE  
37 Daniel Teklehaimanot MTN - QHUBEKA
38 Peter Kusztor UTENSILNORD  
39 Milan Kadlec TEAM DUKLA PRAHA
40 Matej Mohoric CANNONDALE  
41 Fabio Taborre NERI SOTTOLI
42 Arthur Van Overberghe TOPSPORT VLAANDEREN  
43 Matej Mugerli ADRIA MOBIL
44 Stefan Schumacher CHRISTINA WATCHES - KUM  
45 Marc Demaar UNITEDHEALTHCARE
46 Julian Quintero Carlos COLOMBIA  
47 Kirill Pozdnyakov RUSVELO
48 Gianluca Leonardi AREA ZERO PRO TEAM  
49 Enrico Rossi CHRISTINA WATCHES - KUM
50 Constantin Zaballa Gutierrez CHRISTINA WATCHES - KUM  
51 Paolo Ciavatta AREA ZERO PRO TEAM
52 Simone Antonini MARCHIOL EMISFERO  
53 Simone Petilli AREA ZERO PRO TEAM
54 Alessandro Bisolti VINI FANTINI - NIPPO  
55 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI
56 Davide Villella CANNONDALE  
57 Marco Frapporti ANDRONI GIOCATTOLI
58 Thomas Sprengers TOPSPORT VLAANDEREN  
59 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI
60 Viesturs Luksevics AMORE & VITA - SELLE SMP  
61 Ildar Arslanov ITERA - KATUSHA
62 Emanuel Kiserlovski MERIDIANA KAMEN TEAM  
63 Sergey Firsanov RUSVELO
64 Merhaw Kudus Ghebremedhin MTN - QHUBEKA  
65 Dennis Van Niekerk MTN - QHUBEKA
66 Andrea Vaccher MARCHIOL EMISFERO  
67 Rafael Valls Ferri LAMPRE - MERIDA
68 Paolo Lunardon MARCHIOL EMISFERO  
69 Enrico Franzoi MARCHIOL EMISFERO
70 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF  
71 Mauro Finetto NERI SOTTOLI
72 Paolo Colonna BARDIANI CSF  
73 Edoardo Zardini BARDIANI CSF
74 Angelo Pagani BARDIANI CSF  
75 Eliot Lietaer TOPSPORT VLAANDEREN
76 David Per ADRIA MOBIL  
77 Sebastian Henao Gomez TEAM SKY
78 Martin Blaha TEAM DUKLA PRAHA  
79 Zico Waeytens TOPSPORT VLAANDEREN
80 Gang Xu LAMPRE - MERIDA  
81 Antonio Santoro MERIDIANA KAMEN TEAM
82 Vasil Kiryienka TEAM SKY  
83 Preben Van Hecke TOPSPORT VLAANDEREN
84 Kristjan Fajt ADRIA MOBIL  
85 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI VENE
86 Davide Frattini UNITEDHEALTHCARE PROF  
87 Matteo Bono LAMPRE - MERIDA
88 Ian Boswell TEAM SKY  
89 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI
90 Pierpaolo De Negri VINI FANTINI - NIPPO 17
91 Andrei Nechita MG KVIS - TREVIGIANI
92 Alessandro Malaguti VINI FANTINI - NIPPO  
93 Matteo Busato MG KVIS - TREVIGIANI
94 Duber Quintero Artunduaga COLOMBIA 1'51
95 Gianluca Mengardo AREA ZERO PRO TEAM 7'47
96 Ricardo Pichetta TEAM IDEA  
97 Valerio Conti LAMPRE - MERIDA
98 Kevin De Mesmaeker TEAM NOVO NORDISK  
99 Charles Planet TEAM NOVO NORDISK
100 Silvio Giorni AREA ZERO PRO TEAM  
101 Nicolas Lefrancois TEAM NOVO NORDISK
102 Christopher Williams TEAM NOVO NORDISK  
103 Uri Martins AMORE & VITA - SELLE SMP
104 Alessandro Pettiti TEAM IDEA  
105 Roman Katyrin ITERA - KATUSHA
106 Fabio Gadda TEAM IDEA  
107 Lorenzo Di Remigio MG KVIS - TREVIGIANI
108 Matteo Spreafico TEAM IDEA  
109 Enea Cambianica MARCHIOL EMISFERO
110 Alexander Foliforov ITERA - KATUSHA  
111 Sergey Klimov RUSVELO
112 Jimmi Sorensen CHRISTINA WATCHES - KUM  
113 Robert Jenko MERIDIANA KAMEN TEAM
114 Giovanni Carboni AREA ZERO PRO TEAM  
115 Ondrej Vendolsky TEAM DUKLA PRAHA
116 Martin Hacecky TEAM DUKLA PRAHA  
117 Mirko Tedeschi TEAM IDEA
118 Daniele Mossini TEAM IDEA  
119 Klemen Stimulak ADRIA MOBIL
120 Radoslav Rogina ADRIA MOBIL  
121 Kanstantsin Klimiankou AMORE & VITA - SELLE SMP
122 Andrea Dal Col NERI SOTTOLI  
123 Francesco Failli NERI SOTTOLI
124 David Lozano Riba TEAM NOVO NORDISK  
125 Daniele Colli NERI SOTTOLI
126 Bendeguz Bernard UTENSILNORD  
127 Enrico Barbin BARDIANI CSF
128 Stefano Locatelli BARDIANI CSF  
129 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI
130 Jacques Janse Van Rensburg MTN - QHUBEKA  
131 Alessandro Mazzi UTENSILNORD  
132 Adrien Niyonshuti MTN - QHUBEKA  
133 Isaac Bolivar Hernandez UNITEDHEALTHCARE
134 Alcibiade Avila Vanegas Edwin COLOMBIA  
135 Cesare Ciommi VEGA - HOTSAND
136 Nicola Gaffurini VEGA - HOTSAND  
137 Louis Meintjes MTN - QHUBEKA
138 Jakobus Smit Willem VINI FANTINI - NIPPO  
139 Donato De Ieso BARDIANI  CSF
140 Alberto Bettiol  CANNONDALE  
141 Leonardo Pinizzotto AMORE & VITA - SELLE SMP
142 Andrea Peron TEAM NOVO NORDISK  
143 Riccardo Donato MG KVIS - TREVIGIANI
144 Luca Chirico KVIS - TREVIGIANI   
145 Moreno Giampaolo VEGA - HOTSAND
146 Jonathan Clarke UNITEDHEALTHCARE  
147 Diego Ulissi LAMPRE - MERIDA 8'05
148 Ivan Balykin RUSVELO 10'27
149 Sergei Pomoshnikov RUSVELO
150 Manabu Ishibashi VINI FANTINI - NIPPO  
151 Gene Piccoli James AMORE & VITA - SELLE SMP
152 Bruno Maltar ADRIA MOBIL  
153 Alessandro Riccardi VEGA - HOTSAND
154 Franco D'Intino Gianni VEGA - HOTSAND  
155 Ferekalsi Debesay Abrha MTN - QHUBEKA
156 Lucas Euser UNITEDHEALTHCARE  
157 Sante Di Nizio VEGA - HOTSAND
158 Takaschi Miyazawa VINI FANTINI - NIPPO  
159 Anatoliy Sosnitskiy AMORE & VITA - SELLE SMP
160 Alessio Camilli VEGA - HOTSAND  
161 Fortunato Baliani CHRISTINA WATCHES - KUM 
162 Jiri Hochmann TEAM DUKLA PRAHA  
163 Domen Novak ADRIA MOBIL 
164 Artem Ovechkin RUSVELO 10'32
165 Artur Ershov RUSVELO 10'32
166 Daniel Paulus VINI FANTINI - NIPPO  15'14

Complete GC after Stage 3: 437.50 km raced so far at an average speed of 42.783 km/hr

1 Peter Kennaugh TEAM SKY 10hr 13min 24sec
2 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF @ 42 seconds
3 Dario Cataldo TEAM SKY 1'00
4 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI 1'15
5 Damiano Caruso CANNONDALE 1'24
6 Sergey Firsanov RUSVELO 1'28
7 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI 1'30
8 Rafael Valls Ferri LAMPRE - MERIDA 1'42
9 Jarlinson Pantano COLOMBIA 1'46
10 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI 2'24
11 Davide Mucelli MERIDIANA KAMEN TEAM 2'36
12 Simone Petilli AREA ZERO PRO TEAM 2'44
13 Davide Villella CANNONDALE 3'16
14 Thomas Sprengers TOPSPORT VLAANDEREN 3'39
15 Angelo Pagani BARDIANI CSF 3'44
16 Fabio Taborre NERI SOTTOLI 4'02
17 Arthur Van Overberghe TOPSPORT VLAANDEREN 4'07
18 Sebastian Henao Gomez TEAM SKY 4'17
19 Angel Rubiano Chavez Miguel COLOMBIA 4'22
20 Edoardo Zardini BARDIANI CSF 4'24
21 Mauro Finetto NERI SOTTOLI 4'25
22 Matej Mugerli ADRIA MOBIL 4'30
23 Paolo Ciavatta AREA ZERO PRO TEAM 4'32
24 Ildar Arslanov ITERA - KATUSHA 4'37
25 Marc Demaar UNITEDHEALTHCARE 4'42
26 Stefan Schumacher CHRISTINA WATCHES - KUM 4'44
27 Alessandro Bisolti VINI FANTINI - NIPPO 5'14
28 Emanuel Kiserlovski MERIDIANA KAMEN TEAM 5'17
29 Zico Waeytens TOPSPORT VLAANDEREN 8'02
30 Davide Frattini UNITEDHEALTHCARE 8'40
31 Andrea Vaccher MARCHIOL EMISFERO 8'49
32 Merhaw Kudus Ghebremedhin MTN - QHUBEKA 11'35
33 Antonio Santoro MERIDIANA KAMEN TEAM 12'01
34 Radoslav Rogina ADRIA MOBIL 12'22
35 Nicola Gaffurini VEGA - HOTSAND 12'27
36 Constantin Zaballa Gutierrez CHRISTINA WATCHES - KUM 12'36
37 Klemen Stimulak ADRIA MOBIL 12'44
38 Marco Frapporti ANDRONI GIOCATTOLI 12'47
39 Alessandro Mazzi UTENSILNORD 12'51
40 Louis Meintjes MTN - QHUBEKA 13'12
41 Sergei Pomoshnikov RUSVELO 14'26
42 Julian Quintero Carlos COLOMBIA 14'43
43 Diego Ulissi LAMPRE - MERIDA 15'18
44 Ian Boswell TEAM SKY 15'47
45 Matej Mohoric CANNONDALE 16'13
46 Fabio Sabatini CANNONDALE 16'17
47 Frantisek Sisr TEAM DUKLA PRAHA 16'30
48 Gang Xu LAMPRE - MERIDA 17'00
49 Matteo Collodel TEAM IDEA 17'03
50 Alessandro Malaguti VINI FANTINI - NIPPO 17'06
51 Matteo Busato MG KVIS - TREVIGIANI 18'15
52 Vasil Kiryienka TEAM SKY 18'26
53 Kirill Pozdnyakov RUSVELO 18'33
54 Simone Antonini MARCHIOL EMISFERO 18'58
55 Andrea Pasqualon AREA ZERO PRO TEAM 19'18
56 Pieter Jacobs TOPSPORT VLAANDEREN 19'47
57 Jacques Janse Van Rensburg MTN - QHUBEKA 20'03
58 Alberto Cecchin MARCHIOL EMISFERO 20'07
59 Dennis Van Niekerk MTN - QHUBEKA 20'28
60 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI 20'44
61 Matteo Bono LAMPRE - MERIDA 20'47
62 Marco Coledan BARDIANI CSF 20'53
63 Luca Wackermann LAMPRE - MERIDA 21'04
64 Enrico Franzoi MARCHIOL EMISFERO 21'07
65 Pierpaolo De Negri VINI FANTINI - NIPPO 21'35
66 Ben Swift TEAM SKY 21'59
67 Preben Van Hecke TOPSPORT VLAANDEREN 22'34
68 Milan Kadlec TEAM DUKLA PRAHA 22'48
69 Elia Viviani CANNONDALE 23'16
70 Victor Campenaerts TOPSPORT VLAANDEREN 23'30
71 Eliot Lietaer TOPSPORT VLAANDEREN 23'36
72 Paolo Colonna BARDIANI CSF 23'42
73 Daniel Teklehaimanot MTN - QHUBEKA 23'52
74 Viesturs Luksevics AMORE & VITA - SELLE SMP 23'57
75 Sergey Klimov RUSVELO 24'06
76 Zsolt Der UTENSILNORD 24'07
77 Uri Martins AMORE & VITA - SELLE SMP 25'28
78 Enrico Barbin BARDIANI CSF 25'34
79 Fabio Chinello AREA ZERO PRO TEAM 25'44
80 Alcibiade Avila Vanegas Edwin COLOMBIA 25'54
81 Michael Van Staeyen TOPSPORT VLAANDEREN 27'29
82 Michael Grosu Eduard VINI FANTINI - NIPPO 27'38
83 Enrico Rossi CHRISTINA WATCHES - KUM 27'40
84 Stefano Locatelli BARDIANI CSF 27'43
85 Esteba Arango Carvajal Juan COLOMBIA 27'53
86 Gianluca Leonardi AREA ZERO PRO TEAM 28'13
87 Andrei Nechita MG KVIS - TREVIGIANI 28'14
88 Mirko Tedeschi TEAM IDEA 28'31
89 Donato De Ieso BARDIANI CSF 28'36
90 Kristjan Fajt ADRIA MOBIL 28'55
91 Artem Ovechkin RUSVELO 29'07
92 Alessandro Pettiti TEAM IDEA 29'12
93 Lorenzo Di Remigio MG KVIS - TREVIGIANI 30'31
94 Ivan Balykin RUSVELO 31'05
95 Francesco Failli NERI SOTTOLI 31'09
96 Ondrej Rybin TEAM DUKLA PRAHA 31'24
97 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI 31'27
98 Mattia Frapporti MG KVIS - TREVIGIANI 31'32
99 Peter Kusztor UTENSILNORD 32'09
100 Christian Delle Stelle TEAM IDEA 32'23
101 Luca Chirico MG KVIS - TREVIGIANI 32'29
102 Duber Quintero Artunduaga COLOMBIA 32'34
103 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI 33'10
104 Martijn Verschoor TEAM NOVO NORDISK 33'27
105 Manuel Belletti ANDRONI GIOCATTOLI 33'46
106 Leonardo Pinizzotto AMORE & VITA - SELLE SMP 33'50
107 Cesare Ciommi VEGA - HOTSAND 33'56
108 Bruno Maltar ADRIA MOBIL 33'57
109 Jakobus Smit Willem VINI FANTINI - NIPPO 34'43
110 Valerio Conti LAMPRE - MERIDA 34'50
111 Alexander Foliforov ITERA - KATUSHA 34'57
112 Roman Katyrin ITERA - KATUSHA 35'44
113 Silvio Giorni AREA ZERO PRO TEAM 35'46
114 Enea Cambianica MARCHIOL EMISFERO 35'49
115 David Lozano Riba TEAM NOVO NORDISK 35'55
116 Giovanni Carboni AREA ZERO PRO TEAM 36'00
117 Martin Blaha TEAM DUKLA PRAHA 36'19
118 Alois Kankovsky TEAM DUKLA PRAHA 36'24
119 Robert Förster UNITEDHEALTHCARE 36'26
120 Lucas Euser UNITEDHEALTHCARE 36'26
121 Charles Planet TEAM NOVO NORDISK 37'09
122 David Per ADRIA MOBIL 37'49
123 Artur Ershov RUSVELO 37'56
124 Paolo Lunardon MARCHIOL EMISFERO 38'07
125 Liam Bertazzo MG KVIS - TREVIGIANI 38'18
126 Takaschi Miyazawa VINI FANTINI - NIPPO 38'37
127 Aljaz Hocevar ADRIA MOBIL 38'52
128 Daniel Paulus VINI FANTINI - NIPPO 39'19
129 Isaac Bolivar Hernandez UNITEDHEALTHCARE 39'54
130 Ricardo Pichetta TEAM IDEA 40'22
131 Francesco Chicchi NERI SOTTOLI 40'46
132 Kiel Reijnen UNITEDHEALTHCARE PROF 40'53
133 Alberto Bettiol CANNONDALE 41'02
134 Andrea Peron TEAM NOVO NORDISK 41'06
135 Rino Gasparrini MG KVIS - TREVIGIANI 41'22
136 Riccardo Donato MG KVIS - TREVIGIANI 41'35
137 Manabu Ishibashi VINI FANTINI - NIPPO 42'24
138 Jimmi Sorensen CHRISTINA WATCHES - KUM 43'19
139 Mattia Gavazzi CHRISTINA WATCHES - KUM 43'32
140 Ferekalsi Debesay Abrha MTN - QHUBEKA 43'38
141 Fortunato Baliani CHRISTINA WATCHES - KUM 43'43
142 Ondrej Vendolsky TEAM DUKLA PRAHA 44'11
143 Jonathan Clarke UNITEDHEALTHCARE 44'32
144 Kanstantsin Klimiankou AMORE & VITA - SELLE SMP 44'33
145 Adrien Niyonshuti MTN - QHUBEKA 44'43
146 Matteo Spreafico TEAM IDEA 45'15
147 Gianluca Mengardo AREA ZERO PRO TEAM 47'13
148 Anatoliy Sosnitskiy AMORE & VITA - SELLE SMP 47'13
149 Bendeguz Bernard UTENSILNORD 47'27
150 Domen Novak ADRIA MOBIL 47'29
151 Alessandro Riccardi VEGA - HOTSAND 47'36
152 Andrea Dal Col NERI SOTTOLI 47'56
153 Daniele Colli NERI SOTTOLI 48'05
154 Martin Hacecky TEAM DUKLA PRAHA 48'30
155 Christopher Williams TEAM NOVO NORDISK 48'31
156 Kevin De Mesmaeker TEAM NOVO NORDISK 48'42
157 Nicolas Lefrancois TEAM NOVO NORDISK 49'02
158 Fabio Gadda TEAM IDEA 49'23
159 Daniele Mossini TEAM IDEA 49'30
160 Moreno Giampaolo VEGA - HOTSAND 49'59
161 Robert Jenko MERIDIANA KAMEN TEAM 50'13
162 Jiri Hochmann TEAM DUKLA PRAHA 51'01
163 Gene Piccoli James AMORE & VITA - SELLE SMP 51'45
164 Alessio Camilli VEGA - HOTSAND 52'20
165 Sante Di Nizio VEGA - HOTSAND 52'39
166 Franco D'Intino Gianni VEGA - HOTSAND 53'20

Pictures from stage 3:

Area Zero

Area Zero during the start ceremonies

Peter Kennaugh

Race leader Peter Kennaugh

Gianfranco Zilioli

Gianfranco Zilioli

Robert Forster

Robert Forster

Team Sky

Team Sky trying to control things.

Eliaviviani wins stage 3

Elia Viviani was clearly the quickest man today.

Stage 3 podium

The top three placers in today's stage, from left: Ben Swift, Elia Viviani and Rino Gasparrini. All three are capable track riders as well.

Peter Kennaugh

Race leader Peter Kennaugh