BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, volume one Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Settimana Ciclistica Internazionale
di Coppi e Bartali (2.1), Italy

March 27 - March 30, 2014

Stage 1B Results and Photos

Settimana Ciclista di Coppi-Bartali podium history | 2013 edition |

Back to 2014 Coppi-Bartali week results


Thursday, March 27: Stage 1B, Gatteo 13.3 km team time trial (in 4-man squads)

Photos from Stage 1b (posted below results)

The Race: This was not the normal type of team time trail. Each 8-man squad (if the team had eight men) was divided into 4-man teams (running a bit short of a complete roster, Merdiana Kamen B had just 2 riders).

Sky Team A with race leader Ben Swift, Dario Cataldo, Peter Kennaugh and Vasil Kiryienka unsurprisingly won the stage and firmed up Ben Swifts grip on the GC. RusVelo B with Sergey Lagutin and Sergei Pomoshnikov turned in a terrific ride, staying within a quarter-minute of the flying Brits (and one Italian).

Team Sky A

Results:

1 SKY Team A 15min 30sec
2 RUSVELO Team B @ 15 seconds
3 CANNONDALE B 18
4 NERI-SOTTOLI B 18
5 NERI-SOTTOLI A 21
6 CANNONDALE A 22
7 TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE B 23
8 RUSVELO A 24
9 TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE A 26
10 ADRIA MOBIL B  
11 ANDRONI GIOCATTOLI-VENEZUELA A 27
12 ANDRONI GIOCATTOLI-VENEZUELA B  
13 BARDIANI-CSF B 32
14 MARCHIOL EMISFERO B  
15 LAMPRE-MERIDA A 35
16 DUKLA PRAHA B  
17 BARDIANI-CSF A 36
18 DUKLA PRAHA A 37
19 VINI FANTINI-NIPPO A 40
20 CHRISTINA WATCHES-KUMA A 42
21 MG KVIS-TREVIGIANI A 43
22 COLOMBIA A 44
23 ITERA-KATUSHA A 46
24 COLOMBIA B 47
25 MTN-QHUBEKA A 48
26 AREA ZERO B 52
27 MARCHIOL EMISFERO A 53
28 AREA ZERO A 57
29 SKY B 58
30 UNITED HEALTHCARE A  
31 ADRIA MOBIL B  
32 VEGA-HOTSAND B 59
33 VINI FANTINI-NIPPO B 1:01
34 UNITED HEALTHCARE B 1:03
35 LAMPRE-MERIDA B 1:05
36 UTENSILNORD B 1:06
37 TEAM IDEA A 1:08
38 MTN-QHUBEKA B 1:09
39 NOVO NORDISK B 1:10
40 ITERA-KATUSHA B 1:14
41 AMORE & VITA-SELLE SMP B 1:18
42 CHRISTINA WATCHES-KUMA B 1:22
43 NOVO NORDISK A 1:25
44 UTENSILNORD A  
45 MERIDIANA KAMEN A 1:33
46 MG KVIS-TREVIGIANI B 1:38
47 AMORE & VITA-SELLE SMP A 1:46
48 TEAM IDEA B  
49 VEGA-HOTSAND A 2:22
50 MERIDIANA KAMEN B 2:30

Complete GC after Stage 1B: 115.30 km raced so far at an average speed of 43.780 km/hr

1 Ben Swift TEAM SKY 2hr 37min 55sec
2 Peter Kennaugh TEAM SKY @ 6 seconds
3 Dario Cataldo TEAM SKY  
4 Vasil Kiryienka TEAM SKY  
5 Sergei Pomoshnikov RUSVELO 21
6 Sergey Lagutin RUSVELO 21
7 Fabio Taborre NERI SOTTOLI 24
8 Damiano Caruso CANNONDALE 26
9 Mauro Finetto NERI SOTTOLI 27
10 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI  
11 Davide Villella CANNONDALE 28
12 Pieter Jacobs TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 29
13 Arthur Van Overberghe TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE  
14 Preben Van Hecke TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE  
15 Sergey Firsanov RUSVELO 30
16 Thomas Sprengers TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 32
17 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI 33
18 Manuele Mori LAMPRE - MERIDA 37
19 Alberto Cecchin MARCHIOL EMISFERO 38
20 Enrico Barbin BARDIANI CSF  
21 Simone Antonini MARCHIOL EMISFERO  
22 Stefano Locatelli BARDIANI CSF  
23 Rafael Valls Ferri LAMPRE - MERIDA 41
24 Diego Ulissi LAMPRE - MERIDA  
25 Edoardo Zardini BARDIANI CSF 42
26 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF  
27 Milan Kadlec TEAM DUKLA PRAHA 43
28 Angelo Pagani BARDIANI CSF 45
29 Jakobus Smit Willem VINI FANTINI - NIPPO 46
30 Constantin Zaballa Gutierrez CHRISTINA WATCHES - KUM 48
31 Stefan Schumacher CHRISTINA WATCHES - KUM  
32 Matteo Busato MG KVIS - TREVIGIANI 49
33 Alcibiade Avila Vanegas Edwin COLOMBIA 50
34 Jarlinson Pantano COLOMBIA 50
35 Rubiano Chavez Miguel Angel COLOMBIA  
36 Alexander Foliforov ITERA - KATUSHA 52
37 Julian Quintero Carlos COLOMBIA  
38 Duber Quintero Artunduaga COLOMBIA  
39 Merhaw Kudus Ghebremedhin MTN - QHUBEKA 54
40 Andrea Pasqualon AREA ZERO PRO TEAM 58
41 Simone Petilli AREA ZERO PRO TEAM 58
42 Paolo Ciavatta AREA ZERO PRO TEAM 1'03
43 Matej Mugerli ADRIA MOBIL 1'04
44 Marc Demaar UNITEDHEALTHCARE  
45 Radoslav Rogina ADRIA MOBIL  
46 Sebastian Henao Gomez TEAM SKY  
47 Klemen Stimulak ADRIA MOBIL  
48 Nicola Gaffurini VEGA - HOTSAND 1'05
49 Mirko Tedeschi TEAM IDEA 1'14
50 Artur Ershov RUSVELO  
51 Francesco Failli NERI SOTTOLI 1'17
52 Matej Mohoric CANNONDALE  
53 Michael Van Staeyen TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 1'19
54 Ildar Arslanov ITERA - KATUSHA 1'20
55 Ivan Balykin RUSVELO  
56 Elia Viviani CANNONDALE 1'21
57 Fabio Sabatini CANNONDALE  
58 Sergey Klimov RUSVELO 1'23
59 Artem Ovechkin RUSVELO  
60 Jacques Janse Van Rensburg MTN - QHUBEKA 1'24
61 Bruno Maltar ADRIA MOBIL 1'25
62 Victor Campenaerts TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE  
63 Eliot Lietaer TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE  
64 Zico Waeytens TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 1'25
65 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI 1'26
66 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI  
67 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI  
68 Alessandro Mazzi UTENSILNORD 1'31
69 Paolo Colonna BARDIANI CSF  
70 Donato De Ieso BARDIANI CSF  
71 Ondrej Rybin TEAM DUKLA PRAHA 1'34
72 Frantisek Sisr TEAM DUKLA PRAHA  
73 Luca Wackermann LAMPRE - MERIDA  
74 Marco Coledan BARDIANI CSF 1'35
75 Michael Grosu Eduard VINI FANTINI - NIPPO 1'36
76 Enrico Rossi CHRISTINA WATCHES - KUM 1'38
77 Davide Mucelli MERIDIANA KAMEN TEAM 1'39
78 Emanuel Kiserlovski MERIDIANA KAMEN TEAM  
79 Alessandro Malaguti VINI FANTINI - NIPPO  
80 Alessandro Bisolti VINI FANTINI - NIPPO  
81 Mattia Frapporti MG KVIS - TREVIGIANI 1'42
82 Andrei Nechita MG KVIS - TREVIGIANI  
83  Juan Esteban Arango Carvajal COLOMBIA 1'43
84 Igor Frolov ITERA - KATUSHA 1'45
85 Dmitriy Kosyakov ITERA - KATUSHA  
86 Pablo Valencia Juan COLOMBIA 1'46
87 Louis Meintjes MTN - QHUBEKA 1'47
88 Daniel Teklehaimanot MTN - QHUBEKA  
89 Enrico Franzoi MARCHIOL EMISFERO 1'49
90 Silvio Giorni AREA ZERO PRO TEAM 1'51
91 Viesturs Luksevics AMORE & VITA - SELLE SMP 1'52
92 Enea Cambianica MARCHIOL EMISFERO 1'52
93 Andrea Vaccher MARCHIOL EMISFERO  
94 Simone Ponzi NERI SOTTOLI 1'53
95 Antonio Nibali MARCHIOL EMISFERO 1'54
96 Gianluca Leonardi AREA ZERO PRO TEAM 1'56
97 Giovanni Carboni AREA ZERO PRO TEAM  
98 Joseph Lloyd Dombrowski  TEAM SKY 1'57
99 Philip Deignan TEAM SKY  
100 Ian Boswell TEAM SKY  
101 Takaschi Miyazawa VINI FANTINI - NIPPO 2'00
102 Pierpaolo De Negri VINI FANTINI - NIPPO  
103 Manabu Ishibashi VINI FANTINI - NIPPO  
104 Daniel Paulus VINI FANTINI - NIPPO  
105 Zsolt Der UTENSILNORD 2'02
106 Davide Frattini UNITEDHEALTHCARE PROF  
107 Gang Xu LAMPRE - MERIDA 2'04
108 Isaac Bolivar Hernandez  UNITEDHEALTHCARE PROF  
109 David Lozano Riba TEAM NOVO NORDISK 2'06
110 Matteo Collodel TEAM IDEA 2'07
111 Alessandro Pettiti TEAM IDEA  
112 Dennis Van Niekerk MTN - QHUBEKA 2'08
113 Roman Katyrin ITERA - KATUSHA 2'13
114 Aydar Zakarin ITERA - KATUSHA  
115 Mikhail Akimov ITERA - KATUSHA  
116 Dmitrii Ignatev ITERA - KATUSHA 2'18
117 Peter Kusztor UTENSILNORD 2'24
118 Christian Delle Stelle TEAM IDEA 2'33
119 Luca Chirico MG KVIS - TREVIGIANI 2'37
120 Ricardo Pichetta TEAM IDEA 2'45
121 Uri Martins AMORE & VITA - SELLE SMP  
122 Alberto Bettiol CANNONDALE 3'25
123 Lorenzo Di Remigio MG KVIS - TREVIGIANI 3'26
124 Kirill Pozdnyakov RUSVELO 3'37
125 Fabio Chinello AREA ZERO PRO TEAM 3'39
126 Michael Woods AMORE & VITA - SELLE SMP 3'48
127 Leonardo Pinizzotto AMORE & VITA - SELLE SMP 3'58
128 Alexander Kamp Egested CHRISTINA WATCHES - KUM 4'20
129 Marco Frapporti ANDRONI GIOCATTOLI VENE 6'19
130 Ondrej Vendolsky TEAM DUKLA PRAHA 6'27
131 Martin Blaha TEAM DUKLA PRAHA 6'29
132 Alois Kankovsky TEAM DUKLA PRAHA  
133 Robert Förster UNITEDHEALTHCARE 6'50
134 Kristjan Fajt ADRIA MOBIL  
135 Cesare Ciommi VEGA - HOTSAND 6'51
136 Jonathan Clarke UNITEDHEALTHCARE 6'55
137 Matteo Bono LAMPRE - MERIDA 6'57
138 Ferekalsi Debesay Abrha MTN - QHUBEKA 7'01
139 Adrien Niyonshuti MTN - QHUBEKA  
140 Kanstantsin Klimiankou AMORE & VITA - SELLE SMP 7'10
141 Anatoliy Sosnitskiy AMORE & VITA - SELLE SMP  
142 Fortunato Baliani CHRISTINA WATCHES - KUM 7'14
143 Charles Planet TEAM NOVO NORDISK 7'17
144 Martijn Verschoor TEAM NOVO NORDISK  
145 Andrea Peron TEAM NOVO NORDISK  
146 Domen Novak ADRIA MOBIL  
147 Riccardo Donato MG KVIS - TREVIGIANI 7'30
148 Matteo Spreafico TEAM IDEA 7'38
149 Manuel Belletti ANDRONI GIOCATTOLI 7'44
150 Gennaro Maddaluno UTENSILNORD 7'57
151 David Per ADRIA MOBIL 8'04
152 Gianluca Ocanha MARCHIOL EMISFERO 8'10
153 Guillaume Boivin CANNONDALE  
154 Paolo Lunardon MARCHIOL EMISFERO 8'17
155 Liam Bertazzo MG KVIS - TREVIGIANI 8'21
156 Valerio Conti LAMPRE - MERIDA 8'43
157 Aljaz Hocevar ADRIA MOBIL 9'02
158 Antonio Santoro MERIDIANA KAMEN TEAM 9'11
159 Jimmi Sorensen CHRISTINA WATCHES - KUM 9'30
160 Gianluca Mengardo AREA ZERO PRO TEAM 9'50
161 Daniele Colli NERI SOTTOLI 10'21
162 Andrea Dal Col NERI SOTTOLI  
163 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI 10'27
164 Jiri Hochmann TEAM DUKLA PRAHA 10'37
165 Omar Bertazzo ANDRONI GIOCATTOLI 10'39
166 Francesco Chicchi NERI SOTTOLI 10'49
167 Martin Hacecky TEAM DUKLA PRAHA 10'53
168 Benjamin Day UNITEDHEALTHCARE PROF 10'58
169 Alessandro Riccardi VEGA - HOTSAND 10'59
170 Kiel Reijnen UNITEDHEALTHCARE PROF 11'03
171 Lucas Euser UNITEDHEALTHCARE PROF 11'03
172 Christopher Williams TEAM NOVO NORDISK 11'08
173 Kevin De Mesmaeker TEAM NOVO NORDISK 11'10
174 Bendeguz Bernard UTENSILNORD 11'18
175 Gene Piccoli James AMORE & VITA - SELLE SMP 11'21
176 Asbjørn Kragh Andersen CHRISTINA WATCHES - KUM 11'22
177 Nicolas Lefrancois TEAM NOVO NORDISK 11'25
178 Rino Gasparrini MG KVIS - TREVIGIANI 11'36
179 Fabio Gadda TEAM IDEA 11'46
180 Daniele Mossini TEAM IDEA  
181 Alessio Camilli VEGA - HOTSAND 11'56
182 Sante Di Nizio VEGA - HOTSAND 12'22
183 Moreno Giampaolo VEGA - HOTSAND  
184 Peter Kozlovic MERIDIANA KAMEN TEAM 12'30
185 Endi Sirol MERIDIANA KAMEN TEAM  
186 Robert Jenko MERIDIANA KAMEN TEAM 12'36
187 Joonas Henttala TEAM NOVO NORDISK 12'41
188 Franco D'Intino Gianni VEGA - HOTSAND 13'10
189 Mattia Gavazzi CHRISTINA WATCHES - KUM 13'28

Photos from Stage 1B:

Colombia starts

Colombia rolls out of the start house.

United Healthcare

United Healthcare

RusVelo

RusVelo

Topsport Vlaanderen

Topsport Vlaanderen

Area Zero

Area Zero

Lampre

Lampre-Merida

Adria Mobil

Adria Mobil

Team Sky on the podium

Team Sky enjoys their win