BikeRaceInfo: Current and historical race results, plus interviews, bikes, travel, and cycling history

find us on Facebook follow us on twitter See our youtube channel The Story of the Giro d'Italia, volume one Cycles BiKyle Schwab Cycles South Salem Cycleworks vintage parts Neugent Cycling Wheels Cycle Italia cycling tours Advertise with us!

Search our site:
Email Newsletter icon, E-mail Newsletter icon, Email List icon, E-mail List icon Sign up for our Email Newsletter

2014 Settimana Ciclistica Internazionale
di Coppi e Bartali (2.1), Italy

March 27 - March 30, 2014

Stage 1A Results and Photos

Settimana Ciclista di Coppi-Bartali podium history | 2013 edition |

Back to 2014 Coppi-Bartali week results


Thursday, March 27: Stage 1A, Gatteo - Gatteo, 99.5 km

More photos from Stage 1A (posted below results)

The Race: The morning's half-stage was a loop starting and ending at Gatteo in north-east Italy. A hill split the peloton, leaving about 50 riders in the front group chasing a seven-man break. The seven breakaway riders were caught with less than 20 kilometers to go.

Ben Swift (third at Milano-San Remo on Sunday) won the sprint and the overall lead.

Stage 1B in the afternoon will be a team time trial with each team broken in two four-man squads.

Ben Swift wins stage 1a

Complete Results: 42.942 km/hr

1 Ben Swift TEAM SKY 2hr 22min 31sec
2 Manuele Mori LAMPRE - MERIDA  
3 Damiano Caruso CANNONDALE
4 Thomas Sprengers TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE  
5 Alberto Cecchin MARCHIOL EMISFERO
6 Andrea Pasqualon AREA ZERO PRO TEAM  
7 Enrico Barbin BARDIANI CSF
8 Peter Kennaugh TEAM SKY  
9 Fabio Taborre NERI SOTTOLI
10 Matteo Busato MG KVIS - TREVIGIANI  
11 Davide Mucelli MERIDIANA KAMEN TEAM
12 Alessandro Mazzi UTENSILNORD  
13 Rafael Valls Ferri LAMPRE - MERIDA
14 Edwin Alcibiade Avila Vanegas COLOMBIA  
15 Jarlinson Pantano COLOMBIA
16 Davide Villella CANNONDALE  
17 Pieter Jacobs TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE
18 Milan Kadlec TEAM DUKLA PRAHA  
19 Matej Mugerli ADRIA MOBIL
20 Miguel Angel Rubiano Chavez COLOMBIA  
21 Constantin Zaballa Gutierrez CHRISTINA WATCHES - KUM
22 Nicola Gaffurini VEGA - HOTSAND  
23 Diego Ulissi LAMPRE - MERIDA
24 Emanuel Kiserlovski MERIDIANA KAMEN TEAM  
25 Dario Cataldo TEAM SKY
26 Stefan Schumacher CHRISTINA WATCHES - KUM  
27 Sergei Pomoshnikov RUSVELO
28 Mauro Finetto NERI SOTTOLI  
29 Sergey Lagutin RUSVELO
30 Arthur Van Overberghe TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE  
31 Paolo Ciavatta AREA ZERO PRO TEAM
32 Merhaw Kudus Ghebremedhin MTN - QHUBEKA  
33 Marc Demaar UNITEDHEALTHCARE 
34 Jakobus Smit Willem VINI FANTINI - NIPPO  
35 Radoslav Rogina ADRIA MOBIL
36 Simone Petilli AREA ZERO PRO TEAM  
37 Sergey Firsanov RUSVELO
38 Sebastian Henao Gomez TEAM SKY  
39 Klemen Stimulak ADRIA MOBIL
40 Jacques Janse Van Rensburg MTN - QHUBEKA  
41 Viesturs Luksevics AMORE & VITA - SELLE SMP
42 Simone Antonini MARCHIOL EMISFERO  
43 Edoardo Zardini BARDIANI CSF
44 Julian Quintero Carlos COLOMBIA  
45 Stefano Locatelli BARDIANI CSF
46 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF  
47 Ildar Arslanov ITERA - KATUSHA
48 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI   
49 Alexander Foliforov ITERA - KATUSHA
50 Preben Van Hecke TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE  
51 Angelo Pagani BARDIANI CSF
52 Mirko Tedeschi TEAM IDEA  
53 Dmitrii Ignatev ITERA - KATUSHA
54 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI  
55 Duber Quintero Artunduaga COLOMBIA
56 Vasil Kiryienka TEAM SKY  
57 Michael Woods AMORE & VITA - SELLE SMP @ 16 seconds
58 Michael Grosu Eduard VINI FANTINI - NIPPO 50"
59 Zsolt Der UTENSILNORD
60 Michael Van Staeyen TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE  
61 Enrico Rossi CHRISTINA WATCHES - KUM
62 Enrico Franzoi MARCHIOL EMISFERO  
63 Ivan Balykin RUSVELO
64 David Lozano Riba TEAM NOVO NORDISK  
65 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI  53"
66 Davide Frattini UNITEDHEALTHCARE   
67 Christian Delle Stelle TEAM IDEA
68 Elia Viviani CANNONDALE  
69 Marco Coledan BARDIANI CSF
70 Simone Ponzi NERI SOTTOLI  
71 Igor Frolov ITERA - KATUSHA
72 Matteo Collodel TEAM IDEA  
73 Silvio Giorni AREA ZERO PRO TEAM
74 Fabio Chinello AREA ZERO PRO TEAM  
75 Peter Kusztor UTENSILNORD
76 Ondrej Rybin TEAM DUKLA PRAHA  
77 Paolo Colonna BARDIANI CSF
78 Enea Cambianica MARCHIOL EMISFERO  
79 Fabio Sabatini CANNONDALE
80 Kirill Pozdnyakov RUSVELO  
81 Ricardo Pichetta TEAM IDEA
82 Bruno Maltar ADRIA MOBIL  
83 Victor Campenaerts TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE
84 Eliot Lietaer TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE  
85 Zico Waeytens TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE
86 Mattia Frapporti MG KVIS - TREVIGIANI  
87 Frantisek Sisr TEAM DUKLA PRAHA
88 Leonardo Pinizzotto AMORE & VITA - SELLE SMP  
89 Roman Katyrin ITERA - KATUSHA
90 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI   
91 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI 
92 Louis Meintjes MTN - QHUBEKA  
93 Luca Wackermann LAMPRE - MERIDA
94 Takaschi Miyazawa VINI FANTINI - NIPPO  
95 Francesco Failli NERI SOTTOLI
96 Gianluca Leonardi AREA ZERO PRO TEAM  
97 Daniel Teklehaimanot MTN - QHUBEKA
98 Pierpaolo De Negri VINI FANTINI - NIPPO  
99 Alessandro Malaguti VINI FANTINI - NIPPO
100 Dennis Van Niekerk MTN - QHUBEKA  
101 Sergey Klimov RUSVELO
102 Lloyd Dombrowski Joseph TEAM SKY  
103 Artur Ershov RUSVELO
104 Alexander Kamp Egested CHRISTINA WATCHES - KUM  
105 Pablo Valencia Juan COLOMBIA
106 Alessandro Bisolti VINI FANTINI - NIPPO  
107 Andrei Nechita MG KVIS - TREVIGIANI
108 Luca Chirico MG KVIS - TREVIGIANI  
109 Aydar Zakarin ITERA - KATUSHA
110 Philip Deignan TEAM SKY  
111 Alessandro Pettiti TEAM IDEA
112 Gang Xu LAMPRE - MERIDA  
113 Mikhail Akimov ITERA - KATUSHA
114 Uri Martins AMORE & VITA - SELLE SMP  
115 Giovanni Carboni AREA ZERO PRO TEAM
116 Dmitriy Kosyakov ITERA - KATUSHA  
117 Andrea Vaccher MARCHIOL EMISFERO
118 Juan Esteban Arango Carvajal  COLOMBIA  
119 Donato De Ieso BARDIANI CSF
120 Isaac Bolivar Hernandez UNITEDHEALTHCARE  
121 Artem Ovechkin RUSVELO
122 Ian Boswell TEAM SKY  
123 Antonio Nibali MARCHIOL EMISFERO
124 Lorenzo Di Remigio MG KVIS - TREVIGIANI  
125 Manabu Ishibashi VINI FANTINI - NIPPO
126 Daniel Paulus VINI FANTINI - NIPPO  
127 Matej Mohoric CANNONDALE
128 Alberto Bettiol CANNONDALE 3'01
129 Charles Planet TEAM NOVO NORDISK 5'46
130 Martijn Verschoor TEAM NOVO NORDISK  
131 Andrea Peron TEAM NOVO NORDISK  
132 Cesare Ciommi VEGA - HOTSAND  
133 Robert Förster UNITEDHEALTHCARE
134 Matteo Spreafico TEAM IDEA  
135 Ferekalsi Debesay Abrha MTN - QHUBEKA
136 Matteo Bono LAMPRE - MERIDA  
137 Riccardo Donato MG KVIS - TREVIGIANI
138 Kristjan Fajt ADRIA MOBIL  
139 Domen Novak ADRIA MOBIL
140 Martin Blaha TEAM DUKLA PRAHA  
141 Adrien Niyonshuti MTN - QHUBEKA
142 Marco Frapporti ANDRONI GIOCATTOLI   
143 Kanstantsin Klimiankou AMORE & VITA - SELLE SMP
144 Anatoliy Sosnitskiy AMORE & VITA - SELLE SMP  
145 Alois Kankovsky TEAM DUKLA PRAHA
146 Ondrej Vendolsky TEAM DUKLA PRAHA  
147 Manuel Belletti ANDRONI GIOCATTOLI 
148 Gennaro Maddaluno UTENSILNORD  
149 Jonathan Clarke UNITEDHEALTHCARE 
150 Fortunato Baliani CHRISTINA WATCHES - KUM  
151 Gianluca Ocanha MARCHIOL EMISFERO 7'32
152 Jimmi Sorensen CHRISTINA WATCHES - KUM  
153 Valerio Conti LAMPRE - MERIDA
154 Guillaume Boivin CANNONDALE  
155 David Per ADRIA MOBIL
156 Paolo Lunardon MARCHIOL EMISFERO  
157 Aljaz Hocevar ADRIA MOBIL
158 Gianluca Mengardo AREA ZERO PRO TEAM  
159 Martin Hacecky TEAM DUKLA PRAHA
160 Antonio Santoro MERIDIANA KAMEN TEAM  
161 Liam Bertazzo MG KVIS - TREVIGIANI
162 Christopher Williams TEAM NOVO NORDISK 9'52
163 Rino Gasparrini MG KVIS - TREVIGIANI
164 Nicolas Lefrancois TEAM NOVO NORDISK 9'54
165 Alessandro Riccardi VEGA - HOTSAND
166 Franco D'Intino Gianni VEGA - HOTSAND  
167 Gene Piccoli James AMORE & VITA - SELLE SMP
168 Asbjørn Kragh Andersen CHRISTINA WATCHES - KUM  
169 Kevin De Mesmaeker TEAM NOVO NORDISK
170 Peter Kozlovic MERIDIANA KAMEN TEAM  
171 Daniele Colli NERI SOTTOLI
172 Fabio Gadda TEAM IDEA  
173 Benjamin Day UNITEDHEALTHCARE 
174 Robert Jenko MERIDIANA KAMEN TEAM  
175 Francesco Chicchi NERI SOTTOLI
176 Daniele Mossini TEAM IDEA  
177 Alessio Camilli VEGA - HOTSAND
178 Endi Sirol MERIDIANA KAMEN TEAM  
179 Kiel Reijnen UNITEDHEALTHCARE 
180 Sante Di Nizio VEGA - HOTSAND  
181 Joonas Henttala TEAM NOVO NORDISK
182 Jiri Hochmann TEAM DUKLA PRAHA  
183 Andrea Dal Col NERI SOTTOLI
184 Moreno Giampaolo VEGA - HOTSAND  
185 Lucas Euser UNITEDHEALTHCARE 
186 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI   
187 Bendeguz Bernard UTENSILNORD 10'06
188 Omar Bertazzo ANDRONI GIOCATTOLI   
189 Mattia Gavazzi CHRISTINA WATCHES - KUM

Complete GC after Stage 1A:

1 Ben Swift TEAM SKY 2hr 22min 25sec
2 Manuele Mori LAMPRE - MERIDA @ 2 seconds
3 Damiano Caruso CANNONDALE 4"
4 Thomas Sprengers TOPSPORT VLAANDEREN -BALOISE 6"
5 Alberto Cecchin MARCHIOL EMISFERO
6 Andrea Pasqualon AREA ZERO PRO TEAM  
7 Enrico Barbin BARDIANI CSF
8 Peter Kennaugh TEAM SKY  
9 Fabio Taborre NERI SOTTOLI
10 Matteo Busato MG KVIS - TREVIGIANI  
11 Davide Mucelli MERIDIANA KAMEN TEAM
12 Alessandro Mazzi UTENSILNORD  
13 Rafael Valls Ferri LAMPRE - MERIDA
14 Alcibiade Avila Vanegas Edwin COLOMBIA  
15 Jarlinson Pantano COLOMBIA
16 Davide Villella CANNONDALE  
17 Pieter Jacobs TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE
18 Milan Kadlec TEAM DUKLA PRAHA  
19 Matej Mugerli ADRIA MOBIL
20 Miguel-Angel Rubiano Chavez COLOMBIA  
21 Constantin Zaballa Gutierrez CHRISTINA WATCHES - KUM
22 Nicola Gaffurini VEGA - HOTSAND  
23 Diego Ulissi LAMPRE - MERIDA
24 Emanuel Kiserlovski MERIDIANA KAMEN TEAM  
25 Dario Cataldo TEAM SKY
26 Stefan Schumacher CHRISTINA WATCHES - KUM  
27 Sergei Pomoshnikov RUSVELO
28 Mauro Finetto NERI SOTTOLI  
29 Sergey Lagutin RUSVELO
30 Arthur Van Overberghe TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE  
31 Paolo Ciavatta AREA ZERO PRO TEAM
32 Merhaw Kudus Ghebremedhin MTN - QHUBEKA  
33 Marc Demaar UNITEDHEALTHCARE 
34 Jakobus Smit Willem VINI FANTINI - NIPPO  
35 Radoslav Rogina ADRIA MOBIL
36 Simone Petilli AREA ZERO PRO TEAM  
37 Sergey Firsanov RUSVELO
38 Sebastian Henao Gomez TEAM SKY  
39 Klemen Stimulak ADRIA MOBIL
40 Jacques Janse Van Rensburg MTN - QHUBEKA  
41 Viesturs Luksevics AMORE & VITA - SELLE SMP
42 Simone Antonini MARCHIOL EMISFERO  
43 Edoardo Zardini BARDIANI CSF
44 Julian Quintero Carlos COLOMBIA  
45 Stefano Locatelli BARDIANI CSF
46 Francesco Bongiorno BARDIANI CSF  
47 Ildar Arslanov ITERA - KATUSHA
48 Franco Pelizzotti ANDRONI GIOCATTOLI   
49 Alexander Foliforov ITERA - KATUSHA
50 Preben Van Hecke TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE  
51 Angelo Pagani BARDIANI CSF
52 Mirko Tedeschi TEAM IDEA  
53 Dmitrii Ignatev ITERA - KATUSHA
54 Matteo Rabottini NERI SOTTOLI  
55 Duber Quintero Artunduaga COLOMBIA
56 Vasil Kiryienka TEAM SKY  
57 Michael Woods AMORE & VITA - SELLE SMP 22"
58 Michael Grosu Eduard VINI FANTINI - NIPPO 56"
59 Zsolt Der UTENSILNORD
60 Michael Van Staeyen TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE  
61 Enrico Rossi CHRISTINA WATCHES - KUM
62 Enrico Franzoi MARCHIOL EMISFERO  
63 Ivan Balykin RUSVELO
64 David Lozano Riba TEAM NOVO NORDISK  
65 Yonder Godoy ANDRONI GIOCATTOLI  59"
66 Davide Frattini UNITEDHEALTHCARE PROF  
67 Christian Delle Stelle TEAM IDEA
68 Elia Viviani CANNONDALE  
69 Marco Coledan BARDIANI CSF
70 Simone Ponzi NERI SOTTOLI  
71 Igor Frolov ITERA - KATUSHA
72 Matteo Collodel TEAM IDEA  
73 Silvio Giorni AREA ZERO PRO TEAM
74 Fabio Chinello AREA ZERO PRO TEAM  
75 Peter Kusztor UTENSILNORD
76 Ondrej Rybin TEAM DUKLA PRAHA  
77 Paolo Colonna BARDIANI CSF
78 Enea Cambianica MARCHIOL EMISFERO  
79 Fabio Sabatini CANNONDALE
80 Kirill Pozdnyakov RUSVELO  
81 Ricardo Pichetta TEAM IDEA
82 Bruno Maltar ADRIA MOBIL  
83 Victor Campenaerts TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE
84 Eliot Lietaer TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE  
85 Zico Waeytens TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE
86 Mattia Frapporti MG KVIS - TREVIGIANI  
87 Frantisek Sisr TEAM DUKLA PRAHA
88 Leonardo Pinizzotto AMORE & VITA - SELLE SMP  
89 Roman Katyrin ITERA - KATUSHA
90 Gianfranco Zilioli ANDRONI GIOCATTOLI  
91 Diego Rosa ANDRONI GIOCATTOLI
92 Louis Meintjes MTN - QHUBEKA  
93 Luca Wackermann LAMPRE - MERIDA
94 Takaschi Miyazawa VINI FANTINI - NIPPO  
95 Francesco Failli NERI SOTTOLI
96 Gianluca Leonardi AREA ZERO PRO TEAM  
97 Daniel Teklehaimanot MTN - QHUBEKA
98 Pierpaolo De Negri VINI FANTINI - NIPPO  
99 Alessandro Malaguti VINI FANTINI - NIPPO
100 Dennis Van Niekerk MTN - QHUBEKA  
101 Sergey Klimov RUSVELO
102 Lloyd Dombrowski Joseph TEAM SKY  
103 Artur Ershov RUSVELO
104 Alexander Kamp Egested CHRISTINA WATCHES - KUM  
105 Pablo Valencia Juan COLOMBIA
106 Alessandro Bisolti VINI FANTINI - NIPPO  
107 Andrei Nechita MG KVIS - TREVIGIANI
108 Luca Chirico MG KVIS - TREVIGIANI  
109 Aydar Zakarin ITERA - KATUSHA
110 Philip Deignan TEAM SKY  
111 Alessandro Pettiti TEAM IDEA
112 Gang Xu LAMPRE - MERIDA  
113 Mikhail Akimov ITERA - KATUSHA
114 Uri Martins AMORE & VITA - SELLE SMP  
115 Giovanni Carboni AREA ZERO PRO TEAM
116 Dmitriy Kosyakov ITERA - KATUSHA  
117 Andrea Vaccher MARCHIOL EMISFERO
118 Juan-Esteban Arango Carvajal COLOMBIA  
119 Donato De Ieso BARDIANI CSF
120 Isaac Bolivar Hernandez UNITEDHEALTHCARE   
121 Artem Ovechkin RUSVELO
122 Ian Boswell TEAM SKY  
123 Antonio Nibali MARCHIOL EMISFERO
124 Lorenzo Di Remigio MG KVIS - TREVIGIANI  
125 Manabu Ishibashi VINI FANTINI - NIPPO
126 Daniel Paulus VINI FANTINI - NIPPO  
127 Matej Mohoric CANNONDALE  
128 Alberto Bettiol CANNONDALE 3'07
129 Charles Planet TEAM NOVO NORDISK 5'52
130 Martijn Verschoor TEAM NOVO NORDISK  
131 Andrea Peron TEAM NOVO NORDISK
132 Cesare Ciommi VEGA - HOTSAND  
133 Robert Förster UNITEDHEALTHCARE 
134 Matteo Spreafico TEAM IDEA  
135 Ferekalsi Debesay Abrha MTN - QHUBEKA
136 Matteo Bono LAMPRE - MERIDA  
137 Riccardo Donato MG KVIS - TREVIGIANI
138 Kristjan Fajt ADRIA MOBIL  
139 Domen Novak ADRIA MOBIL
140 Martin Blaha TEAM DUKLA PRAHA  
141 Adrien Niyonshuti MTN - QHUBEKA
142 Marco Frapporti ANDRONI GIOCATTOLI  
143 Kanstantsin Klimiankou AMORE & VITA - SELLE SMP
144 Anatoliy Sosnitskiy AMORE & VITA - SELLE SMP  
145 Alois Kankovsky TEAM DUKLA PRAHA
146 Ondrej Vendolsky TEAM DUKLA PRAHA  
147 Manuel Belletti ANDRONI GIOCATTOLI
148 Gennaro Maddaluno UTENSILNORD  
149 Jonathan Clarke UNITEDHEALTHCARE 
150 Fortunato Baliani CHRISTINA WATCHES - KUM  
151 Gianluca Ocanha MARCHIOL EMISFERO 7'38
152 Jimmi Sorensen CHRISTINA WATCHES - KUM  
153 Valerio Conti LAMPRE - MERIDA
154 Guillaume Boivin CANNONDALE  
155 David Per ADRIA MOBIL
156 Paolo Lunardon MARCHIOL EMISFERO  
157 Aljaz Hocevar ADRIA MOBIL
158 Gianluca Mengardo AREA ZERO PRO TEAM  
159 Martin Hacecky TEAM DUKLA PRAHA
160 Antonio Santoro MERIDIANA KAMEN TEAM  
161 Liam Bertazzo MG KVIS - TREVIGIANI
162 Christopher Williams TEAM NOVO NORDISK 9'58
163 Rino Gasparrini MG KVIS - TREVIGIANI
164 Nicolas Lefrancois TEAM NOVO NORDISK 10'00
165 Alessandro Riccardi VEGA - HOTSAND
166 Franco D'Intino Gianni VEGA - HOTSAND  
167 Gene Piccoli James AMORE & VITA - SELLE SMP
168 Asbjørn Kragh Andersen CHRISTINA WATCHES - KUM  
169 Kevin De Mesmaeker TEAM NOVO NORDISK
170 Peter Kozlovic MERIDIANA KAMEN TEAM  
171 Daniele Colli NERI SOTTOLI
172 Fabio Gadda TEAM IDEA  
173 Benjamin Day UNITEDHEALTHCARE
174 Robert Jenko MERIDIANA KAMEN TEAM  
175 Francesco Chicchi NERI SOTTOLI
176 Daniele Mossini TEAM IDEA  
177 Alessio Camilli VEGA - HOTSAND
178 Endi Sirol MERIDIANA KAMEN TEAM  
179 Kiel Reijnen UNITEDHEALTHCARE
180 Sante Di Nizio VEGA - HOTSAND  
181 Joonas Henttala TEAM NOVO NORDISK
182 Jiri Hochmann TEAM DUKLA PRAHA  
183 Andrea Dal Col NERI SOTTOLI
184 Moreno Giampaolo VEGA - HOTSAND  
185 Lucas Euser UNITEDHEALTHCARE 
186 Alessio Taliani ANDRONI GIOCATTOLI   
187 Bendeguz Bernard UTENSILNORD 10'12
188 Omar Bertazzo ANDRONI GIOCATTOLI   
189 Mattia Gavazzi CHRISTINA WATCHES - KUM

More Coppi-Bartali Stage 1A photos:

Race start

Time to race

Team Sky

Team Sky polices the race.

Christina Watches

Christina Watches

Panorama

Racing in beautiful northern Italy

Simone Antonini

Simone Antonini leads a break attempt.

Ben Swift wins stage 1a

Ben Swift wins the stage.

Stage winner Ben Swift

Stage winner Ben Swift