BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, volume one Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Settimana Ciclistica Internazionale
di Coppi e Bartali (2.1), Italy

March 27 - March 30, 2014

Stage 2 Results and Photos

Settimana Ciclista di Coppi-Bartali podium history | 2013 edition |

Back to 2014 Coppi-Bartali week results


Friday, March 28: Stage 2, Sant'Angelo di Gatteo - Sogliano al Rubicone, 163.8 km

37.766 km/hr average speed

More Stage 2 photos (posted below stage results)

The Race: Sky has so far certainly owned this edition of Coppi-Bartali week.

50 kilometers into the race eight riders escaped:Davide Frattini (United Healthcare), Marco Frapporti (Androni-Venezuela), Jacques Janse Van Rensburg (Mtn-Qhubeka), Zico Waeytens (Topsport Vlaanderen), Alessandro Malaguti (Vini Fantini-Nippo), Andrea Vaccher (Marchiol Emisfero), Emanuel Kiserlovsky (Meridiana Kamen) and Matteo Busato (Mg Kvis-Trevigiani).

They were never allowed much rope by Sky, Bardiani-CSF and Cannondale and were finally caught. Twelve kilometers from the finish Peter Kennaugh and Francesco Bongiorno blasted away from the pack. Bongiorno, probably knowing Kennaugh would beat him in a sprint, twice tried to get away, but Kennaugh controlled his man. Indeed, Kennaugh finished well in front of Bongiorno to take the stage and the overall lead from teammate Ben Swift.

Stage 2 finish

Complete Results:

1 Peter Kennaugh TEAM SKY 4hr 20min 14sec
2 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF @ 2 seconds
3 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI 48
4 Dario Cataldo TEAM SKY 50
5 Jarlinson Pantano COLOMBIA 52
6 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI 53
7 Davide Mucelli MERIDIANA KAMEN TEAM  
8 Damiano Caruso CANNONDALE 54
9 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI  
10 Sergey Firsanov RUSVELO  
11 Rafael Valls Ferri LAMPRE - MERIDA 57
12 Simone Petilli AREA ZERO PRO TEAM 1'42
13 Davide Villella CANNONDALE 2'44
14 Antonio Santoro MERIDIANA KAMEN TEAM 2'46
15 Angelo Pagani BARDIANI CSF 2'55
16 Thomas Sprengers TOPSPORT VLAANDEREN 3'03
17 Sebastian Henao Gomez TEAM SKY 3'09
18 Ildar Arslanov ITERA - KATUSHA 3'13
19 Matej Mugerli ADRIA MOBIL 3'22
20 Paolo Ciavatta AREA ZERO PRO TEAM 3'25
21 Radoslav Rogina ADRIA MOBIL 3'27
22 Rubiano Chavez Miguel Angel COLOMBIA 3'28
23 Manuele Mori LAMPRE - MERIDA 3'29
24 Alessandro Mazzi UTENSILNORD  
25 Sergey Lagutin RUSVELO 3'31
26 Nicola Gaffurini VEGA - HOTSAND  
27 Alessandro Bisolti VINI FANTINI - NIPPO  
28 Emanuel Kiserlovski MERIDIANA KAMEN TEAM 3'34
29 Louis Meintjes MTN - QHUBEKA  
30 Marc Demaar UNITEDHEALTHCARE  
31 Fabio Taborre NERI SOTTOLI  
32 Sergei Pomoshnikov RUSVELO  
33 Arthur Van Overberghe TOPSPORT VLAANDEREN  
34 Edoardo Zardini BARDIANI CSF 3'38
35 Klemen Stimulak ADRIA MOBIL 3'49
36 Stefan Schumacher CHRISTINA WATCHES - KUM 3'52
37 Mauro Finetto NERI SOTTOLI 3'54
38 Marco Frapporti ANDRONI GIOCATTOLI 6'24
39 Diego Ulissi LAMPRE - MERIDA 6'28
40 Zico Waeytens TOPSPORT VLAANDEREN 6'33
41 Davide Frattini UNITEDHEALTHCARE PROF 6'34
42 Andrea Vaccher MARCHIOL EMISFERO 6'53
43 Merhaw Kudus Ghebremedhin MTN - QHUBEKA 10'37
44 Jacques Janse Van Rensburg MTN - QHUBEKA 10'48
45 Constantin Zaballa Gutierrez CHRISTINA WATCHES - KUM 11'44
46 Julian Quintero Carlos COLOMBIA 13'46
47 Ian Boswell TEAM SKY 13'46
48 Matteo Bono LAMPRE - MERIDA 13'46
49 Kirill Pozdnyakov RUSVELO 14'52
50 Igor Frolov ITERA - KATUSHA  
51 Uri Martins AMORE & VITA - SELLE SMP  
52 Matteo Collodel TEAM IDEA  
53 Lucas Euser UNITEDHEALTHCARE  
54 Matej Mohoric CANNONDALE  
55 Fabio Sabatini CANNONDALE  
56 Gang Xu LAMPRE - MERIDA  
57 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI  
58 Sergey Klimov RUSVELO  
59 Frantisek Sisr TEAM DUKLA PRAHA  
60 Alessandro Malaguti VINI FANTINI - NIPPO 15'06
61 Enrico Barbin BARDIANI CSF 17'05
62 Matteo Busato MG KVIS - TREVIGIANI  
63 Artem Ovechkin RUSVELO 17'08
64 Edwin Alcibiade Avila Vanegas  COLOMBIA 17'13
65 Andrea Pasqualon AREA ZERO PRO TEAM 18'16
66 Vasil Kiryienka TEAM SKY 18'16
67 Simone Antonini MARCHIOL EMISFERO  
68 Valerio Conti LAMPRE - MERIDA  
69 Dennis Van Niekerk MTN - QHUBEKA  
70 Donato De Ieso BARDIANI CSF 19'14
71 Ivan Balykin RUSVELO  
72 Pieter Jacobs TOPSPORT VLAANDEREN  
73 Alexander Kamp Egested CHRISTINA WATCHES - KUM  
74 Dmitriy Kosyakov ITERA - KATUSHA  
75 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI  
76 Marco Coledan BARDIANI CSF  
77 Alessandro Pettiti TEAM IDEA  
78 Stefano Locatelli BARDIANI CSF  
79 Lorenzo Di Remigio MG KVIS - TREVIGIANI  
80 Enrico Franzoi MARCHIOL EMISFERO  
81 Cesare Ciommi VEGA - HOTSAND  
82 Pierpaolo De Negri VINI FANTINI - NIPPO  
83 Alberto Cecchin MARCHIOL EMISFERO 19'25
84 Mirko Tedeschi TEAM IDEA 19'26
85 Luca Wackermann LAMPRE - MERIDA  
86 Luca Chirico MG KVIS - TREVIGIANI 22'01
87 Charles Planet TEAM NOVO NORDISK  
88 Daniel Paulus VINI FANTINI - NIPPO  
89 Viesturs Luksevics AMORE & VITA - SELLE SMP  
90 Victor Campenaerts TOPSPORT VLAANDEREN  
91 Zsolt Der UTENSILNORD  
92 Bruno Maltar ADRIA MOBIL  
93 Kristjan Fajt ADRIA MOBIL  
94 Daniel Teklehaimanot MTN - QHUBEKA  
95 Elia Viviani CANNONDALE  
96 Leonardo Pinizzotto AMORE & VITA - SELLE SMP  
97 Milan Kadlec TEAM DUKLA PRAHA  
98 Fabio Chinello AREA ZERO PRO TEAM  
99 Ben Swift TEAM SKY  
100 Preben Van Hecke TOPSPORT VLAANDEREN  
101 Francesco Failli NERI SOTTOLI  
102 Philip Deignan TEAM SKY 22'07
103 Eliot Lietaer TOPSPORT VLAANDEREN  
104 Paolo Colonna BARDIANI CSF  
105 Roman Katyrin ITERA - KATUSHA 25'40
106 Jimmi Sorensen CHRISTINA WATCHES - KUM 25'58
107 Enrico Rossi CHRISTINA WATCHES - KUM  
108 Manuel Belletti ANDRONI GIOCATTOLI  
109 Fortunato Baliani CHRISTINA WATCHES - KUM  
110 Michael Grosu Eduard VINI FANTINI - NIPPO  
111 Andrea Peron TEAM NOVO NORDISK  
112 David Lozano Riba TEAM NOVO NORDISK  
113 Dmitrii Ignatev ITERA - KATUSHA  
114 Silvio Giorni AREA ZERO PRO TEAM 26'04
115 Michael Van Staeyen TOPSPORT VLAANDEREN 26'06
116 Enea Cambianica MARCHIOL EMISFERO  
117 Juan Esteban Arango Carvajal  COLOMBIA  
118 Alessandro Riccardi VEGA - HOTSAND  
119 Jakobus Smit Willem VINI FANTINI - NIPPO  
120 Artur Ershov RUSVELO  
121 Martijn Verschoor TEAM NOVO NORDISK  
122 Ferekalsi Debesay Abrha MTN - QHUBEKA  
123 Takaschi Miyazawa VINI FANTINI - NIPPO  
124 Andrei Nechita MG KVIS - TREVIGIANI 26'11
125 Gianluca Leonardi AREA ZERO PRO TEAM 26'13
126 Giovanni Carboni AREA ZERO PRO TEAM  
127 Alexander Foliforov ITERA - KATUSHA 26'14
128 Riccardo Donato MG KVIS - TREVIGIANI  
129 Bendeguz Bernard UTENSILNORD 28'18
130 Anatoliy Sosnitskiy AMORE & VITA - SELLE SMP 29'32
131 Kanstantsin Klimiankou AMORE & VITA - SELLE SMP  
132 Robert Förster UNITEDHEALTHCARE PROF  
133 Christopher Williams TEAM NOVO NORDISK  
134 Gianluca Mengardo AREA ZERO PRO TEAM  
135 Franco D'Intino Gianni VEGA - HOTSAND 29'39
136 Kevin De Mesmaeker TEAM NOVO NORDISK 29'41
137 Peter Kusztor UTENSILNORD  
138 Domen Novak ADRIA MOBIL  
139 David Per ADRIA MOBIL  
140 Andrea Dal Col NERI SOTTOLI 29'44
141 Jonathan Clarke UNITEDHEALTHCARE 29'46
142 Rino Gasparrini MG KVIS - TREVIGIANI  
143 Ondrej Rybin TEAM DUKLA PRAHA  
144 Matteo Spreafico TEAM IDEA  
145 Robert Jenko MERIDIANA KAMEN TEAM  
146 Aljaz Hocevar ADRIA MOBIL  
147 Martin Blaha TEAM DUKLA PRAHA  
148 Kiel Reijnen UNITEDHEALTHCARE PROF  
149 Duber Quintero Artunduaga COLOMBIA  
150 Mattia Frapporti MG KVIS - TREVIGIANI  
151 Alberto Bettiol CANNONDALE  
152 Martin Hacecky TEAM DUKLA PRAHA  
153 Sante Di Nizio VEGA - HOTSAND  
154 Moreno Giampaolo VEGA - HOTSAND  
155 Fabio Gadda TEAM IDEA  
156 Nicolas Lefrancois TEAM NOVO NORDISK  
157 Christian Delle Stelle TEAM IDEA  
158 Paolo Lunardon MARCHIOL EMISFERO  
159 Ricardo Pichetta TEAM IDEA  
160 Alois Kankovsky TEAM DUKLA PRAHA 29'51
161 Adrien Niyonshuti MTN - QHUBEKA 29'51
162 Gennaro Maddaluno UTENSILNORD 29'53
163 Manabu Ishibashi VINI FANTINI - NIPPO  
164 Ondrej Vendolsky TEAM DUKLA PRAHA  
165 Alessio Camilli VEGA - HOTSAND  
166 Francesco Chicchi NERI SOTTOLI  
167 Daniele Mossini TEAM IDEA  
168 Liam Bertazzo MG KVIS - TREVIGIANI  
169 Daniele Colli NERI SOTTOLI  
170 Gene Piccoli James AMORE & VITA - SELLE SMP  
171 Jiri Hochmann TEAM DUKLA PRAHA  
172 Antonio Nibali MARCHIOL EMISFERO 29'56
173 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI VENE 29'57
174 Isaac Bolivar Hernandez  UNITEDHEALTHCARE 29'59
175 Mattia Gavazzi CHRISTINA WATCHES - KUM 30'00

Complete GC after Stage 2: 279.10 km raced so far at an average speed of 40.038 km/hr

1 Peter Kennaugh TEAM SKY 6hr 58min 5sec
2 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF @ 42 seconds
3 Dario Cataldo TEAM SKY 1'00
4 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI 1'15
5 Damiano Caruso CANNONDALE 1'24
6 Sergey Firsanov RUSVELO 1'28
7 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI 1'30
8 Rafael Valls Ferri LAMPRE - MERIDA 1'42
9 Jarlinson Pantano COLOMBIA 1'46
10 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI 2'24
11 Davide Mucelli MERIDIANA KAMEN TEAM 2'36
12 Simone Petilli AREA ZERO PRO TEAM 2'44
13 Davide Villella CANNONDALE 3'16
14 Thomas Sprengers TOPSPORT VLAANDEREN 3'39
15 Angelo Pagani BARDIANI CSF 3'44
16 Sergey Lagutin RUSVELO 3'56
17 Sergei Pomoshnikov RUSVELO 3'59
18 Fabio Taborre NERI SOTTOLI 4'02
19 Arthur Van Overberghe TOPSPORT VLAANDEREN 4'07
20 Manuele Mori LAMPRE - MERIDA 4'10
21 Sebastian Henao Gomez TEAM SKY 4'17
22 Angel Rubiano Chavez Miguel COLOMBIA 4'22
23 Edoardo Zardini BARDIANI CSF 4'24
24 Mauro Finetto NERI SOTTOLI 4'25
25 Matej Mugerli ADRIA MOBIL 4'30
26 Paolo Ciavatta AREA ZERO PRO TEAM 4'32
27 Radoslav Rogina ADRIA MOBIL 4'35
28 Ildar Arslanov ITERA - KATUSHA 4'37
29 Nicola Gaffurini VEGA - HOTSAND 4'40
30 Marc Demaar UNITEDHEALTHCARE 4'42
31 Stefan Schumacher CHRISTINA WATCHES - KUM 4'44
32 Klemen Stimulak ADRIA MOBIL 4'57
33 Alessandro Mazzi UTENSILNORD 5'04
34 Alessandro Bisolti VINI FANTINI - NIPPO 5'14
35 Emanuel Kiserlovski MERIDIANA KAMEN TEAM 5'17
36 Louis Meintjes MTN - QHUBEKA 5'25
37 Diego Ulissi LAMPRE - MERIDA 7'13
38 Zico Waeytens TOPSPORT VLAANDEREN 8'02
39 Davide Frattini UNITEDHEALTHCARE 8'40
40 Andrea Vaccher MARCHIOL EMISFERO 8'49
41 Merhaw Kudus Ghebremedhin MTN - QHUBEKA 11'35
42 Antonio Santoro MERIDIANA KAMEN TEAM 12'01
43 Jacques Janse Van Rensburg MTN - QHUBEKA 12'16
44 Constantin Zaballa Gutierrez CHRISTINA WATCHES - KUM 12'36
45 Marco Frapporti ANDRONI GIOCATTOLI 12'47
46 Julian Quintero Carlos COLOMBIA 14'43
47 Ian Boswell TEAM SKY 15'47
48 Matej Mohoric CANNONDALE 16'13
49 Fabio Sabatini CANNONDALE 16'17
50 Sergey Klimov RUSVELO 16'19
51 Frantisek Sisr TEAM DUKLA PRAHA 16'30
52 Alessandro Malaguti VINI FANTINI - NIPPO 16'49
53 Igor Frolov ITERA - KATUSHA 16'51
54 Gang Xu LAMPRE - MERIDA 17'00
55 Matteo Collodel TEAM IDEA 17'03
56 Uri Martins AMORE & VITA - SELLE SMP 17'41
57 Enrico Barbin BARDIANI CSF 17'47
58 Matteo Busato MG KVIS - TREVIGIANI 17'58
59 Edwin Alcibiade Avila Vanegas  COLOMBIA 18'07
60 Vasil Kiryienka TEAM SKY 18'26
61 Kirill Pozdnyakov RUSVELO 18'33
62 Artem Ovechkin RUSVELO 18'35
63 Simone Antonini MARCHIOL EMISFERO 18'58
64 Andrea Pasqualon AREA ZERO PRO TEAM 19'18
65 Pieter Jacobs TOPSPORT VLAANDEREN 19'47
66 Stefano Locatelli BARDIANI CSF 19'56
67 Alberto Cecchin MARCHIOL EMISFERO 20'07
68 Dennis Van Niekerk MTN - QHUBEKA 20'28
69 Ivan Balykin RUSVELO 20'38
70 Mirko Tedeschi TEAM IDEA 20'44
71 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI 20'44
72 Matteo Bono LAMPRE - MERIDA 20'47
73 Donato De Ieso BARDIANI CSF 20'49
74 Marco Coledan BARDIANI CSF 20'53
75 Dmitriy Kosyakov ITERA - KATUSHA 21'03
76 Luca Wackermann LAMPRE - MERIDA 21'04
77 Enrico Franzoi MARCHIOL EMISFERO 21'07
78 Pierpaolo De Negri VINI FANTINI - NIPPO 21'18
79 Alessandro Pettiti TEAM IDEA 21'25
80 Ben Swift TEAM SKY 22'05
81 Preben Van Hecke TOPSPORT VLAANDEREN 22'34
82 Lorenzo Di Remigio MG KVIS - TREVIGIANI 22'44
83 Milan Kadlec TEAM DUKLA PRAHA 22'48
84 Francesco Failli NERI SOTTOLI 23'22
85 Elia Viviani CANNONDALE 23'26
86 Victor Campenaerts TOPSPORT VLAANDEREN 23'30
87 Bruno Maltar ADRIA MOBIL 23'30
88 Eliot Lietaer TOPSPORT VLAANDEREN 23'36
89 Alexander Kamp Egested CHRISTINA WATCHES - KUM 23'38
90 Paolo Colonna BARDIANI CSF 23'42
91 Daniel Teklehaimanot MTN - QHUBEKA 23'52
92 Viesturs Luksevics AMORE & VITA - SELLE SMP 23'57
93 Daniel Paulus VINI FANTINI - NIPPO 24'05
94 Zsolt Der UTENSILNORD 24'07
95 Philip Deignan TEAM SKY 24'08
96 Luca Chirico MG KVIS - TREVIGIANI 24'42
97 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI 25'23
98 Fabio Chinello AREA ZERO PRO TEAM 25'44
99 Lucas Euser UNITEDHEALTHCARE PROF 25'59
100 Leonardo Pinizzotto AMORE & VITA - SELLE SMP 26'03
101 Cesare Ciommi VEGA - HOTSAND 26'09
102 Jakobus Smit Willem VINI FANTINI - NIPPO 26'56
103 Valerio Conti LAMPRE - MERIDA 27'03
104 Alexander Foliforov ITERA - KATUSHA 27'10
105 Artur Ershov RUSVELO 27'24
106 Michael Van Staeyen TOPSPORT VLAANDEREN 27'29
107 Michael Grosu Eduard VINI FANTINI - NIPPO 27'38
108 Enrico Rossi CHRISTINA WATCHES - KUM 27'40
109  Juan Esteban Arango Carvajal COLOMBIA 27'53
110 Roman Katyrin ITERA - KATUSHA 27'57
111 Andrei Nechita MG KVIS - TREVIGIANI 27'57
112 Silvio Giorni AREA ZERO PRO TEAM 27'59
113 Enea Cambianica MARCHIOL EMISFERO 28'02
114 David Lozano Riba TEAM NOVO NORDISK 28'08
115 Takaschi Miyazawa VINI FANTINI - NIPPO 28'10
116 Gianluca Leonardi AREA ZERO PRO TEAM 28'13
117 Giovanni Carboni AREA ZERO PRO TEAM 28'13
118 Dmitrii Ignatev ITERA - KATUSHA 28'20
119 Kristjan Fajt ADRIA MOBIL 28'55
120 Charles Planet TEAM NOVO NORDISK 29'22
121 Duber Quintero Artunduaga COLOMBIA 30'43
122 Ondrej Rybin TEAM DUKLA PRAHA 31'24
123 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI 31'27
124 Mattia Frapporti MG KVIS - TREVIGIANI 31'32
125 Antonio Nibali MARCHIOL EMISFERO 31'54
126 Manabu Ishibashi VINI FANTINI - NIPPO 31'57
127 Isaac Bolivar Hernandez UNITEDHEALTHCARE PROF 32'07
128 Peter Kusztor UTENSILNORD 32'09
129 Christian Delle Stelle TEAM IDEA 32'23
130 Ricardo Pichetta TEAM IDEA 32'35
131 Ferekalsi Debesay Abrha MTN - QHUBEKA 33'11
132 Alberto Bettiol CANNONDALE 33'15
133 Fortunato Baliani CHRISTINA WATCHES - KUM 33'16
134 Andrea Peron TEAM NOVO NORDISK 33'19
135 Martijn Verschoor TEAM NOVO NORDISK 33'27
136 Manuel Belletti ANDRONI GIOCATTOLI 33'46
137 Riccardo Donato MG KVIS - TREVIGIANI 33'48
138 Jimmi Sorensen CHRISTINA WATCHES - KUM 35'32
139 Martin Blaha TEAM DUKLA PRAHA 36'19
140 Alois Kankovsky TEAM DUKLA PRAHA 36'24
141 Ondrej Vendolsky TEAM DUKLA PRAHA 36'24
142 Robert Förster UNITEDHEALTHCARE PROF 36'26
143 Jonathan Clarke UNITEDHEALTHCARE PROF 36'45
144 Anatoliy Sosnitskiy AMORE & VITA - SELLE SMP 36'46
145 Kanstantsin Klimiankou AMORE & VITA - SELLE SMP 36'46
146 Adrien Niyonshuti MTN - QHUBEKA 36'56
147 Domen Novak ADRIA MOBIL 37'02
148 Alessandro Riccardi VEGA - HOTSAND 37'09
149 Matteo Spreafico TEAM IDEA 37'28
150 David Per ADRIA MOBIL 37'49
151 Gennaro Maddaluno UTENSILNORD 37'54
152 Paolo Lunardon MARCHIOL EMISFERO 38'07
153 Liam Bertazzo MG KVIS - TREVIGIANI 38'18
154 Aljaz Hocevar ADRIA MOBIL 38'52
155 Gianluca Mengardo AREA ZERO PRO TEAM 39'26
156 Bendeguz Bernard UTENSILNORD 39'40
157 Andrea Dal Col NERI SOTTOLI 40'09
158 Daniele Colli NERI SOTTOLI 40'18
159 Jiri Hochmann TEAM DUKLA PRAHA 40'34
160 Martin Hacecky TEAM DUKLA PRAHA 40'43
161 Christopher Williams TEAM NOVO NORDISK 40'44
162 Francesco Chicchi NERI SOTTOLI 40'46
163 Kiel Reijnen UNITEDHEALTHCARE 40'53
164 Kevin De Mesmaeker TEAM NOVO NORDISK 40'55
165 Nicolas Lefrancois TEAM NOVO NORDISK 41'15
166 Gene Piccoli James AMORE & VITA - SELLE SMP 41'18
167 Rino Gasparrini MG KVIS - TREVIGIANI 41'26
168 Fabio Gadda TEAM IDEA 41'36
169 Daniele Mossini TEAM IDEA 41'43
170 Alessio Camilli VEGA - HOTSAND 41'53
171 Sante Di Nizio VEGA - HOTSAND 42'12
172 Moreno Giampaolo VEGA - HOTSAND 42'12
173 Robert Jenko MERIDIANA KAMEN TEAM 42'26
174 Franco D'Intino Gianni VEGA - HOTSAND 42'53
175 Mattia Gavazzi CHRISTINA WATCHES - KUM 43'32

Stage 2 photos:

Peter Kennaugh

Peter Kennaugh wins stage 2

Francesco Bongiorno finishes the stage

Second-place Francesco Bongiorno finishes the stage

Peter Kennsugh on the podium

Stage winner and new overall leader Peter Kennaugh